Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποιος ηταν/ειναι ο αγαπημενος σας ΗΡΩΑΣ ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ποιος ηταν/ειναι ο αγαπημενος σας ΗΡΩΑΣ ?

    Πως μου ρθε και αυτο... :blink:

    Νομηζω οτι θα κανουμε πολυ χαλαρη και ευχαρηστη κουβεντουλα με αυτο το θεματακι, και ξεκηναω...

    Οταν ημουν πολυ πιτσιρικι ημουν οπως ολα τα παιδακια πορωμενο με τον Batman και τον Spiderman, προχωρωντας ταξεις φτανοντας καπου στο γυμνασιο ηταν η σειρα του Sogoku ο οποιος με ακολουθα σχεδον μεχρι και σημερα, μιας και ξαναβλεπω το dragonball σε 16/9 bluray rip, και ειναι πραγματικα εκπληκτικο...

    Τωρα αγαπημενος μου ηρωας απο ολους αυτους, οχι δεν ειναι ο Luffy, νομηζω οτι ταιριαζω παρα πολυ με τον SonGohan, μιας και κανω τα παντα να αποφυγω τα μπλεξηματα ειμαι κατα της βιας μου αρεσει το διαβασμα (λογοτεχνια οχι το υποχρεωτικο) κλπ κλπ...






  • #2
    Από φανταστικούς ,κι από παιδικά χρόνια :

    Kabamaru
    Γιατί θύμιζε τον εαυτό μου μικρότερο, οτινανιστής,στον κόσμο του, αγρίμι (και λαίμαργος ), καψούρης με την Μάι


    Superman
    Για τις υπερδυνάμεις και για το ότι προτιμούσε να περνά απαρατήρητος, αφανής ήρωας


    Rocky, Frank Leone
    Και πάλι το θαύμα της θέλησης, κι επειδή ήταν καλόψυχοι,φιλότιμοι χαρακτήρες παρά τις δυσκολίες (και είχαν και ωραίες συμπρωταγωνίστριες κι οι δυο χαρακτήρες )



    Bugs Bunny
    Πανέξυνος, σαρκαστικός, εφευρετικός χαρακτήρας.



    Al Bundy

    4 touchdowns in ONE game!!1!

    κι από videogames

    Link
    Πολύ απλά λόγω στησίματος και δομής μερικών τίτλων της σειράς, δένεσαι με τον χαρακτήρα,ταυτίζεσαι με αυτόν


    Mario
    Κι όμως... ως χαρακτήρας δεν είναι τπτ, το σπουδαίο,αντιθέτως...χοντρός, κοντός,με αστεία φωνή...όμως δεν σταματά ποτέ,παρά τις αντιξοότητες.Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο,μπορείς να το επιτύχεις.
    Kάτι που είχε πει κι ίδιος ο Μiyamoto.
    Και σε πιο προσωπικό, απλά γιατί η εικόνα και μόνο, συνειρμικά φέρνει στο μυαλό αγνό gameplay και διασκέδαση.




    honorable mentions:
    Captain Falcon



    Σήμερα βέβαια είναι μπόλικοι favorite characters ακόμη όπως Βatman,Phoenix Wright,Kyle Hyde,Samus,Perfect Dark,Masterchief,Wolverine κτλ
    NDS themes

    Comment


    • #3
      well, δυσκολο θεμα καθοτι υπαρχουν απειροι ηρωες και σιγουρα αλλαζω αποψη καθε ωρα και στιγμη. θα προσπαθησω να απαντησω ομως οσο πιο λιγους μπορω...


