Announcement

Collapse
No announcement yet.

Professor Layton

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Professor Layton

    Θαυμάσιο παιχνίδι. Κυκλοφόρησε αρχές 2007 στην Ιαπωνία και αρχές 2008 στην Αμερική. Είναι ένα adventure απο την Level-5, το πρώτο παιχνίδι σε τριλογία και βασικό στοιχείο του gameplay είναι τα puzzles. Πολλά puzzles.



    http://image.com.com/gamespot/images/2008/...4_screen017.jpg
    http://ui03.gamefaqs.com/2018/gfs_93127_2_5.jpg
    http://ui25.gamefaqs.com/1336/gfs_93127_2_4.jpg
    http://ui04.gamefaqs.com/1187/gfs_93127_2_6.jpg


    Η ιστορία έχει ως εξής. Ο καθηγητής Layton και ο μαθητευόμενός του o Luke ξεκινούν για ένα μυστηριώδες χωριό, για να βρουν το "golden apple", ένα αντικείμενο που σύμφωνα με την διαθήκη ενός πλούσιου μακαρίτη, όποιος το βρει θα κληρονομήσει την περιουσία του.
    Όταν πάνε στο χωριό λοιπόν συμβαίνουν διάφορα μυστήρια πράγματα.

    Έχω λύσει 30 puzzles μέχρι τώρα και μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Ένας τίτλος απο το πουθενά, που μου λέει πως υπάρχουν και παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει, δεν τα ξέρουμε, και είναι θαυμάσια!
    Στο adventuring δεν λέει και πολλά, θα το έλεγα μάλλον απλοϊκό αλλά η διαδικασία των puzzles [η ουσία δηλαδή του Layton], η ατμοσφαιρική μουσική και τα όμορφα γραφικά που παραπέμπουν παραστατικά σε Ευρώπη 19ου αιώνα το αντισταθμίζουν πλήρως.

    Σε puzzle όπως το 50, χρειάστηκε να ψάξω στο ίντερνετ για να βρω λύσεις ενώ κάποια άλλα τα πέρασα με την πρώτη. Αντιπαθώ αυτά που δίνει ο ίδιος ο Layton που έχουν να κάνουν με νούμερα και υπολογισμούς, όπως αυτό με το ρολόι..

  • #2
    Nice, εξ'αρχης ηθελα να ανοιξω θεμα ειδικα γι αυτο αλλα δεν ειμαι εγω για τετοια. Μετα απο καιρο το παιχνιδι με εκανε να κολησω με το DS.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      ωραια! τωρα θα εχουμε ειδικο στεκι για να μιλαμε για αυτο το θαυμασιο παιχνιδι
      μακαρι η οθονη του ds μου να μου επετρεπε να το χαρω περισσοτερο.

      πριν λιγο ελυσα τον γριφο που κατεβασα χαρη στον Ramparter
      ειναι ο ορισμος του wtf αποφευγω με καθε μεσω να ψαχνω λυσεις στο internet και δεν θα το κανω ποτε.
      δεν λεω ομως οχι στα hint.

      ΥΓ. τον γριφο με τους λυκους και τα κοτοπουλακια που πρεπει να τους περασεις απεναντι, με ποσες κινησεις τον περασατε? εγω με 11. γινεται και λιγοτερες?

      Comment


      • #4
        Νομιζω οτι 11 ειναι ο ελαχιστος αριθμος.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Wow, εγώ ελάχιστα το έπαιξα και το βαρέθηκα. Φταίει ότι βαριέμαι και να παίζω τον τελευταίο καιρό... Θα προσπαθήσω να ασχοληθώ λίγο παραπάνω, να δω τι κάνει η l5 και σε μη-RPG τίτλους. Αυτό, πάντως, που μου άρεσε πολύ είναι η ατμόσφαιρα και η μουσική, αλλά τα μοντέλα του Layton και του Luke είναι... άθλια XD .

