Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 Mega Drive Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Loggo View Post
    Από τη στιγμή που η ποιότητα είναι αντικειμενική η λίστα δεν είναι αδύνατο να βγει.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #17
      Originally posted by Scatman View Post
      YΣ - ΙΜΟ , τα tops θα πρέπει να χτίζονται με τα θέλω/αισθητική σου
      Κι αυτές οι λίστες έχουν τη πλακά τους δε λέω, αλλά προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο μια απόπειρα να προσεγγιστεί μια λίστα με καθαρά ποιοτικά κριτήρια, παρά η απλή παράθεση των αγαπημένων μου τίτλων (κάτι που δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει και πολύ κόσμο έτσι κι αλλιώς). Προσωπικά βρίσκω πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε μια λίστα όταν αυτή προσεγγίζεται καθαρά ποιοτικά.

      Είτε αυτή έρχεται από ένα επαγγελματικό site, είτε από έναν YouTuber, είτε από οποιονδήποτε, με εξιτάρει περισσότερο από το να δω απλά μια εντελώς υποκειμενική προσέγγιση. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον βρίσκω στο πρώτο, παρά στο να δω ότι το Beyond the Beyond και το SCARS είναι στα αγαπημένα παιχνίδια κάποιου στο PS1.

      Γενικά, εκεί που θέλω να σταθώ, είναι ότι ανάλογα με τα κριτήρια που θα χρησιμοποιήσει κανείς, τη βάση ουσιαστικά, θα καταλήξει σε κάποιες συγκεκριμένες επιλογές και μια συγκεκριμένη σειρά. Η σειρά αυτή και οι επιλογές είναι μεταβλητά ανάλογα με τα κριτήρια.

      X κριτήρια = X λίστα
      Y κριτήρια = Y λίστα
      Z κριτήρια = Z λίστα
      XYZ κριτήρια = XYZ λίστα (αυτό προσπάθησα btw)

      • Άλλες επιλογές και άλλη σειρά θα κλιθεί να βάλει κανείς αν εξετάζει αποκλειστικά με βάση το κριτήριο της ποιότητας των τίτλων αναλογικά με την εποχή της κυκλοφορίας τους.
      (Σε αυτή τη περίπτωση: Golden Eye > Rayman 2)

      • Άλλη σειρά και άλλες επιλογές αν εξετάζει αποκλειστικά με βάση το κριτήριο των 20 τίτλων που έχουν ωριμάσει, και παίζονται, καλύτερα σήμερα.
      (Σε αυτή τη περίπτωση: Rayman 2 > Golden Eye)

      • Άλλη σειρά και άλλες επιλογές αποκλειστικά με βάσει τους κλασσικότερους τίτλους μιας κονσόλας.
      (Σε αυτή τη περίπτωση: Altered Beast > Ristar = looooool)

      • Άλλη σειρά και άλλες επιλογές βάσει των τίτλων που επηρέασαν περισσότερο το medium.
      (Σε αυτή τη περίπτωση: Dune II > Sonic The Hedgehog)

      • Άλλη σειρά και άλλες επιλογές αποκλειστικά βάσει του γούστου μας.
      (Σε αυτή τη περίπτωση, για μένα: Croc > Gran Turismo)

      Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι να μην καταλήξω στις επιλογές εξετάζοντας αποκλειστικά με βάση ένα κριτήριο, αλλά βάσει συνολικής εξέτασης των παρακάτω, ποιοτικών, κριτηρίων:

      1: Τη ποιότητα ενός τίτλου αναλογικά με την εποχή της κυκλοφορίας του.
      2: Τυχών εξελικτικά ή επαναστατικά στοιχεία ενός τίτλου.
      3: Το ποσοστό επιρροής που τυχών άσκησε κάποιος τίτλος στο medium.
      4: Το πόσο καλά ωρίμασε ένας τίτλος σε σύγκριση με την υπόλοιπη βιβλιοθήκη της κονσόλας.
      5: Το πόσο καλά παίζεται σήμερα ένας τίτλος (το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι έπρεπε να μπει τελικά).

