Announcement

Collapse
No announcement yet.

E.B.M. and more...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E.B.M. and more...

    E.B.M. ή αλλιως Electronic Body Music.. Oρος που χρησιμοποιησαν οι Front 242 καποτε για να περιγραψουν τη μουσικη τους και απο τοτε χαρακτηριζει ολο το ειδος.

    Τα λογια ειναι περιττα, καλυτερα να παραθεσω μερικα χαρακτηριστικα κομματια για αρχη:

    Covenant - Call the Ships to Port : Πρεπει να ειναι το πρωτο κομματι που ακουσα στην EBM σκηνη.. Μου εκανε κλικ αμεσως και απο τοτε αρχισα να ψαχνομαι ... Τελικα κερδισα πολλα απ αυτη την αναζητηση. Oι τυποι ειναι Σουηδοι και εχουν τιμησει τη χωρα μας ουκ ολιγες φορες.

    Apoptygma Berzerk - Unicorn : Ενα απο τα πρωτα κομματια του ειδους που ετυχε να ακουσω.. ακομα και σημερα παραμενει απ τα αγαπημενα μου.. APB, straight from Norway

    VNV Nation - Solitary : Ενα ακομα μεγαλο ονομα του ειδους.. Τα βρετανικα φωνητικα κανουν μπαμ και για μερικους ισως να ναι ξενερωτα.. Προσωπικα μου αρεσει πολυ η φωνη του Ronan Harris.. Εχουν πολλα καλα κομματια και αυτο δεν ειναι καν απ τα αγαπημενα μου αλλα ειπα να παραθεσω κατι αντιπροσωπευτικο για αρχη.

    Assemblage 23 - Dissapoint : Σχετικα downtempo μελωδια απο ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα του ειδους στην Αμερικη. Στην ουσια ειναι solo project του Tom Shear. Το συγκεκριμενο τραγουδι το εγραψε οταν πεθανε ο πατερας του.

    And One - Military Fashion Show : Το κλιπ ειναι τελειως οτιναναι, το κομματι παντως στην Ελλαδα ηταν το #1 hit του ειδους... Ισως και σε αλλες χωρες να ειχε την ιδια επιτυχια.

    Diorama - Synthesize me : Οι Diorama πατανε στη συνταγη των Diary of Dreams (φοβεροι και αυτοι) και εδω μας δινουν ενα απο τα καλυτερα κομματια της χρονιας που μολις περασε. Η προελευση τους εκ Γερμμανιας ειναι εμφανης.

    Bruderschaft - Forever : Πρωτο single του 1ου dream project του ειδους. Αποτελουνται απο μελη ονοματων οπως VNV Nation, Apoptygma Berzerk, Covenant, Icon of Coil και αλλοι. Εδω τραγουδαει ο Harris των VNV Nation και για αλλη μια φορα εχει να κανει το κομματι με θανατο πατερα... <_< .

  • #2
    Eγω οπως ξερεις ακουω πολυ Terror (ή οπως το ειπες κι εσυ) Harsh EBM&#33; δηλαδη συγκροτηματα σαν τους Suicide Commando, Alien Vampires, Hocico, Amduscia, Dawn of Ashes, Psyclon Nine, Tactical Sekt κλπ κλπ με φωνητικα που θυμιζουν black metal. ειχα δωσει links στο αλλο topic, αμα ειναι τα κανω copy paste εδω.
    παρτε κι ενα video Suicide Commando - Desire.

    Comment


    • #3


      Σήμερα είναι το opening party του Second Skin (ήταν και χθες αλλά w/e) του νέου EBM-Darkwave club στο γκάζι, κοινώς του πραγματικού νέου Underworld μετά τις αλλαγές που έγιναν σε διευθύνσεις και το άνοιγμα του Texas Necropolis. Οι DJ Φακίνος και Μαντονανάκης θα είναι στα decks στο Main Room (EBM-Industrial) όπως ήταν κάθε Σάββατο στο Underworld, μαζί με νέους DJs όπως η ομάδα Wrapped In Plastic που παίζουν κυρίως electroclash kai drum & bass...

