Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποιο Pro Evolution?? Football Kingdom κυριοι

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ποιο Pro Evolution?? Football Kingdom κυριοι

    Αραια και που, τα τελευταια χρονια εμφανιζονται τιτλοι απο γνωστες-αγνωστες εταιρειες που φαινεται να μπορουν να κανουν τη διαφορα. Δυστυχως, για αρκετους λογους που σχετιζονται κυριως με το οικονομικο κομματι, πολλοι απο αυτους μενουν στην αφανεια κι εν τελει τους χανουμε για παντα.

    Οχι ομως αυτη τη φορα

    Ο λογος της εισαγωγης μου εχει ονοματεπωνυμο : Football Kingdom (PS2) - Namco

    Η εταιρεια που μας εδωσε στο παρελθον το cult- εναλλακτικο ποδοσφαιρακι , Libero Grande , εκανε την εμφανιση της στο χωρο αυτο και στη γενια του PS2 με εναν εκπληκτικο τιτλο.

    ΔΕΝ κυκλοφορησε ποτε εκτος Ιαπωνιας.

    ΕΠειδη ομως τα λογια ειναι φτωχεια :

    (must see - ειδικα το ιντρο του)

    Petition - Petizione Link: http://www.petitiononline.com/Footk/petition.html




    Football kingdom HighlightMusic : Beethoven - Moonlight Sonata - The third movement



    To παιχνιδι ειναι παραγωγη του 2004 (ναι - ναι) και δεν εχει καποιο sequel ή ανακοινωθει κατι τετοιο.

    Καντε τις συγκρισεις σας κι απλα σκεφτειτε τι Potential ειχε να εξελιχθει εφοσον ο κοσμος και η ιδια η Namco Πιστευαν σαυτο.

    Τελειωνοντας, το παιχνιδι ειναι μολις 600-700MBs, δε το δοκιμασα σε βαθος οποτε δε ξερω εαν διαθετει ομαδες σε επιπεδο συλλογων.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)




  • #2
    Aπό αυτό που βλέπω τουλαχιστον το παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με το pro. Αν το παιχνίδι προοριζόταν για sim τότε κάναν μία τρύπα στο νερό και το βρίσκω λογικό που δεν βγήκε και συνέχεια.

    Comment


    • #3
      Εμενα μου θυμιζει pro evo 2 το πολυ το οποιο ηταν σχετικα γρηγορο, αν και αυτο μαλλον ειναι ακομα πιο γρηγορο.
      Φαινεται ευχαριστο για κατι αναλαφρο με αυτο το ελαφρυ arcade feel (τα pro της εποχης μου αρεσαν γιατι ηταν ετσι - μετα εχασα ενδιαφερον με τη στροφη προς το "ρεαλισμο" - βλ. στροφη στην ποιοτητα).

      Δεν καταλαβαινω βεβαια πώς ο κοσμος και η Namco πιστεψαν σε αυτο οταν βγαλαν 1 παιχνιδι μονο και μετα μας αποχαιρετησαν.
      Η πλακα ειναι πως εμενα μου φανηκε συμπαθητικο, αλλα οκ στην παρουσα φαση δε βρισκω και καποιο νοημα στο να το τσεκαρω.

      Comment


      • #4
        LOL το Football Kingdom.
        Το είχα δοκιμάσει πριν λίγο καιρό, μετά από post που είχα δει σε κάποιο forum. Δεδομένου της εποχής που βγήκε δεν ήταν καθόλου κακό, ίσα ίσα.

        Δε νομίζω όμως ότι έχει καμία σχέση με simulation όπως αναφέρει στο video, για την ακρίβεια, δε νομίζω ότι η Namco είχε καν τέτοια πρόθεση. Προσωπικά βρήκα τη λογική του Football Kingdom πιο κοντά στα ISS, παρά στα Pro, πράγμα καθόλου κακό imo. Αυτό το κράμα arcade και simulation (πιο κοντά στο arcade βέβαια) που προσέφεραν τα ISS, μας έλειψε στη προηγούμενη γενιά. Ειδικά από την στιγμή που η Konami κατάφερε να κατακρεουργήσει τα ISS, η Namco θα μπορούσε να μπει σφήνα με μια καλή σειρά.

