Announcement

Collapse
No announcement yet.

The King of Fighters XII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The King of Fighters XII

    Official Website

    Επειδή τελικά έπεσε στα χέρια μου το παιχνίδι, είπα να ανοίξω το thread για να γράψω κάποιες εντυπώσεις. Δεν το έχω παίξει ακόμα σχεδόν καθόλου γιατί απαιτεί διάβασμα, αλλά από λίγο που έβαλα το practice μου φαίνεται ένα βήμα πίσω από το XI. Όλα είναι λιγότερα: λογότερες κινήσεις, λιγότεροι χαρακτήρες, λιγότερα επίπεδα. Επίσης στην έκδοση του 360, φαίνεται να κράτησαν την ανάλυση των sprites από την μακρινή κάμερα και απλά σου προσφέρονται κάποια smoothing φίλτρα για να αποφύγεις το πιξέλιασμα.

    Σχετικά με αυτά που μετράνε πραγματικά σε ένα τέτοιο παιχνίδι είμαι μακριά ακόμα, αλλά ο έλεγχος δείχνει στιβαρός όπως πάντα και οι χαρακτήρες αν και τεράστιοι κινούνται με άνεση, ταχύτητα και ΘΕΙΚΟ animation.

    Με τον καιρό θα αναφέρω περισσότερα. Επίσης κοστολογείται 60 ευρώ (που είναι πολλά) στην ελληνική αγορά και δεν είναι παντού διαθέσιμο.
    Insert Coin

  • #2
    Δυστυχώς και γω 60€ το βρήκα στο mediamarkt πράγμα το οποίο είναι απαράδεκτο. Λίγα modes, αρπαχτή single player εμπειρία και γενικά παρουσίαση που θυμίζει έκδοση beta.
    Επίσης περίμενα τρελή ανάλυση στους χαρακτήρες αλλά δυστυχώς κράτησαν το "pixelated" στυλ τους. Το παιχνίδι δεν το έχω δει ακόμα από κοντά, θα ψάξω τώρα που μου το θύμισες demάκι στο LIVE. Animation ευτυχώς αν και όχι κορυφαίο είναι αρκετά καλό. Όπως και συ φίλε jedah έτσι και εγώ δεν έχω ανακαλύψει φυσικά την "ουσία" του παιχνιδιού, στο εμφανισιακό μέρος πάντως περίμενα πολύ περισσότερα.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      Κοίταξε αυτό που περιγράφεις εσύ είναι χειρότερο από αυτο που είδα εγώ. Είναι πανέμορφο, απλά τα sprites δεν έιναι FULL HD και τα περισσότερα χαρακτηριστικά μοιάζουν λιγότερα από το προηγούμενο. Αλλά και το SF IV έχει μια ULTRA ο κάθε χαρακτήρας και δεν νομίζω ότι έπαιξε αρνητικό ρόλο αυτό. Τέσπα μην στηρίζεσαι σε IGN type reviews, ψάξτο αλλιώς. Επίσης το παιχνίδι έκανε update με την μία οπότε μπορεί πολλά που έχουν αναφερθεί να έχουν διορθωθεί. Θα δούμε...
      Insert Coin

      Comment


      • #4
        Ε, εντάξει ρε παιδιά, τα sprites είναι σχεδιασμένα στο χερί και όχι vector based, λογικό είναι να χάνουν ανάλυση όταν γίνεται scalling. Ας το απέφευγε καλύτερα η SNK.

        Συμφωνώ ότι το παιχνίδι είναι μισοτελειωμένο αλλά στο αυτό καθ'αυτό fighting στοιχείο είναι απίστευτο.
        Ίσως και να υπερβάλλω μιας και είμαι ψιλοάσχετος με beat em ups.

        Comment


        • #5
          To paixnidi den einai misoteleiwmeno 2D grafika tetoias poiothtas kai animation einai apistefta akrivo na ginoun aposo exw mathei, etsi anagasthkan na kopsoun apo allou.

          Proswpika pistevw oti me eksairesh to kommeno cast twn xarakthrwn to VS mode den xwlainei pouthena, antithetws einai ena apo ta kalytera 2D.