      Παραθέτω κάποια από τα πιο χαρακτηριστικά κομμάτια που έπαιζαν στο Underworld κάθε Σάββατο για μια ιδέα του τι θα παίζει στο Second Skin αν και φυσικά υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να έχουν γίνει αλλαγές στα setlist του Φακίνου και Μαντονανάκη, ελπίζω όχι ριζικές...

      Elusive - The circle never ends

      Apoptygma Berzerk - Starsign

      El Loco - Ibiza

      And One - Panzermensch

      Combichrist - Get your body Beat

      Laibach - Tanz mit laibach

      Das Ich - Destillat

      Rotersand - Exterminate Annihilate Destroy (με ένα ζευγάρι που χορεύει όπως να ναι)

      Suicide Commando - Bind Torture & Kill

      Feindflug - Stukas im Visier

      Comment


      • #4
        Cu there.

        Comment


        • #5
          καλά ήταν...





          Infected Mushroom - Becoming Insane (album version)

          Comment


          • #6
            Φαίνεται ότι ήταν καλά...

            Πάντως γμτ θέλω να ψαχτώ λίγο παραπάνω με το είδος αλλά δυστυχώς ο χρόνος μου δεν με αφήνει...Προς το παρών ακούω αρκετά VNV nation και Apoptygma


            Comment


            • #7





              [/b]
              ...Kώλε...
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #8
                Φαίνεται ότι ήταν καλά...

                Πάντως γμτ θέλω να ψαχτώ λίγο παραπάνω με το είδος αλλά δυστυχώς ο χρόνος μου δεν με αφήνει...Προς το παρών ακούω αρκετά VNV nation και Apoptygma
                [/b]

                Στο στιλ των VNV και Apop υπάρχουν διάφορα που μπορείς να ακούσεις.

                Icon of Coil
                Icon of Coil - Access and Amplify
                Icon of Coil - Existence in Progress
                Icon of Coil - Dead Enough for Life

                Assemblage 23
                Assemblage 23 - Disappoint
                Assemblage 23 - Awake
                Assemblage 23 - Drive

                Covenant:
                Covenant - Dead Stars
                Covenant - We Stand Alone
                Covenant - Brave New World

                ξεκίνα με αυτά τα groups, έχουν αρκετό υλικό.

                Comment


                • #9
                  Το θεμα ειναι να μεινεις σε albums imo για αρχη, τα καλυτερα του καθε group.
                  Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι αλλα ειναι καλυτερα για πρωτο ακουσμα και αλλα λογικα θα εκτιμησεις περισσοτερο εν τελει.

                  Οπως και να χει βρες τα βασικα και οταν τα βρεις θα σου προτεινουμε μια σειρα.

                  Assemblage 23 - Storm / Failure
                  VNV Nation - Empires / Praise the Fallen / Futureperfect
                  Apoptygma Berzerk - Welcome to Earth / Harmonizer / Soli Deo Gloria / 7
                  Icon of Coil - Machines are us / The Soul is in the Software
                  Covenant - Northern Light / United States of Mind
                  Neuroticfish - Gelb / No Instruments / Les Chansons Neurotiques

                  Aυτα απο τα πιο προσιτα groups που μπορω να σκεφτω για αρχη.
                  Ολα πολυ καλα albums imo. Περνα τα σε ενα ΜΡ3 player και λιγο λιγο θα ανακαλυψεις αρκετα καλα κομματια.

                  Παντως πιασε και αλλα ηλεκτρονικα ειδη εκτος ΕΒΜ αν θες. Καλο ειναι να δεις τις ριζες τις synth σκηνης, βλεπε New Order, Depeche Mode και τα συναφη και απο 90s πιστευω πως οι UNKLE ειναι απιστευτο σχημα (Psyence Fiction / War Stories - τεραστια albums).

                  Comment


                  • #10
                    Thanks dudes&#33;&#33;&#33;&#33; ;)

                    Σίγουρα αν βρω χρόνο θα ψάξω τπτ Covenant,εχθές που άκουσα κανά δύο κομμάτια μου άρεσαν...Το brave new world και το call the ships to port,που προτείνατε μετράγαν άσχημα

                    Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου Xenov,τα album είναι πολύ καλύτερα από σκόρπια κομμάτια...Τo κακό είναι ότι είναι πανάκριβα(20 ευρά για ebm albums) και σε mp3 player απλά δεν αξίζουνε...Με το μπάσο να μην ακούγεται γίνεται εντελώς διαφορετικό κομμάτι...Γενικότερα ευχαριστιέμαι πιο πολύ να το ακούω στο stereo μου παρά στο mp3 μου,ειδικά ένα νέο άκουσμα.

