Announcement

Collapse
No announcement yet.

Post Rock και συγγενή είδη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Post Rock και συγγενή είδη

    Υπάρχουμε διάφοροι οπαδοί του post rock και μουσικής χαμηλών τόνων. Από τα πασίγνωστα ονόματα όπως οι Sigur Ros, οι Mogwai και οι God is an astronaut μέχρι νεότερα όπως οι Fuck Buttons ή πιο άγνωστα όπως οι Alcoholic Faith Mission ή οι Caspian, εδώ μπορούμε να ανταλάσσουμε εντυπώσεις, μουσικές, προτάσεις και απόψεις για το είδος αλλά και όλα τα συναφή, φτάνοντας μέχρι τους dEUS, τους Woven Hand ή ακόμα και τους Tindesticks ή το trip hop - προσθέστε ελεύθερα! All things lo-fi λοιπόν σε ένα θέμα, και για να ρολλάρει λίγο παραπάνω ας αρχίσω βάζοντας μερικά πολύ κλασσικά κομμάτια από πολύ κλασσικά συγκροτήματα για να πάρετε μετά εσείς τη μπάλα και να με διδάξετε ;)

    Πλάκα πλάκα πρέπει να βάλω ένα emoticon με μια μπάλα...





    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Δυνατός ρε Titus!!!!!

    Αν και περισσότερο post-metal θα αναφέρω μια μπάντα που πρόσφατα έκανε live σε Αθήνα+Θεσσαλονίκη η οποία έσπειρε!!

    Ο λόγος για τους Long Distance Calling.Here some samples





    Πάμε και σε μία κλασικούρα :



    Comment


    • #3


      Η μοναδική επαφή με αυτό το ρεύμα, από σπόντα.

      Comment


      • #4
        Καλή μπάντα οι Blueneck αν και με το καινούργιο τους δεν έχω ασχοληθεί.Πάντως το 2ο τους ήταν καλό album αν και είχε κάποιες υπερβολικά υποτονικές στιγμές

        Πάμε και στις μεγάλες αγάπες τώρα



        Κυρίως λατρεύω αυτή την μπάντα γιατί είναι κάτι παραπάνω από post-rock.Με ανεβαζει πάρα πολύ να τους ακούω.


        Comment


        • #5
          Πολύ σωστός, άφησα να βάλεις εσύ 65 Days of Static ;)

          Από Godspeed You! Black Emperor έχω μεγάλη αδυναμία στο Glass Museum.

          Πάρτε και μερικά κομμάτια από το Everything is exactly as it seems, μια καταπληκτική δισκάρα των A New Silent Corporation. Το ακούω σερί τις τελευταίες μέρες και με αφήνει άναυδο η άνεση που έχουν με την ένταση.





          Και είναι και Ιταλοί! Βρείτε και ακούστε όλο το δίσκο, μετράει πολύ!
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #6


            Comment


            • #7

              Comment


              • #8
                Τίτε σε εσένα απευθύνομαι κυρίως

                Αύριο παίζουν οι 65Daysofstatic στην Αθήνα

                ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΧΑΣΕΙΣ

                επαναλαμβάνω

                ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΧΑΣΕΙΣ

                Τόση ενέργεια σε συναλία δεν ξέρω αν έχω ξαναδεί!


                Comment


                • #9
                  Ειχα ακουσει αρκετα κομματια τους σκορπια, αλλα σημερα εκατσα να ακουσω μερικες φορες ολοκληρο το We were exploding anyway. Ειμαστε σιγουροι πως θεωρειται post rock αυτη η μουσικη;
                  Το ηλεκτρονικο στοιχειο κυριαρχει σε τεραστιο βαθμο.
                  Πολυ δυνατο αλμπουμ οπως και να χει, να θυμηθω να το βαλω και στη λιστα με τα soundtracks που εχω στο PS3 για χαρη του Wipeout .

                  Comment


                  • #10
                    instrumental post rock θεωρουνται θα ελεγα οτι συγκαταλεγονται και στο math rock οχι πως εχουνε μεγαλη σημασια οι ταμπελες βεβαια, εχω ακουσει νομιζω τρια album τους απο τα παλια, το the destruction of small ideas το ειχα βρει δυνατο, αυτο που εχει ο laharl avatar ειναι το we were exploding anyway? πρεπει να το ακουσω καποια στιγμη

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Xeno View Post
                      Ειχα ακουσει αρκετα κομματια τους σκορπια, αλλα σημερα εκατσα να ακουσω μερικες φορες ολοκληρο το We were exploding anyway. Ειμαστε σιγουροι πως θεωρειται post rock αυτη η μουσικη;
                      Το ηλεκτρονικο στοιχειο κυριαρχει σε τεραστιο βαθμο.
                      Πολυ δυνατο αλμπουμ οπως και να χει, να θυμηθω να το βαλω και στη λιστα με τα soundtracks που εχω στο PS3 για χαρη του Wipeout .

                      Ναι δεν έχεις άδικο,ούτε οι ίδιοι θεωρούν πως παίζουν post-rock αλλά τους έχει πάρει η μπάλα πλέον

                      Vaynard άκου το το We Were Exploding Anyway(το avatar μου) αλλά να περιμένεις κάτι αρκετά διαφορετικό από τα προηγούμενα album.Πολύ έντονο το ηλεκτρονικό στοιχείο όπως είπε ο Xeno και τα drums παίζουν πολύ κυρίαρχο ρόλο.Είναι καταπληκτικό album πάντως!

                      Ο Titus μάλλον δεν άκουσε την συμβουλή μου:whip:


                      Comment


                      • #12
                        O Τίτος χτες έπηζε κάνοντας τεστάκια προετοιμασίας, αν και πολύ θα το ήθελε να πάει...

                        Πάρε κομμάτι όμως για να μη μου κρατάς κακία - οι Fauns είναι πολύ ξηγημένοι και ζωντανοί.

                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment

                        Working...
                        X