Announcement

Collapse
No announcement yet.

Lost [Spoilers!]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ακριβώς. Φοβερή σκηνή...

    Έτσι όπως πρόφερε το "I don't understand"...

    Δε πιστεύω πως θα αφήσουν έτσι τον Locke. Ο ΜΙΒ είπε αυτά τα λόγια για ένα σκοπό, άθελά του. Κάτι θα αλλάξει στο τέλος για το Locke.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Raphael View Post
      Ακριβώς. Φοβερή σκηνή...

      Έτσι όπως πρόφερε το "I don't understand"...

      Δε πιστεύω πως θα αφήσουν έτσι τον Locke. Ο ΜΙΒ είπε αυτά τα λόγια για ένα σκοπό, άθελά του. Κάτι θα αλλάξει στο τέλος για το Locke.
      Ναι κι εγώ το πιστεύω αυτό. Το ελπίζω δηλαδή.

      Comment


      • #33
        Πολύ καλό το τελευταίο επεισόδιο του Lost. Εξηγεί αρκετά πράγματα, και, αν και ξεκινά πολύ δυναμικά, κάνει μία κοιλιά στη μέση και στο τέλος του επεισοδίου, αλλά κατά τα άλλα εξαιρετικό.

        Comment


        • #34
          Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζουμε για το παραμικρό.Ήταν λογικό αυτή τη season η σειρά να κάνει κοιλιά αφού δίνονται οι απαντήσεις.Ας μην τα θέλουμε όλα λοιπόν.

          [offtopic](μπιχτή για το podcast)Και το prisonbreak είναι πολύ καλύτερο από το τέλος του δεύτερου κύκλου και μέχρι τα μέσα του τέταρτου από τον αδιάφορο 2ο κύκλο. ;)[/offtopic]
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • #35
            Το Lost σε γενικές γραμμές έχει κάνει εκπτώσεις στη ποιότητα και υποτιμά τη νοημοσύνη του θεατή πλέον, απλώς αυτό το επεισόδιο όπως και μερικά άλλα άξιζαν. Ας πούμε πως στη προσπάθειά του να πρωτοτυπεί συνεχώς, αποτυγχάνει. Το αντιπαραβάλλω με τον συνταρακτικό πέμπτο κύκλο, εν συγκρίσει με τον οποίον ο έκτος χωλαίνει.
            Βέβαια, το Lost όσο και αν έχει πέσει προσπαθώντας να πρωτοτυπήσει, παραμένει εθιστικό, γι' αυτό άλλωστε το βλέπω, σε αντίθεση με σκουπίδια όπως το Flashforward και το V.

            Ήταν λογικό αυτή τη season η σειρά να κάνει κοιλιά αφού δίνονται οι απαντήσεις.Ας μην τα θέλουμε όλα λοιπόν.


            Δε βλέπω το πώς αυτά τα δύο είναι αντικρουόμενα.

            Όσο για το Prison Break, η σειρά επρόκειτο να τελειώσει στο 2ο κύκλο, και συνεχίστηκε καθαρά για εμπορικούς λόγους. Τώρα, αν σου άρεσε η απροκάλυπτη ηλιθιότητα, και τα σεναριακά κενά που σου σέρβιρε ο παρακμιακός τρίτος και ο ευτελής τέταρτος κύκλος, νομίζω είναι δικό σου πρόβλημα.

