Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φτώχεια - Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Φτώχεια - Ελλάδα

    Όπως το λέει ο τίτλος.

    Αναρωτιόμουν και κάτι άλλο που σίγουρα σηκώνει πολλή συζήτηση γι' αυτό το θέμα. Τι θα κάνατε, αν η Ελλάδα κήρυττε πτώχευση ?

    Πολλές είναι οι φημολογίες ότι μάλλον θα πάει για πτώχευση η Ελλάδα. Είμαι εν μέρει αισιόδοξος, γιατί άρχισε να αντιδρά το μνημόνιο και να επανέρχεται η Ελλάδα στα ίσια της. Επίσης οι πολιτικοί, είμαι και πάλι αισιόδοξος, φοβούνται τον λαό και το σκέφτεται σοβαρά να αρθεί η πολιτική ασυλία(πράγμα που θα δούμε μάλλον σε 3 χρόνια μετά, εξαιτίας ενός ηλίθιου νόμου περί Δικαίου). Οι πολιτικοί όμως προσπαθούν να την σώσουν, πληρώνοντας κι αυτοί το μαρτύριο, μα και συνάμα να διαψεύσουν τις φήμες περί φτώχειας.

    Γιαυτό θέλω να δω τι θα κάνετε κι εσείς.

    Στην περίπτωση μου, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω κάπου που δεν έχει κηρυχθεί ακόμη φτώχεια και να αρχίσω να εργάζομαι κάπου και βολικά.

    /discuss
    sigpic

  • #2
    Originally posted by Tanno View Post
    Όπως το λέει ο τίτλος.

    Αναρωτιόμουν και κάτι άλλο που σίγουρα σηκώνει πολλή συζήτηση γι' αυτό το θέμα. Τι θα κάνατε, αν η Ελλάδα κήρυττε πτώχευση ?

    Πολλές είναι οι φημολογίες ότι μάλλον θα πάει για πτώχευση η Ελλάδα. Είμαι εν μέρει αισιόδοξος, γιατί άρχισε να αντιδρά το μνημόνιο και να επανέρχεται η Ελλάδα στα ίσια της. Επίσης οι πολιτικοί, είμαι και πάλι αισιόδοξος, φοβούνται τον λαό και το σκέφτεται σοβαρά να αρθεί η πολιτική ασυλία(πράγμα που θα δούμε μάλλον σε 3 χρόνια μετά, εξαιτίας ενός ηλίθιου νόμου περί Δικαίου). Οι πολιτικοί όμως προσπαθούν να την σώσουν, πληρώνοντας κι αυτοί το μαρτύριο, μα και συνάμα να διαψεύσουν τις φήμες περί φτώχειας.

    Γιαυτό θέλω να δω τι θα κάνετε κι εσείς.

    Στην περίπτωση μου, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω κάπου που δεν έχει κηρυχθεί ακόμη φτώχεια και να αρχίσω να εργάζομαι κάπου και βολικά.

    /discuss
    Τα πράγματα είναι σίγουρα τραγικά. Στην αγορά δεν κινείται τίποτα.

    Comment


    • #3
      Όντως. Διάβασα ότι τα έχουν παγώσει όλα, ώστε να κερδίσουν χρόνο οι χώρες μας να επανακτήσουν την οικονομία πίσω. Δεν ξέρω για τις άλλες χώρες, αλλά εμείς θα κάνουμε 10+ χρόνια να συνέλθουμε οικονομικά.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Θα έκοβα το gaming τελείως.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Tanno View Post
          Όντως. Διάβασα ότι τα έχουν παγώσει όλα, ώστε να κερδίσουν χρόνο οι χώρες μας να επανακτήσουν την οικονομία πίσω. Δεν ξέρω για τις άλλες χώρες, αλλά εμείς θα κάνουμε 10+ χρόνια να συνέλθουμε οικονομικά.
          Θα συνελθουμε οταν ΟΛΟΙ αλλαξουμε νοοτροπια .Πραγμα που δεν θα συμβει οποτε δε θα συνελθουμε ποτε αυτοβουλως και δυστυχως οι ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να συνελθουμε , αν καταλαβαινετε τι εννοω...
          Deus Misereatur...
          Gloria filiorum patres i.e.m.e
          Viva los Vatos Locos

