Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμφιλεγόμενα παιχνίδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αμφιλεγόμενα παιχνίδια

    Άν και πραγματικά μου διαφεύγει εάν έχει υπάρξει παρόμοιο θέμα στο προηγούμενο φόρουμ καθώς και άν οι "παλαιοί" το έχετε ξανασυζητήσει,νομίζω πώς έχει αρκετό ενδιαφέρον.

    Ποιό ή μάλλον ποιά είναι τα παιχνίδια εκείνα τα οποία άν και αμφιλεγόμενα γενικά (τόσο απο την πλευρά των κριτικών όσο και απο την πλευρά της gaming κοινότητας),εσάς σας έκαναν εντύπωση και σε τελική ανάλυση σας άρεσαν και νομίζετε πως ίσως αδικήθηκαν??? Η μπάλα σε εσάς

  • #2
    Οχι φιλε Shinigami δεν υπαρχει κατι παρομοιο. Καλο θα ηταν ομως στο μελλον αφου μπηκες στον κοπο να ανοιξεις τοπικ που παρεπιπτοντως εχει ενδιαφερον, να καταθετεις και τη δικη σου αποψη/

    Αμφιλεγομενους απο αποψη ποιοτητας, περιεχομενου τιτλους που εγω εκτιμησα ειναι τα: Policenauts, Linda 3 & Xenogears. Εκτος Ιαπωνιας βγηκε το τελευταιο.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #3
      http://en.wikipedia.org/wiki/Countdown_Vampires
      Ενα απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια.
      Δυστηχως, κυκλοφορησε σε λαθος εποχη, και λασπολογηθηκε απο "δημοσιογραφους" και λοιπους "ειδικους".
      Η λαθος εποχη, ειναι διοτι συνεπεσε σε κοντινη κυκλοφορια με το resident evil 2, και η λασπολογια εγινε πανω σε "μειονεκτηματα" τα οποια, αν δεν ηταν τετραπληγικος η καθυστερημενος ο εκαστοτε λασπολογος, δεν υπαρχει λογικη εξηγηση γιατι εφαγε τοσο απεριοριστο θαψιμο.
      Survival horror, με πολυ καλη μουσικη, κινηση, πανεμορφοι συνδιασμοι μουντων χρωματων, αλλα και σκηνικων, με ενα αξιολογο σεναριο δημιουργουν ενα πραγματικα πολυ καλο παιχνιδι.
      Σιγουρα οι φιλοι του ειδους, πρεπει να ριξουν μια ματια.
      Ned Stark

      A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
      It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
      A man wields his sword in order to depart life with a smile.
      In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
      Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
      Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
      Ειναι ο Getta Robo.

      Comment


      • #4
        πω πω που το θυμήθηκες αυτό ρε παλικάρι;ακόμη κι εγώ που έπαιρνα ΟΤΙΝΑΝΑΙ αντιγραφή (λέγε με Μπάρμπι )αυτό δεν το πήρα.όσο είδα με ξενέρωσε...αν και τότε ήμουνα σε περίεργη φάση...θα το τσεκάρω κάποια στιγμή...
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          Αν μπορεις να ζησεις με το γεγονος, οτι ενω μοιαζει πολυ με το resident evil 2 (προσωπικα συνολικα το βρισκω καλυτερο παιχνιδι), ριξε του μια ματια.
          Απο τα καλα του επισης, η χρονικη διαρκεια, τα μυστικα και το replay.
          Θες 7 ωρες καλου gameplay για το τελειωσεις σε αντιθεση με τις 2-3 ωρες των παλαιοτερων resident evil.
          Ned Stark

          A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
          It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
          A man wields his sword in order to depart life with a smile.
          In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
          Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
          Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
          Ειναι ο Getta Robo.

          Comment


          • #6
            γιατι εισαι hater των μεγαλων VG names? Το χω απορια. Tο λεω αυτο γιατι εχεις μια ταση να υποβαθμιζεις τους "μεγαλους".

            Bασει των εμπειριων κ των εικονων που εχεις απο VGs μου κανει τρομερη εντυπωση που το θεωρεις ανωτερο του RE 2.
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #7
              γιατι εισαι hater των μεγαλων VG names? Το χω απορια
              [/b]
              Γιατι μπορω.

