Announcement

Collapse
No announcement yet.

Professor Layton and the Curious Village

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Professor Layton and the Curious Village

    Πανω που ειχα αρχισει να ενθουσιαζομαι με το Zack & Wiki επιασα στα χερια μου και το Professor Layton κι οπου να ναι ερχεται και το Apollo Justice. Καλη περιοδος για adventures.Οποιος λοιπον ενδιαφερεται για το ειδος ας εχει υποψιν του τα 2 πρωτα παιχνιδια που προανεφερα για τα οποια και παραθετω μερικες εντυπωσεις παρακατω.

    Εχω κλεισει εξημισι ωρες Z&W και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ'το παιχνιδι. Μη περιμενετε να δειτε τρομερο σεναριο και διαλογους, ουτε βεβαια μεγαλες περιοχες για εξερευνηση και backtracking. Το παιχνιδι σας πηγαινει κατευθειαν στο ψητο καθως ειναι χωρισμενο σε μικρα επιπεδα οπου υπαρχει ενας θυσαυρος τον οποιο θα πρεπει να βρειτε το τροπο να παρετε αποφευγωντας παγιδες, φυλακες,ιθαγενεις,αγρεια θηρεια και προσπερνωντας εμποδια που κλεινουν το δρομο σας. Σε πρωτη φαση πρεπει σας ζητειται να βρειτε τα 16 κομματια του σκελετου του πειρατη Μπαρμπαροσα κατα προσωπικη του παρακληση. Το τι γινεται αφου τα βρειτε ενας θεος ξερει καθως μεχρι στιγμης εχω μαζεψει τα 10 απ'αυτα.

    Ακομη ομως καλυτερες εντυπωσεις μου εχει αφησει το Professor Layton and the Curious Village. Κι αυτο γιατι το παιχνιδι βασιζεται πανω σε πολυ απλες σπαζοκεφαλιες - απλες στη φυση τους, μερικες θελουν αρκετη σκεψη για να τις λυσεις - τις οποιες συνδιαζει με μια ωραια δομημενη και παρουσιασμενη υποθεση. Εχω συναντησει πανω απο 20 puzzles, καποια πολυ κλασικα(οπως τα ζαω με τη βρακα που πρεπει να περασουν απεναντι), μερικα ηταν πολυ ευκολα ενω αλλα μου πηραν λιγη ωρα σιγουρα ομως ηταν πολυ ευχαριστα τα περισσοτερα. Δε χρειαζεται να εισαι κανενας εμπειρος gamer για να παιξεις το παιχνιδι αυτο κι ας ειναι adventure, αρκει να σε ελκυει η λογικη και η επιλυση σπαζοκεφαλιων.
    Do a barrel roll!

  • #2
    Έχω την πεποίθηση πως ο κύριος Rayton θα μ'αρέσει πάρα πολύ.....
    Σύντομα εντυπώσεις.

    Comment


    • #3
      Πράγματι είναι πολύ καλό παιχνίδι.
      Το gameplay εκτός των παζλ δεν λέει και πολλά, είναι απλοϊκό adventure gameplay χωρίς πολλές αλληλεπιδράσεις με το περιβάλλον, οι χαρακτήρες δεν παρουσιάζουν κάποιο ιδιαίτερο βάθος και οι διάλογοι είναι μονότονοι [εχθές τερμάτισα το Hotel Dusk, είναι και λίγο άδικη η σύγκριση...] αλλά τουλάχιστον είναι ένα απο τα παιχνίδια που σε βάζουν να σκεφτείς.

      Comment


      • #4
        στο Layton θελει να κανεις καλη χρηση της touch screen?
        η οθονη του ds μου δεν ειναι και πολυ καλα. θα παρω και psp αυτες τις μερες οποτε θα αργησει ακομα η αντικατασταση του ds

        edit: ειδα καποια trailers και εχω πωρωθει! τεινει να γινει αλλη μια cult σειρα μαζι με τον phoenix wright.
        μονο πειτε μου πως υπαρχει επιλογη με τις ιαπωνικες φωνες. ειναι τοσο μα τοσο καλυτερο απο την αγγλικη version δυστυχως απο τα trailers ειδα πως κανει παρα πολυ χρηση της touch screen και δεν θα μπορεσω να το παιξω

        Comment


        • #5
          Γενικά, παίζεται μόνο με την οθόνη αφής αν και μπορείς να πατήσεις πλήκτρα για να προσπεράσεις διαλόγους κτλ.
          Κάνει απλή χρήση της οθόνης, εντάξει, τίποτα το συνταρακτικό. Ουσιαστικά το ρεζουμέ του gameplay είναι τα puzzles. Αυτά θα ψάχνεις και αυτά θα θέλεις να λύσεις όσο κάνεις περιηγήσεις σε στυλ Phoenix Wright.