      απο videogames:

      o Donkey Kong με τη παρεα του, δεν υπηρχε κατι συγκεκριμενο που μου αρεσε πανω του εκτος απτο γεγονος οτι ηταν οτιναναι χαρακτηρας τελειως. απλα ειμαι δεμενος με τη σειρα λογο των παιχνιδιων του SNES, κριμα που απ'το 64 και μετα η σειρα επεσε καπως



      o Crash Bandicoot αξιολατρευτος χαρακτηρας, ειδικα οταν ηταν η μασκωτ του Playstation (μετα πουληθηκε σε αλλη εταιρεια κι εγινε multiplatform παιχνιδι). νταξει ειχε αυτο το γελοιο κατι αλλα οχι τοσο γκαφατζιδικο οσο αλλοι χαρακτηρες, περισσοτερο σαν αθωο θα μπορουσες να τον χαρακτηρισεις. κριμα που δεν ανηκει πλεον στα Naughty Dog Studios και βαρεθηκα τα παιχνιδια μετα το 3



      o Gex αν και τα παιχνιδια ηταν καπως δυσκολα, βαρετα κι επαναλαμβανομενα. αλλα οταν ο χαρακτηρας σε καθε επιπεδο αλλαζε μορφη και γινοταν κατι σχετικο με το περιβαλλον που παιζε, τη μια Ninja την αλλη James Bond κλπ ειναι αδυνατο να μην τον συμπαθησεις. κριμα που δεν συνεχιστικε η σειρα



      o Squall επειδη κυριως μπλεκει και το συναισθηματισμο μεσα το σεναριο (παιχνιδι με τη Rinoa κλπ) μαζι με ολα τα αλλα, και τελικα βγαινει ικανος με αποτελεσμα να μην μπορεις να μην "δεθεις" μαζι του, εστω μια πλευρα του θα σε εκφραζει



      ο Dante λογο της δυναμικοτητας του χαρακτηρα, ειναι τρομερα cool σε εμφανιση οσο και κινησεις, ενω το γεγονος οτι δεν μπορει να πεθανει τον κανει ξεχωριστο. ακομα θυμαμαι τη σκηνη απο το πρωτο που περναει ολοκληρο κονταρι σχεδον απο μεσα του (ή οτι κι αν ηταν αυτο, δεν θυμαμαι καλα)



      o Jin Kazama / Devil Jin απο τα Tekken, κυριως γιατι εκφραζει και τις δυο πλευρες του τοσο δυναμικα, οταν ειναι καλος ειναι καλος, αλλα οταν ειναι κακος ειναι καλυτερος




      ενω απο κινουμενα σχεδια:

      ο Batman λογο της μυστικης του ταυτοτητας και της "εκδικησης" κατα καποιο τροπο που παιρνει, σχεδον παντα δρα μονος του (εκτος απο οταν ειναι με τον Robin), κατι που θυμιζει και τον εαυτο μου



      o Gambit απλα επειδη ειναι ο μυστηριωδης εκεινος τυπος με τα κοκκινα ματια, που ξερει να ελεγχει την ενεργεια πολυ καλα, και ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου πεταξει χαρτια, επισης εχει και το κονταρι για οπλο και κανει διαφορα ακροβατικα, πραγμα που τον κανει εξισου cool οπως τον Dante



      απο το Dragonball που ανεφερες επιλεγω τον Vegeta, οχι επειδη ηταν "κακος", απλα πιστευω εβλεπε τα πραγματα με διαφορετικο τροπο, πιο ωριμο απο τον SonGoku και γιαυτο τον προτιμουσα



      τελος, δεν γινοταν να μην αναφερω τα Transformers που ειχα τεραστιο κολλημα μικρος

      Comment


      • #4
        O Crash Bandicoot...

        Comment


        • #5
          Thomas J. Murphy
          from 3000 Miles to Graceland





          ----------------------------------------------

          Ένας από τους πιο badass χαρακτήρες που μας έχει προσφέρει η έβδομη τέχνη, ένας αντιήρωας με τα όλα του, ωστόσο τίποτα δεν προδίδει το μεγαλείο των γεγονότων στα οποία εμπλέκεται στο τέλος της ταινίας. Εξακολουθεί να είναι ο ήρωάς μου και με έχει εμπνεύσει όσο δεν φαντάζεστε.

          Τον υποδύεται ο Kevin Costner (από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς).
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #6
            Σωστος ο Φυγε κι εμενα ο Gohan ηταν ο αγαπημενος μου ηρωας γιατι αμα γουσταρε τους εκανε τοπι στο ξυλο και δε κουνιοταν σαν το loser το vegeta.

