Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τhe Miserables

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τhe Miserables

    Σκεφτηκα να ανοιξω ενα τοπικ για τους ζητιανους και τους φτωχους, τα παιδια των δρομων που ζητιανευουν που πλενουν αμαξια η που κλεβουν το κοσμο, αποψεις ιδεες λυσεις και πως αντημετωπηζεται το φαινομενο λοιπον ειναι πραγματα που μπορουμε να αναπτυξουμε και να δουμε αν τελικα κανουμε λαθος η οχι η αν νομιζουμε πως κανουμε το σωστο αλλα στην ουσια λειτουργουμε αρνητικα στην εξεληξη του φαινομενου.

  • #2
    Έλλειψη πρόνοιας,οργάνωσης,επαγγελματικής αποκατάστασης και συνδιασμός με προσωπική ρούχλα.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      To θεμα δεν ειναι πως φτασανε σε αυτο το σημειο αλλα το πως τους αντιμετωπηζει ο καθενας μας.

      Comment


      • #4
        Μπορει να ακουστει κλισε,αλλα δε νομιζω πως πρεπει να βοηθαμε αυτα τα ατομα,ειδικα τα "παιδια των φαναριων".
        Θα συμφωνησω με μια διαφημιση που ειχα δει,που μας παροτρυνε,αντι να δωσουμε λεφτα στα παιδια,να τηλεφωνησουμε στην Προνοια(ή δεν ξερω κ γω που) και να καταγγειλουμε το γεγονος.

        Comment


        • #5
          Δεν αντιμετωπιζεται. δυστηχως! οταν τους βλεπω απλα αδιαφορω και κοιταζω αλλου γιατι δεν μπορω να βοηθησω. κι οχι με το να τους δωσεις ΜΙΑ φορα λεφτα δε τους βγαζεις απο την ασχημη θεση που βρισκονται. και δεν ειναι μονο τα παιδια των φαναριων, αμα κανεις μια βολτα στη πολη θα δεις κι αλλες παρομοιες φασεις πολλες, ακομα κι ατομα που κοιμουνται σε παγκακια ή κατω σε εφημεριδες, και τρωνε σκουπιδια ή δεν τρωνε καθολου. η φτωχεια ειναι στα ορια της και στην Ελλαδα, νταξει δεν ειμαστε και Μπαγκλαντες, αλλα ανετα θα μπορουσε κανεις να μας χαρακτιρισει τριτοκοσμικη χωρα με ολα αυτα που συμβαινουν και σε συνδιασμο με τα υπολοιπα που γινονται...

          Comment


          • #6
            νταξει δεν ειμαστε και Μπαγκλαντες
            [/b]
            http://en.wikipedia.org/wiki/Sheikh_Mujibur_Rahman

            Το ηξερα πως ο Skeik κατι μας εκρυβε!
            My blog:Doppel's Den

            Comment


            • #7
              http://en.wikipedia.org/wiki/Sheikh_Mujibur_Rahman

              Το ηξερα πως ο Skeik κατι μας εκρυβε!
              [/b]
              sorry δε σε πιανω. εχω πιει πολλα αποψενες και ειναι 2 μιση σχεδον και ειμαι τυφλα λιωμα χωμα κατω, κομματια τελειως...

              Comment


              • #8
                sorry δε σε πιανω. εχω πιει πολλα αποψενες και ειναι 2 μιση σχεδον και ειμαι τυφλα λιωμα χωμα κατω, κομματια τελειως...
                [/b]
                αυτά είναι, ποτό + gamers-odyssey = F.F.E


                Comment


                • #9
                  Eγω απο τη μερια μου στους ενηλικους βοηθαω μονο οσους δεν ειναι υγειεις, ενας νεος η μια νεα μπορει να παει και να δουλεψει, δε θεωρω οτι πρεπει να θρεφουμε τεμπεληδες, οσον αφορα το ποσον δινω παντα οσα χρειαζωνται να παρει 1 κιλο ψωμι, οποτε λεω νταξει δε θα μεινει νυστικος σημερα τουλαχιστον, στα παιδια τωρα εξαρταται, αν δω πως ειναι μερος κυκλωματος (αν το παρω πρεφα βεβαια) δεν δινω, αν δω πως πραγματικα υπαρχει αναγκη τοτε θα δωσω.