            Comment


            • #36
              Μου άρεσε πολύ ο 3ος κύκλος και ο μισός 4ος κύκλος του prison break.Ο δεύτερος εν αντιθέση μου έδινε περισσότερο την αίσθηση του filler αν και αρκετά καλά σκηνοθετημένος και με καλές ερμηνείες.Δεν συγκρίνεται βέβαια με τον αριστουργηματικό 1ο όπως και κανένας άλλωστε.Για το lost συμφωνώ ότι ο 5ος ήταν ασύλληπτος από κάθε άποψη.Ήθελα πολύ περισσότερα επισόδεια.Στον 6ο για χάρη των απαντήσεων ρίξαν όλα τα υπόλοιπα.Πολύ εύκολα φτιάχνεις ερωτήματα και δημιουργείς απορίες στο κοινό αλλά όταν είναι η ώρα των απαντήσεων κάπου τα χάνουν σχεδόν όλες οι σειρές όπως και τα anime.Δες για παράδειγμα το flashforward μια χαρά όλα καλά όταν μας έκρυβε πράγματα,τώρα όμως που πρέπει να προχωρήσει η πλοκή λίγο το έχει χάσει.Όχι ότι δεν είναι ωραία σειρά πάντως.Προσωπικά θα συνεχίσω να βλέπω αυτές τις σειρές καθώς δεν θέλω να ξεκινάω κάτι και να το αφήνω στη μέση ασχέτως πόσο έπεσε η ποιότητα ή όχι όπως με το heroes ας πούμε.
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • #37
                Μου άρεσε πολύ ο 3ος κύκλος και ο μισός 4ος κύκλος του prison break.


                Ο τρίτος κύκλος μου φάνηκε συμπαθητικός και ο τέταρτος μάλλον αδιάφορος, αλλά εν τέλει δε μπορώ να μην αγνοήσω τα τεράστια σεναριακά λάθη και τις ανατροπές της προχειρότητας που επικρατούσαν.

                Ο δεύτερος εν αντιθέση μου έδινε περισσότερο την αίσθηση του filler αν και αρκετά καλά σκηνοθετημένος και με καλές ερμηνείες.


                Επειδή, σε αντίθεση με το τέταρτο και το τρίτο, ο δεύτερος ήταν μέσα στο σενάριο, είχε να δείξει υλικό. Λειτουργούσε όπως το δεύτερο μισό της ταινίας The Great Escape, κυνηγητό, κυνηγητό, κυνηγητό, και ήταν υπέροχο.

                Δεν συγκρίνεται βέβαια με τον αριστουργηματικό 1ο όπως και κανένας άλλωστε.


                Συμφωνώ.

                Στον 6ο για χάρη των απαντήσεων ρίξαν όλα τα υπόλοιπα.


                Ο έκτος κύκλος προσφέρει κάποιες απαντήσεις (πώς θα μπορούσε να μην, άλλωστε; ) μα δεν είναι όλες ικανοποιητικές. Γενικά το Lost δημιούργησε προσδοκίες που δε μπορεί να τις ικανοποιήσει.


                Πολύ εύκολα φτιάχνεις ερωτήματα και δημιουργείς απορίες στο κοινό αλλά όταν είναι η ώρα των απαντήσεων κάπου τα χάνουν
                Αν τα ερωτήματα είναι "φόλα", τότε είναι λογικό να συμβεί κάτι τέτοιο. Κάποια ερωτήματα του Lost ήταν "φόλα", κάποια όχι.
                Και πάλι, δε συνδέεται η απάντηση των ερωτήσεων με τη πτώση στη ποιότητα, όχι άμεσα τουλάχιστον. Ο έκτος κύκλος θα μπορούσε να απαντάει ερωτήματα αλλά και να το κάνει με γαμάτο τρόπο.

                σχεδόν όλες οι σειρές όπως και τα anime.
                Plz μη συγκρίνεις την αριστουργηματικότητα που μας προσφέρουν συχνά οι αμερικάνικες σειρές με τη κατά κανόνα ανοησία των anime.

                Όχι ότι δεν είναι ωραία σειρά πάντως (το Flashforward)
                Ε, εντάξει, ξεκίνησε μεν δυναμικά αλλά έχει χάσει πολύ από την ουσία του.