            Εικονες στο πρωτο post, βαριεμαι να ψαχω για αλλες.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Ο κοκκινος Ranger (Jason)



              Επειδη ηταν και ο αρχηγος της ομαδας και ειχε και το πιο cool zord απο τους 5 αρχικους. Επεστρεψε αργοτερα και σαν καποιος αλλος νομιζω σε μεταγενεστερες season.

              Πρασινος Ranger/ Ασπρος Ranger (Tommy)





              Κακος, καλος, χανει δυναμεις, βρισκει δυναμεις, εξαφανιζεται, εμφανιζεται την καταλληλη στιγμη, παντα εχει τα πιο cool zord.

              Batman



              Ε τι να πω για αυτον;

              Roronoa Zoro



              Ο καλυτερος ψιφομαχος του κοσμου

              Obi Wann/ Ben Kenobi





              Ο αγαπημενος μου Jedαης.

              Yoda



              Ο καλυτερος και πιο cool Jedi

              Han Solo



              O αντρας των Star Wars.



              Τυπος που δεν θυαμαμαι το ονομα του απο τους Beatleborgs



              Αστειος μεχρι αηδιας (κυριολεκτικα)

              Cyclops



              Ακτινες απο τα ματια yay

              Squall Leonheart



              Για ολους που εχουν αναφερθει παραπανω και σε παλια θεματα

              Zordon



              Το μεγαλυτερο κεφαλι ever!

              Jack Sparrow



              Αhoy mates!

              Guybrush Threepwood



              Ο καλυτερπς και φοβεροτερος πειρατης!

              Auron



              Επειδη ξερει να λεει ιστοριες

              Και φυσικα....

              Gregory House


              My blog:Doppel's Den

              Comment


              • #8
                Επειδη ηταν και ο αρχηγος της ομαδας και ειχε και το πιο cool zord απο τους 5 αρχικους. Επεστρεψε αργοτερα και σαν καποιος αλλος νομιζω σε μεταγενεστερες season.[/b]
                Από το πουθενά εμφανίστηκε ένας χρυσός ρέιντζερ για να βοηθήσει τους ΖΕΟ ρέιντζερς όμως δεν άντεχε στη Γη και σιγά σιγά παίθενε. Ο Τόμμυ επειχήρησε να μεταφέρει τις δυνάμεις στον Μπίλυ ο οργανισμός του οποίου δεν τις δέχτηκε λόγο μιας περίεργης ασθένιας που είχε κληρονομήσει όταν γύρισε από μόνος του μπροστά στο χρόνο την περίοδο που οι ρέιντζερς αναζητούσαν τον κρύσταλλο ΖΕΟ. Τελικά ο Τόμμυ αποφάσισε να δώσει τις δυνάμεις στον Τζέισον καθώς μόνο αυτόν και τον Μπίλυ θεωρούσε ικανούς να τις έχουν. Τελικά ο Τζέισον επέστρεψε για λίγο σαν χρυσός ρέιντζερ και επέστρεψε πίσω τις δυνάμεις όταν αυτός που τις είχε αρχικά ανάρρωσε πλήρως.
                Ο Τζέισον επιστρέφει ξανά μαζί με Τόμμυ, Ρόκυ και όλους όσους υπήρξαν κόκκινοι ρέιντζερ σε ένα επαιτιακό επισόδιο ενάντια σε ένα σούπερ-τέρας του Ζεντ που επιστρέφει από μόνο του σαν βόμβα για να καταστρέψει τη Γη.




