Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι ψηφίσατε στις φοιτητικές εκλογές?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι ψηφίσατε στις φοιτητικές εκλογές?

    Εγω ψηφησα Τσουναμι (ανεξαρτητη παραταξη χωρις καμια υποσχεση χωρις καμια υποχρεωση, αν και τους προτεινα να διεκδηκησουν φρεντουτσινο και μακιατο στο καταλογο της καφετερειας) αλλα βεβαια σε ολους ειπα πως ψηφησα ΔΑΠ ! Ετσι και τα χω καλα με τους Δαπιτες μιας και εχω καποιους κολλητους (@@ με γλιφουν για να τους ψηφηζω τα κομματοσκυλα!) και ετσι ολα καλαααα....
    0
    ΔΑΠ
    0%
    0
    ΠΑΣΠ
    0%
    0
    ΠΚΣ
    0%
    0
    Αλλο αριστερο κινημα
    0%
    0
    Αλλο δεξιο κινημα
    0%
    0
    Κουκουρουκου κινημα !
    0%
    0

  • #2
    Σιγα μην παω να ψηφισω τον καθε κουκουρουκου κομματοσκυλο...

    Comment


    • #3
      Εκλογές ε;Τίποτα.Δεν πήγα.Σιγά μην τρέχω Ηράκλειο για εκλογές.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        φιλε θα σφαχτουμε τωρα μην εξισωνεις τους κουκουρουκου με τα κομματοσκυλα, αυτοι ειναι σε αλλο επιπεδο!

        Comment


        • #5
          Ψηφισα Πασπ. nuff said
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Δεν ψήφισα. Έξω οι κομματικοποιημένοι, οι παρτάκηδες και η πόλωση από τα πανεπιστήμια.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #7
              Originally posted by TheCursed
              ΔΈξω οι κομματικοποιημένοι, οι παρτάκηδες και η πόλωση από τα πανεπιστήμια.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Strawhat Nikos View Post
                Έτσι, έτσι.

                Να κάνουμε, βασικά, underground παράταξη που θα βάζει (δημοκρατικά, χωρίς να ρωτάει κανέναν) Black Metal για να ξεφορτωθούμε τα beatάκια της Δ.Α.Π. που μας παίρνουν τα αυτιά και τα ακούμε θέλουμε δε θέλουμε.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • #9
                  Παρόλο που δεν ψηφίζω σε Ελληνικό πανεπιστήμιο, πιστεύω πως η ύπαρξη παρατάξεων στα πανεπιστήμια είναι από ανοησία εώς έγκλημα κατά των φοιτητών. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναμιγνύεται η πολιτική με την εκπαίδευση, πόσο μάλλον κάποιο πλεονέκτημα.


                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Alexandros View Post
                    Παρόλο που δεν ψηφίζω σε Ελληνικό πανεπιστήμιο, πιστεύω πως η ύπαρξη παρατάξεων στα πανεπιστήμια είναι από ανοησία εώς έγκλημα κατά των φοιτητών. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναμιγνύεται η πολιτική με την εκπαίδευση, πόσο μάλλον κάποιο πλεονέκτημα.
                    Πάνω απ' όλα, βασικά, είναι έγκλημα κατά της πολιτικής ζωής του τόπου η ύπαρξη παρατάξεων, γιατί, μέσω αυτών, κομματικοποιούνται μέσα στα πανεπιστήμια άτομα που ουδεμία πραγματική επαφή με πολιτική είχαν και κατά τη συμμετοχή τους στο πανεπιστημιακό "πολιτικό" (LOL) σύστημα γίνονται, ούτε λίγο, ούτε πολύ, λαμόγια και στην συνέχεια μπαίνουν στα αντίστοιχα κόμματα ή συνδικάτα, με γνωστά αποτελέσματα για το πολιτικό (να το βάλω κι αυτό σε εισαγωγικά;) σύστημα της ίδιας της χώρας...