          Ola ta ypoloipa modes omws aplws den yparxoyn, oute story oute tipote kai einai krima.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Ormion όλα τα sprites "χάνουν" 'οταν γίνεται scaling γιατί είναι όλα bitmaps, όπως κάνεις μεγένθυνση σε μια φωτό στο pc. Vector based σχεδιασμός δεν εφαρμόζεται πέρα από μερικές εξαιρέσεις. Πάντως κάποιοι υποστήριζαν ότι κράτησαν τον old-school σχεδιασμό στους χαρακτήρες για χάρη των fans. Ω τι να κάνουμε, τουλάχιστον το φίλτρο λένε ότι κάνει δουλειά. Γαμώτο στο ευρωπαϊκό xbox live δεν υπάρχει demo του
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ryu_gr View Post
              Ormion όλα τα sprites "χάνουν" 'οταν γίνεται scaling γιατί είναι όλα bitmaps, όπως κάνεις μεγένθυνση σε μια φωτό στο pc. Vector based σχεδιασμός δεν εφαρμόζεται πέρα από μερικές εξαιρέσεις. Πάντως κάποιοι υποστήριζαν ότι κράτησαν τον old-school σχεδιασμό στους χαρακτήρες για χάρη των fans. Ω τι να κάνουμε, τουλάχιστον το φίλτρο λένε ότι κάνει δουλειά. Γαμώτο στο ευρωπαϊκό xbox live δεν υπάρχει demo του
              Έλεγα σε σύκριση με το BlazBlue για παράδειγμα που είναι vector based.
              Προσωπικά θεωρώ τα γραφικά του KOF πολύ καλύτερα και κυρίως ομορφότερα.

              Αυτό με τους φανς ισχύει πάντως.
              Όπως επίσης ότι είναι πανάκριβα και χρονοβόρα τα hand made sprites του.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ground_zero View Post
                To paixnidi den einai misoteleiwmeno 2D grafika tetoias poiothtas kai animation einai apistefta akrivo na ginoun aposo exw mathei, etsi anagasthkan na kopsoun apo allou.

                Proswpika pistevw oti me eksairesh to kommeno cast twn xarakthrwn to VS mode den xwlainei pouthena, antithetws einai ena apo ta kalytera 2D.

                Ola ta ypoloipa modes omws aplws den yparxoyn, oute story oute tipote kai einai krima.
                Κι εγώ με αυτό το σκεπτικό το αγόρασα. Ναι φαίνεται σαν να τους τελειώσαν τα λεφτά, αλλά το παιχνίδι πρέπει να έχει τρελό ψωμί και επαναλαμβάνω, ακόμα και με τα sprites της home έκδοσης δείχνει πανέμορφο. Στα arcade, λίγο που το έιδα στο Λονδίνο, όντως δεν ήταν τόσο εμφανές το πρόβλημα. Τα backgrounds μοιάζουν απίστευτα πάντως.
                Τέλος πάντων μόλις μπώ ξανά στο κλίμα του θα σας δώσω χρησιμότερες εντυπώσεις.

                Έλεγα σε σύκριση με το BlazBlue για παράδειγμα που είναι vector based.
                Προσωπικά θεωρώ τα γραφικά του KOF πολύ καλύτερα και κυρίως ομορφότερα.
                Όχι Ormion, κανένα απο τα 2 δεν είναι vector based. Και τα 2 έχουν sprites ζωγραφισμένα στο χέρι σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ανάλυση. Αυτό που έπαθαν τα 2 αυτά παιχνίδια στις σπιτικές εκδόσεις είναι ότι μάλλον δεν χώραγαν στην μνήμη τα backgrounds και τα sprites της arcade έκδοσης (είναι όλα τα frame που τρώνε μνήμη όχι μόνο η στατική εικόνα), οπότε τους έριξαν λίγο την ανάλυση και έβαλαν κάποια φίλτρα. Ούτως ή άλλως η ανάλυση του arcade είναι η περίεργη Και δεν υπάρχει τηλεόραση πλέον που να την υποστηρίζει σε native.

                Τώρα μπήκα και στην Wikipedia του παιχνιδιού και είδα μέσο όρο 60 κάτι % και καταλαβαίνω γιατί η Capcom γεμίζει πάντα τα home ports με κουραστικά modes και απειρα unlockables. Αυτό θέλουν οι πίθηκοι του IGN και του Gamespot.
                Insert Coin

