Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 PS1 Ganes

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ναι, ένα Crash Bandicoot λείπει από τη λίστα.

    Comment


    • #17
      Αλήθεια Loggo έχεις τερματίσει όλα τα παιχνίδια που παρουσίασες; Μου κάνει εντύπωση που βάζεις παιχνίδια με τόσο διαφορετικό κοινό. Στα προηγούμενα TOP20 δε μου φαινόταν τόσο πολύ αλλά στο PS1 είναι υπερβολικά προφανές. Αν την έκανα εγώ τη λίστα δε θα υπήρχε ούτε ένα racing ή sport game.
      Θα έπρεπε να μπει το 2ο Tomb Raider που νομίζω πως είναι το ζενίθ της σειράς με σημαντικά μεγαλύτερη ποικιλία στις πίστες και ΚΥΡΙΩΣ κοτσίδα της Λάρας που ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #18
        Όχι ρε δε τα έχω τελειώσει όλα, νομίζω είναι προφανές αυτό.

        Και στο Mega Drive το είχα πει (Alien Soldier, Hard Corps πχ, τα οποία είναι και πολύ δύσκολοι τίτλοι έτσι κι αλλιώς). Στου PS1 πάντως, για την ιστορία, μόνο το Toca 2 δεν έχω τελειώσει απ’ όσα μπήκαν, όπως και το Tony Hawk 2 που ποτέ δε το ολοκλήρωσα 100%. Για οποιονδήποτε τίτλο όμως βρίσκεται στη λίστα, έχω έρθει σε επαφή μαζί του για τον κρίνω. Εξ ου και γιατί δε πήρα θέση για το Star Ocean του SNES πχ, ή γιατί ρώτησα το forum για τα Chrono Cross ή Symphony του Saturn.

        Ναι ρε straier δεκτό δε σου αρέσουν τα racings και τα FPS, δικό σου θέμα (εμένα δε μου αρέσουν τα simulation racings πχ, δικό μου θέμα επίσεις). Αλλά αν δεν έβαζες κανένα racing, όπως λες, η λίστα θα ήταν λάθος. Έχω εξηγήσει άπειρες φορές τη λογική με την οποία, καλώς ή κακώς, προσεγγίστηκαν οι λίστες. Αν κάποιος θέλει απλά να βγάλει τα 20 αγαπημένα του παιχνίδια για μια κονσόλα, ας κάνει ένα video να το δούμε, για μένα δε θα χει απολύτως κανένα ενδιαφέρον βέβαια, αλλά περί ορέξεως.

        Γενικά μιλώντας, κι όχι για το forum, είναι πολύ εύκολο κάποιος να βλέπει μια λίστα (είτε του EDGE, είτε του IGN κλπ) και να διαφωνεί αψηφώντας τα κριτήρια με την οποία αυτή βγαίνει και ανάγοντας την υποκειμενικότητα του σε κανόνα. Μου αρέσει το X game, χαλάστηκα που μπήκε χαμηλά, δε μου αρέσει πολύ το άλλο λάθος που μπήκε ψιλά. Γουστάρω άπειρα το τάδε, πολύ λάθος που δε μπήκε.

        OK να μπει στη λίστα το Crash Bandicoot πχ, (το οποίο προσωπικά μου αρέσει, αλλά ποιοτικά στην 20αδα του PS1 δε χωρεί με καμιά δύναμη, δε μιλάμε καν για 50 ή 100, μιλάμε για 20 και το Crash Bandicoot), να μπει στη θέση ποιου ακριβώς τίτλου;

        Του Wipeout;
        Του Soul Blade;
        Του Oddworld;
        Του Soul Reaver;
        Του Silent Hill;
        Του Ridge Racer;

        Ποιο ακριβώς, από καθαρά ποιοτικής πλευράς, πρέπει να βγει απ’ όσα μπήκαν για να μπει το Crash Bandicoot πχ ρε παιδιά, ανοικτός είμαι να δω τη λογική. Το Crash Bandicoot μπορεί να αρέσει σε κάποιον περισσότερο από μερικούς τίτλους που είναι μέσα, αυτό δε το κάνει καλύτερο. Και μένα μου αρέσει περισσότερο το Crash από αρκετούς τίτλους που είναι στη λίστα, το ίδιο και το Croc, το ίδιο και το Overboard, το ίδιο και το Point Blank, δεν είναι ποιοτικό κριτήριο αυτό όμως.