                    Προς Θεού, δε λέω ότι όποιος ρίξει μια ψήφο στη Δ.Α.Π.άρα γιατί τον προσκάλεσε σε πάρτυ, ή μια ψήφο στην Π.Κ.Σ. γιατί του έδωσε όραμα και τον έπεισε, θα γίνει διαπλεκόμενος. Αυτό που λέω είναι ότι άτομα που πληρούν τις προϋποθέσεις να ρημάξουν κάθε θεσμό και μηχανισμό χάριν προσωπικού συμφέροντος, αν τους δοθεί η ευκαιρία (άτομα που έχουν, δηλαδή, τέτοιο αδαμάντινο χαρακτήρα και τέτοια αξιοθαύμαστη πολιτική και κοινωνική συνείδηση), βρίσκουν πολύ καλό πάτημα για ξεκίνημα στις πανεπιστημιακές παρατάξεις. Από εκεί γίνονται γνωστοί στο κόμμα, αποκτούν διασυνδέσεις και εμπειρία στις λαμογιές και τσουπ, μας τρώνε τα εκατομμυριάκια μας όταν γίνονται υπουργοί, γραμματείς και μπροστάρηδες στα συνδικάτα.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Alexandros View Post
                      Παρόλο που δεν ψηφίζω σε Ελληνικό πανεπιστήμιο, πιστεύω πως η ύπαρξη παρατάξεων στα πανεπιστήμια είναι από ανοησία εώς έγκλημα κατά των φοιτητών. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναμιγνύεται η πολιτική με την εκπαίδευση, πόσο μάλλον κάποιο πλεονέκτημα.
                      Originally posted by TheCursed View Post
                      Πάνω απ' όλα, βασικά, είναι έγκλημα κατά της πολιτικής ζωής του τόπου η ύπαρξη παρατάξεων, γιατί, μέσω αυτών, κομματικοποιούνται μέσα στα πανεπιστήμια άτομα που ουδεμία πραγματική επαφή με πολιτική είχαν και κατά τη συμμετοχή τους στο πανεπιστημιακό "πολιτικό" (LOL) σύστημα γίνονται, ούτε λίγο, ούτε πολύ, λαμόγια και στην συνέχεια μπαίνουν στα αντίστοιχα κόμματα ή συνδικάτα, με γνωστά αποτελέσματα για το πολιτικό (να το βάλω κι αυτό σε εισαγωγικά;) σύστημα της ίδιας της χώρας...


                      Επειδή δεν έχω καμία όρεξη να ανοίξω μια συζήτηση που με μεγάλη δική μου ευθύνη θα καταλήξει σε καβγά (ειδικά για το ότι η πολιτική δεν πρέπει να αναμειγνύεται με την εκπαίδευση), θα πω μόνο πως το ότι το αίσχος που λέγεται πελατειακές σχέσεις καθηγητών - φοιτητοσυνδικαλιστών δεν είναι επαρκής λόγος να δαιμονοποιηθεί η κομματικοποίηση και οι πολιτικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια. Το ότι το παρόν καθεστώς έχει χρεοκοπήσει δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν τα μέλη του. Όσο δικαίωμα είναι κάποιων να μην είναι μέλη κομματικής παράταξης μη ασπαζόμενοι τις αρχές και τις πρακτικές τους, άλλο τόσο είναι δικαίωμα κάποιων άλλων να είναι. Οι στρεβλώσεις ΔΕΝ αρχίζουν από την παρουσία ή μη κομματικών παρατάξεων, αλλά από το πλαίσιο λειτουργίας τους για την εκπροσώπηση και διοίκηση του πανεπιστημίου.

                      Από εκεί και πέρα, στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχουν κανονικά χρηματοδοτούμενες από το πανεπιστήμιο πολιτικές οργανώσεις συντηρητικών, προοδευτικών κ.α. με ενεργή παρουσία στη φοιτητική ζωή (οργανώσεις ομιλιών και ημερίδων με διακεκριμένους προσκεκλημένους, φυλλάδια, εκπροσώπηση φοιτητών και άρθρωση λόγου για την επικαιρότητα και τρέχοντα ζητήματα του πανεπιστημίου, συνεχής συζήτηση με τις αρχές του πανεπιστημίου για θέματα πχ χρηματοδότησης) που επιτελούν πολιτικό έργο σε πλαίσια συγκεκριμένων πολιτικών χώρων, και που ανήκουν έμμεσα ή άμεσα σε όμορους χώρους κοινοβουλευτικών κομμάτων. Από χώρα σε χώρα το θεσμικό πλαίσιο αλλάζει αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ οι πολιτικές/ κομματικές παρατάξεις δε βρίσκονται εκτός πανεπιστημίου. Από την άλλη βέβαια, όλοι οι Γάλλοι φοιτητές που κατεβαίνουν κάθε 3 και λίγο στο δρόμο και κλείνουν τη Σορβόννη μάλλον είναι πράκτορες της ΠΚΣ.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνώ απόλυτα με τον Titus.

