Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκάκι..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Παιδια ελεος, τι καθομαστε και συζηταμε; Τα αυτονοητα;

    Πιασε εκει ρε το chessmaster, βγαλε μερικες φορες ΟΛΗ την academy, παιξει μερικα καλα single player παιχνιδια για να βρεις το στυλ σου και την δικια σου προσεγγιση, αυτα τα οποια γουσταρεις να κανεις και ασε τις μαλακιες με βιβλια και ισαξιους αντιπαλους.

    Σου υποσχομαι, οταν καταλαβεις το τι παιζει και παρεις απο κοντα το Chessmaster και αυτα που λεει ο Waizkin μεσα, θα ανοιξει απιστευτα το μυαλο σου για τις προοπτικες και τις πιθανοτητες και τον χαρακτηρα του στυλ παιχνιδιου σου.

    Μετα την academy, δες μερικα anotated παιχνιδια που εχει το προγραμμα και θα διαπιστωσεις οτι θα καταλαβαινεις πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζες για το παιχνιδι, απλα και μονο επειδη θα εχεις παρει τις αρχες και την προσεγγιση σου στο σκακι.

    Τα περι λιονταριων και αλλων αιλουρωειδων τα ακουω βερεσε. Εαν ειχαμε να κανουμε με μια σκακιστικη και μαθηματικη ιδιοφυια (τα δυο δυστυχως κατα κανονα πανε αλληλενδετα) θα το βλεπαμε και στις υπολοιπες απαντησεις.
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #32
      Originally posted by Imrahil View Post
      Σίμπα φάση κι έτσι. Είσαι ο Μουφάσα. Τικ-τακ, τικ-τακ.
      Ε όχι και Simba και μαλακίες. Έλεγα για την έκφραση που δεν θυμόμουν. Έλεος... :xp: Το πολύ Kingdom Hearts 2 σ' έκαψε.

      Originally posted by Scatman
      LoL

      Βασικα το σκακι ειναι παιχνιδι εμπειριας και φυσικα στρατηγικης. Το ελκυστικο με αυτο ειναι η αισθηση "απειροτητας" που σου δινει καθως καθε φορα ανακαλυπτειες νεα πραγματα.

      Ιδανικη τακτικη για να μαθει κανεις σκακι, σε ικανοποιητικο βαθμο, ειναι να παιζει συνεχομενα παιχνιδια με ισαξιους και λιγο καλυτερους αντιπαλους. Με τον καιρο, ανεβαινει επιπεδο εφοσον ειναι παρατηρητικος βεβαιως. Η παρατηρηση παιζει πολυ σημαντικο ρολο...

      Τα βιβλια για το σκακι, θαρρω πως πλεον δεν εχουν τοση αξια αφου υπαρχουν τα εκπαιδευτικα προγραμματα και σε βοηθουν πιο πρακτικα.

      Εφοσον φτασεις σε ενα ok επιπεδο, μετα πιασε κανα Chessmaster. Καθε φορα θα παρατηρεις κατι νεο, στρατηγικες επιθεσης, αναπτυξης, αμυνας κτλ

      Παλιοτερα δοκιμαζα την τυχη μου στο σκακι του Zoo.gr . Εκει θα βρεις Ελληνικο ανταγωνισμο, καλους και κακιστους ;)
      Σ' αυτό ακριβώς αναφερόμουν γενικά από ταλέντο. Θέλει να είσαι πολύ παρατηρητικός σε χρόνο 0 και να μπορείς να "προβλέψεις" τις κινήσεις του αντιπάλου στις σωστές και ασφαλείς κινήσεις του.

      Originally posted by i Have no Equal View Post
      Ωραια ολα αυτα αλλα σε ξαναρωταω μιας και εγω ειμαι χοζος και δεν εχω το ταλεντο, εσυ πιστευεις οτι μπορεις να κερδισεις "διαβαζοντας" τις κινησεις?? Θελεις να βαλουμε στοιχημα? Μπορει να ερθω Θεσσαλονικη και να το κανουμε και event..


      Συμφωνω σε ολα Scatman, τα μεγαλυτερο προβλημα που εχω με τα βιβλια ειναι οτι δεν μπορω τη γραφη του στυλ Qx3h χωρις να σου δειχνει που εννοει γιατι δεν ειμαι ακομα τοσο εξοικιωμενος. zoo.gr δοκιμασα αλλα το site ειναι απαισιο και κολλαει συνεχεια αλλα νομιζω οτι δεν εχω και πολλες επιλογες για free..
      Πολύ απλό ρε. Αυτό που έχεις πρόβλημα είναι ότι οριζόντια είναι η αλφάβητος και κάθετα οι αριθμοί, εξού και αυτά τα ακαταλάβιστα. Τα άλλα δεν έχουν και πολλή σημασία.