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Jedah View Post
                  Όχι Ormion, κανένα απο τα 2 δεν είναι vector based. Και τα 2 έχουν sprites ζωγραφισμένα στο χέρι σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ανάλυση. Αυτό που έπαθαν τα 2 αυτά παιχνίδια στις σπιτικές εκδόσεις είναι ότι μάλλον δεν χώραγαν στην μνήμη τα backgrounds και τα sprites της arcade έκδοσης (είναι όλα τα frame που τρώνε μνήμη όχι μόνο η στατική εικόνα), οπότε τους έριξαν λίγο την ανάλυση και έβαλαν κάποια φίλτρα. Ούτως ή άλλως η ανάλυση του arcade είναι η περίεργη Και δεν υπάρχει τηλεόραση πλέον που να την υποστηρίζει σε native.
                  Δυο άρθρα που είχα διαβάσει στο νετ (αν βρω τα links θα τα δώσω) που σύγκριναν τα γραφικά και τις τεχνικές απεικόνισεις των KOF και BB λέγανε και τα δύο ότι το BB χρησιμοποιεί vector assets sprites.
                  Φυσικά και δεν εννοεί αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ως vector graphics δλδ. γραμμούλες που σχηματίζουν γεωμετρικά σχήματα.

                  Τεσπά σταματάω εδώ μην βγούμε off topic.

                  Comment


                  • #10
                    Α, συγγνώμη εγώ σαν vector graphics αυτό γνωρίζω. Την τεχνική που περιγράφεις δεν την ξέρω. Δώσε λεπτομέρειες, έχει ενδιαφέρον το ζήτημα.
                    Αν θες να μην το κάνουμε εδώ άνοιξε ένα thread.
                    Insert Coin

                    Comment


                    • #11
                      Τώρα μπήκα και στην Wikipedia του παιχνιδιού και είδα μέσο όρο 60 κάτι % και καταλαβαίνω γιατί η Capcom γεμίζει πάντα τα home ports με κουραστικά modes και απειρα unlockables. Αυτό θέλουν οι πίθηκοι του IGN και του Gamespot.
                      To plague pollwn kalwn Fighting, oi reviewers koitoun perissotero ta extra para tous mhxanismous tou paixnidiou.

                      To kalo Fighting system tou KOF XII omws den ftanei gia na dikaiologisei oloklhro ton titlo, eprepe na yparxei kai ena kalo story mode toulaxiston...
                      To game einai les kai prokeitai gia tournament edition
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        Α, συγγνώμη εγώ σαν vector graphics αυτό γνωρίζω. Την τεχνική που περιγράφεις δεν την ξέρω. Δώσε λεπτομέρειες, έχει ενδιαφέρον το ζήτημα.
                        Αν θες να μην το κάνουμε εδώ άνοιξε ένα thread.



                        Κοίτα πριν λίγο που ψιλόεψαξα στο google μου έβγαλε κάτι σκόρπια. Απ'ότι κατάλαβα και η Capcom στο SFII HD την ίδια τεχνικη χρησιμοποίησε.
                        Πάντως ένα από τα άρθρα έλεγε καθαρά ότι το BB δεν pixelιαζει γιατί είναι vector based ενώ το KOF pixelιαζει γιατί είναι φτιαγμένο με καθαρά old school τεχνικές.

                        Μόνο αυτό το site βρήκα που ψιλοεξηγεί τι παίζει.
                        Easily convert JPG, PNG, BMP, GIF bitmap images to SVG, EPS, PDF, AI, DXF vector images with real full-color tracing, online or using the desktop app!

                        Comment


                        • #13
                          Κάτι σαν πολύπλοκο φίλτρο μου θυμίζει αυτό. Δεν νομίζω να εφαρμόζεται έυκολα σε πολύπλοκες ζωγραφιές.
                          Insert Coin

                          Comment


                          • #14
                            Ναι μάλλον έχει δίκιο ο ormion για το Blazblue. Τα vector graphics έχουν όμως σαν ελάχιστο ποσο πληροφορίας γραμμούλες, καμπύλες κλπ. και όλα μαζί φτιάχνουν την εικόνα, η οποία όταν μεγαλώνει ΔΕΝ "χαλάει" όπως στην περίπτωση των bitmap εικόνων, δηλαδή των "παραδοσιακών" εικόνων. Περισσότερα για όποιον ενδιαφέρεται στο link της wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Vector_graphics

                            Ακριβώς Jedah δεν εφαρμόζεται καθόλου ευκολα παρά μόνο σε απλά σχέδια. Μαγκιά τους που το έκαναν στο Blazblue, στο HD Remix πάντως νομίζω ότι είναι bitmap sprites για ανάλυση 1080p.
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • #15
                              Kala kai to Blazblue kai den exei kai poios kserei ti sxedio.
                              Einai fanera ypodiestero tou GG kai oson afora to KOF XII asto kalytera.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment

                              Working...
                              X