              Περα απο τη πλακα, αλλο resident evil 2 περιμενα (beta) και αλλο ειδα.
              Αν και σιγουρα ηταν καλο παιχνιδι, δεν μου αρεσε (και δεν μου αρεσει) η αλλαγη στη νοοτροπια και στο στυλ του παιχνιδιου, σε σχεση με το πρωτο μερος, οπως και το γεγονος οτι ηταν μικρο παιχνιδι, με πολυ γραμμικο περιβαλων.

              Opening του παιχνιδιου εδω:
              http://youtube.com/watch?v=c26dE0Cqyf8
              Υγ. Δεν προλαβα το edit σου.
              Πολλοι "μεγαλοι" εχουν την ταση να "μεγαλωνουν" με πολλους ακομα τροπους, πλυν του να ειναι καλα παιχνιδια με καλη υποδοχη απο το κοινο. Το resident evil 2, το επαιξα καποιες μερες πριν βγει οποιαδηποτε βαθμολογια η κατι περετερο απο εικονες, και μου αφησε αυτη την γευση, και προσωπικα δεν ειναι απο τα πρωτα παιχνιδια της σειρας στη λιστα μου.
              Ολα αυτα ομως ειναι μεγαλη κουβεντα, και για αλλο θεμα. Αν εχεις δει το παραπανω παιχνιδι (countdown vampires), και εχεις καποια προσωπικη διαφωνια, μετα χαρας να την αναλυσουμε
              Ned Stark

              A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
              It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
              A man wields his sword in order to depart life with a smile.
              In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
              Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
              Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
              Ειναι ο Getta Robo.

              Comment


              • #8
                Οχι δεν εχω ασχοληθει σοβαρα μαζι του κ δεν ειμαι σε θεση να το κρινω ολοκληρωτικα. Θα το αδικουσα.

                Εχω ασχοληθει ομως με το RE2 κ μπορω να πω οτι το επιπεδο παραγωγης ειναι συγκλονιστικο για την εποχη του.
                Δεν ειναι καθολου τυχαιο που επισκιασε τα παντα. Υπαρχει ενα γνωμικο που λεει "οτι δινεις παιρνεις". Η Capcom eδωσε πολλα σε αυτο κ πετυχε.

                Δε μπορεις να ξερεις εαν το RE2 beta ηταν καλο παντως. Για να το ακυρωσουν κατι δε θα πηγε καλα. Ακομη, την περιοδο που διερευσαν οι screens τα ματακια μας δεν ειχαν συνηθησει σε τετοιο θεαμα κ καταλαβαινω πως οι πρωτες εντυπωσεις θα ηταν τρομακτικα καλες κ ελπιδοφορες. Το τελικο αποτελεσμα παντως μονο κακο δεν ηταν.

                Δεν αντιλεγω στο γεγονος οτι καποιοι καλοι κυριοι κινουνται κ κινουνταν με οικονομικα συμφεροντα, αναλογα τη διαθεση του κα και αδικουν πολλους τιτλους. Ομως το συγκεκριμενο ουτε στην Ιαπωνια ετυχε καποιας σπουδαιας ...καταληξης.

                Επισης, τα περισσοτερα reviews που εχω διαβασει το ψιλοθαβουν (και fans), δε μπορει να εχουν ολοι αδικο, αν κι οπως ειπα επιφυλασομαι. Tεσπα, ειναι καθαρα στη δικια σου κριση να το θεωρεις καλο ή κακο, δε σε κρινει κανεις γιαυτο.

                Απλα ηταν απορια περισσοτερο σε προσωπικο επιπεδο σχετικα με τις αποψεις σου για τους "μεγαλους"
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #9
                  Γιατι μπορω.
                  [/b]
                  Για το Final Fantasy VII ομως δεν εχεις τιποτα να προσαψεις ετσι;
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    http://en.wikipedia.org/wiki/Countdown_Vampires
                    Ενα απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια.
                    Δυστηχως, κυκλοφορησε σε λαθος εποχη, και λασπολογηθηκε απο "δημοσιογραφους" και λοιπους "ειδικους".
                    Η λαθος εποχη, ειναι διοτι συνεπεσε σε κοντινη κυκλοφορια με το resident evil 2, και η λασπολογια εγινε πανω σε "μειονεκτηματα" τα οποια, αν δεν ηταν τετραπληγικος η καθυστερημενος ο εκαστοτε λασπολογος, δεν υπαρχει λογικη εξηγηση γιατι εφαγε τοσο απεριοριστο θαψιμο.
                    Survival horror, με πολυ καλη μουσικη, κινηση, πανεμορφοι συνδιασμοι μουντων χρωματων, αλλα και σκηνικων, με ενα αξιολογο σεναριο δημιουργουν ενα πραγματικα πολυ καλο παιχνιδι.
                    Σιγουρα οι φιλοι του ειδους, πρεπει να ριξουν μια ματια.
                    [/b]