          Comment


          • #6
            το προσεξα απο τα trailers αυτο. το προβλημα μου ειναι πως θα πιανω αντικειμενα και θα τραβαω γραμες.
            στην μεση της οθονης σχεδον δεν αναγνωριζει το touch και σε ολα τα υπολοιπα μερη της οθονης αλλου θα ακουμπησω το stylus και αλλου θα δειχνει να ακουμπαει. μην πω και για της γραμμες που αμα παω να τραβηξω μια ισια γραμμη θα βγει με καμια εικοσαρια στροφες αριστερα και δεξια

            το ds μου ειναι τοσο χρησιμοποιημενο που εχει ξεβαψει απο το κρατημα και τα κουμπια σχεδον εχουν λιωσει :blink:

            Comment


            • #7
              Παρε καινουριο ή δες αν παιζει επιδιορθωση απο nortec. Παντως touch screen χρειαζεται παρα πολυ αφου μονο με αυτη παιζεις. Χτες το βραδυ το λιωσα και εχω πλεον περασει 35 puzzles. Εξαιρετικο, οσο προχωρας τα puzzles δυσκολευουν και καθε φορα που περνας ενα ανυπομονεις να δεις το επομενο.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                πολυ καλο παιχνιδι επαιξα μεχρι την επαυλη οπου και το puzzle με τα σπιρτα και εκει κολλησα λογω της οθονης

                στην αρχη μου πηρε ενα τεταρτο για να γραψω το ονομα μου

                μου αρεσε το puzzle με την ωρα.
                πρεπει να βρεις ποσες φορες μεσα σε μια μερα τεσσερα η τρια ψηφια καταληγουν να ειναι ιδια -παιξτε για να καταλαβετε-.
                με εκανε το ατιμο να παρω χαρτι και μολυβι και να αρχισω να γραφω για κανα εικοσαλεπτο μεχρι να καταλληξω στη λυση του προβληματος.

                Comment


                • #9
                  Βασικα εκει με το ρολοι θελει να ειναι 3 ιδια νουμερα στη σειρα οχι γενικα κι εγω δε το χα προσεξει ετσι δοκιμαζα και ωρες οπως 10:11. Επισης εγω υπολογιζα οτι το ρολοι θα παιρνεις ωρες απο 00:00 ως 11:59 ενω τελικα ηθελε απο 01:00 ως 12.59. Οταν τελικα το περασα μετα απο πολλες προσπαθειες ειχα χασει πολλους ποντους οποτε εκλεισα χωρις να σωσω. Οταν ξανασυνεχισα δε μπορουσα να το βρω παλι το μερος που το παιξα :s
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    ο γριφος ηταν ο εξης:

                    εχεις ενα ψηφιακο ρολοι... ποσες φορες μεσα σε μια μερα το ρολοι θα δειξει τρια η τεσσερα ψηφια στην ιδια σειρα? το ρολοι δειχνει την ωρα σε δυο 12ωρα. οποτε εαν εχουμε μια φορα το 01:11 οπου και εχει τρια ιδια ψηφια στην σειρα, τοτε στην πραγματικοτητα μετραει για δυο φορες. δηλαδη... 01:11 AM και 01:11 PM.

                    example για το πως μπορεις να μετρησεις την ωρα.
                    11:11 <--- τεσσερα ιδια ψηφια στην σειρα.
                    01:11 <--- τρια ιδια ψηφια στην σειρα, δεξια μερια.
                    11:12 <--- τρια ιδια ψηφια στην σειρα, αριστερη μερια.

                    ολες οι ωρες πανε ως εξης:

                    spoilers.

                    01:11 02:22 03:33
                    04:44 05:55 11:11
                    12:22 10:00 11:10
                    11:12 11:13 11:14
                    11:15 11:16 11:17
                    11:18 11:19 ολα αυτα X2 (ΑΜ-PM) αρα η απαντηση ειναι 34.


                    end of spoilers.

                    φιλε μου, ο γριφος βρισκεται στη κεντρο του χωριου -στην αρχη του χωριου οταν θα πας μια φορα πανω- και θα δεις ενα σπιτι με ενα μεγαλο ρολοι. πατησε πανω στο ρολοι για να τον παιξεις.

                    ΥΓ. επειδη δεν μπορω να το προχωρησω, δεν ειμαι σιγουρος αμα αυτο ειναι οντως το κεντρο του χωριου

                    Comment


                    • #11
                      Ναι τη βρηκα τη λυση απλα ειχα κανει πολλους υπολογισμους κι εχασα αρκετες φορες. Thanks παντως γιατι ειχα ξεχασει τελειως που τον βρηκα.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Κάποιες πρώτες εντυπώσεις κι από μένα για το Layton:
                        Πολύ καλή ατμόσφαιρα, art direction και μελωδίες καθώς και μερικά πολύ έξυπνα puzzles.Η αρχειοθέτηση των γρίφων που έχουν λυθεί επιτυχώς και το downloadable υλικό επίσης θετικά στοιχεία.
                        Αρνητικά...ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν θα αρέσει σε όλους, ενώ θα έλεγα ότι λόγω της φύσης του ο τίτλος δύσκολα θα παίζεται πάνω από μια φορά, αφού ήδη θα είναι γνωστά τα puzzles.




