Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mέχρι που μπορούν να φθάσουν τα γραφικά στα videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mέχρι που μπορούν να φθάσουν τα γραφικά στα videogames

    Στο παρόν λοιπόν θέμα μπορείτε να βάλετε εικόνες από game των οποίων τα γραφικά σας έχουν εντυπωσιάσει, να σχολιάσετε πάνω σε αυτές τι εικόνες. Επιτρέπονται οι κόντρες, με επειχηρίματα όμως........

    Παρακάτω θα βάλω κάποιες εικόνες από videogame που μας έχουν εντυπωσιάσει όλους με τον οπτικό τους τομεά.....

    Unchartedrake's fortune--PS3

    πολλοί υποστηρίζουν πως είναι το εντυπωσιακότερο οπτικά game που έχει κυκλοφορήσει σε κονσόλες

    Crysis--PC

    κατά γενική ομολογία το εντυπωσιακότερο οπτικά game όλων των εποχών, ανεξάρτητα πλατφόρμας, το οποίο για να το παίξει κάποιος σε όλο του το μεγαλείο χρειάζεται ένα ΠΑΡΑ πολύ δυνατό pc.....

    Gears of War
    --XBOX 360

    ίσως ο πρώτος τίτλος που να δικαιολογεί πραγματικά τον όρο nex gen (οπτικά πάντα), δείγμα των δυνατοτήτων του xbox 360 και της UNREAL ENGINE III

    Metal Gear Solid 4:GOTP--PS3

    όλοι εντυπωσιάστηκαν από το video του TGS 2005, δείγμα των δυνατοτήτων του ps3 με καταπληκτικά μοντέλα χαρακτήρων, λεπτομερή περιβάλλοντα και ότι όλες μικρές λεπτομέρειες μπορεί να φαντασθεί κάποιος. Επικές ήταν και οι κόντρες που προκάλεσε ο συγκεκριμένος τίτλος ή μάλλον τις προκαλέσαμε εμείς

    και φυσικαααααααααααα το

    ΚΙLLZONE 2--PS3

    χωρίς λόγια............................................. .......................

    Φυσικά πέρα από αυτά τα game υπάρχουν και άλλα τα οποία εμένα προσωπικά με εντυπωσιάσαν με τον οπτικό τους τομέα, όπως τα Kameo: elements of power, PGR3, Αlan Wake,Motorstorm, Resistance, Heavenly Sword,
    Ninja Gaiden sigma.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

  • #2
    Πιστεύω ότι γενικά αξίζει να παρατίθενται τίτλοι που ξεχωρίζουν στο hardware τo οποίο τρέχουν.
    Επίσης, βλέπω το ΜGS αλλά δεν βλέπω πουθενά το RE5 B)

    Τέσπα, δείτε αυτό:
    Περιβάλλοντα που ίσως δούμε στην επομενη γενιά
    http://www.youtube.com/watch?v=zMmSBwj3jLc
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Πιστεύω ότι γενικά αξίζει να παρατίθενται τίτλοι που ξεχωρίζουν στο hardware τo οποίο τρέχουν.
      Επίσης, βλέπω το ΜGS αλλά δεν βλέπω πουθενά το RE5 B)
      [/b]

      Μου διέφυγε το RE5, όπως και το FFXIII (ίσως και άλλα), έβαλα όποια μου ερχόνταν στο νου εκείνη τη στιγμή

      Πωωωωω τι video είναια αυτό που παρέθεσες boy; καταπληκτικό B)
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #4
        Oντως το MGS4 δεν κολλαγε και πολυ στα παραπανω.

        Ισχυει ομως οτι θα τρεχει στα 1080p και 60fps?;ή κανω λαθος?
        Ειχαν πει παλαιοτερα οτι θα ειναι στα 1080p και απο το gameplay video μου φανηκε οτι ειναι 60fps.

        Comment


        • #5
          Oντως το MGS4 δεν κολλαγε και πολυ στα παραπανω[/b]
          ΛοΛ :blink:

          Είδες το πιο πρόσφατο 15λεπτο videoq;

          H εικόνα που έβαλα με τον Snake είναι από αυτό.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • #6
            Πιστευω παντως οτι ειμαστε ακομα μακρια απο τον φωτορεαλισμο. Τα γραφικα των τιτλων τελευταιας κοπης ειναι ακομα καπως "πλαστικα" σε αισθηση, και το παιχνιδι που φτανει στον φωτορεαλισμο περισσοτερο απο ολα, το Crysis, θελει ουτοπικο ακομα μηχανημα για να δειξει τα δοντια του.