                    Επίσης για αυτό που λες...Είχα πάει μιά φορά σε ένα club και έπαιζε darkwave και πολύ μου άρεσε .Εντάξει ο όλος χώρος μου αρέσει,θα ψαχτώ δεν τίθεται ζήτημα απλά λόγω 3ης λυκείο δεν έχω το χρόνο και την διάθεση για ψάξιμο...


                    Comment


                    • #11
                      Επειδη οντως δεν αγοραζονται, κατεβασε τα και ακου τα οπου θες. Ειπα ΜΡ3 player επειδη εγω λιωνω σε music on the go.
                      Μαλλον τα ακουστικα σου φταινε και "γκρινιαζεις". Παρε τιποτα ακουστικα των 50+ ευρω και θα πιασουν μια χαρα τοπο τα λεφτα σου.
                      Κανει τεραστια διαφορα μια τετοια επενδυση σε εταιρειες οπως Shure, Bose, Senheisser, Audio Technica κτλ..

                      Comment


                      • #12
                        Thanks dudes&#33;&#33;&#33;&#33; ;)

                        Σίγουρα αν βρω χρόνο θα ψάξω τπτ Covenant,εχθές που άκουσα κανά δύο κομμάτια μου άρεσαν...Το brave new world και το call the ships to port,που προτείνατε μετράγαν άσχημα

                        Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου Xenov,τα album είναι πολύ καλύτερα από σκόρπια κομμάτια...Τo κακό είναι ότι είναι πανάκριβα(20 ευρά για ebm albums) και σε mp3 player απλά δεν αξίζουνε...Με το μπάσο να μην ακούγεται γίνεται εντελώς διαφορετικό κομμάτι...Γενικότερα ευχαριστιέμαι πιο πολύ να το ακούω στο stereo μου παρά στο mp3 μου,ειδικά ένα νέο άκουσμα.

                        Επίσης για αυτό που λες...Είχα πάει μιά φορά σε ένα club και έπαιζε darkwave και πολύ μου άρεσε .Εντάξει ο όλος χώρος μου αρέσει,θα ψαχτώ δεν τίθεται ζήτημα απλά λόγω 3ης λυκείο δεν έχω το χρόνο και την διάθεση για ψάξιμο...
                        [/b]
                        Μπράβο, πολύ καλό γούστο Οι Covenant είναι οι πιο αγαπημένοι από όλους, έχω πάει σε 3 live και αν δεν ακούω τόσο πολύ πλέον, ανα πάσα στιγμή θα τους έβλεπα ξανά...

                        Ξεκόλλα με τις ποιοτικές προτιμήσεις και άκου το ταπεινό και δωρεάν mp3. Αλλιώς πάρε απλά το Northern Light το οποίο θα σε κρατήσει αρκετό καιρό πιστεύω.

                        Comment


                        • #13










                          Άνοιξε το καινούργιο second skin χθες btw, στην Πλατεία Αγ. Αναργύρων στου Ψυρρή, απέναντι από την εκκλησία... ίσως πάω σήμερα.

                          Comment


                          • #14
                            epic comeback to thread που δεν ειχα παρει ΚΑΝ πρεφα οτι υπαρχει!!

                            ελα ρε αρχηγε sain't δεν ηξερα οτι ακουνε και αλλοι εδω μεσα ebm εκτος απο εμενα και τον xeno

                            btw βρεθηκα χτες στου ψυρη με μια παρεα εκει κοντα στο νεο second skin εριξα μια ματια απ' εξω προς μεσα μου φανηκε πολυ υποσχομενο και καλυτερο απο το προηγουμενο

                            Comment


                            • #15
                              ναι κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για το καινούργιο, το προηγούμενο δε με τρέλανε να σου πω την αλήθεια, η διακόσμηση ήταν πολύ απλή... αν και ακόμα πιστεύω ότι δε θα φτάσει τα επίπεδα του πρώτου underworld.





                              Comment

                              Working...
                              X