                        και μερικά
                        reviews

                        For all its frustrations, Professor Layton does have its merits. The overall vibe of the game is charming and immensely likeable and the basic game mechanic is solid. There is also a ton of things to do: aside from the puzzles, there are other neat extras that I&#39;ll let you discover on your own. Even if the uneven difficulty robs the game of some of its fun and the slow, methodical pacing might lull some gamers to sleep, for puzzle lovers and brainy gamers, Professor Layton definitely has a lot to offer. I really hope the game makes the transition to the Wii someday as well; as nice as the DS version is, it would be great to play on a big screen, solving puzzles with friends.
                        # GRAPHICS: 4.25
                        # SOUND: 3.75
                        # CONTROL: 4.00
                        # FUN FACTOR 3.75
                        [/b]
                        http://www.gamepro.com/nintendo/ds/games/r...ws/161748.shtml





                        There are some things that could use work. The animated sequences are beautiful, but the voice work is inconsistent. Layton&#39;s smooth British accent is wonderful. But Luke, instead of sounding like an inquisitive British schoolboy, sounds like the feral illegitimate child of Eliza Doolittle and a fire alarm.
                        This, and other minor quibbles, keep it from perfection. But as a first effort, Layton absolutely kills: It&#39;s the perfect game for anyone who enjoys narrative puzzles.

                        WIRED The perfect blend of logic puzzles and beautiful animated story

                        TIRED Some bad voice work, a few iffy puzzle selections
                        [/b]
                        http://blog.wired.com/games/2008/02/layton.html




                        Professor Layton and the Curious Village is an incredibly original and thoroughly entertaining addition to the Nintendo DS library. Level-5 could have easily packaged the puzzles into a barebones daily format and have ended up with a game that&#39;s as entertaining as the Brain Training series. Instead, Level-5 went the extra mile and wrapped these puzzles into a beautifully presented world inhabited by endearing characters amid a compelling murder mystery. The effort paid off.

                        Only the first part of an ongoing series, Professor Layton and the Curious Village can be considered a triumphant debut.

                        4.5/5
                        [/b]
                        http://ds.gamespy.com/nintendo-ds/professo...e/851634p1.html




                        The lone potential shortcoming to the game comes from its obvious lack of replay value; once you&#39;ve solved the puzzles and unraveled the enigma of St. Mystere and the Golden Apple, there&#39;s really not much else to be done besides poke around the bonus menu. Still, completing the story and cracking every riddle is a good 15-hour commitment, which is better than average for the adventure genre. And the promise of additional downloadable content (which hopefully will continue until the sequel arrives) should offer fans a reason to break out the game every now and then.

                        And with a game this entertaining, that transcends demographics so stylishly, that offers such addictive just-one-more challenge -- well, the only real puzzle here is why anyone wouldn&#39;t want to give it a go.


                        8.5/10[/b]
                        http://www.1up.com/do/reviewPage?cId=3166174






                        περισσότερα εδώ:
                        Critical Reception: Nintendo/Level 5&#39;s Professor Layton and the Curious Village
                        http://www.gamasutra.com/php-bin/new...hp?story=17335
                        NDS themes

                        Comment


                        • #13
                          περασα αρκετα puzzles ακομα στο layton και κατεβασα και το puzzle που εχει για αυτη την εβδομαδα.
                          πειτε μου ομως ρε παιδια, υπαρχει λυση για αυτο το πραγμα? το περασε κανεις? σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να βρω την λυση. αρχιζω να πιστευω πως ειναι καποιο bug η κατι τετοιο τελος παντων.

                          Comment


                          • #14
                            Θα θελα να σου δωσει μια απαντηση ο Pilgrim, νομιζω θα εχει ενδιαφερον η γνωμη του .

                            Με οσα ακουω παντως, ε δε παιζει - θα το παρω. This one sounds like real brain training.

                            Comment


                            • #15
                              περασα αρκετα puzzles ακομα στο layton και κατεβασα και το puzzle που εχει για αυτη την εβδομαδα.
                              πειτε μου ομως ρε παιδια, υπαρχει λυση για αυτο το πραγμα? το περασε κανεις? σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να βρω την λυση. αρχιζω να πιστευω πως ειναι καποιο bug η κατι τετοιο τελος παντων.
                              [/b]
                              Εχω δω και καιρο wpa security στο wifi και δε μπαινω με το DS. Κριμα γιατι τωρα θελω να το δω το puzzle.
                              Do a barrel roll!

                              Comment

                              Working...
                              X