Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγαπημένη σας κονσόλα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αγαπημένη σας κονσόλα

    Με βάση τα αυστηρά προσωπικά σας κριτήρια, επιλέξτε την κονσόλα την οποία απολαύσατε περισσότερο στην πορεία σας ως gamer μέχρι σήμερα
    0
    Dreamcast
    0%
    0
    DS
    0%
    0
    GameΒoy/GameBoy Color
    0%
    0
    Xbox
    0%
    0
    GameCube
    0%
    0
    GameGear
    0%
    0
    GBA
    0%
    0
    Master System
    0%
    0
    Mega Drive/Genesis
    0%
    0
    N64
    0%
    0
    ΝΕS
    0%
    0
    Saturn
    0%
    0
    Sega CD
    0%
    0
    SNES
    0%
    0
    PS2
    0%
    0
    PS3
    0%
    0
    PSP
    0%
    0
    PSX
    0%
    0
    Wii
    0%
    0
    Xbox 360
    0%
    0
    NDS themes

  • #2
    Πραγματικά μέχρι τώρα δεν είχε περάσει από το μυαλό μου κάτι τέτοια, ποια είναι η αγαπημένη μου κονσόλα δηλαδή. Αφου ξεκίνησα να "σκανάρω" απο το psx, μετά στο gc και το xbox, απλά συνειδητοποίησα ότι η κονσόλα που με έβαλε στον χώρο και με κράτησε περισσότερο από όλες κοντά της είναι το gameboy!

    Comment


    • #3
      SuperNES απλά.
      Μεγάλη ποικιλία τίτλων η μάλλον τεράστια.Κλασικά platformers,κλασικά rpg,shooterάκια...Αυτή η κονσόλα ήταν η χαρά του gamer μέχρι και τα mid 90s!Πλέον είναι και η χαρά του retro gamer

      Απόδειξη του πόσο πολύ βοηθάει ο ανταγωνισμός.Με ένα ισχυρό και ισάξιο αντίπαλο όπως το Sega MegaDrive,τα 16μπιτ ήταν υπέροχα για τους κονσολάδες.Απλά το SNES κράτησε λίγο περισσότερο(σαχλαμάρες με το MegaCD αι δε συμμαζεύεται)και είχε και μεγαλύτερη γκάμα παιχνιδιών imo.

      Super Probotector,Super Mario World,UN Squadron,FF2&3(IV&VI),Secret of Mana,DKC1,2,3 τεσπά τα ξέρουμε όλοι λίγο πολύ.

      Για εμένα με μικρή διαφορά ακολουθεί το psone.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #4
        Κατ'εμέ η κονσόλα που με έβαλε για τα καλά στο χώρο του gaming ήταν το n64(πριν ήμουν εντελώς νουμπάς,είχα πάρει το snes όταν η κονσόλα ήταν στον τάφο της το 1996) και μου έδωσε πραγματικά μοναδικές εμπειρίες(goldeneye 007,mario kart 64,zelda majora's mask,perfect dark,donkey kong 64,super mario 64,super smash bros,pokemon stadium) που κρατώ ως πάρα πολύ ευχάριστες αναμνήσεις ακόμη και τώρα.Μετά ακολουθεί το gameboy με τα tetris,streetfighter2,mortal kombat 3 και wario land να είναι οι πιο ευχάριστες αναμνήσεις μου(τότε ήμουν παιδάκι).
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • #5
          N64, πολύ απλά επειδή ήταν η πρώτη μου κονσόλα (αν αφήσς το GameBoy απέξω) και το χάρηκα με πολλά τετραπλά, αλλά και βάζοντάς με στα vg με συνείδηδη, από το Ocarina Of Time και μετά.
          Μετά ακολουθεί GameBoy με Tetris .-

          Ρεεεε, GameCube είναι και GameBoy, ιερσόσυλοι!!!! xD xD

          Edit: GameGear ρεε

          Comment


          • #6
            GameCube. Υπάρχουν μερικά παιχνίδια που πραγματικά με μάγεψαν στην κονσόλα αυτήν, με πρώτα και καλύτερα το Metroid Prime και το The Legend of Zelda: The Wind Waker.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #7
              PS2

              Λόγοι;

              Xenosaga
              Shadow Hearts
              Kingdom Hearts
              Final Fantasy XII
              MegaTen
              Suikoden
              κα

              Μετά πάει το PSone για παρόμοιους τίτλους.

              Δυστυχώς ή ευτυχώς επιλέγω τις κονσόλες με βάση τα παιχνίδια που μου έδωσαν τα περισσότερα.

              EDIT by sub_zero: To 100ο ποστ του φόρουμ. Άντε και στις 10000!

              Comment


              • #8
                SNES hands down.

                Τα καλυτερα sports/rpgs/platforms/fighting και αλλα των 90s ηταν εκει.

                Super Mario World
                DKC Series
                Contra 3
                Mario Kart
                NBA JAM T.E.
                Super Tennis
                Mario RPG
                Chrono Trigger
                FF series
                Super Metroid
                Zelda ALTTP
                SF2: Turbo
                Killer Instinct

                and the list goes on and on and ON.

                SNES>>>>all.

                Comment


                • #9
                  Με πολύ αυστηρά προσωπικά κριτήρια, ας διαλέξω Saturn.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10

                    Γαμώτο, αυτές τα poll και τα Top-10 είναι οι πιο δύσκολες αποφάσεις ever στο gaming.