          ---------------------
          UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

          Comment


          • #6
            Originally posted by enwsiths View Post
            Θα συνελθουμε οταν ΟΛΟΙ αλλαξουμε νοοτροπια .Πραγμα που δεν θα συμβει οποτε δε θα συνελθουμε ποτε αυτοβουλως και δυστυχως οι ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να συνελθουμε , αν καταλαβαινετε τι εννοω...
            Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ το καταλαβαίνω απολύτως.
            Αν θέλουν να συνέλθουμε οικονομικά, θα πρέπει να μειωθεί η τιμή στα προϊόντα σε ισάξια αύξηση του ΦΠΑ, πράγμα που θα γίνει σε λίγους μήνες, αν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση. Διάβασα πάντως πως το ΔΝΤ έμαθε πολλά και πήρε το μάθημα του μετά απ' ότι έγινε στην Αργεντινή.

            Κατά κάποιον τρόπο, είμαι αισιόδοξος, αλλά και αρνητικός. Η αισιοδοξία μου πάει στο ότι μείωσαν το έλλειμμα που κανονικά θα μας κήρυττε πτώχευση από τώρα, αλλά αρνητικός μ' αυτά τα μέτρα. Ούτε Ινδία να ήμασταν...

            Τώρα που πλησιάζουν οι εκλογές τον Νοέμβριο, έχω γίνει πια αναποφάσιστος, τις οποίες σε εκλογικά θέματα θα τα συζητήσουμε λίγο αργότερα.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Βασικά το "κυρήσω πτώχευση" είναι πάρα πολύ πιο άσχημο από ότι ακούγεται. Από τη στιγμή που δεν έχουμε δικό μας νόμισμα να υποτιμήσουμε θα πρέπει να επιστρέψουμε στη δραχμή. Φανταστείται από εκεί που το 1ευρώ έκανε 340,75δρχ να φτάσει να κάνει πχ 1000δρχ. Όλες οι τραπεζικές καταθέσεις και οτιδήποτε άλλο πράγμα αξίας έχει κάποιος (σπίτι, αυτοκίνητο) αυτόματα χάνει την αξία του. Θα πρέπει να γίνεται συνεχώς αύξηση των μισθών για να προλαβαίνουν το πληθωρισμό όπως έγινε την περίοδο της κατοχής.

              Όσο για την αγορά η κίνηση έχει όντως πέσει κατά πολύ. Όσοι δεν έχουν λευτά δεν μπορούν να κάνουν αγορές και όσοι έχουν φοβούνται να ανοιχτούν.
              https://www.emulator-zone.com
              I am an iteration closer to my desired solution!
              The World Ends With You

              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
              Castlevania Lords of Shadow

              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
              Hyperdimension Neptunia

              Comment


              • #8
                Στις 1 του άλλου μήνα αλλάζει πάλι το ΦΠΑ. Η βενζίνη είναι κοντά στο 1.60.
                ΠΟΥ στο διάολο θα φτάσει τώρα?

                Φτώχευση - ξεφτώχευση, δεν έχει και πολύ σημασία. Τα οικονομικά μέτρα εξαθλιώνουν σιγά-σιγά τα χαμηλότερα εισοδήματα
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #9
                  Η πτώχευση θα είναι η απόλυτη καταστροφή καθώς όσα χρήματα (έστω και λίγα) έχει κάποιος στην άκρη αυτόματα χάνουν την αξία τους.
                  https://www.emulator-zone.com
                  I am an iteration closer to my desired solution!
                  The World Ends With You

                  I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                  Castlevania Lords of Shadow

                  I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                  Hyperdimension Neptunia

                  Comment


                  • #10
                    έχω αναφέρει μερικές απ'τις συνέπειες τις φτώχευσης στο thread της επικαιρότητας
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment

                    Working...
                    X