Announcement

Collapse
No announcement yet.

Red Steel 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Red Steel 2

    Red Steel 2... Ταδε εφη NeoGAF και NOM:


  • #2
    Red - WOW - Steel 2 !

    Μετά από την τραγωδία του original launch title για την κονσόλα και την πορεία της Ubisoft σαν developer σε αυτή την γενιά, δεν πίστευα ότι θα ενδιαφερόμουν ξανά για ένα τίτλο της εταιρείας, και πόσο μάλλον ένα sequel του Red Steel ..

    Μετά όμως από αυτό που είδα σήμερα, νομίζω ότι η Ubisoft έχει το δικό μου ενδιαφέρον ... Πιο κάτω δέστε το 15λεπτο walkthrough και θα με καταλάβετε ... Χ@στε το Conduit .. Εξαιρετικό art style, 60 FPS, Wii Motion Plus, customizable controls, φαινομενικά καλό enemy AI και ένας badass character ... Αν το τελικό προϊόν είναι τόσο καλό όσο το πιο κάτω video, η Ubisoft απέκτησε ένα ακόμα αγοραστή ...



    Και κάποια σχόλια από το IGN ..

    but don't worry because the developer admitted to me that it looked at High Voltage's shooter as the new control benchmark and as a result, Red Steel will boast a fully customizable scheme -- bounding box, turn sensitivity and all. These customization options were omitted from the E3 build to keep players from fiddling and instead stay them focused on shooting and slicing.
    In contrast to swordplay in the original effort, where sword fights felt mechanical and quickly became repetitive, the duels in Steel 2 are much more responsive, speedier, ever-changing and ultimately satisfying.
    I played through the demo a dozen times in preparation for this preview and not once did I feel locked into swordplay or gunplay when I didn't want to be.
    Ubi is planning an eight-to-twelve-hour game with Red Steel 2 and the title has shot up like a bullet to the top tier of my most wanted list.






    Y.Γ. Το μόνο παράπονο, είναι το ότι θα ήθελα αίμα στο παιγνίδι .. Όχι στο σημείο του No More Heroes, αλλά έστω και λίγο



    Comment


    • #3
      Αν ειχαν δειξει αυτο 3 χρονια πριν (και το Wii ειχε τις δυναοτητες του M+) τα πραγματα θα χαν εξελιχθει αλλιως...

      Προσωπικο μου παραπονο τα πολυ λιγα πια pixes που παρεχει η 480 αναλυση του Wii. Μια αναβαθμιση της κονσολας απλως με HD δυναοτητες θα ταν πολυ ευκολη και δε θα επηρεαζε τα παιχνιδια (100% backwards compatible).
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Παντως οπως ειπα και πριν, φαινεται πολυ καλυτερος ο τιτλος σχεδον σε ολους τους τομεις (ο οπτικος ειναι αισθητα βελτιωμενος) σε σχεση με τον προκατοχο του. Αναμενουμε μελλοντικες εντυπωσεις.





        Comment


        • #5
          Μ'αρεσει πολυ και η προσεγγιση του χαρακτηρα, καπαρτινα και καπελο, κρυβει το προσωπο. "Εκδικητης" ονομα και πραμα, αυτη την εντυπωση τουλαχιστον δινει σε μενα.

          Μετα απ'αυτο θελω να δω τι μπορει να δωσει η Nintendo σε core τιτλο με χρηση του motion+ και ναι, περισσοτερο απο ποτε θελω First Person Zelda.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Μου αρεσε πιο πολυ η 1η εικονα απ ο,τι περιμενα.
            Αντε να δουμε περισσοτερο υλικο, αλλα στα χαρτια εχουν κανει καλη δουλεια και στον τεχνικο τομεα και στο χειρισμο.

            Comment


            • #7
              Το μόνο που με χάλασε είναι ο τρόπος που κάνουν despawn τα πτώματα. Γιατί flickering?

              Εκτός αν είναι placeholder βέβαια...

              Πέραν αυτού, με ξενερώνει το ότι έρχεται μαζί με Motion Plus Bundled, αλλά τόσο αργά στο 2009. Μέχρι τότε όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα το έχουν ήδη.

              Comment


              • #8
                Originally posted by yomanation View Post
                Πέραν αυτού, με ξενερώνει το ότι έρχεται μαζί με Motion Plus Bundled, αλλά τόσο αργά στο 2009. Μέχρι τότε όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα το έχουν ήδη.
                Μπα όχι .. Δεν πείστηκα ακόμα για Grand Slam Tennis, ούτε για Wii Sports Resort, ούτε ενδιαφέρομαι για τον Tiger .. Τα χριστούγεννα δεν είναι τόσο μακριά ;)



                Comment


                • #9
                  Μέσα Νοέμβριου βγαίνει νομίζω, όχι Χριστούγεννα, παρότι έγραφε Holiday... ίσως να ήταν τυπογραφικό και να είναι μέσα Δεκεμβρίου βέβαια.