        Δε μπορώ να πω ότι είχα ασχοληθεί πολύ, αλλά σε γενικές γραμμές η λογική του μου άρεσε αρκετά. Είχε όμως αρκετά προβλήματα, εδικά στον τεχνικό τομέα. Αυτή η A.I. πραγματικά δεν υπήρχε ώρες ώρες.

        Συμφωνώ πάντως ότι είχε τις προϋποθέσεις να δώσει κάτι καλό, όχι σε επίπεδο Pro πάντως (και δε το λέω μόνο από άποψη ποιότητας, όσο, κυρίως, λογικής).
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          Βασικα συγκριση μπορει να γινει μεχρι το Pro Evolution 4 Που επισης βγηκε το 2004. Θα ηταν οντως πιο ορθολογικο να γινει συγκριση με τα ISS αλλα αυτα πλεον δεν παιζουν μπαλα. Το εχουν χασει απτην εποχη του 98 Ιδιαιτερα αυτα τα random encounters στο τελευταιο που ειχα παιξει ηταν απλα...LOL.. μονο ΕΧΡ δε σου εδινε

          Το Forever Kingdom φυσικα δεν ειναι τελειο αλλα για πρωτο game της σειρας (!) παραειναι υποσχομενο.

          Εαν το παω συγκριτικα, εξαιρωντας φυσικα την πληθωρα extra επιλογων του PE4, τα δικα μου ματια βλεπουν ενα πιο διασκεδαστικο παιχνιδι (απο αποψη καθαρα πανω στο παιχνιδι/ματς).

          Καταρχας, οπως ειπε ο Xeno ειναι μια ταχυτητα παραπανω. Επειτα, εχει ισαξια για να μην πω καλυτερα animation στους παικτες, εχει καλυτερα physics σε καποιους τομεις οπως το φαλτσακι στα χτυπηματα (σου κλεβει την καρδια) και γενικοτερα η κινηση της μπαλας ειναι συγκλονιστικη, ο σχολιασμος του δεν ειναι χειροτερος μπορω να πω!

          Υστερει στην ποικιλια κινησεων παροτι εχει καποιες πολυ καλες οπως το σηκωμα της μπαλας με τακουνακι για να περασεις τον αντιπαλο (φαινεται και στο βιντεο), τα σταδια δε λενε και παρα πολλα ~ δεν υπαρχει πλυ λεπτομερεια δηλαδη στα backrounds. Γενικοτερα, το οπτικο κομματι ειναι καπως κατωτερο του Pro 4 αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο. Αυτα!

          ΕΝΤΙΤ : Για να μην υπαρξουν διαφορες μεταφρασεις/παρανοησεις.. φυσικα και θεωρω το PRO Evolution 4 καλυτερο σαν συνολικο πακετο
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            Το ISS 2000 ήταν epic.
            Στα PS2/GC/Xbox τα κάψανε τα ISS.
            Sample of play from 2 of the best ISS 2000 players in the world. We have been playing this game since 1997 (ie the first version) This is only a segment of f...


            Α και επειδή πρέπει.
            EPIC MUSIC
            Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


            Λοιπόν δεν άντεξα και επειδή με τσίγκλησε και ο Ραμπίδης στο chat, θα κάνω video spam.

