Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκάκι..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σκάκι..

    Ξερει κανεις να παιζει καλα? Θέλω να μαθω γιατι κατεβασα ενα προγραμμα το Fritz 10 και με διαλυει καθε φορα.. Βασικα οχι μονο για αυτο αλλα μου αρεσει και το παιχνιδι παρα πολυ και γενικα οτιδηποτε εχει να κανει με στρατηγικη..

    Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μαθει κανεις να παιζει σοβαρα? Καποιο καλο βιβλιο η site? Δε θελω να ψαξω google και να βρω 100 random πραγματα και τα μισα να ειναι αχρηστα..
    Επισης καποιο game που να εχει advanced tutorial μεσα θα ηταν χρησιμο, το fritz σου πεταει κατι random tips οταν πας να κανεις βλακεια και σε δουλευει κιολας...

    ΥΓ: Δε μπορω να πιστεψω οτι το ηλιθιο μηχανημα ειναι εξυπνοτερο απο εμενα και με κανει outplay καθε φορα..Υπαρχει ελπιδα η να το ριξω στο ταβλι να μην νευριαζω κιολας?

  • #2
    Εγώ προσωπικά έπαιζα παλιά το Chessmaster για το DS , το οποίο είχε αρκετά tutorials για να βελτιώνεσαι σε κάθε παιχνίδι και γενικά εγώ είχα μάθει σκάκι χωρίς να ξέρω την τύφλα μου , αν δεν κάνω υπάρχει και στο Xbox Live το συγκεκριμένο οπότε αν θέλεις ρίξτου μία ματιά (trial) .

    Comment


    • #3
      Originally posted by i Have no Equal View Post
      ΥΓ: Δε μπορω να πιστεψω οτι το ηλιθιο μηχανημα ειναι εξυπνοτερο απο εμενα και με κανει outplay καθε φορα..
      Minimax
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Εγώ είχα πετύχει ένα σκάκι στα Ubuntu το οποίο με έσκιζε ακόμα και στο πιο εύκολο. Πολλές φορές είναι αρκετά δύσκολο να τα βάλεις με υπολογιστή. Σκέψου πως αυτό που είναι δύσκολο για εμάς (να δούμε δηλαδή 2 και 3 και 4 κινήσεις μπροστά) για τους υπολογιστής είναι βασική λειτουργία. Δε νομίζω όμως οτι πρέπει να ψάξεις στα tutorials για να γίνεις καλύτερος. Τόσους αιώνες πώς έχει επιβιώσει το σκάκι;
        Οι κανόνες είναι απλοί, ίσως υπάρχουν 2-3 παράμετροι για τους οποίους θα πρέπει να ψάξεις, αλλά γενικά είναι πολύ εμπειρικό το πράγμα. Εάν μάθεις με ξύλινες μεθόδους λογικά θα τα βρεις σκούρα ενάντια σε έναν πολύ έμπειρο αντίπαλο.
        Φυσικά εγώ δε σκαμπάζω μία στο σκάκι αλλά το θαυμάζω πολύ σαν παιχνίδι.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ramparter View Post
          Πσσσσσ

          Comment


          • #6
            Originally posted by Ramparter View Post
            Αυτο που λεει ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι κανει adapt σε εμενα, δηλαδη δεν κανει συνεχεια τις ιδιες κινησεις αν ηταν ετσι θα ηταν ευκολο να βρω την optimum στρατηγικη. Η αμυνα του ειναι διαφορετικη αρκετες φορες

            Το σκακι δεν ειναι απλο παιχνιδι εχει πολλες κινησεις αν ηταν πχ πετρα μολυβι ψαλιδη χαρτι και ο υπολογιστης κανει 25% πετρα 25% μολυβι 25% ψαλιδι 25% χαρτι οκ θα κανω 100% πετρα και κερδιζω, κερδιζω ακομα και αν κανω 75/25% Ειναι αδυνατο για εμενα να βρω optimum strategy γιατι δεν κανει τις ιδιες κινησεις συνεχεια και προσαρμοζεται στο παιχνιδι μου. Σημερα προσπαθησα να φερω ισοπαλια αλλα ενα πιονι εφτασε στο τελος εγινε βασιλλισα και τελειωσαν ολα. Νομιζω το ηξερε απο την αρχη για αυτο και θυσιαζε πιονια ευκολα εκει που νομιζα εγω οτι επιτελους εχω ελπιδες για ισοπαλια.

            Τεσπα τελικα μαλλον ειναι εξυπνο..

            ΥΓ: Nash equilibrium και game theory προσπαθησα να μαθω εφαρμοζω γιατι παιζω αρκετα online poker, ειναι πολυ "math heavy" περα απο τα βασικα και εφαρμοζεται μονο οταν και ο αντιπαλος ακολουθει καποια patterns που μπορεις να κανεις exploit αν οχι ειναι useless..