                καλά όταν μας έκρυβε πράγματα,τώρα όμως που πρέπει να προχωρήσει η πλοκή λίγο το έχει χάσει.Όχι ότι δεν είναι ωραία σειρά πάντως.Προσωπικά θα συνεχίσω να βλέπω αυτές τις σειρές καθώς δεν θέλω να ξεκινάω κάτι και να το αφήνω στη μέση ασχέτως πόσο έπεσε η ποιότητα ή όχι όπως με το heroes ας πούμε.
                Κακώς, η ζωή είναι πολύ μικρή για να χαλάς το χρόνο σου σε σκάρτα πράγματα. Καταλαβαίνω βέβαια, θες να έχεις την αίσθηση της ολοκλήρωσης, αλλά γιατί να παιδεύεσαι όταν βλέπεις πως η τάδε σειρά δεν έχει να σου προσφέρει κάτι;
                Δηλαδή αν ξεκινήσεις ένα anime 70 επεισοδίων και στο 5ο επεισόδιο αρχίζει να ξετυλίγεται η ηλιθιότητά του θα υπομείνεις και τα υπόλοιπα 65 μόνο και μόνο για να πεις πως το είδες;

                Comment


                • #38
                  Σε αυτήν την περίπτωση εννοείται πως δεν θα το κάνω.Αλλά αν δω ότι έχει βγάλει πολύ καλές μια δυο season σίγουρα θα συνεχίσω να το βλέπω για να έχω αυτή την αίσθηση της ολοκλήρωσης όπως είπες.Από anime χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το naruto και το deathnote.Από σειρές αυτό έγινε με το heroes.
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #39
                    To τελευταίο επεισόδειο έγραψε. Δυστυχώς ο καθένας θα το δει με βάση το τι προτιμάει για το σόου.
                    Στην Lostpedia αυτή την στιγμή γίνεται πανικός γιατί αρκετοί σιχάθηκαν το επεισόδειο επειδή το φως ήταν λέει πολύ μυθολογικό.

                    Ήμαρτον σε ένα σόου που από την πρώτη σεζόν βλέπεις νοήμονες καπνούς, φαντάσματα, μεταφορά συνείδησης, ταξίδια στο χρόνο και αθάνατους ανθρώπους και σε ενόχλησε ένα φως που στο κάτω-κάτω με τον τρόπο που παρουσιάστηκε αποτελεί το Αρχετυπικό μυστήριο, το Άγιο Δισκοπότηρο του Lost.

                    Η έκτη σεζόν σπέρνει αν και προτιμάω την 5η, εξαιτίας του περισσότερου μυστηρίου και λιγότερο character development.
                    Οι παραγωγοί του lost είδαν ότι πολλοί άφησαν το Lost γιατί έγινε πολύ μυστήριο γι'αυτούς και γι'αυτό βάλανε και τα sideways μέσα.

                    Ο καθένας όπως το βλέπει. Αυτός που γουστάρει επιστημονικές εξηγήσεις θα ικανοποιηθεί με την εξήγηση του ηλεκτρομαγνητισμού ακόμα και αν αυτό φαντάζει πιο ανέφικτο απ΄την μαγεία.
                    Αυτός που γουστάρει μυθολογία θα τρελαθεί με το μυστήριο του φωτός.
                    Αυτός που γουστάρει character development δεν θα το πολυνοιάξει η εξήγηση.

                    Το 'πρόβλημα' του Lost είναι ότι δημιούρησε τέτοιους φανατικούς που ότι και να κάνει πάντα θα έχει κάποιους που θα απογοητευτούν. ΟΤΙ και να κάνει.
                    Εγώ πάω με το flow. Ότι και να γίνει είμαι σύμφωνος. Δεν αφήνω τις δικιές μου θεωρείες να μου καταστρέφουν την διασκέδαση.

                    Το Lost τελειώνει, έξι χρόνια φανατίλας τελειώνουν, το κορυφαίο show φτάνει στο τέλος του. Και αν κρίνω από τις καταλήξεις και των 5 προηγούμενων σεζόν που ήταν όλες άψογες τότε και το τέλος της έκτης θα Γ*ΜΕΙ!