          Comment


          • #6
            Εξαρταται ποσο λιγο. Τα πρωτα puzzles ειναι ευκολα σε βαθμο αδιαφοριας, τωρα που εχω φτασει καπου στο 70 μολις τελειωσω ενα ανυπομονω να παιξω το επομενο. Και πλεον κανω συχνα λαθη. Εχω κλεισει 9 ωρες σχεδον btw, συνηθως το παιζω βραδυ πριν κοιμηθω.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              ναι! τα αρχικα puzzle ειναι πανευκολα.
              ο κολλητος στην αρχη ειπε μα τι βλακεια παιχνιδι. ειναι για μωρα

              μετα το puzzle με το ψηφιακο ρολόι και επειτα τα πραγματα εγιναν δυσκολα και κολλησε με το παιχνιδι!
              βασικα οχι απλα κολλησε... το λατρεψε! πριν λιγο βρηκα ενα κρυφο puzzle (NO.020) και μου εβγαλε την πιστη.
              ο βλακας ξεχασα πως υπαρχουν πλεον τα hints. μετα ηταν ευκολο να το καταλαβεις

              edit: χιλια συγγνωμη. δεν ειναι κρυφο το puzzle <_<

              Comment


              • #8
                Το παιχνίδι δεν είναι τόσο adventure αλλά puzzle με σενάριο.
                Ενδιαφέρον στην αρχή, λίγο βαρετό στη συνέχεισ.
                Πολύ κουλή εξέλιξη και κουλό τέλος.
                Το τερμάτησα έχωντας λύσει 105 παζλ με μόνη βοήθεια τα hints του παιχνιδιού.
                Ασύνδετη η πλοκή στο τέλος με κενά που λογικά θα εξηγούνται στη συνέχεια. Όταν το τελειώσετε θα αναρωτιέσται γιατί πήγαν στο χωριό τελικά αφού ο αρχικός λόγος ανατρέπεται.
                Πολύ ωραία βιντεάκια, πολή καλή ομιλία.
                Για κατέβασμα θα το πρότεινα αλλά για αγορά θα πρότεινα ένα πιο καθαρόεμο adventure.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #9
                  Ok παιδιά, το βράδυ, αφού γυρίσω από το φονικό μπαρμπέρη θα πιάσω και τον προφέσορα και τη χαμένη οδύσεια. Που ήθελα και να αφήσω το κουτί τρομάρα μου. Ναρκωτικό και χειρότερο. XBOX360=no life.

                  Comment


                  • #10
                    evans, οφειλεις να ανεβασεις φωτο μετα τον μπαρμπερη

                    belmont, μου αρεσουν τα κουλα τελη ^_^ ΥΑΥ&#33;&#33;&#33;11&#33;
                    θα το συνεχισεις για να περασεις τα υπολοιπα puzzles? υπαρχει μια πορτα που σου επιτρεπει να παιξεις οσα Puzzles σου ξεφυγαν αλλα δεν γνωριζω εαν μπορεις να παιξεις τα μυστικα puzzles. μαλλον θα πρεπει να τα βρεις

                    ΥΓ. το παιχνιδι ειναι πολυ imba&#33; ειναι brain training killer B)

                    Comment


                    • #11
                      Έχω λύσει 105 παζλ. Δεν νομίζω να ξαναπαίξω το παιχνίδι. Σίγουρα θα παίξω το 2ο μέρος.

                      Το τέλος είναι και κουλό και ασύνδετο και ξέμπαρκο. Υπάρχουν βασικά πράγματα που δεν εξηγούνται. Ίσως έγινε επίτηδες έτσι για να σου κρατήσει ενδιαφέρον για το νέο παιχνίδι.

                      Η πόρτα αυτή δεν έχει παζλ καθώς τα παλιά τα έλυσα όλα.

                      Hint: Να λύνεται όσα περισσότερα παζλ μπορείτε γιατί δεν γίνεται να μπείτε στην τελική πίστα με λιγότερα από 75 παζλ.