            Comment


            • #7
              Η βασικη λογικη του minimax ειναι να κανει ενα δεντρο με τις πιθανες κινησεις, τοσο τις δικες σου οσο και τις δικες του. Βλεπει σε βαθος χρονου ποια κινηση τον οδηγει σε καλυτερα αποτελεσματα και την κανει. Συνηθως στα δυσκολοτερα επιπεδα το υπολογιστης κοιταζει πιο μακρια και γι αυτο κανει και περισσοτερη ωρα να παιξει.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Είμαι μεγάλος οπαδός του και πολύ καλός για τα θνητά δεδομένα σκακιστής(σικ). Θα συμφωνήσω με τον ράφαελ, είναι κατ'εξοχήν εμπειρικό παιχνίδι, φυσικά θα βρεις βιβλία και θεωρίες, αλλά η συμβολή τους είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με την εμπειρία, αν συγκρίνεις το σκάκι με pure παιχνίδια πιθανοτήτων. Ο καλύτερος τρόπος για να βελτιωθείς είναι να παίζεις μέχρι να βαρεθείς να χάνεις προσέχοντας κάθε φορά γιατί έχασες. Αν κρίνω από το nick σου δε θα είναι εύκολη για σένα αυτή η κατ'εξακολούθησιν ταπείνωση, αλλά αξίζει τον κόπο αν θέλεις να τρίψεις μερικά ματ στη μούρη του Fritz σε δύο εβδομάδες φωνάζοντας αντιναζιστικά συνθήματα ή απλά να υπερκεράσεις το εμπόδιό του σεβόμενος τις αρχές του ευ αγωνίζεσθαι.
                Επιπλέον, ξεκίνησες από τα δύσκολα, και το πιο αδύναμο παιχνίδι/πρόγραμμα είναι μακράν καλύτερο από τον μέσο άνθρωπο. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις παίζοντας με γυναίκες και να ανελιχθείς σταδιακά.

                Comment


                • #9
                  Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις παίζοντας με γυναίκες και να ανελιχθείς σταδιακά.
                  I love this forum.


                  Γιωργο, κοιτα μια καλη πατεντα ειναι να μετακινεις τα στρατιωτακια-bots μπροστα, να στα τρωνε ολα και μετα να λες "παπαρι, μου τα φαγες και δε καταλαβα, ειναι αδικο" και να φευγεις. Πιανει.
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • #10
                    Αν κρίνω από το nick σου δε θα είναι εύκολη για σένα αυτή η κατ'εξακολούθησιν ταπείνωση,


                    LOL (στ'αλήθεια L.O.L όμως)

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Imrahil View Post
                      Είμαι μεγάλος οπαδός του και πολύ καλός για τα θνητά δεδομένα σκακιστής(σικ). Θα συμφωνήσω με τον ράφαελ, είναι κατ'εξοχήν εμπειρικό παιχνίδι, φυσικά θα βρεις βιβλία και θεωρίες, αλλά η συμβολή τους είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με την εμπειρία, αν συγκρίνεις το σκάκι με pure παιχνίδια πιθανοτήτων. Ο καλύτερος τρόπος για να βελτιωθείς είναι να παίζεις μέχρι να βαρεθείς να χάνεις προσέχοντας κάθε φορά γιατί έχασες. Αν κρίνω από το nick σου δε θα είναι εύκολη για σένα αυτή η κατ'εξακολούθησιν ταπείνωση, αλλά αξίζει τον κόπο αν θέλεις να τρίψεις μερικά ματ στη μούρη του Fritz σε δύο εβδομάδες φωνάζοντας αντιναζιστικά συνθήματα ή απλά να υπερκεράσεις το εμπόδιό του σεβόμενος τις αρχές του ευ αγωνίζεσθαι.
                      Επιπλέον, ξεκίνησες από τα δύσκολα, και το πιο αδύναμο παιχνίδι/πρόγραμμα είναι μακράν καλύτερο από τον μέσο άνθρωπο. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις παίζοντας με γυναίκες και να ανελιχθείς σταδιακά.
                      Νομιζω οτι μπορω να κερδισω ολες τις κοπελες του φορουμ ανετα..

                      Βρηκα αυτο το site http://chessacademy.gr/home.htm εχει αρκετα πραγματα νομιζω για αρχη.. Δεν εχω ελπιδες οτι θα κερδισω το Fritz ουτε καν στο normal για να πω την αληθεια, ειναι γελοια δυσκολο.. Επισης το ξερω οτι πρεπει να χασω απειρες φορες μεχρι να εχω fighting chances, παντου ισχυει αυτο..
                      Αλλα επειδη με τον κυριο fritz δε θα τα παμε καλα ψαχνω καποιο site να παιζω με αλλους αρχαριους, δοκιμασα ενα zoo.gr που βρηκα στο google αλλα το site ειναι απαισιο και κολλαει συνεχεια.

                      Θα δοκιμασω και το tutorial του chessmaster bart..;) Βιβλια δεν θελω ακομα γιατι δεν ειμαι πολυ familliar με τη σκακιστικη ορολογια και δε νομιζω να με βοηθησει αυτη τη στιγμη, καλυτερα θα ηταν κατι σε video training.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Azrael View Post
                        I love this forum.


                        Γιωργο, κοιτα μια καλη πατεντα ειναι να μετακινεις τα στρατιωτακια-bots μπροστα, να στα τρωνε ολα και μετα να λες "παπαρι, μου τα φαγες και δε καταλαβα, ειναι αδικο" και να φευγεις. Πιανει.
                        Κοιτα Παναγιωτη, λογο του nick που διαλεξα δεν μπορω να το κανω αυτο ελπιζω να καταλαβαινεις..

                        Comment


                        • #13
                          Σε καταλαβαινω Χρησταρα και εχεις απολυτο δικιο bro
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment


                          • #14
                            Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δωσεις 15 ευρω και να παρεις το Chessmaster απο το πλαισιο. Η academy που εχει μεσα το παιχνιδι ειναι απλως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, και μαλιστα δεν ειναι καθολου βαρετη. Εγω παιζω απο μικρος σκακι, και με βοηθησε παρα πολυ στο παιχνιδι μου.

                            Τα βιβλια ειναι τελειως βαρετα και στείρα. Το Chessmaster ειναι fun, απλο και πολυ ποιοτικο. Και οχι, δεν εχει τιποτα να φοβηθει απο ολα τα βιβλια της αγορας.
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #15
                              Για να το λετε ολοι το chess master θα το παρω να δω..;) Επισης θελω να τα βαλω μεταξυ τους να δω τι θα γινει απο περιεργεια και τα 2 στο hard..

                              Comment

                              Working...
                              X