                    H εσύ τα έχεις μπερδέψει ή το λινκ που έδωσες έχει λάος στοιχεία. Δίνει κυκλοφορία στην ΙΑπωνία ουσιαστικά αρχές 2000. Το RE 2 είχε κυκλοφορήσει Μάρτιο 98 2 χρόνια πριν δηλαδή. Το 3 κυκλοφοόρησε Οκτώβριο 99 αλλά δεν είχε γίνει τόσος ντόρος με αυτό για να "θάψει" ένα παιχνίδι που κυκλοφόρησε σχεδόν 3 μήνες μετά από αυτό.

                    Comment


                    • #11
                      hmm distihws to countdown vampires den to eho paiksei pote opote den eho dikaioma na ekfero gnomi.

                      Entoutois pisteuo pos (toulahiston stin ellada) oi true gamers rihnoun mia matia sta previews kai reviews kai meta paizontas to game krinoun apo monoi tous kai meta apo "pigadaki" se "pigadaki" diadidetai i pragmatiki aksia enos paihnidiou.Gia auto loipon pisteuo oti an ontos itan kalitero apo to RE2 tote arga i grigora tha eihe vouiksei oli i hora: "Reeeee ti RE2 kai aggouria gemista, parte to vampires pou ta spaei ola! " .. Auto omos den akoustike pote

                      oso gia to RE2 to opoio to eho liosei mporo na po oti toulahiston gia tin epohi tou itan an ohi to kalitero tote apo ta kalitera vg pou vgikan pote.ta eihe mesa ola! kai einai ena game to opoio akoma kai tora 10 hronia meta shedon mou erhetai oreksi na to ksanakano install kai na ksanapaikso!
                      oposdipote to RE 1,5 itan poli endiaferon (kai tha poli ithela na kanei kana asteiaki i capcom kai na to kikloforisei olokliromeno -->opos eipa kai sto topic mou gia ta RE) alla opos eipe kai o Scatman gia na to stamatisoun kai na to ksanaksekinisoun apo tin arhi tha ipirhe logos.

                      giati opos eipame stin epohi mas ginontai ola gia ta lefta. Siga i capcom min riskare ekeini tin epohi kai ehane disekatommiria ton disekatommirion kikloforontas kati pou den theorouse aksio

                      Comment


                      • #12
                        Είναι θέμα που μέσες άκρες έχει συζητηθεί, αν και όχι σε αυτή τη βάση. Παιχνίδια λοιπόν που αγνοήθηκαν από κοινό και κριτικούς μα μας άρεσαν...

                        Θα έλεγα το Tropico 2, αν και εν μέρει το άξιζε. Με διασκέδασε πάρα πολύ σαν παιχνίδι, παρά τα ελαττώματά του, μα το ευρύ κοινό δεν το ακούμπησε ή τουλάχιστον δεν το τίμησε. Πολύ όμορφη και χιουμοριστική ατμόσφαιρα με όλα τα πειρατικά κλισέ και ακόμα περισσότερα, καταπληκτική μουσική και ατάκες, όμορφα γραφικά, και κάποια κλασσικά προβλήματα των management games.

                        Δεύτερο θα έλεγα το Divine Divinity, μαζί με το spin - off του Beyond Divinity. Παιχνίδι στέρεο και ολοκληρωμένο, με κάποιες όμορφες ιδέες (κυρίως στο character building και στην ελευθερία που προσφέρει στον παίχτη) μα χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία, και - δυστυχώς - μέτρια γραφικά. Αρκετά χαοτικό επίσης και υπερβολικά τεράστιο (μόνο το Sacred ήταν μεγαλύτερο), δεν αναγνωρίστηκε αν και πήρε κάποιες καλές βαθμολογίες.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #13
                          χμμ τα μονα που μου ερχονται αυτη τη στιγμη ειναι τα εξης δυο:

                          Resident Evil 3: Nemesis το οποιο αν και δεν ηταν καλυτερο απο το 2, σιγουρα αξιζε, και ξεπερναει διαφορα αλλα survival horror παιχνιδια στη συγκεκριμενη κονσολα την τοτε εποχη. απλα η συγκριση με προηγουμενα επεισοδια της σειρας, το μειωνει σαν παιχνιδι.

