Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκάκι..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Τρομερό παιχνίδι το σκάκι. Ακόμα πιο τρομερός ήταν ο δάσκαλος που είχαμε σε μια λέσχη σκακιού στον Πειραιά. Ξεπατίκωνε πάνω στην σκακιέρα ένα σημείο, ενός παιχνιδιού δύο πολύ καλών παιχτών και μας έβαζε (5-6 άτομα) να διαλέξουμε τις κινήσεις που θα κάναμε και να τις αιτιολογήσουμε (στόχος ήταν να κάνουμε μια ! κίνηση η οποία γύριζε ξαφνικά την παρτίδα). Κατα την γνώμη μου τρομερός τρόπος να μάθεις σκάκι. Μετά απο αυτό ακολουθούσε παρτίδα Chess με χρονόμετρο (30 secs o γύρος, δεν μας πίεζε- τουλάχιστον αρχικά ). Κατ' εμέ δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να μάθεις.

    Σωστά ανέφερε κάποιος πως για να βελτιωθείς γρήγορα παίζεις με άτομα ίδιου ή υψηλότερου επιπέδου. Εξάλλου σε παιχνίδι με αντίπαλο ο μόνος ασφαλής τρόπος να μαντέψεις την κίνηση που θα κάνει ο άλλος είναι να έχεις αναμετρηθεί με πολλά διαφορετικά άτομα.

    Το σκάκι είναι και ο λόγος που το αγαπημένο μου είδος Games είναι τα Turn-Based Strategies! To Civilization μου φαίνεται σαν μια μεγάλη περίπλοκη σκακιέρα. ^_^

    Αμα κανονίσετε κάπου σκάκι (στην Αθήνα ) είμαι μέσα να παίξουμε. Μπορεί αν έχω να παίξω χρόνια τώρα πια, αλλά θυμάμαι ακόμα αρκετά.

    Comment


    • #47
      Originally posted by ChrisTop View Post
      Αμα κανονίσετε κάπου σκάκι (στην Αθήνα ) είμαι μέσα να παίξουμε.
      Ποια Αθήνα ρε, αφού το σκάκι είναι στο σπίτι του Evans στον Χορτιάτη.

      Comment


      • #48
        Originally posted by Imrahil View Post
        Ποια Αθήνα ρε, αφού το σκάκι είναι στο σπίτι του Evans στον Χορτιάτη.
        Best post ever.
        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

        Comment


        • #49
          Κανενα καλο σκακι στο Live δεν υπαρχει; Να μπουμε ολοι μεσα, να παιζουν 2 και οι αλλοι να τρολαρουν...
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #50
            Originally posted by Ramparter View Post
            Κανενα καλο σκακι στο Live δεν υπαρχει; Να μπουμε ολοι μεσα, να παιζουν 2 και οι αλλοι να τρολαρουν...






            Tα πιο επικα ποστς γιναν σε αυτο το τοπικ;Μπορει να μου εξηγησει καποιος πως το καταφεραμε αυτο;:xp:
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #51
              Τώρα είδα τι παίχτηκε εδώ . Να σας δώσω και τα κλειδιά μήπως; :xp:

              Comment


              • #52
                Originally posted by Evans View Post
                Τώρα είδα τι παίχτηκε εδώ . Να σας δώσω και τα κλειδιά μήπως; :xp:
                Αμέ ! Δώστα για να πάμε όλοι πάλι εκεί και να παίξουμε λίγο σκάκι. :xp:

                Εγώ, και προφανώς και οι άλλοι, δεν έχω σκακιέρα...

                Αν κάποιος θέλει στην προκείμενη περίπτωση να παίξουμε και τάβλι, έχω τάβλι εγώ.
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Ρε τι το ψαχνεις ο Εβανς παρταολας ειναι.Δε καταλαβαινει πως ειναι ο μονος που εχει σκακι και ολοι οι αλλοι ντρουλιαριζουμε να παιξουμε αλλα τι να πεις....
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • #54
                    Το Τάβλι δεν υπάρχει.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #55
                      /late to the party
                      /offtopic

                      Χαχαχα, καιρο ειχα να γελασω ετσι, μου χε λειψει η κουλτουρα αυτου του φορουμ.
                      Τι γαματα posts, it's good to be back.. Ιδιως με την παρομοια και ο,τι ακολουθησε ελιωσα.

                      Δεν ειναι ωρα για να γραψω κατι σοβαρο, αλλα θα πω να αφησετε για αρχη τουλαχιστον τα βιβλια και τα tutorials και να κοιταξετε να λιωσετε σε chess sessions με ενα ατομο τη φορα ξερω γω και οχι internet και μαλακιες, αλλα up close and personal.
                      Αν και οι 2 παικτες βρισκονται σε ενα εστω ικανοποιητικο επιπεδο, τοτε το παιχνιδι απογειωνεται...
                      Προσωπικα τουλαχιστον παντα με εξιταρε αυτο το εγκεφαλικο duel, καθως και ολες οι συγκινησεις που μπορει να προσφερει αυτο το πραγματικα μοναδικο παιχνιδι.

                      Αντε να οργανωσουμε και chess meetings και μετα βραδιες ποιησης και καπου εκει νομιζω πως θα ολοκληρωθω σαν ανθρωπος.

                      Comment


                      • #56
                        Munchkin.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Xeno View Post
                          /late to the party
                          /offtopic

                          Χαχαχα, καιρο ειχα να γελασω ετσι, μου χε λειψει η κουλτουρα αυτου του φορουμ.
                          Τι γαματα posts, it's good to be back.. Ιδιως με την παρομοια και ο,τι ακολουθησε ελιωσα.

                          Δεν ειναι ωρα για να γραψω κατι σοβαρο, αλλα θα πω να αφησετε για αρχη τουλαχιστον τα βιβλια και τα tutorials και να κοιταξετε να λιωσετε σε chess sessions με ενα ατομο τη φορα ξερω γω και οχι internet και μαλακιες, αλλα up close and personal.
                          Αν και οι 2 παικτες βρισκονται σε ενα εστω ικανοποιητικο επιπεδο, τοτε το παιχνιδι απογειωνεται...
                          Προσωπικα τουλαχιστον παντα με εξιταρε αυτο το εγκεφαλικο duel, καθως και ολες οι συγκινησεις που μπορει να προσφερει αυτο το πραγματικα μοναδικο παιχνιδι.

                          Αντε να οργανωσουμε και chess meetings και μετα βραδιες ποιησης και καπου εκει νομιζω πως θα ολοκληρωθω σαν ανθρωπος.
                          Να δούμε αν θα βολέψει και του Evans να μας φιλοξενήσει για ένα τουρνουά σκακιού και λίγες μπυρίτσες εκεί. Έλα κι εσύ Θεσσαλονίκη(εκτός αν είσαι ήδη εδώ...)
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Εβανς πόσο είναι η είσοδος για μια ώρα σκάκι με μπυρες και πατατακια?

                            Comment

                            Working...
                            X