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by paixtis View Post
                      Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζουμε για το παραμικρό.Ήταν λογικό αυτή τη season η σειρά να κάνει κοιλιά αφού δίνονται οι απαντήσεις.Ας μην τα θέλουμε όλα λοιπόν.

                      [offtopic](μπιχτή για το podcast)Και το prisonbreak είναι πολύ καλύτερο από το τέλος του δεύτερου κύκλου και μέχρι τα μέσα του τέταρτου από τον αδιάφορο 2ο κύκλο. ;)[/offtopic]
                      Συγγνώμη αλλά για ποιες απαντήσεις μιλάς; Ουσιαστικά 2 επεισόδια δίναν απαντήσεις. Πιο πολλά ερωτήματα δημιούργησαν πάλι αρά απάντησαν. Τα αφήνουν όλα για το τελευταίο και άντε να δούμε τι θα βγει τελικά.

                      Comment


                      • #41
                        Νομίζω δόθηκαν πολλές απαντήσεις.Τώρα αν εσύ τις βλέπεις μόνο δυο τι να πω.Μάλλον όλα τα υπόλοιπα τα ήξερες.Έχουν μείνει πολύ λίγα που δεν απαντήθηκαν ακόμη.
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • #42
                          Μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε συγκεκριμένα για το τι πιστεύετε πως απαντήθηκε γιατί το να λέει ο ένας απαντήθηκαν πολλά και να λέει ο άλλος απαντήθηκαν λίγα δε μου λέει τίποτα.

                          Comment


                          • #43
                            Aπλώς δεν ήθελα να ανοίξω τη συζήτηση αλλά ΟΚ θα το κάνω.Μάθαμε ότι ο κάπνας είναι ο mib και ότι είναι αυτός που παίρνει τις μορφές των νεκρών και όχι o jacob που πιστεύαμε εξαρχής.Επίσης μάθαμε τι ήταν οι ψίθυροι.Μάθαμε για όλα όσα σχετίζονταν με τον richard.Μάθαμε πράγματα για τη λίστα και πώς αυτή λειτουργεί.Τέλος μάθαμε για τη συγγένεια του jacob με το mib και για το λευκό φως και πως αυτό μπορεί να σχετίζεται με ότι περίεργο γίνεται στο νησί.Αυτές νομίζω είναι αρκετές απαντήσεις.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • #44
                              Δεν λες κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που είπα. 1 επεισόδιο που μας είπε για τον Richard και 1 για τα 2 αδέρφια. 2/15, πολλές απαντήσεις έχουμε πάρει. Άντε μας είπαν και τι ήταν οι ψίθυροι και ότι ο καπνός έπαιρνε τη μορφή νεκρών. Για τη λίστα απλά μάθαμε ότι υπάρχει μία λίστα χωρίς να ξέρουμε τίποτα παραπάνω σχετικά με το τι έχει να κάνει.
                              Να αρχίσουμε τώρα με το τι δεν μας έχουν πει ενώ είμαστε 1 επεισόδιο πριν το τελευταίο;

                              1) Τι ακριβώς είναι οι αριθμοί;
                              2) Τι παίζει με τις εγκύους στο νησί;
                              3) Τι ακριβώς είναι ο Γουολτ;
                              4) Γιατί πεθαίναν τα πουλιά έξω από το παράθυρο του;
                              5) Τι ακριβώς είναι ο Ντέσμοντ;
                              6) Γιατί ο Χιούγκο βλέπει νεκρούς;
                              7) Γιατί βλέπουν διάφορα οράματα π.χ η Κειτ το μαύρο άλογο, ο Χιούγκο τον άλλο από το ψυχιατρείο (που δεν είχε καμία σχέση με το νησί)

                              Αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα γύρω από τα οποία περιστρέφονταν οι πρώτες σεζόν. Φυσικά υπάρχουν κι άλλα...