        Ορίστε btw η λίστα με τα 20 αγαπημένα μου, χωρίς σειρά, για όποιον το έχει τόσο άχτι.

        • 1: Tekken 2
        • 2: Wipout 2097
        • 3: Klonoa
        • 4: Final Fantasy Tactics
        • 5: Kurushi
        • 6: Pro Evolution
        • 7: Croc
        • 8: Crash Bandicoot 2
        • 9: Final Fantasy VII
        • 10: Oddworld: Abe’s Odyssey
        • 11: Overboard
        • 12: Mega Man X4
        • 13: Rapid Reload
        • 14: Rage Racer
        • 15: R-Type Delta
        • 16: Point Blank
        • 17: Parasite Eve
        • 18: Kula World
        • 19: G-Darius
        • 20: Alundra

        Οι λίστες που βγήκαν, όπως βγήκαν, σωστές ή λάθος, (που πρώτος εγώ σου λέω ότι έχουν λάθη, ειδικά αυτή του Mega Drive) προσπάθησαν τουλάχιστον να βγουν με μια συγκεκριμένη λογική, πέρα από το αυθαίρετο υποκειμενικό. Κάτι το οποίο νομίζω ότι έχει και νόημα στη τελική, ακόμα κι αν αποτύχει.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #19
          Αν την έκανα εγώ τη λίστα δε θα υπήρχε ούτε ένα racing ή sport game.
          Ναι ρε straier δεκτό δε σου αρέσουν τα racings και τα FPS, δικό σου θέμα (εμένα δε μου αρέσουν τα simulation racings πχ, δικό μου θέμα επίσεις). Αλλά αν δεν έβαζες κανένα racing, όπως λες, η λίστα θα ήταν λάθος. Έχω εξηγήσει άπειρες φορές τη λογική με την οποία, καλώς ή κακώς, προσεγγίστηκαν οι λίστες. Αν κάποιος θέλει απλά να βγάλει τα 20 αγαπημένα του παιχνίδια για μια κονσόλα, ας κάνει ένα video να το δούμε, για μένα δε θα χει απολύτως κανένα ενδιαφέρον βέβαια, αλλά περί ορέξεως.
          Πλάκα έκανα σε αυτό που έγραψα (εξού και ο σμάιλης) και ήταν σχόλιο στην απορία που εξέφρασα αν τα έχεις παίξει όλα παρά κριτική στη λίστα.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #20
            Ναι OK, το post δε γράφτηκε απευθυνόμενο σε εσένα,
            πέρα από αυτή παράγραφο, αλλά γενικά.

            Εμένα η κριτική και η αμφισβήτηση μου αρέσουν όσο τίποτα, αρκεί να γίνονται ορθολογικά. Και για να πω την αλήθεια, αυτό ήταν που περίμενα και ήθελα να γίνει με το όλο εγχείρημα, μια συζήτηση κριτική - ζύμωση δηλαδή.

            Δηλαδή ναι, να μπει το Crash Bandicoot στη λίστα, αλλά γιατί να μπει; Γιατί να βγει αυτό που θα βγει, κοκ.