                  Κυρίως για το Resort μιλούσα, πιστεύω το Grand Slam Tennis τώρα με την κυκλοφορία του Virtua Tennis είναι εντελώς obsolete για τους Tennis fans (προσωπικά δε θα αγόραζα κανένα από τα 2 πάντως). Πιστεύω θα το αγοράσει μεγάλη μερίδα των κατόχων Wii το Resort, και οι περισσότεροι θα αγοράσουν ένα επιπλέον WM+, οπότε αναρωτιέμαι αν θα βγεί και έκδοση χωρίς WM+ του Red Steel 2.

                  Βέβαια, αν είναι δώρο και η τιμή δεν ανέβει λόγω του bundle δε βαριέσαι;

                  Comment


                  • #10
                    Εχω την εντυπωση οτι για τους Αμερικανους Holidays ειναι ολη η περιοδος απ'το thanksgiving μεχρι τα χριστουγεννα οποτε περιλαμβανει και το Νοεμβριο. Αλλωστε αυτο προσπαθουν να κανουν κι εδω , απ'τα μεσα Νοεμβριου μας εχουν στο πυρετο των γιορτων.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #11
                      Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα.
                      Σίγουρα φαίνεται πολύ πιο καλοφτιαγμένο από το πρώτο (λογικό), τόσο σε επίπεδο controls, όσο και τεχνικού τομέα. Ενώ και από αισθητικής άποψης, όχι τόσο η απεικόνιση, όσο το γενικότερο B-Movieστικο σκυλάκι του, μου άρεσαν αρκετά. Γενικά όμως όσα είδα στα video μου αφήσαν ανάμικτα συναισθήματα. Πολύ generic τα FPS mechanics και μεγάλη έμφαση στα swords fights, γεγονός το οποίο δε ξέρω κατά πόσο ευνοείται από τη στιγμή που, και εδώ, λάμπουν δια της απουσίας τους τα 1:1 controls. Φαίνεται πάντως πολύ αξιόλογη προσπάθεια, η κορυφαία ίσως μη casual παραγωγή από κάποιον 3rd party για τη κονσόλα
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Loggo View Post
                        Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα.
                        Σίγουρα φαίνεται πολύ πιο καλοφτιαγμένο από το πρώτο (λογικό), τόσο σε επίπεδο controls, όσο και τεχνικού τομέα. Ενώ και από αισθητικής άποψης, όχι τόσο η απεικόνιση, όσο το γενικότερο B-Movieστικο σκυλάκι του, μου άρεσαν αρκετά. Γενικά όμως όσα είδα στα video μου αφήσαν ανάμικτα συναισθήματα. Πολύ generic τα FPS mechanics και μεγάλη έμφαση στα swords fights, γεγονός το οποίο δε ξέρω κατά πόσο ευνοείται από τη στιγμή που, και εδώ, λάμπουν δια της απουσίας τους τα 1:1 controls. Φαίνεται πάντως πολύ αξιόλογη προσπάθεια, η κορυφαία ίσως μη casual παραγωγή από κάποιον 3rd party για τη κονσόλα
                        Μάλλον κάνεις λάθος εδώ, μιας και το WM+ exclusive έγινε ακριβώς για να είναι τα controls 1:1.
                        Ίσως είναι ο τρόπος που παίζει ο τύπος στο demo τέτοιος (μόνο με γρήγορα slashes) που δεν αφήνει να φανεί το 1:1.
                        Διάφορα hands-on επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα μου.

                        Το παιχνίδι σίγουρα φαίνεται καλό, αλλά την Ubi την φοβάμαι λίγο.

                        Comment


                        • #13
                          Ε καλά τι θα σου έλεγαν για το Motion Plus, το 1:1 είναι το απόλυτο επικοινωνιακό trick. "Πάρε αυτό και θα έχεις 1:1 κίνηση". Δε μπορώ να ξέρω αν είναι σε θέση ή όχι το Motion Plus να δώσει 1:1, αυτό που ξέρω (και αναφέρθηκα στο προηγούμενο post), είναι ότι το Red Steel 2 δεν έχει 1:1 κίνηση. Κάτι το οποίο γίνονται αντιληπτό τόσο απ’ τα previews, όσο και από την αναφορά της ίδιας της Ubisoft κατά τη παρουσίαση του τίτλου. Ό,τι διάβασα, μίλαγε για controls επιπέδου Corruption στη καλύτερη, που δεν είναι 1:1. Τέλος, το 1:1 δεν είναι μονάχα θέμα hardware, αλλά και developer.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #14
                            Οτι ειπε ο απο πανω. 1:1 σημαινει οτι κανεις να μεταφραζεται σε κινηση στο παιχνιδι το οποιο σημαινει οτι και το καλυτερο χειρηστηριο να εχεις πρεπει το ιδιο το game να ειναι καταλληλα φτιαγμενο ωστε να μπορει να εκτελεσει καθε σου κινηση.

                            Τα 50 λεπτα μου στο Wii Sports Resort για την ωρα σε οτι αφορα το WM+.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Loggo View Post
                              Φαίνεται πάντως πολύ αξιόλογη προσπάθεια, η κορυφαία ίσως μη casual παραγωγή από κάποιον 3rd party για τη κονσόλα
                              Mad World and No More Heroes would like a word with you...

                              Comment

                              Working...
                              X