      Όλο αυτό ήταν ένα εγχείρημα του να εξεταστεί η βιβλιοθήκη κάθε κονσόλας με αυτόν τον τρόπο και τίποτα περισσότερο. Από κει και πέρα, προφανώς και υπάρχουν λάθη, παραλήψεις κλπ, όπως και σε κάθε λίστα παρόμοιας λογικής άλλωστε. Εδώ το λέω μόνος μου ότι σε σημεία διαφωνώ τελικά με συγκεκριμένες επιλογές. Ούτε παντογνώστης είμαι, ούτε το αλάθητο του Πάπα έχω, ούτε τίποτα, αυτό μας έλειπε δηλαδή.

      Οι λίστες αυτές ούτε νομοτέλεια είναι, ούτε η αλήθεια εξ ουρανού. Ήταν μια απλή απόπειρα να γίνει κάτι βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων και τίποτα περισσότερο. Βάσει των άνωθεν κριτηρίων λοιπόν, κατέληξα, μέσα σ’ άκρες, στις συγκεκριμένες επιλογές στις λίστες. Σωστές, λάθος, λανθασμένες με σωστά σημεία, σωστές με λανθασμένα σημεία, εκεί κατέληξα.

      Ακόμα κι έτσι όμως, θεωρώ το συγκεκριμένο εγχείρημα (από όποιον και αν έρχεται) απείρως πιο ενδιαφέρον από το να βγάλω απλά τα 20 αγαπημένα μου παιχνίδια και να τα βροντοφωνάζω. Στη τελική είναι προσωπικό ζήτημα και δε νομίζω ότι ενδιαφέρουν και κανένα. Είχε να πέσει Croc, Kula, Overboard και Kurushi στο PS1 έτσι...

      Originally posted by Phantom Duck View Post
      Ωραίες επιλογές, χάρηκα ιδιαίτερα που είδα μέσα το Comix Zone, ενώ μέχρι και τελευταία στιγμή περίμενα να δω το τιτανοτεράστιο Earthworm Jim 2, το οποίο μου έκανε πολύ εντύπωση που δεν το συμπεριέλαβες. Κατά τ' άλλα φοβερή λίστα, πολύ προσεγμένη.
      Σωστός, βέβαια Earthworm Jim, κλασσικότατη περίπτωση που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μέσα. Μη νομίζεις ότι το ξέχασα, αλλά έμεινε στα runner ups μαζί με πολλές ποιοτικές περιπτώσεις ακόμα. Είναι σωστή αντιπρόταση όμως. Σκέπτομαι μάλιστα μήπως κάνω κι ένα video για SNES-Mega Drive, παραθέτοντας μερικά από τα runner ups, νομίζω ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #18
        Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά βάσει ποιοτικών κριτηρίων θα μπορούσαν να παρουσιαστούν 30 top20s με εναλλακτικά παιχνίδια έκαστο. Θα παρατήρησες και μόνος σου ότι αρκετοί προτείναμε Games Που θα μπορούσαν να είναι μέσα σε μία ποιοτική λίστα.

        Έπειτα, όπως σωστά ανέφερες η Sega είχε Sport προσανατολισμούς. Μάλιστα είχε επιτύχει και τρελές εμπορικές συμφωνίες και επι της ουσίας πρόσεφερε πολλούς ποιοτικούς sport τίτλους. Ωστόσο, η λίστα σου δεν έχει sports αντί αυτού αρκείται σε αρκετά Platforms.

        Το αναφέρω αυτό διότι η προσέγγιση της αντικειμενικής διάστασης χάνεται ΠΑΝΤΑ στα κριτήρια που διαμορφώνονται απ' την προσωπική αισθητική.

