Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jazz

    Jazz, Bebop, Swing, Blues, Big Band

    δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα ακόμα αλλά θέλω να την ψάξω, κυρίως σε uptempo και πιο "πιασάρικα" ακούσματα. Ακούω nu-jazz (parov stelar, senor coconut, quadro nuevo) και μου αρέσει αρκετά σαν είδος, και κάποια κλασσικά swing (όπως ότι υπάρχει σε ost fallout & bioshock: Billie Holiday, Inkspots, Bobby Darin, Cole Porter, Ella Fitzgerald) και τα soundtrack του Cowboy Bebop, αλλά θέλω να ασχοληθώ και με πιο παραδοσιακή Jazz και πιο πολύ με Bebop που είναι πιο γρήγορο.


    με ένα πρόχειρο search που έκανα τώρα σε wikipedia/youtube ανακάλυψα τον Dexter Gordon, που είναι αρκετά στο στιλάκι που ψάχνω να ακούσω οπότε και θα ξεκινήσω να κατεβάζω κάποια πράγματα από αυτόν.



    Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις σε τέτοιο ύφος αλλά και γενικά σε αυτά τα είδη, πράγματα που θεωρείτε αξιόλογα, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα. Titus δώσε και σώσε.

  • #2
    XOXOXOXO!!!

    Αφού θες να ασχοληθείς με bebop, δύο ονόματα ξεπηδούν στο μυαλό - Dizzy Gillespie και Charlie Parker. Μπορείς να δεις επίσης Bud Powell, Art Pepper και από εντελώς κλασσικά ονόματα που μπορούν να παίξουν τα πάντα δες Thelonious Monk, Miles Davis και John Coltrane. Εποχή που θες να κοιταξεις είναι '40 - '50 για bebop, αλλά η αγαπημένη μου περίοδος τζαζ είναι από το '55 και μετά. Ορίστε και μερικά κομμάτια

    Nutty. At Carnegie Hall. 1957. Thelonious Monk and John Coltrane, two of the biggest giants of jazz.


    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


    Charlie Parker (alt. sax),Herbie Williams (tromp.), Rollins Griffith (Piano), Jimmy Woode (bass), Marquis Foster (drums)Dec. 1953


    Bud Powell - pianoNiels-Henning Orsted Pedersen - bassJorn Elniff - drumsLive from Café Montmartre, Copenhagen, early 1962


    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Όπως το περίμενα, titus saves the day. Κατέβασα χθες και άκουσα πολύ Dizzy Gillespie... κατέβασα πολλά από τα ίδια κομμάτια σε διαφορετικές εκτελέσεις (τώρα που ψιλο-ξεκινάω να κατεβάσω jazz παρατηρώ ότι παίζει πολύ αυτό) και μου άρεσαν αρκετά τα κομμάτια και οι εκτελέσεις που έβγαζαν την αίσθηση ενός live jammin (τα γρήγορα, με συνοδεία πιάνου, λίγη βρωμιά στον ήχο, μπούγιο κτλ) παρά οι πιο καθαρές και τεχνικές παραγωγές.

      π.χ.

      και το Blue n Boogie που δεν υπάρχει σε κανένα video στο youtube σε ανεκτή ποιότητα

      Από του άλλους που έδωσες θα ξεκινήσω με Thelonious Monk που μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρον.

      Comment


      • #4
        Αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι πως όλοι οι τζαζίστες συνεργάζονταν και συνεργάζονται μεταξύ τους. Αυτό που σου συνιστώ να κάνεις είναι να μην ψάξεις δισκογραφία ή ξεχωριστά κομμάτια, αλλά να ακούσεις ζωντανές ηχογραφήσεις ή συλλογές, και μετά να πας σε συγκεκριμένους δίσκους. Επίσης πάντα μα πάντα να κοιτάς ποιοί μουσικοί συμμετέχουν σε κάθε δίσκο / ηχογράφηση. Ζωντανοί δίσκοι jazz (και όχι απαραίτητα bebop) που θεωρώ εξαιρετικούς είναι οι

        Miles Davis at Carnegie Hall
        John Coltrane: One down, one up - live at the Half Note
        Thelonious Monk and John Coltrane live at Carnegie Hall
        John Coltrane: Newport '63

        και πάρε και άλλες δύο ηχογραφήσεις

        album : Newport '63 (perso) : john coltrane(ts) / mccoy tyner(piano) / jimmy garrison(bass) / roy haynes(drums) live 1963

        album : Newport ' 63 (perso) : john coltrane(ts) / mccoy tyner(piano) / jimmy garrison(bass) / roy haynes(drums) 1963 live


        Miles Davis - "Call It Anything"Introduced by Keith JarrettRecorded live at Isle of Wight Festival on Saturday, August 29, 1970. 5:00pmArtists :Miles Davis -...

        Miles Davis - Isle of Wight 1970 - 2/4- - - PRIVATE RESERVE - - -*****Source :Miles Electric - A Different Kind of Blue(2004, Eagle Vision)

        Miles Davis - Isle of Wight 1970 - 3/4- - - PRIVATE RESERVE - - -*****Source :Miles Electric - A Different Kind of Blue(2004, Eagle Vision)

        Miles Davis - Isle of Wight 1970 - 4/4- - - PRIVATE RESERVE - - -*****Source :Miles Electric - A Different Kind of Blue(2004, Eagle Vision)
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #5
          Ωραία! Δείτε και Jan Garbarek και Avishai Cohen, o πρώτος με τρομερά προσεγμένες ενορχηστρώσεις και αρκετά πειραματικά στοιχεία και ο δεύτερος είναι θεούλης και παίζει μαζί με Mark Guiliana kαι Shai Maestro.

          Ενδεικτικά αναφέρω τίτλους(αλλά δείτε και τα υπόλοιπα τους): Once I dreamt a tree upside down, Conversation, Parce Mihi Domine(αυτό είναι αυτοσχεδιασμοί πάνω σε εκκλησιαστικά μαδριγάλια 13ου αιώνα or sth). Επίσης μερικά covers για hasta siembre, to be where i am άξια προσοχής (κυρίως για τα σημεία που ο Garbarek σεληνιάζεται και πάιζει ό,τινάναι)

          και
          για τον Avishai Cohen:

          Young Maestro, Eleven wives(αγαπημένο μου), Dreaming, Seven Seas.


          Tέλος ,να σας προτείνω για πιο κλασικό γκιτάρ τζαζ άκουσμα το σχήμα Polarity με τους Joe Beck και Jimmi Bruno.

          Comment


          • #6
            ΣΙΝΤΑΡΟΥΛΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!

            Για να μην είμαι off topic, ορίστε κι ένας Thelonious monk.





            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              Η επαφή μου με τη Jazz δεν είναι εκτεταμένη.



              Και από τον ίδιο δίσκο το Blue rondo a la turk και επίσης ολόκληρο το Kind of Blue του Miles Davis.

              Comment


              • #8


                Comment

                Working...
                X