            Λέει WWS 98, αλλά είναι το opening του Worldwide Soccer 97. Το σωστό το opening στα ποδοσφαιράκια έτσι είναι. Cheesy και 90’s.
            Οι σκηνές
            1: Ο προπονητής στο 0:40
            2: Η λόμπα στο 0:59 που το τέρμα φαίνεται τεράστιο.
            3: Η επική σακούλα στο 1:06
            Είναι ανεξίτηλες στη μνήμη μου.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #7
              Μα ναι! τα ειχα ξεχασει τα ISS του N64. Θυμαμαι, διαβαζα σε περιοδικα οτι ηταν ανωτερα απτα ISS του PSX και ξεσπουσαν διαμαχες. LoL. Kαλες εποχες.

              Eν τω μεταξυ παρατηρησα οτι ... :
              Το Forever Kingdom φυσικα δεν ειναι τελειο αλλα για πρωτο game της σειρας (!) παραειναι υποσχομενο.
              δε μπορει να ειμαι τοσο fail-ας. Για ποδοσφαιρο μιλαμε, γραφω για RPGs...νταξει ελεος.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                Δε νομίζω όμως ότι έχει καμία σχέση με simulation όπως αναφέρει στο video, για την ακρίβεια, δε νομίζω ότι η Namco είχε καν τέτοια πρόθεση. Προσωπικά βρήκα τη λογική του Football Kingdom πιο κοντά στα ISS, παρά στα Pro, πράγμα καθόλου κακό imo. Αυτό το κράμα arcade και simulation (πιο κοντά στο arcade βέβαια) που προσέφεραν τα ISS, μας έλειψε στη προηγούμενη γενιά. Ειδικά από την στιγμή που η Konami κατάφερε να κατακρεουργήσει τα ISS, η Namco θα μπορούσε να μπει σφήνα με μια καλή σειρά.
                Από τη στιγμή που η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο ώστε να έχουμε πλέον ικανοποιητικά επίπεδα ρεαλισμού νομίζω ότι το arcade στοιχείο έχει πεθάνει γιατί δεν μπορεί να τραβήξει τον κόσμο. Παλαιότερα τα όρια μεταξυ των 2 δεν ήταν και τόσο ξεκάθαρα για αυτό και το ISS Που σήμερα το θεωρουμε arcade (μιλάω για τα πρώτα iss) στην ουσία είναι το παιχνίδι του οποίου συνέχεια είναι το pro.

                Comment


                • #9
                  Προφανώς η τάση του ρεαλισμού, σε πολλά genres, άνθησε όταν η τεχνολογία ήταν σε θέση να αποδώσει ρεαλισμό στο gameplay. Είτε μιλάμε για fighting, είτε για racing, είτε για FPS, είτε για αθλητικούς τίτλους, είτε για οτιδήποτε. Θεωρώ όμως ότι η πρόθεση της Konami ήταν ξεκάθαρη όταν από μόνη της χώρισε στα δυο τη σειρά. Από τη μια στα ISS, κι από την άλλη στα ISS Pro (οι πρόγονοι του Pro Evolution στην ουσία). Το σχίσμα αυτό έγινε ξεκάθαρα για να καλυφθούν και οι δυο τάσεις. Η πιο simulation με τα ISS Pro, και η πιο arcade με τα ISS. Τα ISS Pro ξεκίνησαν σαν spin off, με στόχο να πειραματιστούν στη simulation εκδοχή της σειράς.

                  Πάντως τα ISS, ποτέ δεν ήταν εξολοκλήρου arcade, ανέκαθεν, σκοπίμως, ήταν ένα κράμα μεταξύ arcade και simulation. Κάτι σαν τα PGR στα racing πχ. Φουλ arcade προσέγγιση στα παιχνίδια ποδοσφαίρου είχε το Virtua Striker πχ, ή το NBA Jam στα παιχνίδια μπάσκετ. Τα ISS ποτέ δεν ήταν τελείως arcade, ταυτόχρονα όμως, ποτέ δεν θέλησαν να γίνουν και simulation.

