Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Multiplatform Choice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Multiplatform Choice

    Η ερωτηση ειναι επικαιρη και πολυ λογικη: σε ποια κονσολα προτειματε να παιζετε τους multiplatform τιτλους;

    Φυσικα η ερωτηση ειναι και λιγο πιο βαθεια, καθοτι περιεχει και το φαινομενο ενας τιτλος να ειναι multiplatform αλλα να μην ειναι ο ιδιος ποιοτικα σε καποια σημεια και στις δυο ή τρεις κονσολες.

    Εχοντας και το PS3 και το ΧΒΟΧ360, θα ελεγα οτι προτιμω το δευτερο. Κι αυτο γιατι η δυναμικη του XBOX Live δεν μπορει να αφησει κανεναν ασυγκινητο. Ανα πασα ωρα και στιγμη μπορεις να παιζεις ενα παιχνιδι, να παιζει και ενας φιλος σου online και να βρεθειτε στο ιδιο party, να παιξετε coop ή οτιδηποτε αλλο. Επισης θεωρω το χειριστηριο του 360 πολυ καλυτερο απο το Dual Shock 3, κυριως λογο triggers. Τα βελακια συνεχιζουν να ειναι χαλια βεβαια...

    Ενα δυνατο σημειο του PS3 βεβαια ειναι το τσαμπα online play και η αξιοπιστια της κονσολας (αυτος ο θορυβος του 360, αν και συνιθιζεται, δεν ξεπερνιεται ευκολα...). Ομως οταν κοιταω μια multiplatform κυκλοφορια, βλεπω με καλυτερο ματι το πρασινο χρωμα του κουτιου του 360... Ισως να εχω αδικο βεβαια...

    Εσεις;
    0
    PS3, γιατι ειναι τσαμπε το online
    0%
    0
    ΧΒΟΧ 360, γιατι το Live σκιζει
    0%
    0
    Οπου να'ναι, δε με νοιαζει...
    0%
    0
    Στην μια και μοναδικη κονσολα που εχω...
    0%
    0
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

  • #2
    Dialeksa thn mia kai monadikh konsola pou diathetw (to PS3).

    Genika otan eixa mprosta mou thn epilogh konsolas den thewroutan multiplatform oi titloi pou yparxoun twra kai phga me to skeptiko oti ta paixnidia pou mou aresoun tha vgoun mono gia to PS3.

    Epishs protimw perissotero ta pads tou PS3 giati prwton ta exw synhthisei pleon kai defteron gia to kalytero se sxesh me tou 360 D-pad pou diathetoun.
    Distyxws h eftyxws paizw paixnidia pou apaitoun polla apo to D-pad kai tipote apo ta triggers opote h epilogh ston sygekrimeno tomea htan mallon monodromos.

    Gia tis online yphresies den mporw na pw polla afth th stigmh giati exw asxolhthei apistefta ligo me tou PS3 kai katholou me tou 360 alla mporw na pw oti xeromai pou kserw oti den tha plhrwnw extra gia na mpainw online me thn konsola pou diathetw, erxetai kai ena FF14 online fetos kai den tha hthela na plhrwnw 2 syndromes anti gia mia...
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      Συνήθως σε 360, εκτός και αν είναι καλύτερη στο PS3. Το 360 το έχω συνδέσει με multiplatform και λιγότερο εκλεκτές (κατα τα δικά μου γούστα, για να μην αρχίσουμε πάλι) κυκλοφορίες, ενώ το PS3 με πιο συγκεκριμένους τίτλους.

      Comment


      • #4
        The forth choice shall be my answer... (choise? what were you thinking pal )

        Μια που εχω μονο 360 τα παιρνω σε αυτο.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Το παιδί τα μπέρδεψα με τα γαλλικά ρεεε.

          Choisir (διαλέγω), chois (επιλογή)

          Choise δεν υπάρχει πουθενά βέβαια αλλά ΟΚ.