                    Όπως και να χει ψήφισα στο νήμα Nintendo 64.

                    Παρά την μικρή βιβλιοθήκη του και τις αρκετές ελλείψεις του σαν κονσόλα, επί Nintendo 64 είδαμε την ποιοτικότερη Nintendo όλων των εποχών με την εταιρία να πετάει το ένα διαμάντι μετά το άλλο και όλα αυτά συνοδευόμενη από την επίσης καλύτερη περίοδο της Rare.

                    Τα σκηνικά με τα πρώτα 4απλα multi με τη παρέα συνέβαλαν επίσης πολύ, ο τζέρτζελος στα battle του Mario Kart 64, οι άπειρες ώρες στα maps του Golden Eye με τα ατελείωτα modes να μη μας αφήνουν σταματάμε.

                    Super Mario 64
                    Ocarina of Time
                    Banjo Kazooie
                    Majoras Mask
                    Donkey Kong 64
                    Perfect Dark
                    ISS Series
                    Diddy Kong Racing
                    Μπλά, μπλά, μπλά.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #11
                      Το dreamcast μου.
                      Ολοι ζαχαρωνανε τοτε τις παιχνιδαρες του, εψαχνα και ποσο καιρο να το βρω οποτε εχει μια ιδιαιτερη θεση στη καρδια μου.
                      Αυτο και τα 7 sword of the berserk μου.
                      Ned Stark

                      A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                      It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                      A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                      In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                      Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                      Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                      Ειναι ο Getta Robo.

                      Comment


                      • #12
                        Η Κονσολα που ευχαριστηθηκα περισσοτερο ειναι το ps2,αλλα αγαπημενη κονσολα ειναι το saturn.Με βαση τον τιτλο του θεματος ψηφισα saturn.

                        Comment


                        • #13
                          Εχει παρατηρησει κατι κανεις εδωμεσα;

                          Κανενας δεν εχει πει την κονσολα - σταθμος για την βιομηχανια: τo PlayStation!!!! Ολοι ειναι Ninty και SEGA gamers!!!

                          Αυτο εχει ομως μια λογικη: ολοι ειμαστε λιγο εως πολυ παλιοι, ζησαμε τις χρυσες κοντρες μεταξυ SEGA και Nintendo (κατι το οποιο πολυ δυσκολα ξεχνιεται, και ακομα πιο δυσκολα θα ξαναζησουμε) και εκτιμουμε το old school gaming, οπου οταν πηγαινες στο σπιτι καποιου φιλου σου και εβλεπες ενα NES ελεγες "Θα βαλεις να παιξουμε;;;;". Μαλιστα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι για πολλους αυτος ηταν και ενας πολυ καλος λογος για να παει ενα παιδι μαζι με τους γονεις του επισκεψη σε εναν οικογενιακο φιλο, του οποιου το παιδι ειχε NES,SNES, MegaDrive, PC (εκει να δεις ξυλο...) ή PlayStation...

                          Θα πρωτοτυπησω και θα πω το MegaDrive, γιατι ηταν η κονσολα στην οποια ελιωσα ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα παιχνιδια που ετυχε να παιξω σε αυτην, οταν το gaming δεν ηταν κατι σαν δευτερο επαγγελμα...

                          EDIT: Ο ορος PSX ειναι λαθος και δεν αφορα το PSone, αλλα το υβριδιο PSX το οποιο κυκλοφορησε μετα απο πολλα χρονια η SONY. Εαν εχετε monsier την ευγενη καλωσυνη να το διορθωσετε...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #14
                            EDIT: Ο ορος PSX ειναι λαθος και δεν αφορα το PSone, αλλα το υβριδιο PSX το οποιο κυκλοφορησε μετα απο πολλα χρονια η SONY. Εαν εχετε monsier την ευγενη καλωσυνη να το διορθωσετε...[/b]
                            monsieur DJ σωστό αυτό που λες, αλλά το psx ήταν και το code-name για το playstation (PlayStation EXperimental) .
                            Τέσπα, θα διορθωθεί για τον dj μας ;) .


                            Υ.Γ. Επίσης μόλις είδα ότι λείπει το xbox, x360 από την λίστα
                            Μα τι μάταλλος
                            Fixing imminent...


                            NDS themes

                            Comment


                            • #15
                              To PlayStation σαφώς και είναι ορόσημο στη βιομηχανία και αντικειμενικά από τις πληρέστερες κονσόλες.Ωστόσο,καλώς ή κακώς,σου μένει αυτό με το οποίο δένεσαι συναισθηματικά και σε μπάζει στο χώρο.Θα υπάρξουν και άτομα που θα το αναφέρουν είμαι σίγουρος.Να πω τη μαύρη αλήθεια θα έλεγα hands down το PSone ωστόσο το SNES πέρα από τις άπειρες ώρες τότε μου χαρίζει άπειρες ώρες και τώρα.Όπως και το MegaDrive.Ωστόσο δύσκολα θα βάλω το NES μου για gaming.Ενώ το SNES και το Mega Drive στο σπίτι μου στην επαρχία έχουν μόνιμη θέση πλάι στο GC ή την εκάστοτε κονσόλα που κουβαλάω.

                              Και το Dreamcast,Saturn κερδίζουν επάξια τον τίτλο αγαπημένης κονσόλας.Και εμένα μετά το psone σίγουρα πάει το DC λόγω συναισθήματος.

                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X