            Να μπει το Metal Gear Solid στο 1, αλλά γιατί να μπει στο 1; (το ότι μου αρέσει περισσότερο δε φτάνει btw). Γιατί και πως να μη μπει στο 1 ο ογκόλιθος που λέγεται Gran Turismo, βάσει του τι ήταν το παιχνίδι όταν κυκλοφόρησε, κοκ.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #21
              Καταρχάς άλλο ένα συγχαρητήριο Post στο μελλοντικό υπερμάχιμο φαντάρο που του εύχομαι να ΜΗΝ πάει να κάνει παρέα στον Alucard στην Ορεστιάδα ;)

              Για τη λίστα, δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τη βιβλιοθήκη της κονσόλας για να προτείνω κάτι πιο ουσιαστικό, αλλά τα racing μου φάνηκαν κι εμένα πολλά. Το Gran Turismo και το Wipeout δε θα μπορούσαν να λείπουν, σαν εκπρόσωπο της arcade σχολής βλέπω το Ridge Racer, αλλά τις υπόλοιπες δύο επιλογές τις συζητάμε. Το Colin McRae 2 αν και εξαιρετικός τίτλος ήταν πάντα συνυφασμένος στη σκέψη μου με τα PC και ίσως δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικός τίτλος του PS1 όσο πχ το Resident Evil ή άλλοι κορυφαίοι, ενώ το TOCA, αν και αντίπαλο δέος του GT ουσιαστικά, μου φαίνεται πλεονασμός. Αν ήθελες να βάλεις 5 racing ας έβαζες το Moto Racer 2 που έχει μηχανές τουλάχιστον

              Έκπληξη μου προκαλεί η παντελής απουσία, πλην του Oddworld, platform games. Το Τony Hawk μου φαίνεται πως μπήκε χάριν ολιστικής προσέγγισης αλλά εξακολουθεί να μην έχει θέση στο τοπ 20 (γιατί δεν μπήκε και κάποιο Madden πχ με την ίδια λογική), ενώ για τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν έχω κάτι να πω. Είναι σίγουρο πάντως πως είναι μακράν η πιο δύσκολη λίστα λόγω της τεράστιας βιβλιοθήκης του PS1, οπότε και μόνο για την προσπάθεια αξίζουν πολλά μπράβο.

              Τέλος, η μουσική μου φάνηκε απίστευτα ταιριαστή και πολύ πιο κατάλληλη από το Firestarter. Μπιτάτη και ονειρική, ό,τι έπρεπε για ένα λίγο πολύ ρέτρο αφιέρωμα!
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • #22
                Entaksei twra re Loggo, to Grand Turismo einai ogolithos tou Playstation kai den einai to Metal Gear?
                An rwthseis to opoiondhpote ston dromo ti games exei vgalei to PS1, tha sou pei Metal Gear, Final Fantasy 7.... pragmatika den nomizw na thelei analysh to giati egw thewrw pws tha eprepe na mpei poio pshla.

                Kai kala egw sou lew kala ekanes kai evales to Grand Turismo sthn prwth thesh, alla kai to Tomb Raider poio panw apo to Metal Gear?
                Akoma kai apo thema prosforas na to deis, to Tomb raider den exei prosferei perissotera apo to Metal Gear.

                Kai kati akoma:
                • 1: Tekken 2
                • 2: Wipout 2097
                • 3: Klonoa
                • 4: Final Fantasy Tactics
                • 5: Kurushi
                • 6: Pro Evolution
                • 7: Croc
                • 8: Crash Bandicoot 2
                • 9: Final Fantasy VII
                • 10: Oddworld: Abe’s Odyssey
                • 11: Overboard
                • 12: Mega Man X4
                • 13: Rapid Reload
                • 14: Rage Racer
                • 15: R-Type Delta
                • 16: Point Blank
                • 17: Parasite Eve
                • 18: Kula World
                • 19: G-Darius
                • 20: Alundra
                Giati Tekken 2 kai oxi Tekken 3?
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #23
                  Καλή λίστα, αν και συμφωνώ κι εγώ ότι Metal Gear Solid > Tomb Raided. Κατά τα άλλα Crash δε θα έβαζα στην εικοσάδα, με την καμία.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Entaksei twra re Loggo, to Grand Turismo einai ogolithos tou Playstation kai den einai to Metal Gear?
                    Νομίζω ότι τo Gran Turismo (ο ορισμός του επαναστατικού τίτλου btw) ήταν και ποιοτικότερος και σημαντικότερος τίτλος από το Metal Gear. Να το πω άπλα, αν βαθμολογούσα τους τίτλους στην εποχή τους, το Gran Turismo θα έπαιρνε 10 και το Metal Gear Solid 9.