          Comment


          • #6
            360. Αν εξαιρέσουμε βέβαια περιπτώσεις παιχνιδιών που με ενδιαφέρουν και έχουν κάτι παραπάνω στο ps3- όπως το Arkham Aslyum όπου ο Joker είναι playable. Όπως και περιπτώσεις όπου βρίσκω τον τίτλο που με ενδιαφέρει με χαμηλότερη τιμή στο ps3.( αν και σπανια συμβαίνει αυτό μιας και xbox=φτηνά games)

            EDIT:
            Αγορά football game αν γίνει θα γίνει στο ps3 για τους λόγους που ανέφερε και ο Ground πιο πάνω.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Kωστα δε το βλεπω να τελειωνει καλα.Μη με κανεις να αρχισω...LOL
              Ground_Zero:

              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

              Comment


              • #8
                xbox360 επειδη hack-αρετε
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #9
                  Originally posted by Evans View Post
                  Συνήθως σε 360, εκτός και αν είναι καλύτερη στο PS3.
                  Ότι είπε ο παραπάνω.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ramparter View Post
                    The forth choice shall be my answer... (choise? what were you thinking pal )

                    Μια που εχω μονο 360 τα παιρνω σε αυτο.

                    Περνιεσαι για μαγκας οπως θα λεγε καποιος;
                    Live forth and prosper... (what were you thinking ntsc)

                    Comment


                    • #11
                      360
                      Είναι η μόνη κονσόλα που έχω έτσι κι αλλιώς.
                      Και για να πω την αλήθεια, είμαι και απόλυτα ικανοποιημένος μιας και έχω πάντα εξασφαλισμένη την καλύτερη 3rd party έκδοση (μιας και ο μέσος τίτλος δημιουργείται με βάσει το hardware του 360). Αλλά και σε επίπεδο τιμών, με τη πολιτική που ακολουθώ, δε χρειάστηκε ποτέ να πληρώσω πάνω από 15-20 euro για κανέναν τίτλο. Για την ακρίβεια, παίζει η «ακριβή» γενιά, να μου έχει έρθει φθηνότερα από κάθε άλλη στο παρελθόν. Δε θυμάμαι σε καμία άλλη κονσόλα να έχω τσιμπήσει 7 τίτλους με 58 euro.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Tι "Choise" γαμω.


                        Λεπον PS3 γιατι δυστυχως-ή για τα αυτια μου ευτυχως-δεν εχω 360.ΑΛΛΑ αυτη η καραμελα των καλυτερων multi πως ειναι στο 360 πρεπει να σταματησει.2009 εχουμε και ολα ιδια ειναι.Τα VS που γινονται κατα καιρους δε λενε τιποτα.Στο gametrailers ass πουμε,εχουν πει πως δεν βαζουν Full RGB HDMI και Super white HDMI στο PS3.Αν το κανεις αυτο ειναι ιδια.

                        Στο IGN πχ διαβαζα πως στο COD:WAW το 360 εχει 4xAA και στο PS3 οχι.Κι ομως ειναι ακριβως ιδιο.Δηλαδη αν γινει zoom x1000 και φανει μισο texture καλυτερο σιγα το πραμα.Απο την εποχη του COD4 τα multi ειναι ιδια.

                        Εκει που εχει διαφορα ειναι οταν το παιχνιδι εχει ξεκινησει πολυ νωριτερα να δημιουργειται στο 360.Τα Fallout 3 και Bayonetta(μαλλον)ειναι παραδειγματα.Για να μη μιλησω για εκτρωματα οπως το Orange Box(πιο fail port ever ΟΞΩ ΡΕ).


                        Επισης το PSN αν και σε interface ειναι κατωτερο του 360,σε τι σε εμποδιζει Dj να κανεις αυτα που αναφερεις πως κανεις στο live!;

                        Aν τις ειχα και τις δυο θα δοκιμαζα παντως.
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Xeno View Post
                          Περνιεσαι για μαγκας οπως θα λεγε καποιος;
                          Live forth and prosper... (what were you thinking ntsc)
                          Ωραιος ρε, εκανες edit το post μου και μετα με εκανες και quote να μου την πεις. Καταχρηση εξουσιας
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #14
                            Ναι Azreal συμφωνώ, όλοι οι τίτλοι πλέον, με ελάχιστες εξαιρέσεις, είναι πανομοιότυποι. Αυτό που εννοώ είναι ότι, έτσι όπως έχουν τα πράγματα, δύσκολα θα βγει κάποια 3rd party κυκλοφορία κατώτερη στο 360.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #15
                              Eγω παλι,το βαρος που δινουμε στις συγκρισεις multiplatform παιχνιδιων καθε φορα,ποτε δεν το καταλαβα.Απο saturn-ps1 εποχη ψαχναμε διαφορες που τελικα για να τις δεις επρεπε να εχεις 2 τηλεορασεις διπλα-διπλα με τις 2 κονσολες.
                              Μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες για να γινεται θεμα.

                              Comment

                              Working...
                              X