                        Το να μη ψηφίζει κάποιος ενώ έχει το δικαίωμα είναι κατά της ίδιας της δημοκρατίας. Αν δεν σας αρέσει η κατάσταση στα πανεπιστήμια σήμερα ψηφίστε ανάλογα ή ρίξτε άκυρο.
                        Η αποχή δηλώνει βαρεμάρα και όχι αντίδραση. Εγώ είμαι 8 χρόνια φοιτητής (τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου) και πάντοτε ψήφιζα.
                        https://www.emulator-zone.com
                        I am an iteration closer to my desired solution!
                        The World Ends With You

                        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                        Castlevania Lords of Shadow

                        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                        Hyperdimension Neptunia

                        Comment


                        • #13
                          γαμωτο! εκλογες? Μα γιατι να μην το ξερω και να απαιτησω ρεπο με το ζορι.

                          Χθες στο face ενα κομματοσκυλο που δεν πολυμιλαμε ~γενικα~, πηγε να μου θιξει ενα θεμα κ αρχιζω να πιστευω οτι ηταν εκλογικο.

                          Ντς ντς. Μα να χασω τετοιο γεγονος?
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Titus View Post
                            Όσο δικαίωμα είναι κάποιων να μην είναι μέλη κομματικής παράταξης μη ασπαζόμενοι τις αρχές και τις πρακτικές τους, άλλο τόσο είναι δικαίωμα κάποιων άλλων να είναι.
                            Πάνω σ' αυτό κάθισα κι έγραψα ένα ανεπανάληπτο κατεβατό αλλά το έσβησα, πρώτον γιατί σεβάστηκα το ότι, φοβούμενος μην οδηγηθεί σε καβγά η κουβέντα, ζήτησες να μην το σκαλίσουμε πολύ το θέμα και δεύτερον γιατί μπορώ να μαντέψω και τα αντεπιχειρήματά σου (είναι συγκεκριμένα, γνωστά και κατανοητά - χωρίς υπονοώ ότι παπαγαλίζεις επιχειρήματα, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ).

                            Προσωπικά, λοιπόν, δεν θα τοποθετηθώ αναλυτικά, ας κρατήσει ο καθένας την άποψή του. Απλά, θα αναφέρω το κλασικό "το δικαίωμα του ενός αρχίζει εκεί που τελειώνει το δικαίωμα του άλλου" πάνω στο οποίο στηρίζω την ένσταση μου. Το οποίο, βέβαια, δεν λέει τίποτα απολύτως κατ' ουσία, καθώς το χρησιμοποιούν άπαντες, από ακροδεξιούς μέχρι ακροαριστερούς.

                            Originally posted by Titus View Post
                            Από εκεί και πέρα, στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχουν κανονικά χρηματοδοτούμενες από το πανεπιστήμιο πολιτικές οργανώσεις συντηρητικών, προοδευτικών κ.α. με ενεργή παρουσία στη φοιτητική ζωή (οργανώσεις ομιλιών και ημερίδων με διακεκριμένους προσκεκλημένους, φυλλάδια, εκπροσώπηση φοιτητών και άρθρωση λόγου για την επικαιρότητα και τρέχοντα ζητήματα του πανεπιστημίου, συνεχής συζήτηση με τις αρχές του πανεπιστημίου για θέματα πχ χρηματοδότησης) που επιτελούν πολιτικό έργο σε πλαίσια συγκεκριμένων πολιτικών χώρων, και που ανήκουν έμμεσα ή άμεσα σε όμορους χώρους κοινοβουλευτικών κομμάτων. Από χώρα σε χώρα το θεσμικό πλαίσιο αλλάζει αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ οι πολιτικές/ κομματικές παρατάξεις δε βρίσκονται εκτός πανεπιστημίου.
                            Έχω μιλήσει με δεκάδες, μην πω εκατοντάδες, άτομα που ξέρουν ή και έχουν ζήσει τα πανεπιστήμια του εξωτερικού και είσαι ο πρώτος που λέει κάτι τέτοιο. Περιττό να αναφέρω ότι και στην (αναξιόπιστη μεν, αλλά μέχρι ενός σημείου - συν του ότι αποτελεί βήμα ενίοτε για φωνές που μέσα στην κοινωνία δεν ακούγονται) τηλεόραση, όλοι, μα όλοι, υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες.