                  Comment


                  • #10
                    Eγω απο τη μερια μου στους ενηλικους βοηθαω μονο οσους δεν ειναι υγειεις, ενας νεος η μια νεα μπορει να παει και να δουλεψει, δε θεωρω οτι πρεπει να θρεφουμε τεμπεληδες[/b]
                    το προβλημα της ανεργιας ομως δεν σου λεει κατι ? και οι τεμπεληδες ανθρωποι ειναι παντως...

                    στα παιδια τωρα εξαρταται, αν δω πως ειναι μερος κυκλωματος (αν το παρω πρεφα βεβαια) δεν δινω, αν δω πως πραγματικα υπαρχει αναγκη τοτε θα δωσω.[/b]
                    LoL, δυσκολο να καταλαβεις κατι τετοιο, ειδικα οταν τα βλεπεις σε αθλια κατασταση, δε νομιζεις ? και για να καταλαβεις αν καποιος τα βαλε να το κανουν, θα πρεπει αυτος να περιμενει στη γωνια και να τον δεις, πραγμα που δε συμβαινει ποτε...

                    Comment


                    • #11
                      Δεν εχω σκοπο να ερθω σε καποια αντιπαραθεση μαζι σου, ομως το προβλημα της ανεργιας δεν μου λεει κατι, οι Ελληνες εχουν ανεργια γιατι θελουν να πανε να πιασουν και ενα γραφειο με το που τελιωσουν τη σχολη τους, οι μεταναστες μπορουν να βρουν οποαδηποτε δουλεια να κανουν για να ζησουν, ξερω ανθρωπους που κανουν τρεις δουλειες, δυλαδη αυτοι ειναι μαγκες που βρηκαν τρεις δουλειες και ο αλλος δεν μπορει να βρει ουτε μια?

                      Comment


                      • #12
                        Edit: Για το link πριν απλα κοιταξε τα ονοματα

                        Υπηρχε μια εποχη που πραγματικα σπαραζε η καρδια μου για αυτους του ανθρωπους. Προχωρουσα μικρος στον δρομο με την μητερα μου και την ελεγα να δωσουμε λεφτα και νευριαζα οταν εκεινη τις περισσοτερες φορες δεν εδινε.

                        Τα χρονια περασαν και εχω αλλαξει σκεψεις, ίσως εγιναν πιο σκληρος χωρις λογο δεν ξερω. Την τελευταια φορα που εδωσα λεφτα ηταν σε μια κυρια εξω απο μια εκκλησια περυσι σε διημερη στην Θεσσαλονικη και μετα ειδα εναν κυριο με το ιδιο ακριβως καφασι στα σκαλια της εκκλησιας πιο κατω.

                        Ειναι αυτο που λετε. Πως ξεχωριζουμε αυτους που πραγματικα εχουν αναγκη απο τους τεμπεληδες και απο αυτους που εκμεταλευονται τα παιδια τους λη εκεινους που απεγνωσμενα ψαχνουν λεφτα για την δοση τους.

                        Την προηγουμενη εβδομαδα ηταν μια κυρια εξω απο τα Goodys των Τρικαλων και παρακαλουσε να τις δωσουν χρηματα επειδη ειχε παιδι 1ος μηνα. Η κυρια δεν ειχε το παιδι μαζι της, δεν ηταν σπιτι να το φροντιζει (οι δημοσιοι υπαλληλοι παιρνουν δεν ξερω κι εγω ποσους μηνες αδεια για να φροντησουν τα νεογεννητα παιδια τους) και φορουσε μια μαντιλα που απο πισω εβλεπες πως ειχε κοκκινο βαμμενο μαλι με ανταυγια, σπαστο με περιποιημενο.

                        Ασε τον αλλον που εχουμε, το Κοκκινο, οπως τον λεμε(λογω φατσας), που ζητιανευει στην πολη χρονια ολοκληρα και εχει βγαλει του κοσμου τα λεφτα.