                          Final Fantasy IX που πολλοι το θεωρουν και το χειροτερο ισως που κυκλοφορησε η εταιρεια, κι οχι αδικα αφου οι κατασκευαστες δοκιμασαν επιστροφη στο παιδικο στυλακι που ειχε η σειρα πριν το VII και το VIIΙ με αποτελεσμα να απογοητευτουν πολλοι, ειδικα οσοι περιμεναν εναν πιο δυναμικο χαρακτηρα οπως ο Cloud κι εναν πιο σκοτεινο και μοναχικο οπως ο Squall. το παιχνιδι ειχε καλυτερο συστημα απο το Χ κατα τη γνωμη μου, και γενικα αξιζε αν και δεν πηρε και τη ψηλοτερη δυνατο βαθμολογια...

                          Comment


                          • #14
                            Προσωπικά εκείνο το παιχνίδι που μου άρεσε υπερβολικά αλλά γενικά απο ότι φαίνεται οι περισσότεροι δέν το εκτίμησαν είναι το Silent Hill 4:The Room.

                            Άν και μπορώ να καταλάβω πολύ καλά γιατί πολύ κόσμος "χαλάστηκε" με τον συγκεκριμένο τίτλο,καθώς ήταν αρκετά διαφορετικός απο τους προηγούμενους της σειράς,για μένα τα θετικά απλά υπερκαλύπτουν τα όποια αρνητικά όπως για παράδειγμα τον "περίεργο" -στην αρχή- χειρισμό και το backtracking.

                            Το σενάριο είναι κατα την γνώμη μου απλά εξαιρετικό,αντάξιο του ονόματος και της ιστορίας της σειράς η δε πλοκή άκρως ενδιαφέρουσα. Η ιδέα και γενικά η χρήση του "δωματίου" ώς hub μου άρεσε ιδιαίτερα και η ατμόσφαιρα τοσο μέσα σε αυτό όσο και στα επίπεδα του δάσους και της φυλακής είναι πολύ βαριά και τρομακτική. Πολλοί απο τους εχθρούς είναι απίστευτα σχεδιασμένοι (όχι όλοι) και θα έλεγα πώς άν και το παιχνίδι σαν σύνολο δέν είναι τόσο νοσηρό σάν τα υπόλοιπα,παρόλα αυτά έχει τις στιγμές του οι οποίες ακόμα έχουν μείνει ζωντανές στην μνήμη μου απο τότε που το έπαιξα...
                            Ο δε τεχνικός τομέας ήταν πολύ υψηλού επιπέδου για τα δεδομένα της εποχής,μέ ένα απο τα καλύτερα μουσικά θέματα που έχω ακούσει ποτέ τόσα χρόνια που είμαι στο "σπόρ" ;)

                            Κατα την γνώμη μου ένας εξαιρετικά καλός τίτλος αλλά μόνο για τους πολύ φανατικούς του είδους...

                            Comment


                            • #15
                              Κλασσική περίπτωση: Resistance: Fall of Man. Το παιχνίδι που θάφτηκε από μερίδα του ειδικού τύπου και όλους όσους δεν το έπαιξαν αλλά αγαπήθηκε απ' όσους ασχολήθηκαν μαζί του. Έχουμε ξανασυζητήσει την περίπτωση του, έπεσε θύμα της αντι-Σόνυ υστερίας που επικρατούσε πριν ένα χρόνο.

                              Κατα τ' άλλα είναι θέμα γούστου. Εγώ θεωρώ το Gungrave το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα στο PS2 (απίστευτη ατμόσφαιρα, χαρακτήρες και πολύ καλό gameplay) αλλά το παιχνίδι γενικά αγνοήθηκε. Ακόμα παλιότερα τα δύο πρώτα Shining RPG της Sonic Software Planning στο Saturn (Shining Wisdom, Shining The Holy Ark) αγνοήθηκαν σε μεγάλο βαθμό αν και ήταν καταπληκτικά και τα δύο. Έγινε λίγος ντόρος για το Shining Force 3 που κυκλοφόρησε έπειτα αλλά κατά την γνώμη μου δεν είχε την μαγεία των Wisdom και Holy Ark.

                              Comment

                              Working...
                              X