            Για μενα φταινε οι ηφες. Δεν εχουμε φτασει ακομα σε οπτικο αποτελεσμα ηφων το οποιο να μπορεις να βαλεις διπλα σε μια φωτογραφια και να πεις οτι "δεν ξερω τι ειναι ποιο". Εαν καποιος φερει το κλασσικο παραδειγμα με το GT5, θα πω οτι και στο PGR4 οι λαμαρινες ειναι απολυτως ρεαλιστικες αλλα και παλι μπορεις να ξεχωρισεις εαν ειναι παιχνιδι ή οχι. Επισης οι στατικες εικονες δεν ειναι μερος του παιχνιδιου αλλα απλα ενα ειδος διαφημησης για να δειξουν οι developers τα γραφικα του παιχνιδου και να κανουμε drool εμεις οι παικτες. Σε κανονικη διαρκεια gameplay ο φωτορεαλισμος απεχει παρασαγκας απο τα γραφικα που εχουμε τωρα.

            Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι θα φτασουμε εκει. Σε 5, σε 10, σε 20 χρονια θα ειμαστε εκει. Το θεμα μας ειναι η αρτιστικη οπτικη και διαθεση που εχουν οι developers για τους κοσμους τους οποιους δημιουργουνε.

            Δε θα ξεχασω τις κουβεντες που καναμε επι εποχης PSone (και ΟΧΙ PSX το κερατο μου!!!!!! ) οταν διαβαζαμε για το τι κολληματα και ορια ειχαν οι τοτε κονσολες και πως περιοριζαν τις ιδεες των developers. Τωρα λοιπον που η τεχνολογια εχει φτασει σε απιστευτα επιπεδα εχουμε δει κατι το εντελως διαφορετικο; Εχουμε δει ολα αυτα που πιστευαμε οτι θα δουμε;

            Περαν απο καποια τρανταχτα παραδειγματα (Bioshock, Okami, ICO, Shadow Of The Colossus, Wind Waker και καποια αλλα παιχνιδια) τα οποια ειναι μια πραγματικα σαφη προσεγγιση στον αρτιστικο σχεδιασμο τους, συνεχιζουμε να βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια στα παιχνιδια μας. Χιλιοπαιγμενες ιστοριες, περιβαλλοντα τα οποια δεν εχουν και πολυ μεγαλο εξερευνητικο ενδιαφερον και γενικα επικρατει μια αισθηση πως θα πρεπει να γινει καποια στιγμη ενα breakthrough αρτιστικα για να μπορεσουμε να απολαυσουμε πραγματικα ξεχωριστους τιτλους.
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #7
              Τα γραφικα των τιτλων τελευταιας κοπης ειναι ακομα καπως "πλαστικα" σε αισθηση[/b]

              Προσωπικά εμένα αυτή την εντύπωση μου τη δίνουν κάποιοι τίτλοι που μειοψηφούν, όχι όλοι. Για παράδειγμα δεν μπορώ να πω σε καμιά περίπτωση ότι το MGS4, το SH5, το Gears of War ή το Alan Wake έχουν "πλαστικά" όπως λέμε γραφικά.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • #8
                EIΔΙΚΑ το Gears εχει αυτο που λεω!!! Εαν δεις απο κοντα τα μοντελα της Unreal Engine 3 δεν υπαρχει περιπτωση να πεις πως εχουν σχεση με αληθινο δερμα!!! Off there...

                Επισης το MGS δεν το εχουμε δει απο κοντα, και στην τελικη σταματα οπου κι αν πας και βρεθεις να υποστηριζεις το MGS, ας το δουμε πρωτα και μετα πες ο,τι γουσταρεις!!!!!

                Αυτο που εννοω οταν λεω φωτορεαλισμος ειναι κατι σαν τις Computer Generated Movies, σαν το Spirits Within ας πουμε, το οποιο πλησιαζει σαφεστατα τον φωτορεαλισμο. Καποια στιγμη λοιπον τα videogames θα εχουν real time τετοιου ειδους γραφικα, και τοτε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα μπορουμε με σιγουρια να μιλαμε για φωτορεαλισμο.