        Γιαυτό ΙΜΟ καλό θα ήταν να παρουσιάζεις τα δικά σου θέλω έστω κι αν Croc > Gran Turismo.. Αυτό έχει περισσότερη ουσία απ'το να κυνηγάς κάτι που φαντάζει άσκοπο (αντικειμενικά καλό). Όσο υπάρχουν διαφορετικού άνθρωποι, αυτή η λέξη είναι ανύπαρκτη όπως το Βέλγιο καλή ώρα!
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #19
          Μια ερώτηση, το επόμενο Τοπ-20 θα είναι Saturn ή Playstation; Σε τι φάση βρίσκεται, το έχεις αρχίσει; Για N64 θα καταφέρεις να μαζέψεις 20 τίτλους;
          sigpic

          Comment


          • #20
            Originally posted by Scatman View Post
            Έπειτα, όπως σωστά ανέφερες η Sega είχε Sport προσανατολισμούς. Μάλιστα είχε επιτύχει και τρελές εμπορικές συμφωνίες και επι της ουσίας πρόσεφερε πολλούς ποιοτικούς sport τίτλους. Ωστόσο, η λίστα σου δεν έχει sports αντί αυτού αρκείται σε αρκετά Platforms.
            Το ότι είχε πολλούς αθλητικούς τίτλους είναι ανεξάρτητο της ποιότητας. Ο μοναδικός αθλητικός τίτλος που θα μπορούσε να μπει στην 20αδα είναι το ISS τόσο στο SNES, όσο και στο Mega Drive. Υπό προϋποθέσεις και το NBA Jam, αλλά πολύ δύσκολα εφόσον μιλάμε για 20. Η λίστα έχει platforms, όχι γιατί είναι platforms, αλλά επειδή σαν τίτλοι είναι ποιοτικότεροι από τον X αθλητικό τίτλο της εποχής.

            Originally posted by Scatman View Post
            Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά βάσει ποιοτικών κριτηρίων θα μπορούσαν να παρουσιαστούν 30 top20s με εναλλακτικά παιχνίδια έκαστο. Θα παρατήρησες και μόνος σου ότι αρκετοί προτείναμε Games Που θα μπορούσαν να είναι μέσα σε μία ποιοτική λίστα.
            Φυσικά και μερικοί θα μπορούσαν να είναι (Earthworm Jim πχ). Μετά από ένα σημείο δεν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές, έχεις να κάνεις με 20 τίτλους του 8 και έχουν μείνει 5 θέσεις στη λίστα. Εφόσον διαλέξεις έναν από αυτούς και όχι 2 τίτλους του 6 και τρεις του 7, σε γενικές γραμμές, είσαι σωστός. Δεν είναι λάθος να βάλεις το Comic Zone αντί του Vectorman, λάθος είναι να βάλεις το Aero the Acrobat αντί του Sonic.

            Originally posted by Scatman View Post
            Το αναφέρω αυτό διότι η προσέγγιση της αντικειμενικής διάστασης χάνεται ΠΑΝΤΑ στα κριτήρια που διαμορφώνονται απ' την προσωπική αισθητική. Γιαυτό ΙΜΟ καλό θα ήταν να παρουσιάζεις τα δικά σου θέλω έστω κι αν Croc > Gran Turismo.. Αυτό έχει περισσότερη ουσία απ'το να κυνηγάς κάτι που φαντάζει άσκοπο (αντικειμενικά καλό). Όσο υπάρχουν διαφορετικού άνθρωποι, αυτή η λέξη είναι ανύπαρκτη όπως το Βέλγιο καλή ώρα!
            Η προσωπική διάσταση δεν έχει καμιά σχέση με τη ποιότητα. Ποιότητα και γούστο είναι δυο τελείως διαφορετικά και ανεξάρτητα πράγματα. Το ένα είναι αντικειμενικό, το άλλο υποκειμενικό.

            Η διαφορά ανάμεσα στο Super Mario και το Chuck Rock, το Half-Life και το Daikatana, το Tekken και το Bio Freaks, το Halo και το Conduit, δεν είναι θέμα άποψης και γούστου. Δεν είναι υποκειμενικό το ποιος είναι καλύτερος τίτλος από τα δυο. Η ποιότητα είναι καθαρά αντικειμενική αξία, το γούστο είναι υποκειμενικό με το ένα να είναι ανεξάρτητο του άλλου. Η διαφορά λοιπόν ανάμεσα στο Half-Life και το Daikatana υπάρχει, εδώ είναι χαοτική, στη περίπτωση του Half-Life με το Turok πχ είναι μικρότερη, κι εδώ υπάρχει όμως, κοκ.