                  Τώρα, όσον αφορά το ζήτημα του κατά πόσο μια λιγότερο ρεαλιστική προσέγγιση είναι σε θέση να προσεγγίσει το κοινό σήμερα. Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με αρκετούς παράγοντες. Προφανώς με τη ποιότητα των τίτλων, το είδος για το οποίο μιλάμε, κλπ. Πάντως, οι ποιοτικοί τίτλοι που απέρριψαν τον ρεαλισμό τα τελευταία χρόνια, ακόμα και σε genres που το πάνω χέρι έχει πλέον η αυστηρά simulation προσέγγιση, έτυχαν από ικανοποιητικής, έως πολύ θετικής αποδοχής. Είτε μιλάμε για racings (Outrun, Burnout πχ), είτε για αθλητικούς τίτλους (SSX, NBA Street της EA Big), είτε για οτιδήποτε.

                  Αν βγει ένα ποιοτικό ISS, ακόμα κι αν δεν ακολουθεί τον αυστηρό ρεαλισμό του PES, θεωρώ δεδομένο ότι θα τα πάει καλά.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Το ISS ήταν η χαρά του παιχνιδιού, ο πιο εντυπωσιακός νικούσε. Αυτό το έκανε πολύ ελκυστικό, αλλά και παράλληλα να χάνει σοβαρότητα και στρατηγική.

                    Το Football Kingdom όποιος μπορεί ας μου πεί που να το βρώ για να το δοκιμάσω. Με πμ. Ευχαριστώ πολύ. Scatman είσαι αρχηγός που το ξέθαψες, ειδικά αν βγεί καλό το παιχνίδι.
                    Insert Coin

                    Comment


                    • #11
                      Λοιπόν, λίγα μόλις λεπτά πριν, ένα τυχαίο search στο youtube άλλαξε ολόκληρη τη κοσμοθεωρία μου. Δε το γνώριζα, αλλά τελικά υπάρχει sequel των ISS του Nintendo 64 στο PlayStation 2. Μέχρι χθες νόμιζα ότι η σειρά συνεχίστηκε με τα τρία, γνωστά, απαράδεκτα ISS. Όμως, αποκλειστικά στην Ιαπωνία, κυκλοφόρησε ένα παιχνίδι ονόματι Jikkyou J-League Perfect Striker 3. Στην αρχή νόμιζα ότι επρόκειτο απλά για την Ιαπωνική ονομασία του ISS που κυκλοφόρησε εδώ. Τελικά όμως, μιλάμε για τελείως διαφορετικό τίτλο, η gamaplay λογική του οποίου είναι εξολοκλήρου βασισμένη στους τίτλους του Nintendo 64.

                      Για την ακρίβεια:
                      ISS 64 = Jikkyou J-League Perfect Striker
                      ISS 98 = Jikkyou World Soccer: World Cup France 1998
                      ISS 2000 = Jikkyou J-League 1999 Perfect Striker 2

                      Καλά μέχρι εδώ.
                      Αυτό που δε γνώριζα, είναι ότι τα ISS, ISS 2 και ISS 3 που ήρθαν εδώ, κυκλοφορήσαν σε διπλή μορφή στην Ιαπωνία. Μια με το fail αποτέλεσμα που γνωρίσαμε στην δύση και μια βασισμένη στην λογική των τίτλων του Nintendo 64.

                      Πιο συγκεκριμένα:
                      ISS = Jikkyou World Soccer 2000/ Jikkyou J-League Perfect Striker 3
                      ISS 2 = Jikkyou World Soccer 2001/ Jikkyou J-League Perfect Striker 4
                      ISS 3 = Jikkyou World Soccer 2002/ Jikkyou J-League Perfect Striker 5

                      Τα World Soccer είναι τα ISS όπως τα πήραμε εδώ, και τα Perfect Striker είναι η έκδοση βασισμένη στη φόρμουλα του Nintendo 64. Δυστυχώς τα τελευταία δε βγήκαν ποτέ εκτός Ιαπωνίας. Τέλος, σύμφωνα με ένα γρήγορο search που έκανα, το Perfect Striker 3 θεωρείται το καλύτερο, οπότε αν βρούμε κάποιο, αυτό πρέπει να είναι.

