Announcement

Collapse
No announcement yet.

Civilization

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Τώρα μένει να ασχοληθείς ταυτόχρονα και με κάνα Heroes of Might and Magic για να σε βρούμε σε καμιά σπηλιά ύστερα από 2-3 χρόνια, αξύριστο & ακούρευτο σαν ναυαγό, κολλημένο στην οθόνη του υπολογιστή να ψελλίζεις «έναν γύρο ακόμα»

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #17
      Originally posted by Ryu_gr View Post
      Ξεκινάω default New game και είμαι με την Οθωμανική αυτοκρατορία. Πρώτο ξενέρωμα
      Χωρίς να έχω ιδέα πώς παίζεται, μετακινώ τις 2 μονάδες με τις οποίες αρχίζεις το game και επεκτείνομαι.

      Τί άλλο κάνω; Μόνο τόσο κινούνται; Πού είναι δράση;

      Μεσ'την ανυπομονησία λέω YOLO και κηρύττω πόλεμο σε Γαλλία - Ναπολέοντα. Ε, μερικούς γύρους μετά είδα ένα ωραιότατα Game Over

      Αρχίζω νέο game και διαλέγω (νόμιζω) Αίγυπτο. Εκεί άρχιζα να πατάω κουμπιά και κατάλαβα ότι μπορείς να κάνεις 1 εκατομμύριο πράγματα. Και τα ανακαλύπτω σιγά σιγά.

      Το μέλος [MENTION=53]ChrisTop[/MENTION] έγινε ban για έμμεση διακίνηση εξαρτησιογόνων ουσιών και ανεπαρκούς προειδοποίησης περί αυτών (timesink).

      Υ.Γ.: One. More. Faking. Turn.
      Στην αρχη φαινεται δυσκολο και πολυπλοκο, αλλα το μαθαινεις γρηγορα και μετα οι ωρες περνανε σαν λεπτα.

      Comment


      • #18
        Θέλω να δημιουργήσω έναν Great Merchant αλλά το completion progress όλο και μεγαλώνει πριν ολοκληρωθεί.
        Π.χ. όταν φθάνω 200/200 μετά πάει 201/300 κ.ο.κ.

        Τώρα είμαι 400+/500

        Πρέπει να κάνω κάτι;
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #19
          Δεν ξέρω σίγουρα για το Civ 5, αλλά γενικά αν ενώ είσαι να βγάλεις Great Merchant σου βγει πρώτα κάποιο άλλο Great Person, η απαιτούμενη πρόοδος διπλασιάζεται.

          Επειδή πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου όμως αν δεν το βρεις στο Google, www.Civfanatics.com .

          Comment


          • #20
            Σωστός ανέβαινε επειδή έβγαινε στο ενδιάμεσο άλλο Great Person
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #21
              Λοιπόν καλοκαιράκι Αθήνα φέτος λόγω υποχρεώσεων και ξανάρχισα το Civ 4: BTS μιας και είχα αρκετά χρόνο και ένα λαπτοπ 5ετίας για συντροφιά.
              Κάπου εδώ να πούμε οτι μετράω 1000+ ώρες (750 στο steam) στο expansion, είμαι τελείως OP στο micro/macro εδώ και χρόνια με αποτέλεσμα να βγαίνω μπροστά τεχνολογικά + να έχω περισσότερες πόλεις και production σε επίπεδα Prince+ χωρίς πολέμους σε ΚΑΘΕ game, το 'χω μελετήσει το θέμα σε civfanatics για όλα τα mechanics του παιχνιδιού και γενικά για να χάσω πρέπει να γίνει κάποια μαλακία πλέον.

              Έχω 2 ρουτίνες όταν θέλω να παίξω σοβαρά:

              1) Huayna Capac, rushάρισμα το Alphabet σε συνδυασμό με σπαμάρισμα settlers/workers και να δίνω δωρεάν τεχνολογίες καθώς και θρησκευτική ουδετερότητα για να ανεβάσω την διπλοματική μου θέση. Επίσης, rushάρω Calendar και Music για να χτίσω τα 2 θαύματα που σου δίνουν παραπάνω κουλτούρα + 50% Plus Golden Age. Αν ξέρεις καλά μηχανισμούς διαχείρησης πόλεων/ ανταλλαγής τεχνολογιών/ diplomacy manipulation παίζεις ένα παιχνίδι που ειρηνικά είσαι από το 2500 BC και μέχρι το τέλος του game αρκετά μπροστά σε Πόλεις, Production, Science, Diplomacy και απλά αμύνεσαι με ανώτερα τεχνολογικά μέσα αν στην μπει κανείς ή την μπαίνεις εσύ αν βρεις ευκαιρία και είναι κάποιος σε πόλεμο ή μισό age πίσω τεχνολογικά (τα κλασικά μου είναι σπαμάρισμα Trebuchet ή Cavarly ή Tanks).

              2) To κλασικό Darius και σπαμάρισμα immortals με έναν worker να κόβει δέντρα για πιο γρήγορη παραγωγή και χτίσιμο settler αφότου έχεις καταλάβει 1 ή 2 πρωτεύουσες αλλονών. Αυτό αν σου βγει (που να πάρεις 1 πρωτεύουσα είναι εφικτό 2/3 περιπτώσεις) σε πάει μπάλα μέχρι το End Game λόγω και των Traits του Darius. Δεν θέλει πολύ ανάλυση, είναι σαν να σπαμάρουν Settlers, Science, Wonder Production στο early games 2 υπερπόλεις αντί για 1, οπότε χάνεις μόνο αν κάποιος τα ξεσκίσει όλα και δεν τον προλάβεις.

              Το "σοβαρό" μου είναι να παίζω Monarch και πάνω και να προκαλώ τον ευατό μου αν έχει αρκετά καλά mechanics για να 'ναι πάνω τεχνολογικά με τον 1ο τρόπο ή να αντέχει την πίεση του Warmonger με τον 2ο.

              Μετά από 30 ώρες και 7~ συνεχόμενα νικημένά Prince ένιωθα πως ήμουν ξανά στα τοπ μου.

              3 γαμημένα games Monarch με Hyana/Darius, 3 φορές μπροστά στην βαθμολογία να πηγαίνουν όλα καλά, 3 φορές μου σκάσανε μαζικό πόλεμο 2-4 χώρες με stacks of death και έκλεινα απλά το Game.

              Μία το καταλαβαίνω, συμβαίνει να στην μπουν και ας είσαι ο καλύτερος διπλομάτης. Δεύτερη το καταλαβαίνω γιατί έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις και γίνεται aggressive το AI. Αλλά, τρείς συνεχόμενες γαμημένες φορές να μου κάνουν την ίδια νοσηρή τακτική έσκασα μια φάπα στο λαπτοπ και έσβησα και τα saves για να μην ψηθώ να το ξανανοίξω.

              Comment


              • #22
                Tο ζω μόνος μου το ξέρω, αλλά σήμερα το 'βγαλα, και τελείως αναίμαχτα, οπότε είπα να το μοιραστώ.

                Ίσως σε κάνα-δυο χρόνια πάλι τώρα.

                Comment

                Working...
                X