            Κατά τ’ άλλα εξηγώ όσο καλύτερα μπορώ τη λογική με την όποια βγήκαν οι λίστες, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Από κει και πέρα, άλλοι συμφωνούν, άλλοι διαφωνούν, σ’ άλλους αρέσει, σ’ άλλους όχι, στο πρόγραμμα είναι αυτά.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #21
              Originally posted by deus_d0pe View Post
              Μια ερώτηση, το επόμενο Τοπ-20 θα είναι Saturn ή Playstation; Σε τι φάση βρίσκεται, το έχεις αρχίσει; Για N64 θα καταφέρεις να μαζέψεις 20 τίτλους;
              Stealth trolling?

              Παντως συμφωνω με τη προσεγγιση του Loggo, ακομη κι αν για μενα ειναι αδυνατον να υπαρξει απολυτη αντικειμενικοτητα οσο εμπλεκεται ο ανθρωπινος παραγοντας, σιγουρα θεωρω οτι ειναι καλυτερο να υπαρχουν καποια γενικοτερα και πιο ευρεως αποδεκτα κριτηρια παρα να ειναι απλα "τα 20 αγαπημενα games του Loggo για τη Χ κονσολα".
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #22
                Άργησες να απαντήσεις, με απογοητεύεις
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Originally posted by deus_d0pe View Post
                  Μια ερώτηση, το επόμενο Τοπ-20 θα είναι Saturn ή Playstation; Σε τι φάση βρίσκεται, το έχεις αρχίσει; Για N64 θα καταφέρεις να μαζέψεις 20 τίτλους;
                  - Saturn
                  - Έχουν τελειώσει όλα εκτός του PS1 που είναι σε beta.
                  - Ναι βγαίνει και για N64.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #24
                    Να προσθεσω κατι ακομη, θα ηταν ισως καλυτερα αν τις λιστες τις εκανε ο Loggo συμβουλευομενος καθε φορα και καποιους ακομη που να εχουν ασχοληθει με την εκαστοτε κονσολα.

                    ΥΓ: Θελω να δω Loggo με βαση τα αντικειμενικα σου κριτηρια που θα καταταξεις το Banjo Kazooie σε σχεση με το Mario 64.

                    ΥΓ 2: Για οσους εχουν τη ψευδαισθηση οτι το Ν64 δεν εχει τιτλους http://www.gamerankings.com/browse.h...etter=&search=
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #25
                      Ωωωω ανεβασέ το τι περιμένεις;;;:flowers:

                      Έχω ψευδαισθήσεις.... Αμάν, ούτε πλάκα δε σηκώνεις!:red:
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Η προσωπική διάσταση δεν έχει καμιά σχέση με τη ποιότητα. Ποιότητα και γούστο είναι δυο τελείως διαφορετικά και ανεξάρτητα πράγματα. Το ένα είναι αντικειμενικό, το άλλο υποκειμενικό
                        Θα διαφωνούμε πάντα σε αυτό. Η ποιότητα ορίζεται απ'την αισθητική του ατόμου.

                        Αντικειμενικό είναι η οικουμενική παραδοχή για ένα θέμα που επαναλαμβάνω όσο υπάρχει η διαφορετικότητα αυτό είναι α-δ-ύ-ν-α-τ-ο-ν.

                        Το ότι είχε πολλούς αθλητικούς τίτλους είναι ανεξάρτητο της ποιότητας. Ο μοναδικός αθλητικός τίτλος που θα μπορούσε να μπει στην 20αδα είναι το ISS τόσο στο SNES, όσο και στο Mega Drive. Η λίστα έχει platforms, όχι γιατί είναι platforms, αλλά επειδή σαν τίτλοι είναι ποιοτικότεροι από τον X αθλητικό τίτλο της εποχής.
                        Ιδού μία υποκειμενικότητα.
                        Το Genesis έχει εξαιρετικά basketball παιχνίδια όπως επίσης και sport racings πχ NBA Live Series, Outrun,Ηang On κτλ
                        Επίσης, έχει αρκετά US Football τύπου Madden ή Hockeys που λατρεύτηκαν κυρίως απ'το Αμερικάνικο κοινό εκείνη την εποχή και χαρακτηρίστηκαν ως υψηλού επιπέδου. Άρα, τα ποιοτικά κριτήρια διαφέρουν κι απ'την γεωγραφική κατανομή του κοινού.

