Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Xbox Media Center

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Feature] Xbox Media Center

    Το Xbox Media Center, ή εν συντομία XBMC, είναι ένα open-source, ανεξάρτητο software ταξινόμησης και προβολής media. Γεννήθηκε ως ιδέα στο Xbox, με τη φιλοδοξία να το μετατρέψει σε ένα πλήρες media center. Όσο γιγαντωνόταν το project, τόσο μεγάλωναν οι φιλοδοξίες της ομάδας ανάπτυξης, και αυτό αντικατροπτίζεται καθαρά στο τελικό αποτέλεσμα.

    Πλέον είναι multiplatform, καθώς έχει κυκλοφορήσει και σε Windows, Mac, Linux, μα η εγκατάσταση στο Xbox απαιτεί μονταρισμένη κονσόλα.

    Πρώτα, δίνει βάση στην ευκολία χρήσης. Τα media είναι χωρισμένα σε Video, Music, Pictures και τέλος Applications.



    Κάθε φάκελος απο αυτούς περιέχει directories δικής σας επιλογής, είτε μέσα στον ίδιο το σκληρό του Xbox (ο οποίος μπορεί να αντικατασταθεί με ένα μεγαλύτερο) είτε σε εξωτερικές τοποθεσίες. Για παράδειγμα, εγώ έχω συνδέσει το Xbox με το PC μου μέσω καλωδίου και έχω τοποθετήσει όλα μου τα video και τη μουσική σε έναν εξωτερικό σκληρό, τη διεύθυνση του οποίου έχω δώσει στο Xbox.

    Κάθε φάκελος επίσης μπορεί να προσδιοριστεί: περιέχει ταινίες, tv shows, videoclips; Ανάλογα με το τι περιεχόμενο θα θέσετε, το πρόγραμμα συνδέεται με database της επιλογής σας (συνήθως IMDB) και κατεβάζει πληροφορίες για το κάθε αρχείο.
    Εξαιρετικά χρήσιμο και καλαίσθητο για μεγάλες συλλογές, αλλά κάπως δύσκαμπτο, με την έννοια του οτι δε μαντεύει πάντοτε σωστά το όνομα των ταινιών εάν δεν έχουν .nfo δίπλα, γι'αυτό πάντα φτιάχνω ένα αρχείο .nfo που περιέχει το url για τη σελίδα στο IMDB, όπου χρειάζεται.
    Έτσι δημιουργείται μία media library στην οποία επιτρέπεται αναζήτηση ανα όνομα, έτος, είδος, σκηνοθέτη, ηθοποιού.


    Κάθε επεισόδιο ή ταινία σημειώνεται ως 'watched' μετά τη προβολή της.



    Είναι δυνατή και η ταξινόμηση ανα βαθμολογία στο IMDB.


    Το XBMC χρησιμοποιεί σαν player τον MPlayer των Linux. Είναι πολύ καλός και περιορίζεται μονάχα απο το hardware του ίδιου του Xbox, στη περίπτωσή μου.
    Υποστηρίζονται Video-CD, DVD, MPEG-1, MPEG-2, WMV, Real video, AVC και άλλα καθώς και κάθε είδους container: .avi, .mkv, .mov, .mp4, .ogg, .ogm, .3gp, .flv.
    Απο ήχο υποστηρίζονται .mp3, .midi, .wav, .flac, .aac, .dts, .wma και άλλα.
    Πρόβλημα αστάθειας παρουσίαζε πάντοτε το rewind στα video.



    Επιτρέπεται πλήρης παραμετροποίηση στη προβολή του video.



    Όπως φυσικά και η συμβατική προβολή των αρχείων.


    Metadata library για τη μουσική δεν υπάρχει, άρα η ταξινόμηση βασίζεται στα ID3 tags των αρχείων.


    Καλός δίσκος.

    Η προβολή εικονών μπορεί να γίνει με απλό τρόπο επιλογής και κλικ ή με slideshow ρυθμιζόμενης διαρκείας, με διάφορα εφφέ εναλλαγής και τα λοιπά να επιτρέπονται.
    Το ζουμ και η περιήγηση σε μια μεγάλη εικόνα είναι εύκολη και απλή υπόθεση, όπως και η περιστροφή της.


    Ο φάκελος με τα screenshots.

    Τέλος, έχουμε και το καιρό, ο οποίος μεταδίδεται με τη σύνδεση του Xbox στο διαδίκτυο.



    Η ρυθμίσεις οι οποίες επιτρέπονται είναι διεξοδικές και πολλές φορές σας λύνουν τα χέρια.


    Ρυθμίσεις για υποτίτλους. Οι αγαπημένες μου.



    Ρυθμίσεις δικτύου.

    Υπάρχουν και ελληνικά όπως και δεκάδες άλλες γλώσσες, αλλά η μετάφραση δε με ικανοποιεί τόσο και έτσι άφησα τα αγγλικά.
    Εγώ χρησιμοποιώ το skin 'Project Mayhem III', όμως υπάρχουν αρκετά άλλα, όπως το MediaStream:


    ...που είναι πολύ πιο media-centered, με απλούστατο αλλά λιγότερο ευκίνητο interface...

    ..ή το Project Mayhem III HD...


    ...που είναι προορισμένο για HD σήματα και μεγάλες τηλεοράσεις, και γι'αυτό πανέμορφο.

    Στο τέλος, υπάρχει ακόμα και η λειτουργία custom shutdown.



    Αυτά (αλλά αρκετά άλλα που παρέλειψα) εν συντομία είναι το Xbox Media Center. Μπορώ να πω πως είναι μία πάρα πολύ καλή λύση. Είναι ένα πρόγραμμα ανεξάρτητο, 'ερασιτεχνικό' που δίνει μαθήματα για το πώς θα πρέπει να είναι ένα media center.
    Ίσως ο καιρός του Xbox να πέρασε και η επεξεργαστική αδυναμία του να παίξει HD video να αρχίζει να ενοχλεί, αλλά γι'αυτό ακριβώς το πρόγραμμα έχει ξεφύγει απο τα στενά όριά του. Πιθανότατα να μπορεί να εγκατασταθεί σε σύγχρονο media center μηχάνημα.
    Παρ'όλα αυτά εάν δε ξέρετε τι να κάνετε τα παλιά σας Xbox αυτό είναι μία πολύ καλή πρόταση. Εγώ αγόρασα νέο Xbox μόνο και μόνο για να εγκαταστήσω το XBMC. Ακόμα βέβαια να γίνει αλλά δε πειράζει.

  • #2
    Πάρα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα! Το καλό είναι ότι είναι free, το κακό είναι ότι για να το εγκαταστήσεις στο xbox1, πρέπει να είναι modded (softmodded ή με chipάκι).
    Προσωπικά δεν το έχω γιατί δεν έχω απαιτήσεις από τις multimedia εφαρμογές και το Xbox από μόνο του μπορεί να σου δώσει τα βασικά, δηλ. αναπαραγωγή μουσικής και ταινιών. Όμως όποιος θέλει το κάτι παραπάνω αυτό είναι ότι πρέπει.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment

    Working...
    X