                Στο θέμα τώρα.
                Είχα πολλούς ήρωες όταν ήμουν μικρός με έναν όμως είχα και έχω κάποιο δέσιμο : τον Σπάιντερμαν και αυτό γινόταν για πολλούς λόγους που αφορούσαν κυρίως τη ζωή του χωρίς τη μάσκα. Υπήρξαν πολλά πράγματα στις ιστορίες που με άγγιξαν.
                Πρώτο και καλύτερο ήταν ο θάνατος της Gwen Stacy λόγο της λάθος αντίδρασης του Πήτερ περισσότερο και όχι λόγο του Πράσινου Goblin.
                Άλλη μία ιστορία που με έκανε να δεθώ με τον ήρωα ήταν τα προβλήματα του Φλας Τόμσον (Βιετνάμ,hobgoblin) και τον τρόπο που ο Πήτερ αντέδρασε ξέροντας τις συνέπειες.Άλλες ιστορίες: ο γάμος του Χάρυ με τη Λιζ και το τραγικό του τέλος, το ταξίδι του Πήτερ χωρίς να έχει λευτά στην Αγγλία για να προσπαθήσει να βρει τη Gwen (δείγμα πραγματικής αγάπης),την αντίδραση του Πήτερ στον Μπεν Ράιλυ,τον θάνατο της Τζην Ντέβολφ,τα πιστεύω του Δόκτωρα Οκτάπους,τον τρόπο που οδηγήται ο Χάρυ στην παράννοια,το ταξίδι του Πήτερ στην Ρωσσία για να βρει λευτά να πληρώσει το νοσοκομείο,τον τρόπο που συμπεριφέρθηκε στην Μπέττυ με το ζήτημα του γάμου με τον Νεντ και το τι έγινε μετά το χωρισμό τους.

                Όλα αυτά είναι βέβαια άγνωστα στους πιο νέους και αφορούν παλιές ιστορίες κάποιες από τις οποίες αποδώθηκαν κάπως στο καρτούν του 90 που λατρέψαμε.

                Για παρόμοιους λόγους συμπαθούσα πολύ τον Άιρονμαν.

                Όσο για ήρωες από βιντεοπαιχνίδια νομίζω το username μου τα λέει όλα. Επίσης έννοιωσα δέσιμο με διάφορους χαρακτήρες που οριμάζουν μέσα από την ιστορία ενός rpg (Cecil,Kain,Terra,Locke,Cloud,Squall,Vivi,Tidus κά) και ως φαν της SEGA ποτέ δεν ξεχνώ τον Σόνικ.

                Από anime...χμ το avatar που έχω τα λέει όλα πιστεύω.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #9
                  Edmund Blackadder (2nd,3rd,and 4th,ο πρώτος ήταν φλώρος)



                  Όσοι έχουν δει ξέρουν γιατί.
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    Nα προσθεσω και εγω μερικους ακομα...

                    Παμε σε κατι πολυ προσφατο, Ζero, πολυ πιο εξυπνος και ικανος απο τις μεσες δυνατοτητες ενος κανονικου ανθρωπου, μοιαζει πολυ με Kira αλλα σε πορωνει ακομα και αν τον μησεις για την υπερμετρη τελειοτητα του!!!







                    Φυσικα τον πιο ανατρεπτικο ηρωα που εβγαλε ποτε ο κοσμος των ανιμε









                    Παρατηρηστε τις απιστευτες αποκλεισεις που περνει το προσωπο του, χαραχτηρηστικο στοιχειο της σχοιζοειδης προσωπικοτητας του...

                    και για να ειμαστε και γραφικοι...



                    Ειχα βαλει επι δημοτικου τη μανα μου να μου ραψει τη στολη του μαυρου ranger μιλαμε για την Πορωση...

                    Comment


                    • #11
                      Φυσικα τον πιο ανατρεπτικο ηρωα που εβγαλε ποτε ο κοσμος των ανιμε


                      [/b]
                      Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εδώ. Ο Luffy έχει πολλά cliche χαρακτηριστικά των χαρακτήρων των anime. Ο χαζός, καλοφαγάς και καλόκαρδος κεντρικός χαρακτήρας από που κι ως που είναι ανατρεπτικός;
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #12
                        Gordon Freeman


                        Ο πυρηνικός φυσικός του gaming, όπως έχω ξαναπεί, μου έχει αφήσει πολλά υπολείματα.
                        Εκτός του ότι ακολούθησα το επάγγελμά του, μου άρεσε πολύ σε αυτόν ότι έκανε μεν μια μλκία αλλά μετά έκανε το παν να τη διορθώσει. Τελικά το κατά βάθος paladin που μου έχει μείνει μάλλον απ' αυτόν το κόλλησα!