                      Επίσης στα αρνητική του τίτλου είναι το ανύπαρκτο character development.
                      Ποτέ δεν μάθαμε ποιος είναι ο καθηγητής, γιατί είναι διάσημος, σε ποια ειδικότητα είναι καθηγητής και ποιος τελικά τον κάλεσε στο χωριό. Και για τον βοηθό του ξέρουμε μόνο όνομα.

                      Το παιχνίδι είναι πολύ διασκεδαστικό αρκει να μην περιμένει κάποιος adventure με σενάριο Phoenix ή Hotel Dusk.
                      https://www.emulator-zone.com
                      I am an iteration closer to my desired solution!
                      The World Ends With You

                      I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                      Castlevania Lords of Shadow

                      I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                      Hyperdimension Neptunia

                      Comment


                      • #12
                        Επίσης στα αρνητική του τίτλου είναι το ανύπαρκτο character development.
                        Ποτέ δεν μάθαμε ποιος είναι ο καθηγητής, γιατί είναι διάσημος, σε ποια ειδικότητα είναι καθηγητής και ποιος τελικά τον κάλεσε στο χωριό. Και για τον βοηθό του ξέρουμε μόνο όνομα.[/b]
                        Εμενα προσωπικα μ&#39;αρεσει αυτο. Ισως καποια στιγμη να μαθουμε καποια πραγματα ομως δε γουσταρω να βλεπω ενα παιχνιδι να ξεκιναει "Ειμαι ο ταδε κανω το ταδε και το ταδε μαζιι με τον φιλο μου το ταδε και μπλα μπλα και ξαφνικα μια μερα εγινε αυτο κι ετσι εγω τωρα μπλα μπλα μπλα". Δε ξερω τι γινεται στο τελος αλλα μεχρι τωρα μ&#39;αρεσει παρα πολυ ο τροπος που εξελισσνται τα πραγματα, λυνεις γριφους και βλεπεις τα γεγονοτα να εξελισσονται.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Ούτε το Hotel Dusk ξεκινούσε έτσι, στην πραγματικότητα δεν ήξερες τίποτα για κανέναν, αλλά σε μία επίδειξη αριστοτεχνικής σεναριογραφίας ξετυλίχθηκαν οι ιστορίες 10+ ατόμων..
                          Νομίζω πως οι χαρακτήρες του Layton και του Luke περιορίζονται στο να θυμώνει ο Luke για κάποιον που τους μίλησε άσχημα και ο ευγενής Layton να τον ηρεμεί λέγοντάς του πως δεν τρέχει κάποιο πρόβλημα.

                          Comment


                          • #14
                            Προχωράω το Prof. Layton και πρέπει να είμαι κοντά στον τερματισμό. Έχω τελειώσει 58 παζλ, πολλά απο αυτά ιδιοφυή.
                            Αλλά έχω μία απορία. Στο παζλ με τις πλάκες, με τις οποίες πρέπει να φτιάξεις ένα τετράγωνο.

                            Spoiler:
                            Το τετράγωνο έχει ίδιο μήκος και ύψος [10 και 10], αλλά το πλάτος είναι μεγαλύτερο [12]. Το τετράγωνο δεν πρέπει να έχει ίδιο μήκος, πλάτος και ύψος; Εγώ έβαζα ως λύση το 3600 [γιατί 5x6x120] γιατί μόνο τότε και οι τρεις διαστάσεις θα ήταν ίδιες.

                            Comment


                            • #15
                              void Spoiler(){
                              Σιγουρα οι πλακες ειναι 10x10x12; Επισης αν ζηταει τετραγωνο τοτε ο τροπος σκεψης σου ειναι λαθος καθως εσυ πας να φτιαξεις κυβο με ολα αυτα τα τετραγωνα.
                              }
                              Do a barrel roll!

                              Comment

                              Working...
                              X