      Εννοείται, κανόνισε να έρθεις εδώ Θεσσαλονίκη. Θυμάμαι έχει ο Evans ένα σκάκι στο σπίτι του στον Χορτιάτη. Εγώ δεν έχω, αλλά αν πάμε για καφέ όλο και καμία σκακιέρα θα πετύχουμε. Αν θέλεις παίζουμε και τάβλι, που είμαι πολύ δυνατός αντίπαλος. Και αν πιστεύω λέει, ότι μπορώ να κερδίσω "διαβάζοντας" τις κινήσεις του αντιπάλου, αμέ. 2 φορές το ίδιο trick δεν πιάνει. ;)
      sigpic

      Comment


      • #33
        Ας μου εξηγησει καποιος γιατι ειναι απαραιτητο στο σκακι να εισαι ικανος σε ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝ να εισαι παρατηρητικός και να προβλεπεις τις κινησεις του αντιπαλου σου...
        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

        Comment


        • #34
          Kωστα μηπως εννοει πως πρεπει να εισαι γρηγορος μη σου φαει τα πιονια ο αλλος;Με ενα φιλο μου που επαιζα παλια τα επαιρνε και εκοβε τα κεφαλια των αξιωματικων με το στομα του.
          Ground_Zero:

          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

          Comment


          • #35
            Originally posted by Azrael View Post
            Kωστα μηπως εννοει πως πρεπει να εισαι γρηγορος μη σου φαει τα πιονια ο αλλος;Με ενα φιλο μου που επαιζα παλια τα επαιρνε και εκοβε τα κεφαλια των αξιωματικων με το στομα του.

            ......................κλαιω....................... ....
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #36
              Kι ομως μου ειχε σπασει τα νευρα ο βλακας.Στο δικο του σπιτι να τα τρωει, ερχοταν στο δικο μου παλι τα ιδια.Δε ξεχωριζα μετα τη βασσιλισα απο τους αξιωματικους

              Παντως αυτο ''σε χρονο μηδεν'' δε το καταλαβαινω.Σε τουρνουα που βλεπω κρατανε ωρες ολοκληρες τα ματς και μαλιστα για να κανουν την επομενη κινηση περναει πολλη ωρα.Θυμαστε τον deep blue τον υπολογιστη;Ε εκενος ok υπολογιζε απειρες κινησεις σε χρονο μηδεν...
              Ground_Zero:

              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

              Comment


              • #37
                Υπαρχει το speed chess. Αλλα θεωρω αυτονοητο πως δεν μιλαμε για κατι τετοιο.


                Δεν μου ειπες οτι ηξερες σκακι, να σε πελατωνα λιγο στο σπιτι σου...
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #38
                  Ναι ασχολιομουν απο τον γυμνασιο με σκακι.Ειναι πολυ ωραιο ''αθλημα''. Το προτιμω χιλιες φορες απο το ταβλι το οποιο μου φαινεται τελειως βαρετο
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • #39
                    Τωρα μου το λεει.........
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #40
                      Θυμάμαι υπάρχει και μία ταινία για ένα μικρό παιδί που το μάζεψε ο μέντορας του και τον έγραψε σε τουρνουά σκακιού και είχαν και χρονόμετρο με κουδούνι για να αλλάζει ο ένας τον άλλον τις σειρές τους μέχρις το τέλος. Αυτό έλεγα σε χρόνο 0. Είναι και πρότου κάνει την κίνηση του ο αντίπαλος σου και να μπορείς να τον έχεις στην γωνία.

                      Τέλος πάντων.

                      Άντε κάποια μέρα να κανονίσουμε και ένα διαγωνισμό σκακιού για να δούμε ποίος θα είναι ο νικητής !
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Πσηθητε για ντουρνουα σκακι.

                        Για που λετε;Πρωτα απ ολα να βρουμε εναν που που να χει σκακι.Μετα πως θα παιξουμε, με τους κανονικους κανονες ή τους δικους μου;
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Azrael View Post
                          Πσηθητε για ντουρνουα σκακι.

                          Για που λετε;Πρωτα απ ολα να βρουμε εναν που που να χει σκακι.Μετα πως θα παιξουμε, με τους κανονικους κανονες ή τους δικους μου;
                          Όπως είπα, έχει ο Evans σπίτι του στον Χορτιάτη. Κανόνες θα συζητήσουμε από κοντά !
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            τι λε ρε Solid που ειναι μλκια να παιζει με ισαξιους αντιπαλους.

                            το θεμα ειναι να εφαρμοζεις τις τακτικες σου σε πραγματικες συνθηκες κι οχι πανω στο PC. Δε ξερεις τι μπορεις να περιμενεις απο εναν αντιπαλο.

                            Κι αμα λαχει σε κανω ρομπα με τις street chess τεχνικες μου , εσενα τον ακαδημαικο Chessmaster xoxo
                            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                            Authenticity sir, authenticity. "

                            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                            Comment


                            • #44
                              Εχω ελπιδα και θα παιξω στο τουρνουα μονο με κανονες azrael..

                              Comment


                              • #45
                                Μ'αρεσει που παιρνει πρωτοβουλια ο Tannosuke και κανονιζει τουρνουα στο σπιτι του evans!

                                "Τι,δεν τα'μαθες;Κανονισαμε σπιτι σου!"

                                Σαν το σκετσακι των ΑΜΑΝ με τον βουλευτη "Δεν τα'μαθες;Παραιτηθηκες!"

                                Comment

                                Working...
                                X