                        Comment


                        • #13
                          Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εδώ. Ο Luffy έχει πολλά cliche χαρακτηριστικά των χαρακτήρων των anime. Ο χαζός, καλοφαγάς και καλόκαρδος κεντρικός χαρακτήρας από που κι ως που είναι ανατρεπτικός;
                          [/b]

                          Μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει ολα τα επησοδεια της σειρας, (337+),ο Luffy λοιπον φενεται μονο χαζος και καλοκαγαθος αλλα στην ουσια δεν ειναι, το κανει μονο επειδη το βρησκει διασκεδαστικο ισως η το προτημαει σαν image, ο Luffy ειναι ο πιο ιδιοφυεις απο ολο το πληρωμα, τις πιο κρησημες στιγμες περνει παντα την πιο ωριμη αποφαση (πχ Enies Lobby - αποφαση για το μελλον της Going Merry ) ενω σπανιως εκδηλωνει τα πραγματικα του συναισθηματα ( κατα την αρρωστια της Ναμι ηταν αλλος εαυτος )που αυτο τον κανει εσωστρεφη και οχι εξωστρεφη οπως φαινεται, επισης κατα τη διαρκεια της μαχης γινεται εξαιρετικα βιαιος σε σημειο που αυτο να τον αποροφαει και να βγαζει 4εναν διεστραμμενο εαυτο ( μαχες με Captein Couro, Crocodile οπου ειχε ματωσει ολο του το σωμα ωστε το αιμα του να στερεωποιει την αμμο του Crocodile και να τον χτυπαει..., αλλα και το gear second ηταν μια επισης πολυ εξυπνη τεχνικη καθως ανεβαζωντας την πιεση στο σωμα του υπερχρονηζε τις λειτουργειες των βασικων του οργανων σε σημειο να καταπονει τη καρδια απο τους γρηγορους σφυγμους), επισης στο σημειο οπου ... SPOILER ...παιρνει το δαυλο και καιει την Going Merry (το παλιο τους πλοι που τους συνοδευσε σε ολη τη πορεια τους μεχρι αυτη τη στιγμη)... βγαζει απιστευτη ωρημοτητα σοβαροτητα και σκληρη καρδια καθως και αποδειξη οτι εχει το γνωθης αυτων προφητευωντας και τον δικο του θανατο...

                          Τι λεμε τωρα η συληψη αυτου χαραχτηρα ειναι ιδιοφυιεις...

                          Comment


                          • #14


                            Δεν υπαρχει πιο επικο αυτοκινητο στην ιστορια της τηλεορασης. Και φυσικα ειναι και η απαρχη της μεγαλης μου λατρειας για τα αυτοκινητα.

                            Η τεραστια πλακα ειναι η εξης: οτι λιγο πιο πανω απο την ταβερνα που πηγαμε με τα παιδια στην Τουμπα στην συναντηση, ενα παλικαρι εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο αυτοκινητο Pontiac Trans Am σε μαυρο. Αμα εχω πολλα λεφτα ΑΝΕΤΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ KITT!!!!!!!!! Ειναι τεραστιο παιδικο μου ονειρο...
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #15
                              Οπως καταλαβαινετε απο το nick ο songoku ηταν απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες οταν ημουν μικρος και συνεχιζει να ειναι ακομη και τωρα ... επισης εκει οφειλεται και ενα μεγαλο μερος της αγαπης μου για την ιαπωνια. Ειμαι τοσο δεμενος μαζι του οχι τοσο λογο του χαρακτηρα του ( που ειναι κλισε ) αλλα κυριως επειδη μεγαλωνα -οπως και πολυ αλλοι- παραλληλα με εκεινον .







                              Ενας αλλος αγαπημενος παιδικος μου χαρακτηρας κυριως λογω του αερα και του στυλ που εβγαζε ηταν ο



                              Τελος θα βαλω εικονες απο μερικους πιο καινουργιους

                              gaara



                              sasuke



                              sephiroth

                              Comment

                              Working...
                              X