                Επισης εχεις δει εσυ πουθενα καλα τα γραφικα του Alan Wake; Γιατι ουτε demo υπαρχει, και τα βιντεο που εχουμε δεν εχουν σαφεις ενδειξεις για φωτορεαλισμο...
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #9
                  Επισης το MGS δεν το εχουμε δει απο κοντα, και στην τελικη σταματα οπου κι αν πας και βρεθεις να υποστηριζεις το MGS, ας το δουμε πρωτα και μετα πες ο,τι γουσταρεις!!!!![/b]
                  Όχι θα το υποστηρίζω, τι παριστάνεις τώρα να πούμε τον mgs hater;; :icon_twisted:

                  Ας πούμε στην εικόνα που έβαλα πάνω ο Snake σου φαίνεται για φτιαγμένος από πλαστελίνη; λολ Θα μπορούσε να φτιαχτεί ταινία με τα γραφικά του MGS4 και μάλιστα όσοι δεν έχουν ιδέα από videogames ίσως να μην καταλάβαιναν ότι πρόκειτε για ψηφιακές οντότητες. Επίσης μη βλέπεις μόνο αυτή την εικόνα που έβαλα για το MGS4 ή άλλες εικόνες του παιχνιδιού σε διάφορα site (gamespot, ign κτλ) καθώς το παιχνίδι δείχνει (όπως λένε πολλοί) πολύ πιο γα**το σε HD TV(εγώ βέβαια θα αναγκαστώ να το παίξω σε SD, αλλά δε πειράζει πάλι καλά θα είναι, θα το λιώσω).

                  Όσο για αυτό που είπε ο hideo, εάν δηλαδή το MGS4 θα τρέχει στα 60fps με μέγιστη ανάλυση 1080p, ναι έτσι είχε πει αν θυμάμαι καλά εκείνος ο δυτικός γυαλάκιας της Konami, μου διαφεύγει τώρα το ονομά του. Πάντως εγώ σε σκηνές με τις έντονες μάχες όπου γίνεται ένας ψιλοχαμός στην οθόνη από αριθμό NPCs που εμφανίζονται την ίδια στιγμή (στην οθόνη), από εφέ εκρήξεων κτλ παρατήρισα μια μικρή πτώση (όχι μεγάλη βέβαια και ενοχλητική) στο frame rate.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #10
                    Έλεος ρε σεις τα έχω πάρει με τον φωτορεαλισμό.Το έχω ξαναπεί στο παρελθόν τι να το κάνω κι αν στο παιχνίδι έχει την φάτσα μου σε τέτοια λεπτομέρεια όπως είναι στην πραγματικότητα αν δεν μπορώ να ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο που βρίσκεται μπροστά μου.Γραφικά δεν είναι μόνο ο αριθμός των πολυγώνων στα μοντέλα των χαρακτήρων και οι όσον τον δυνατόν ρεαλιστικές επιφάνειες στις επιφάνειες αλλά όλα τα μικρά και μεγάλα αντικείμενα που συνθέτουν ένα τεχνικό τομέα.
                    Αμάν πια, παιχνίδια όπως το Half Life 2 και episode 2 και το Crysis που δεν βασίζονται απλά στην καλύτερη πιστευτή απεικόνιση λογικά θα έπρεπε να θεωρούνται κλάσσης ανώτερα από τα Gears of War,Uncharted και μπλα μπλα επειδή καταφέρνουν να πείθουν τον παίκτη (έστω και πολλές φορές εσφαλμένα) ότι είναι μέρος του κόσμου του παιχνιδιού,ότι οι αντιδράσεις του έχουν επιρροή άμεσα ή έμμεσα στο περιγυρώ του και δεν παρέχουν απλές τεχνικές ενώσεις που παίζουν διακοσμητικό ρόλο.
                    Από κει και πέρα τίποτα δεν είναι τόοοοοοοοοοσο wow πια έπειτα από ένα χρονικό διάστημα ασχολίας με τον κάθε τίτλο και αυτό που μένει και διατηρείται στο τέλος είναι η αίσθηση που αφήνει ο τίτλος,σενάριο,gameplay κτλ.
                    Από την άλλη μεριά το θεωρώ κοροιδία να αγοράζει κανείς ένα τίτλο π.χ. επειδή ο σκύλος του χαρακτήρα είναι το ίδιο λεπτομερής με τον δικό μου.Δηλ Ωραία τα γραφικά,καλές και οι λεπτομέρειες αλλά να λέμε και το πως επιτυγχάνεται ένα εξαιρετικό οφθαλμοφανές (το είπα καλά?)αποτέλεσμα ή τλχ ποιοι τεχνικοί τομείς παραβλέπονται ή δεν χρησιμοποιούνται ώστε να επιτευχθεί αυτό.

                    Έχω την μούρη μου ίδια στο παιχνίδι και να μην μπορώ να κουνήσω μία πετρούλα εεμ δεν μου πάει γμτ.Δεν με ενδιαφέρει αν αυτό δεν λέγεται φωτορεαλισμός ή κάτι άλλο.Απλά ένα τέτοιο σύνολο τεχνικού τομέα από ελάχιστα παιχνίδια έχει παρουσιαστεί.Τα περισσότερα εστιάζουν σε συγκεκριμένους τομείς.