                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Kai kati akoma:
                    Giati Tekken 2 kai oxi Tekken 3?
                    Γιατί μου άρεσε περισσότερο, υποκειμενική είναι η άνωθεν λίστα έτσι κι αλλιώς, δε χρειάζεται κάτι περισσότερο από το να μου αρέσει ένας τίτλος. Στο video που το εξέτασα αντικειμενικά, για ευνοήτους λόγους, έβαλα το Tekken 3.

                    Τώρα όσον αφορά το video, ό,τι και να πείτε για τη ποσότητα των racings έχετε δίκιο, είναι πολλά, είναι πάρα πολλά βασικά, συμφωνώ. Έλα όμως που ποιοτικά δε θα μπορούσε να λείπει κανένα. Τα τρία simulation είναι must τόσο για καθαρά ποιοτικούς λόγους, όσο και για τη συμβολή στο medium (στην ουσία οι τίτλοι που άνοιξαν τον δρόμο για το πέρασμα στο simulation racing).

                    Τίτε, platforms για 20αδα το PS1 δεν είχε, γενικά έπασχε στο genre αυτό η κονσόλα. Υπήρχαν κάποιοι τίτλοι αλλά για τόσο ψηλά δεν ήταν. Νομίζω ότι το Oddworld ήταν το μοναδικό που θα μπορούσε να μπει, γι’ αυτό και το έβαλα. Τα Spyro, τα Crash κλπ, συμπαθητικοί τίτλοι μεν, αλλά όχι για 20αδα.

                    Το Tony Hawk ήταν πολύ καλός τίτλος, ο οποίος μάλιστα δημιούργησε και μια ολόκληρη σχολή στην ουσία. Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να λείπει, ειδικά από τη στιγμή που πέρα από τη ποιότητα καθαυτή, δίνω credit στους τίτλους που επηρέασαν το medium. Δηλαδή η λογική έχει ως εξής (γι’ αυτό και τα πολλά κριτήρια).

                    Όταν θα κληθώ να διαλέξω ανάμεσα σε 10 τίτλους του 8 (πολύ λογικό). Θα επιλέξω εκείνον που έκτος από ποιοτικός, μπορεί είτε να επηρέασε περισσότερο, είτε γενικά να έφερε κάποια στοιχεία στο medium που δεν υπήρχαν. Νομίζω ότι ήταν το πιο δίκαιο αυτό, τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε, γι’ αυτό και το προσέγγισα έτσι. Γι’ αυτό λοιπόν επιλέχτηκε το Tony Hawk αντί κάποιου άλλου τίτλου.

                    Είναι επίσεις ο λόγος για τον οποίο αισθάνομαι ότι ένα από τα λάθη της λίστας είναι η απουσία του Medal of Honor, και παραξενεύομαι που δε το ανέφερε κανείς μέχρι στιγμής.

                    Για τη μουσική, ούτε που τα ήξερα τα κομμάτια, καθώς δεν έχω σχέση με τη trance και μάλλον δε πρόκειται να αποκτήσω και ποτέ. Στη μουσική προσπάθησα, από τη μια, να προσαρμοστώ στη γρήγορη εναλλαγή των σκηνικών η οποία, αναπόφευκτα, ζητούσε γρήγορο tempo έτσι ώστε εικόνα και ήχος να μην έρχονται σε αντίθεση.

                    (κάτι που σημαίνει ότι η trance κόλλαγε, παρόλο που δεν είμαι πολύ fan)

                    Κι από την άλλη, προσπάθησα να βάλω μουσικές που προέρχονται από τίτλους της εκάστοτε βιβλιοθήκης της κονσόλας, έτσι ώστε να χτυπάει και λίγο στο συναίσθημα και, πέρα από την εικόνα, ο κόσμος να θυμάται την κονσόλα και μέσω της μουσικής.