                            Για να μην πάρω τα βουνά, λοιπόν, θέλω να μου πεις ποιες είναι οι χώρες αυτές και υπό ποια μορφή υπάρχουν παρατάξεις σ' αυτές, γιατί είτε μερικές δεκάδες άτομα δεν ξέρουν τι λένε, ή εσύ για κάποιο λόγο βλέπεις οργανώσεις και συσπειρώσεις πολιτικοποιημένων φοιτητών σαν το ίδιο πράγμα με τις παρατάξεις, όπως υπάρχουν στα ελληνικά πανεπιστήμια. Αυτό που έχω εγώ στο νου μου σαν αντίστοιχη "παράταξη" στο δυτικοευρωπαϊκό πανεπιστήμιο, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπω κάθε μέρα στην σχολή μου.

                            Παρακαλώ και όποιον σπουδάζει στο εξωτερικό, να παρέμβει και να καταθέσει αυτό που βλέπει και ο ίδιος.

                            Originally posted by Titus View Post
                            Από την άλλη βέβαια, όλοι οι Γάλλοι φοιτητές που κατεβαίνουν κάθε 3 και λίγο στο δρόμο και κλείνουν τη Σορβόννη μάλλον είναι πράκτορες της ΠΚΣ.
                            Σώνει και καλά αυτό γίνεται υπό λογική πανεπιστημιακής παράταξης και όχι απλά από ομάδες νέων που τυγχάνει να είναι φοιτητές και αποφασίζουν να κινητοποιηθούν ή συχνά να ακολουθήσουν, απλώς, πορείες που ήδη έχουν οργανωθεί από άλλους (συνδικάτα, κόμματα, δεν ξέρω τι); Δε νομίζω...

                            Και βέβαια, δε μου αρέσει καθόλου το παράδειγμα της Γαλλίας, η οποία, μαζί με την Ελλάδα και ίσως την Ιταλία, έχει την χειρότερη πολιτική σκηνή της Ευρώπης των 15. Μάλιστα, τα περισσότερα προβλήματα της πολιτικής σκηνής της συγκεκριμένης χώρας είναι κοινά με της Ελλάδας, οπότε και δίκιο να έχεις σ' αυτό που λες, το θεωρώ και πάλι λάθος παράδειγμα για την αιτιολόγηση αυτού που προσπαθείς να πεις.

                            Originally posted by belmont
                            Η αποχή δηλώνει βαρεμάρα και όχι αντίδραση. Εγώ είμαι 8 χρόνια φοιτητής (τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου) και πάντοτε ψήφιζα.
                            Ε, εδώ επιστρέφουμε πάλι στο κλασικό θέμα "Άκυρο ή αποχή;", θέμα που ταλανίζει και τον χώρο των αναρχικών στις βουλευτικές εκλογές (αν και κάποιοι εξ' αυτών δεν επιλέγουν τίποτα από τα δυο εν τέλει). Προσωπικά το θεωρώ μικρής σημασίας θέμα (ειδικά στις φοιτητικές εκλογές που και το 99% των ψήφων άκυροι να είναι, κανείς δεν θα δώσει σημασία).
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • #15
                              Γιατι να χρειαζετε διαλογος και επηχειρηματα σε κατι τοσο πολυ απλο, ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ??? Θα με βοηθησουν να γινω καλυτερος μηχανολογος? Θα με κανουν να καταλαβω ολοκληρωματα η θα μου βρουν τις καλυτερες επιλογες δουλειας αναλογα τις γνωσεις μου?

                              ΟΧΙ ειναι εντελως αχρηστες ειναι εκει μονο για να δημιουργουν νεα κομματοσκυλα και αργοτερα να τους πεταξουν μια συμβαση, υποβαθμηζουν καθε δημοκρατικη ενοια με το να χωριζετε η καθε σχολη σε 3-4 στρατοπεδα ειναι μια τρισαθλια κατασταση που πρεπει να σταματησει οποιος θελει και καβλωνει με τη πολιτικη ας παει στη νεολαια του εκαστοτε κομματος του και ας γεμισει εκει αφισες και τραπεζακια και ποτηρια με φραπεδες ολο το κτιριο!!!

                              Comment

                              Working...
                              X