                      Για του λόγου το αληθές, δείτε το παρακάτω video στο training mode, η gameplay formula είναι ίδια με του Nintendo 64:
                      Perfect Striker 3 – PlayStation 2
                      Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

                      Free movement και όλα όσα χαρακτήριζαν τα ISS του Nintendo 64.
                      Πρέπει να βρεθεί τώρα.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους, πιο τραγικό σύστημα με τις ονομασίες δεν μπορούσαν να βρουν.

                        * Τα 2 πρώτα που κυκλοφορούν είναι το ISS (world soccer) και το το ISS Deluxec(world soccer 2) για το snes.

                        *Το 1997 κυκλοφορούν το ΙSS PRO για το psx (winning eleven 1) και το ISS 64.

                        *H πλάκα πάνω σε αυτό που λέει ο Loggo είναι ότι αυτό που γνωρίσαμε ως ISS 64 (και πολλοί το παρουσίαζαν τότε ως το ίδιο παιχνίδι με το iss pro sto psx) στην Ιαπωνία κυκλοφόρησε σε δύο παραλλαγές, ως world soccer 3 και ως Perfect Striker.

                        *
                        Τα κουλά όμως συνεχίζονται. Το ISS 98 κυκλοφορεί μόνο ως world soccer ενώ το 2000 μόνο ως Perfect Striker 2.

                        * Ποια ήταν λοιπόν η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο ώστε τα 3 ISS Που βγήκαν μετά στην ΙΑπωνία να κυκλοφορούν σε 2 εκδόσεις. Μιλάω για την εποχή του 64.

                        * ΚΑταφέραν να κυκλοφορήσουν και 2 παιχνίδια με το ίδιο όνομα.

                        *Mε τα winning eleven και την "αντιστίχοιση" με τα ευρωπαϊκά είναι αδύνατο να βγάλεις άκρη.
                        :smoke:

                        Comment


                        • #13
                          Ναι το έχασα κι εγώ λίγο με τα ονόματα, δεν την παλεύουν τα παλικάρια, έλεος. Πάντως και το παιχνίδι που πρότεινε o Scatman και αυτό που προτείνει ο Loggo φαίνονται πάρα πολύ όμορφα και διασκεδαστικά. Όποιος βρεί το δεύτερο pm.
                          Insert Coin

                          Comment


                          • #14
                            Εγω το δοκιμασα το Football Kingdom και γουσταρα πολυ,μπορω να πω.Εκει που ειχα αρχισει το Fifa 10,βρεθηκα να κολλαω με αυτο.Μου φανηκαν ωραια τα γραφικα για την εποχη του,η μπαλα ειναι "ξεχωριστο" αντικειμενο απο τα ποδια του παιχτη(ελπιζω να το καταλαβαινετε οπως το εννοω)κατι που νομιζω οτι το Pro ακομα δεν το εχει καταφερει και αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι οτι η ψηλη πασα ειναι η πιο ευχρηστη που εχω παιξει σε παιχνιδι ποδοσφαιρου,με λιγα λεπτα παιξιματος καταφερνεις μπαλιες ακριβειας πολυ ευκολα(βλ. βιντεο). Το κακο ειναι οτι εκτος απο τις επιλογες παιχνιδιου (exhibition,cup κλπ) ολα τα υπολοιπα ειναι στα γιαπωνεζικα οποτε μεχρι να βρεις ποια επιλογη ειναι πχ η αλλαγη καμερας,το εχεις μετανιωσει!



                            Admin: σε [ youtube ] tags βαζουμε μονο το κωδικο του video (D9f-LXAQd3g) και οχι ολοκληρο το link.

                            Comment

                            Working...
                            X