                    Mega Man στο NES
                    Quarter και Space Harrier στο Master System
                    Sonic στο Mega Drive
                    Donkey Kong Country στο SNES
                    κλπ

                    Δυστυχώς στο PS1 δε μπόρεσα να βρω κάτι κι αναγκάστηκα να πάω σε μη gaming μουσική. Προσπάθησα πάντως να βρω κάτι όσο πιο μελωδικό γινότανε. Το search "Melodic Trance" στο YouTube απέδωσε.

                    Btw, επικό σχόλιο του Ferryman στο YouTube όπου χαρακτηρίζει κάποια remix ως trash trance επίπεδου Makedonia TV. Έχει δίκιο!
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #25
                      Akoma kai apo thema prosforas na to deis, to Tomb raider den exei prosferei perissotera apo to Metal Gear.
                      Εδώ νομίζω πως κάνεις λάθος. Το Tomb Raider είναι ο πατέρας (μητέρα) των σύγχρονων 3D action adventure. Πάρα πολλά παιχνίδια που έχουν βγει από τότε στηρίχθηκαν σε κάποιο βαθμό στους μηχανισμούς που πρώτο έθεσε και καθιέρωσε το Tomb Raider, από το Zelda μέχρι το Uncharted. To γεγονός ότι η σειρά ήταν πολύ εμπορική και σε κάποια φάση πήρε την κατιούσα δεν αλλάζει το γεγονός ότι ήταν μεγάλα παιχνίδια.
                      Να μπει το Metal Gear Solid στο 1, αλλά γιατί να μπει στο 1; (το ότι μου αρέσει περισσότερο δε φτάνει btw). Γιατί και πως να μη μπει στο 1 ο ογκόλιθος που λέγεται Gran Turismo, βάσει του τι ήταν το παιχνίδι όταν κυκλοφόρησε, κοκ.
                      Μερικές φορές είναι αρκετά δύσκολο κάτι τέτοιο. Προσωπικά, δεδομένου ότι δε μου αρέσουν τα racing, τα sport και τα FPS, είναι δύσκολο να πω αν πρέπει να μπει το Gran Turismo πρώτο ή όχι, αδυνατώ πραγματικά να καταλάβω επί της ουσίας την προσφορά του. Συνεπώς δύσκολο να συμμετάσχω στη συζήτηση-ζύμωση γενικά. Γι'αυτό το λόγο δε θα έκανα και τέτοια λίστα άλλωστε.
                      Έκπληξη μου προκαλεί η παντελής απουσία, πλην του Oddworld, platform games. Το Τony Hawk μου φαίνεται πως μπήκε χάριν ολιστικής προσέγγισης αλλά εξακολουθεί να μην έχει θέση στο τοπ 20 (γιατί δεν μπήκε και κάποιο Madden πχ με την ίδια λογική), ενώ για τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν έχω κάτι να πω. Είναι σίγουρο πάντως πως είναι μακράν η πιο δύσκολη λίστα λόγω της τεράστιας βιβλιοθήκης του PS1, οπότε και μόνο για την προσπάθεια αξίζουν πολλά μπράβο.
                      Είναι ένα θέμα η απουσία των platforms (ούτε το Abe δεν είναι καθαρό πλατφόρμας), αλλά ειδικά τα 3D θα συγκριθούν αφενός με τα μεγαθήρια στο Ν64 που βγήκαν την ίδια εποχή και αφετέρου με σημαντικότατα παιχνίδια άλλων κατηγοριών οπότε για μένα ήταν σχετικά αναμενόμενο (αν και η αλήθεια είναι πως θα περίμενα ένα Spyro ή ένα Crash). Όπως είπες, η βιβλιοθήκη του PS1 είναι πολύ μεγάλη και η εποχή που βγήκε πολύ σημαντική οπότε μια τέτοια λίστα είναι υπερβολικά δύσκολη.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #26
                        Εδώ νομίζω πως κάνεις λάθος. Το Tomb Raider είναι ο πατέρας (μητέρα) των σύγχρονων 3D action adventure. Πάρα πολλά παιχνίδια που έχουν βγει από τότε στηρίχθηκαν σε κάποιο βαθμό στους μηχανισμούς που πρώτο έθεσε και καθιέρωσε το Tomb Raider, από το Zelda μέχρι το Uncharted. To γεγονός ότι η σειρά ήταν πολύ εμπορική και σε κάποια φάση πήρε την κατιούσα δεν αλλάζει το γεγονός ότι ήταν μεγάλα παιχνίδια.
                        Den amfisvhtw thn prosfora tou Tomb Raider sto gaming, aplws lew pws afta pou prosefere to Metal Gear einai toulaxiston tou idiou epipedou.
                        Ase pou kai o prosanatolismos twn 2 paixnidiwn einai poly diaforetikos, toso wste to Metal Gear na ftiaksei diko tou genre...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Straier το ξέρω ότι είναι δύσκολο (από πρώτο χέρι) και ότι πιθανότατα θα γίνουν και λάθη, αλλά όπως ουκ ολίγες φορές έχω δηλώσει, σαν εγχείρημα (με τις δυσκολίες και τα λάθη του) είναι απείρως πιο ενδιαφέρον από μια λίστα που παρουσιάζει τα 20 αγαπημένα games του Loggo και του κάθε Loggo.

