Announcement

Collapse
No announcement yet.

mIRC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mIRC

    Έτυχε να διαβάσω σήμερα ένα τόπικ ( http://www.game-site.gr/forumcgm/viewtopic...?t=2901&start=0 ) στο GameSite το οποίο με έκανε να θυμηθώ τις νύκτες πριν 2 χρόνια (ή 3; έχω χάσει το μέτρημα). Εκτός απο όλες τις ΕΠΙΚΕΣ καφρίλες με έκανε να θυμηθώ και ένα απο τα αγαπημένα μου κομμάτια του Ίντερνετ! Όπως καταλαβαίνετε και απο το θέμα μιλάω για το mIRC ένας τόπος που για χρόνο περίπου ήταν ο παράδεισος της καφρίλας, του γέλιου, της δημιουργηκώτητας (0_0). Φυσικό συμπέρασμα ήταν να αρχίσω να διαβάσω διάφορα logzz τα οποία με έκαναν να ξεραθώ στα γέλια άσχημα... ΠΟΛΥ άσχημα... Ακόμα και τώρα με έχει πιάσει ένα νευρικό γέλιο που το βλέπω να συνεχίζετε και αύριο (μέχρι να αρχίσει ο χιονοπόλεμος - I'll be teh Rambo). Μετά λοιπόν όλες αυτές τις επικές στιγμές δεν θα μπορούσα παρα να προσπαθήσω να αναστήσω το κανάλι ! Πρέπει να πώ κάπου εδώ πως έχουν γίνει πολλές προσπάθειες δημιουργίας Channels απο πολλά sites (Gamepro, Cgm, Gamelife, Nintendo) η οποίες κατέληξαν σε αποτυχία αλλά αυτή την φορά θα τα καταφέρουμε ! Το καλό είναι οτι αυτή είναι η πρώτη φορά που μαζεύονται τόσα ενεργά μέλη σε μια μόνο κοινότητα έτσι το έργο γίνεται ευκολότερο!

    Λοιπόν θέλω να δώ πόσοι σκοπεύετε να συμμετέχετε και θέλω να ακούσω και προτάσεις για το όνομα του καναλιού.


  • #2
    Kante to eseis kai egw tha mpainw, sygekrimenes wres kai sygekrimenes meres omws
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      Οσο ειχε κοσμο κι εμπαινα ηταν καλη φαση. Κατι μερες το χα συνεχεια ανοιχτο και συνηθως τα βραδυα γραφονταν επικα logs. Καποια στιγμη το κοψα λογω χρονου. Δε θα λεγα οχι στην αναγεννηση του θρυλου.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        count me in. σχεδόν κάθε βράδυ είμαι irc,έστω και για μισή ωρίτσα...


        mythbustin' kitten



        mprosta ta terata ths mpuras kai pisw ta gunaikopaida.....etsi paei

        Comment


        • #5
          Θέλουμε άτομα! Αν είμαστε μόνο 4εις (άντε 5-6 μαλλους δύο που θα πείσω) θα εξαφανιστεί και αυτό το κανάλι. Μα κανείς δεν θέλει mIRC? Μαμώ το MSN δηλαδή.

          Comment


          • #6
            από βδομάδα μέσα κι εγώ...
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Μέσα! Μέσα! Μόνο θέλω κάποιες βασικές οδηγίες για το mIRC γιατί δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω ποτέ και βαριέμαι να ψάχνω οδηγίες χρήσης

              Comment


              • #8
                Originally posted by :Raving_Raven
                Είναι υπερβολικά απλό. Κατεβάζεις το mIRC ή κάποιο άλλο script. Συνδέεσαι σε έναν server της GRnet (π.χ. nana.irc.gr) και ύστερα κάνεις join στο #computer_games.

                Ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες για άσχετους και newbies (μην ντρέπεστε? όλοι μας περάσατε -lol- αυτό το στάδιο κάποτε)

                1. Κατεβάζουμε το mIRC από το www.mirc.gr
                2. περιμένουμε μέχρι να τελειώσει το download το ποιο είναι 1 mb και κάτι.
                3. Κάνουμε install το mIRC (δύσκολοοο).
                4. Ξεκινάμε το πρόγραμμα (το mIRC εννοώ.. μην ανοίξετε κανέναν explorer ή κάνα word).
                5. Αν προσέξατε (λέμε τώρα?) κάτω έχει ένα πλαίσιο στο οποίο (Ω&#33; Τι θαύμα) μπορούμε να γράφουμε. Εκεί γράψτε /server <server> όπου <server> είναι ο server που θέλετε να συνδεθείτε. Αν π.χ. θέλετε να συνδεθείτε στον nana.irc.gr τότε βάζετε την εντολή /server nana.irc.gr
                6. Περιμένετε να συνδεθείτε.
                7. Όταν συνδεθείτε μπαίνετε σε κανάλια (ή αλλιώς chat rooms) με την εντολή /j ή /join #<channel> όπου <channel> είναι το όνομα του καναλιού που θέλετε να μπείτε. Ας πούμε πως θέλετε να μπείτε στο #computer_games (Σκασμός&#33; Εκεί θέλετε να μπείτε και δεν ακούω λέξη&#33;) πατάτε /j #computer_games και μπήκατε&#33;

                Άλλες χρήσιμες εντολές

                Για να πείτε κάτι σε τρίτο πρόσωπο π.χ. * Raving_Raven rulez
                /me <text>
                Για να πείτε κάτι σε τρίτο πρόσωπο σε όλα τα κανάλια που είστε μέσα αυτήν την στιγμή.
                /ame <text>
                Για να πετάξετε κάποιων από ένα κανάλι (χρειάζεστε].
                /kick #<chan> <nick> (όπου <chan> είναι το κανάλι που βρίσκετε ο τύπος που θέλετε να kickάρετε και <nick> το ψευδώνυμο του)

                Αυτό προς το παρόν
                _________________
                Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά.
                Απλα όπου #computer_games βάζεις #go. Είναι πολύ απλό αλλά δεν μου ρχότανε τίποτα πιο προτότυπο. Τεσπα, αμα θέλουμε έτσι και αλλιώς το αλλάζουμε. Εγώ θα ξαναμπώ αύριο κατα τις 7.30-8 και θα είμαι και σήμερα μέσα για αρκετή ώρα. Θέλω να δώ κόσμο&#33;

                Comment


                • #9
                  Αυτην την περιοδο δεν εχω χρονο, αλλα μετα τις εξετασεις θα αρχισω να ξαναμπαινω. Ημουν τακτικος κι εγω στο irc, αλλα το εκοψα οταν δεν εμπαινε κοσμος στο gamepro και εβαλα msn.
                  My blog:Doppel&#39;s Den

                  Comment


                  • #10
                    Προσπαθώ αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί σε server. Πρέπει να φταίνε οι ρυθμίσεις του firewall του πανεπιστημίου γιατί ότι server και να διαλέξω μου κάνει timed out.

                    Comment


                    • #11
                      To irc έχεο πεθάνει εδώ και χρόνια...

                      Comment


                      • #12
                        Ρε δεν στήνουμε ένα msn conference που είναι και πιο εύκολο και είμαι μόνιμα online; ellesar270189@hotmail.com είναι το mail μου, κάντε με ένα invite όταν έχετε μαζευτεί πολλά άτομα.

                        Comment


                        • #13
                          Το IRC ποτέ δεν πεθαίνει&#33; Ασε που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο οτι όταν είναι πάνω απο 4-5 άτομα στο MSN χάνεσαι&#33;

                          Comment


                          • #14
                            Αν φτιάσναμε embeded client στην σελίδα;
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #15
                              Το MSN δεν εχει καμια σχεση, για μεγαλες conferences IRC is the only way to go.
                              Do a barrel roll!

                              Comment

                              Working...
                              X