Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sonic vs Mario (μεχρι 16 Bit)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sonic vs Mario (μεχρι 16 Bit)

    Ποιον προτιματε?

    Παρακαλω μην το πατε πολυ μακρια. Η γενια του Mario 64 δεν ειχε ανταγωνιστη κυριολεκτικα και μεταφορικα (το Saturn δεν εβγαλε καποιο original Sonic)

    Η δικη μου ψηφος παει στον Sonic. Θεωρω οτι προσφερε το κατι παραπανω συγκριτικα με το Mario, σε θεμα γραφικων-μουσικης-ταχυτητας-εναλλαγης χρωματων και σχεδιων ~και σεναριου~ .

    Ωστοσο, θεωρω αξεπαραστο το Yoshis Island αλλα εκει ο Mario ειχε τη βοηθεια του Yoshi

    Ισως το μονο που μπορει να το ανταγωνιστει ειναι το SOnic CD. Aλλα ο συγκεκριμενος τιτλος ηταν για λιγους ...εκει που κυκλοφορησε Οποτε οι περισσοτεροι δεν το εχουν δει για να εχουν αποψη.
    Πρεπει να ειναι το πρωτο Sonic Που παρουσιασε μια πληρως 3D εμπειρια.

    Κατα γενικη ομολογια ομως προτιμω τη σειρα Sonic που μεχρι και το 3 ηταν υπεροχη.


    ΥΣ - Α! Και η "δειλη" ψηφος (ψηφιζω αλλα δε δηλωνω τη θεση μου) θεωρειται μη μετρησιμη

    ΕΝΤΙΤ :

    Θα επαναλαβω στο τοπικ ψηφιζουμε για αγαπημενο ηρωα μεχρι τα 16bit, ποιον προτειμας απτους 2, ψηφιζουμε οπως στις εκλογες και τελειωσαμε.

    Στο μυαλο σου μπορεις να βαλεις οτι παιχνιδι/εμπειρια θες απο εκεινη την era που θα σε οδηγησει στη ψηφο.

    Οι συγκρισεις καλο ειναι να γινονται με αναλογα παιχνιδια
    1
    Sonic
    100.00%
    1
    Mario
    0.00%
    0
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)




  • #2
    Sonic. Δεν το πάω μακριά
    sigpic

    Comment


    • #3
      Sonic. Aπλά.

      Comment


      • #4
        Δειλή ψήφος,που τείνει προς Sonic.
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          Mario. Απλούστερα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Καλά ειδικά περί μουσικής δε το συζητήσαμε καν, η ηχητική επένδυση των κλασικών Sonic έχει μείνει στην ιστορία.

            Originally posted by Scatman View Post
            Ισως το μονο που μπορει να το ανταγωνιστει ειναι το SOnic CD. Aλλα ο συγκεκριμενος τιτλος ηταν για λιγους ...εκει που κυκλοφορησε Οποτε οι περισσοτεροι δεν το εχουν δει για να εχουν αποψη.
            Signed περι Sonic CD.

            Το Sonic CD ήταν για λίγους εκεί που κυκλοφόρησε και για ακόμα λιγότερους λόγω του ιδιαίτερου gameplay ύφους που είχε, το οποίο και δεν ακολουθούσε ακριβώς τη λογική των τίτλων του Mega Drive. Αρκετός κόσμος δε μπορεί να μπει στη φιλοσοφία του παιχνιδιού και το αδικεί όταν μιλάει γι’ αυτό. Αν ασχοληθεί κανείς σε βάθος με τον τίτλο και καταφέρει να μπει στη φιλοσοφία του, είναι ίσως το κορυφαίο παιχνίδι της σειράς μαζί με το Sonic 2.

            Στη δική μου συνείδηση πάντως, η μάχη αυτή είναι το απόλυτο Χ, έστω κι αν ίσως δίνω την εντύπωση ότι κλίνω προς Sonic fanboy. Ισοπαλία θα έλεγα λοιπόν, αλλά αφού δε μετράει, θα πω Sonic για έναν πολύ απλό λόγο. Ότι αναλογιζόμενος τις ώρες που έχω αφιερώσει σε 2D Mario και 2D Sonic αντίστοιχα, ο χρόνος που έχω αφιερώσει στον τίτλο της SEGA είναι απείρως περισσότερος. Βέβαια, υπάρχουν πολλοί λόγοι γι’ αυτό, με βασικότερο όλων τη gameplay λογική των δυο τίτλων η οποία είναι φύσει διαφορετική. Έχω τερματίσει αρκετές φορές τα 2D Mario, αλλά 2D Sonic παίζω επί τόσα χρόνια σχεδόν κάθε μήνα από λίγο (δεν υπάρχω το ξέρω), χόρια τις αναλύσεις κάνουμε σε σχετικό με το franchise forum.:kill:

            Στην συνείδηση μου παραμένει ισοπαλία πάντως.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #7
              Ευτυχως ο Xeno δε μπαινει στο forum, θα παθει μεγαλο σοκ με αυτα που γραφετε.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ramparter View Post
                Ευτυχως ο Xeno δε μπαινει στο forum, θα παθει μεγαλο σοκ με αυτα που γραφετε.
                Σιγά τη φυσιογνωμία.:xp:

                Πάω για μόνιμο μπαν το βλέπω εγώ.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Mario.Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να συμπαθήσω τον μπλε σκατζόχοιρο...

                  Comment


                  • #10
                    Mario.

                    Υ.Γ. Προτιμάτε


                    Comment


                    • #11
                      Sonic. Σκέφτομαι να πάρω και το Mega Drive Collection μόνο για τις Sonic-άρες! Loooggoooooo! Γιατί δε συμπεριλαμβάνονται τα παιχνίδια Sonic 2 & Knuckles/ Sonic 3 & Knuckles!!;; Και Mario πάντως άνετα παίζω. Όσο αφορά το χειρισμό, ο Mario ήταν πιο ευκίνητος στα άλματα και στην αλλαγή κατεύθυνσης κάτι που δεν είχε ο Sonic. Ο Sonic βέβαια είχε αυτά που είπατε!
                      Γαμώτο είναι ανάγκη να post-άρει και Xeno σε αυτό το thread;
                      Επίσης, ο Somari τί θα ψηφίσει;
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #12
                        Έλα ντε...
                        Πραγματικά αυτό ήταν ανεξήγητο από κάθε άποψη, ειδικά αν αναλογιστείς ότι οι εκδόσεις των παιχνιδιών είναι ports από το Sonic Mega Collection /Plus, στα οποία και συμπεριλαμβάνονταν οι Knuckles versions. Επίσης μεγάλο κρίμα που δεν έβαλαν τα Sonic CD (πρωτίστως) και Knuckles Chaotix. Ήταν ευκαιρία να υπήρχε συμπληρωμένο όλο Sonic puzzle της γενιάς εκείνης.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #13
                          Sonic χωρίς πολλά πολλά.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • #14
                            Παντως για λογους σοβαροτητας και επιπεδου του forum πιστευω οτι πρεπει να ακυρωθουν ολες οι απαντησεις υπερ του Sonic.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Πω πω, που να έχανε ο Banjo δηλαδή.
                              Θα είχες ήδη κάνει edit τα posts.:resp:

                              Ο Ραμπίδης είναι ικανός να αρχίσει poll που θα ρωτάει:

                              Banjo?






                              ή












                              Kazooie?


                              Έτσι για να έχει σίγουρη τη νίκη, έτσι για να ανέβει κατακόρυφα το επίπεδο όποια κι αν είναι η απάντηση.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment

                              Working...
                              X