                          Originally posted by straier View Post
                          Εδώ νομίζω πως κάνεις λάθος. Το Tomb Raider είναι ο πατέρας (μητέρα) των σύγχρονων 3D action adventure. Πάρα πολλά παιχνίδια που έχουν βγει από τότε στηρίχθηκαν σε κάποιο βαθμό στους μηχανισμούς που πρώτο έθεσε και καθιέρωσε το Tomb Raider
                          Πάρα πολύ σωστά.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #28
                            OK να μπει στη λίστα το Crash Bandicoot πχ, (το οποίο προσωπικά μου αρέσει, αλλά ποιοτικά στην 20αδα του PS1 δε χωρεί με καμιά δύναμη, δε μιλάμε καν για 50 ή 100, μιλάμε για 20 και το Crash Bandicoot), να μπει στη θέση ποιου ακριβώς τίτλου;

                            Του Wipeout;
                            Του Soul Blade;
                            Του Oddworld;
                            Του Soul Reaver;
                            Του Silent Hill;
                            Του Ridge Racer;


                            Σωτήρη...άποψη.

                            (αν και συμφωνώ πως με ορισμένα κριτήρια, σύμφωνα με τα οποία έκανες και το video, το Crash μένει απ' έξω από 20άδα, απλά είπα την άποψή μου πως έπρεπε να είναι μέσα)

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Ground_zero View Post
                              An rwthseis to opoiondhpote ston dromo ti games exei vgalei to PS1, tha sou pei Metal Gear, Final Fantasy 7.... pragmatika den nomizw na thelei analysh to giati egw thewrw pws tha eprepe na mpei poio pshla.
                              Εγω παλι νομιζω οτι πιο ευκολα θα σου πει καποιος το Gran Turismo παρα το MGS ή ακομη περισσοτερο το FFVII.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #30
                                Βεβαίως και άποψη Raph, η οποία φυσικά είναι και σεβαστή. Αλλά η ποιότητα είναι ανεξάρτητη από την άποψη και δεν επηρεάζεται από αυτή. Είναι αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω, ότι δηλαδή ποιότητα και γούστο είναι δυο διαφορετικές και ανεξάρτητες αξίες, όπου η μια δεν επηρεάζεται και δεν επηρεάζει την άλλη, αλλά τέλος πάντων.

                                Υποκειμενικά κι εγώ θα το έβαζα το Crash πάντως γιατί και σε εμένα αρέσει το παιχνίδι, ειδικά το δεύτερο.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X