                              8) Την Λίμπυ την βλέπουμε την μία στο τρελλάδικο, την άλλη στο κοσμηματοπωλείο να πουλάει το ιστιοπλοϊκό στον Ντέσμοντ και μετά στο νησί. Καμία λογική, καμία εξήγηση προς το παρόν.
                              9) Ο πατέρας του Λοκ ξαφνικά είχε εμφανιστεί από το πουθενά στο νησί
                              10) Γιατί ο καπνός σκότωσε τον Εκο;
                              11) Τι ήταν αυτός που είχε πει στην Κλαιρ να μην δώσει το μωρό για υιοθεσία και φαινόταν σαν κάτι να ήξερε ότι δεν πάει καλά; Τι ρόλο βαράει εν τέλη ο Ααρων;
                              12) Από εκεί που μας παρουσιάζανε μία μάχη ανάμεσα σε Μπεν-Γουιντμορ, από ένα σημείο και μετά το γυρίσανε σε μάχη Γουντιμορ-καπνού-Τζεικομπ(;) χωρίς να καταλάβουμε πως και γιατί.
                              13) Τι είναι ο ναός; Τι ρόλο βαράει ο σχιστομάτης; Αντί να μας λύνουν απορίες δημιουργούν κι άλλες.
                              14) Πως αναστήθηκε ο Σαγιντ; Τι είναι το κακό που έχει μπει μέσα του;
                              και φυσικά τα τελικά ερωτήματα
                              15) Τι γίνεται με τις παράλληλες πραγματικότητες
                              16) Τι είναι το νησί

                              Είμαι σίγουρος ότι θα ξεχνάω και αρκετά πράγματα αφού η σειρά είχε απίστευτες λεπτομέριες τις οποίς όπως φαίνεται τελικά δεν μπόρεσε να υποστηρίξει.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by sub_zero View Post
                                16) Τι είναι το νησί
                                Αυτό ελπίζω να μην το απαντήσουν.

                                Εγω προσωπικά ανήκω σε αυτούς που προτιμούν το μυστήριο να μείνει μυστήριο. Για παράδειγμα οι ψίθυροι ας έμεναν ως ψίθυροι και ας άφηναν τα manuscripts να μας βάζουν σε σκέψεις στα χρόνια που θα'ρθουν.
                                Η ξερή απάντηση είναι 'οι νεκροί' δεν πολυικανοποίησε ούτε αυτούς που ήθελαν να μην απαντηθούν, αλλά ούτε αυτούς που περιμέναν απάντηση (πράγμα λογικό μιας και η απάντηση θα ικανοποίησει μόνο μια μερίδα αυτών).

                                Προς Θεού δεν μιλάω για τα major mysteries. Αυτά είναι 4-5 όλα κι όλα. Τα minor mysteries όμως πρέπει να παραμείνουν mysteries IMO.
                                Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απαντηθούν τα Hurley Bird, το βίντεο του room 23, η εμφάνιση της Λίμπυ στο τρελάδικο κτλ. Ας τα αφήσουν μυστήρια.
                                Πιστεύω ότι το Lost θα κριθεί στα χρόνια που θα έρθουν.
                                Αν ήταν ένα σοόυ γεμάτο ερωτήσεις που όλες βρήκαν απάντηση θα έχανε πολλά.
                                Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και είκοσι χρόνια μετά οι φανς θα μιλάνε, θα συμφωνούνε και θα διαφωνούνε με τις διάφορες θεωρίες τους.
                                Και εκεί βρίσκεται ο θρίαμβος του Lost.
                                Άποψη μου πάντα.
                                Πολλοί θα διαφωνήσουν αλλά με όλα έτσι δεν γίνεται;


                                ΥΓ. Sub zero κάποια πράγματα που αναφέρεις έχουν ήδη απαντηθεί.
                                Θα σου προτείνω Lostpedia. Έχει τα πάντα.

                                Comment

                                Working...
                                X