                    Comment


                    • #11
                      Οτι ειπε ο ren, η αισθηση που σου δινει το crysis ειναι οτι καλυτερο εχω νιωσει τον τελευταιο καιρο σε single player fps, ειλικρινα οποιος λεει πως το crysis δεν εχει καλο gameplay πρεπει να αφησει το ειδος και να ασχοληθει με κανα mmorpg

                      Ολοκληρωσα το demo πριν κανα 2ωρο και ακομα τρεμω, ειμουνα ολη την ωρα στην τσιτα και μου αρεσε λεπτομερεις εντυπωσεις εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?...106#post646106

                      Να σημειωσω πως αμα μπειτε tweakguides.com και δειτε διαφορες μεταξυ high και very high settings δεν νομιζω να δειτε κατι το τραγικο, ενας core2duo που να μπορει να ανεβει μεχρι τα 3ghz θεωρειται αρκετος για το game, η ddr2 εχει φθηνεινει σε εξετευτελιστικο βαθμο ενω υπαρχουν μητρικες στα 100 ευρω για 775 οπως η ip35 που κλοκαρουν τρελα, απλα οσοι θελουν να πανε σε intel θελουν ντε και καλα να παρουν quad που στοιχιζει καποια λεφτα παραπανω

                      Αυτα που ανεφερα( http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=45129 ) βγαινουν κατι λιγοτερο απο 300 ευρω, προσθετουμε αλλα 289 για την καινουργια gts με το g92(ΟΤΑΝ την φερει το πλαισιο ) και ειμαστε gg, 1680*1050 high settings και το framerate δεν προκειται να πεσει ΠΟΤΕ κατω απτα 30fps εγγυημενα, εκτος αν εχει τπτ σουπερ ντουπερ κακογραμμενα maps η retail και δεν το ξερω, προσωπικα δεν θα περιμενα αλλο ενα χρονο μεχρι να το αγορασω για να βγει καρτα των 200-300 ευρω που θα αντεχει very high + 4x AA + τπτ extra απο κανα patch οπως κανανε με το farcry, ουτε θα επαιρνα quad για παρτυ του αφου δεν μπορει καλα καλα να παει στο 100% τους 2 πυρηνες μου προς το παρων, αμα προσθεσουν σωστο multicore support ισως το σκεφτω αλλα ξαναλεω μονο cpu limited δεν ειμαστε αυτη τη στιγμη

                      υπενθυμιζω πως τα physics του παιχνιδιου(αλλο γραφικα αλλο physics, παραμενουν ομως κοματι του τεχνικου τομεα ) ειναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΑ, εριχνα με την καραμπινα σε 2 κορεατες και μετα ειδα ενα ξεριζωμενο δεντρακι να κατρακυλαει στο χωμα μαζι με τα πτωματα τους, πιο πριν ειμουνα μεσα σε ενασπιτακι και ριχνανε grenades μεσα, καταστροφη με ολη την σημασια της λεξης

                      Comment


                      • #12
                        Λοιπόν μερικά γρήγορα παραδείγματα αν και θα το βαρύνουμε πολύ αν το γεμίσουμε με εικόνες

                        Halo 3



                        Chronicles of Riddick για Xbox




                        STAR FOX Adventures




                        Okami



                        The Elder Scrolls IV: Oblivion



                        Ninja Gaiden Xbox version

                        Comment


                        • #13
                          Οταν πρωτοειδα το Oblivion ειπα WTF? και ηδη δειχνει ξεπερασμενο. Προχωρανε πολυ γρηγορα τα γραφικα...
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #14
                            Οταν πρωτοειδα το Oblivion ειπα WTF? και ηδη δειχνει ξεπερασμενο. Προχωρανε πολυ γρηγορα τα γραφικα...
                            [/b]

                            Χμμ ακόμα παραμένουν από τα καλύτερα δείγματα σαν σύνολο.Το Gears of War μπορεί να kiss my ass

                            Comment


                            • #15
                              Το Oblivion εχει μερικα κορυφαια σημεια αλλα σε καποιες περιπτωσεις φαινεται αρκετα ασχημο(πχ ο κιτρινος ξεροτοπος γυρω απ'την Anvil). Κι οσο περναει ο καιρος τα ασχημα σημεια ειναι αυτα που ξεχωριζουν.
                              Do a barrel roll!

                              Comment

                              Working...
                              X