                        Δεν λεω ειναι πολυ κριμα οσοι εχουν πραγματικη αναγκη, γιατι οντως σε πολλους ανθρωπους η ζωη φερετοα ασχημα και εντελως αδικα. Αλλα παλι πρεπει να βασιστεις στο ενστικτο πρι βαλεις το χερι στην τσεπη.
                        Αν δεν δωσεις σε λενε κακο. Αν δωσεις μαλακα. Τρεχα γυρευε...
                        My blog:Doppel's Den

                        Comment


                        • #13
                          Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό...
                          Εγώ αυτό κάνω ή τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω στη ζωή μου...
                          Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                          Let's just all say the magic words and go back to reality.

                          THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                          Comment


                          • #14
                            Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό...
                            Εγώ αυτό κάνω ή τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω στη ζωή μου...
                            [/b]
                            Σωστο αυτο. Κανε το καλο, μην περιμενεις να στο ανταποδωσουν και μην περιφανευεσε γι'αυτο.

                            Αλλα οταν δωσεις λεφτα σε καποιον δηθεν θελει να βγαλει εισητηριο και μετα θα παει και θα αγορασει ηρωινη ποσο καλο του εκανες στο τελος; Ισα ισα που τον βοηθησες να φτασει ενα βημα πιο κοντα στον θανατο. Γι'αυτο ειναι δυσκολο να δωσεις λεφτα πλεον στον φτωχο. Δεν ξερεις αν θα τον βοηθησεις ή θα τον σκοτωσεις.
                            My blog:Doppel's Den

                            Comment


                            • #15
                              Δεν εχω σκοπο να ερθω σε καποια αντιπαραθεση μαζι σου, ομως το προβλημα της ανεργιας δεν μου λεει κατι, οι Ελληνες εχουν ανεργια γιατι θελουν να πανε να πιασουν και ενα γραφειο με το που τελιωσουν τη σχολη τους, οι μεταναστες μπορουν να βρουν οποαδηποτε δουλεια να κανουν για να ζησουν, ξερω ανθρωπους που κανουν τρεις δουλειες, δυλαδη αυτοι ειναι μαγκες που βρηκαν τρεις δουλειες και ο αλλος δεν μπορει να βρει ουτε μια?
                              [/b]
                              καμια αντιπαραθεση φιλε μου, το γεγονος οτι εχεις μια αποψη κι εχω μια διαφορετικη, δε σημαινει οτι θα πλακωθουμε κι ολας στο ξυλο, αλιμονο, γιαυτο ειναι τα φορουμς, για να ανταλλαζουμε αποψεις και να συζηταμε ηρεμα και πολιτισμενα.

                              οσον αφορα αυτο που λες τωρα, εν μεροι εχεις δικιο ναι, εαν ηταν ολοι ιδιοι θα λειτουργουσαν ολα αρμονικα, δεν σκεφτηκαμε ποτε ομως οτι αυτοι οι ανθρωποι μπορει πρωτον να μην εχουν τελειωσει καν το σχολειο και να μην εχουν καποιο χαρτι ωστε να μπορεσουν να τους προσλαβουν καπου (πλεον ετσι οπως καταντησαν τα πραγματα, ακομα και σκουπιδιαρης να πας να γινεις, πρεπει να χεις τελειωσει λυκειο!), δευτερον μπορει να ειναι αρρωστοι κι ανικανοι να εργαστουν και γιαυτο καταντησαν οπως καταντησαν στο δρομο, και τριτον μπορει απλα να μην μπορουν ή να μην θελουν να ενταχθουν στη κοινωνια ετσι οπως εχει γινει σημερα που ειναι απανθρωπα ολα και γιαυτο να αρνουνται να κλειστουν πχ μεσα σε 4 τοιχους ή να γινουν σκλαβοι του καθενος 8 ωρες και συνηθως πολυ περισσοτερο για λιγα μονο ευρω τα οποια ξοδευονται μεσα σε μια μερα αφου και οι τιμες εδω δεν ειναι τοσο νορμαλ πλεον...

                              και κατι τελευταιο, τι απο τα δυο πιστευεις ισχυει: ζουμε για να δουλευουμε ή δουλευουμε για να ζουμε ?

                              Comment

                              Working...
                              X