                        Απο εκεί και πέρα, την άποψή μου πέρι λίστας και λοιπών κριτηρίων την ανέφερα και πιο πάνω. Δεν έχω να διαφωνήσω σε κάτι άλλο.
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Scatman View Post
                          Αντικειμενικό είναι η οικουμενική παραδοχή για ένα θέμα που επαναλαμβάνω όσο υπάρχει η διαφορετικότητα αυτό είναι α-δ-ύ-ν-α-τ-ο-ν.
                          Το εξηγώ στο προηγούμενο post.

                          Αδύνατο είναι να έχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο γούστο, καθώς αυτό έχει να κάνει με την αισθητική του ατόμου, με τα κριτήρια να είναι εντελώς υποκειμενικά. Η ποιότητα ομως δεν εχει σχεση με το γουστο.

                          Εμένα μπορεί να μου αρέσει περισσότερο το Croc από το Gran Turismo (γουστο = υποκειμενικό). Ακόμα κι αν το GT είναι καλύτερος τίτλος.

                          Το Gran Turismo όμως είναι καλύτερος τίτλος από το Croc (ποιότητα = αντικειμενικό). Ακόμα κι αν έμενα το Croc μου αρέσει περισσότερο.

                          Originally posted by Ramparter View Post
                          Να προσθεσω κατι ακομη, θα ηταν ισως καλυτερα αν τις λιστες τις εκανε ο Loggo συμβουλευομενος καθε φορα και καποιους ακομη που να εχουν ασχοληθει με την εκαστοτε κονσολα.
                          Αυτό είχα σκοπό να κάνω όσον αφορά συγκεκριμένες περιπτώσεις για τις οποίες δεν έχω άποψη. Όπως το Chrono Cross στο PS1 πχ, ή το Castlevania της έκδοσης Saturn. Όποιος θέλει να μεταδώσει τα φώτα του, ελεύθερα.

                          Originally posted by Ramparter View Post
                          θεωρω οτι ειναι καλυτερο να υπαρχουν καποια γενικοτερα και πιο ευρεως αποδεκτα κριτηρια παρα να ειναι απλα "τα 20 αγαπημενα games του Loggo για τη Χ κονσολα".
                          Αυτό πιστεύω κι εγώ, γι' αυτό και το προσέγγισα έτσι το ζήτημα.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #28
                            @ deus_d0pe
                            Απλα μου εδωσες πατημα να κανω για αλλη μια φορα επιδειξη της κονσολας.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Loggo View Post
                              Αυτό είχα σκοπό να κάνω όσον αφορά συγκεκριμένες περιπτώσεις για τις οποίες δεν έχω άποψη. Όπως το Chrono Cross στο PS1 πχ, ή το Castlevania της έκδοσης Saturn. Όποιος θέλει να μεταδώσει τα φώτα του, ελεύθερα.
                              Το Dracula X το έχω στη θέση 15 και το Chrono Cross στην 19 στις αντίστοιχες λίστες Όσον αφορά το Ps1 ήταν πολύ δύσκολο να αποκλείσω rpg τίτλους προς χάρη άλλων, η τετράδα FFVII-Vagrant Story-Xenogears-Chrono Cross είναι must ενώ στα runner-ups παίζουν τίτλοι όπως Breath of Fire 3, Saga Frontier 2 και Suidoken 2. Eπίσης βρήκα θέσεις να χώσω και Parasite Eve ενώ μια θέση διεκδικεί ένα από τα Final Fantasy Tactics και Vandal Hearts, με το πρώτο να έχει σαφέστατο προβάδισμα.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Λέω spoiler, αλλά τα FFVII, Final Fantasy Tactics και Vagrant Story, προφανώς και είναι στη λίστα.

                                Αυτό που θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει, είναι που κυμαίνεται ποιοτικά το Symphony στην έκδοση Saturn, σε σύγκριση με εκείνη του PS1. Έχω τελειώσει το SotN στο PS1 οπότε μπορώ να το κρίνω, η έκδοση Saturn που κυμαίνεται στο περίπου;
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X