Announcement

Collapse
No announcement yet.

DeathSmiles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DeathSmiles

    Έπεσα τυχαία πάνω του ενώ περιπλανιόμουν στο GameSpot. Δείχνει πανέμορφο, cool, so playable, και με καλές κριτικές... Μου αρέσει. Η μαμακια είναι ότι δεν θα έρθει PAL και ΔΕΝ είναι region free.

    Υπάρχει κανένας τρόπος να παίξει? Κάποιος είπε ότι τα NTSC Arcade XBOX είναι πολύ φθηνά...


  • #2
    Το έχω μιας και μου το πήρε δώρο ο αδερφός μου χωρίς να δει αν είναι region free Βασικά εγώ θα σου έλεγα να αγοράσεις ένα ntsc j 360 αν θες να παίξεις καλά shooterάκια. Στην Ευρώπη ακόμη περιμένουμε το Raiden IV. Επίσης υπάρχει πάντα και η λύση του moded 360 αν θες να έχεις μια region free κονσόλα αλλά φυσικά δε θα μπαίνεις live

    Πάντως αυτό που προτείνουν και σε ξένα fora είναι jap 360. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει, μιας και το ποσό που θα πληρώσεις στο τελωνείο θα σε κάνει να τραβάς τα μαλλιά σου.

    EDIT:
    Επίσης τα shooters αυτά είναι της CAVE ρίξτε μια ματιά youtube τι εστί bullethell πρώτα και μετά πάρτε την απόφαση. Το είδος δεν είναι για όλους και μπορεί εύκολα να απογοητεύσει. Εγώ ακόμη παλεύω να περάσω την τέταρτη πίστα στο DonPachi το οποίο δεν έχει καν τη δυσκολία των επόμενων. Α επίσης ετοιμαστείτε να αντιμετωπίσετε τελωνεία και αρκετά ακριβές τιμές μιας και τα shooterάκια αυτά, jap δλδ( region free είναι μόνο τα ESPgaluda και Mushihimesama Futari και η Cave δήλωσε πως δεν βγάζει αλλα region free) μιας και αν βγούνε Δύση λογικά θα είναι region locked, είναι πάρα πολύ ακριβά γύρω στα 60-70€ από online shops. Αγοράσε το Ikaruga που είναι κάπως πιο ανθρώπινο και είναι από τα καλύτερα shooters, ενώ έχει και καλή τιμή στο live 800points νομίζω.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Καλά έκανες που ανέφερες τα συγκεκριμένα δυο region free, αν και δεν μου φαίνονται τόσο "cool" από τα videos που είδα. Αν τα βρω σε καλή τιμή ίσος χτυπήσω κάποιο.

      Σκέφτομαι να πάρω NTSC XBOX 360 Arcade μεταχειρισμένο έστω από το eBay.

      Comment


      • #4
        Το να μην εχεις ασχοληθει ποτε με το ειδος και δη με τα παιχνιδια της Cave, κανει το να θες να παρεις imported 360 πολυ τραβηγμενο.

        Αραξε και δοκιμασε διαφορους τιτλους της εταιρειας για να δεις οχι μονο αν σου αρεσει το ειδος, αλλα η φιλοσοφια της Cave.

        Προσωπικα βρισκω συμπαθητικα παιχνιδια οπως το DoDonPachi ή το ESP Galuda, αλλα εκει που ξεφευγει το θεμα bullet hell χανω το ενδιαφερον και την υπομονη μου.

        Υπερβολες (imo) τυπου Mushihimesama και τα ρεστα καπου με κουρασαν.
        Για το Deathsmiles δεν ξερω πολλα.. Aισθητικα ειναι αρκετα ιδιαιτερο, το θεμα ειναι πως δε γνωριζω σε τι επιπεδα κυμαινεται η δυσκολια του, αλλα να ξερεις πως η Cave θετει σταθερα τον πηχυ πολυ ψηλα.

        Οι φανατικοι του ειδους δεν ξερω πως το βλεπουν, εγω παντως ανεκαθεν συμπαθουσα περισσοτερο τις αποπειρες της Treasure οταν ηθελα κατι challenging σε arcade φιλοσοφια.

        Το Ikaruga που ανεφερε και ο Βurai ειναι οντως σταθερη αξια. Πανεμορφο και πανεξυπνο παιχνιδι που ξεφευγει αρκετα απο το επαναλαμβανομενο imo gameplay των παιχνιδιων της Cave.

        Εν τελει κανε ο,τι πιστευεις, αλλα ψαξτο προτου προβεις σε πολυεξοδες αγορες με αβεβαια αποτελεσματα.
        Για να μιλησω στη γλωσσα μου ολα αυτα μου ακουγονται σαν να μου λεει καποιος πως δεν εχει παιξει ποτε fighting game και θελει να παρει το BlazBlue μαζι με το πιο ακριβο arcade stick επειδη το ειδε καπου και του εκανε κλικ .

        Comment


        • #5
          Τα shmups έχουν πεθάνει και κάποιος έχει ξεχάσει να τους το πει... Η bullethell λογική που επικρατεί σε όλα πλέον είναι δείγμα έλλειψης νέων ιδεών τα τελευταία 15 χρόνια. Το Ikaruga τουλάχιστον χρησιμοποίησε κάπως δημιουργικά τη bullethell (αν και ούτε αυτό μου άρεσε).

          Έντιτ: Θα έβαζα και το REZ αλλά δεν είναι ακριβώς shmup και επιπλέον θέλει γερό στομάχι για να το παίξεις.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #6
            ας παρω πασα και να πω οτι περυσι εσκασα 600 ευρω συνολικα για NTSC US xbox360 αφου πληρωσα +τελωνειο+ρυθμιστη τασης μη διανοηθεις να το βαλεις στη πριζα ετσι αν τελικα το παρεις γιατι θα το καψεις

            γιατι μπηκα στο κοπο ρωτατε? ηθελα να παιξω tales of vesperia+ star ocean 4 οσο ποιο γρηγορα γινοτανε
            οχι τελικα δεν αξιζε το χρημα( τα οποια ακομα κλαιω) η ολη διαδικασια αλλα τα παιχνιδακια τα ευχαρηστηθηκα

            εχεις ps3?
            γιατι δεν δοκιμαζεις αυτα εδω καλυτερα?


            Comment


            • #7
              Ο KopaGR μου φέρνει το πειρατικό Αμερικάνικο XBOX για να παίξω παιχνίδια που ΔΕΝ φέρνουν στην Ευρώπη. Μέσα στα 30+ DVDs είναι και το Deathsmiles.

              Θα τα παίξω και αν μ' αρέσει κάποιο, τότε το αγοράζω(αν βρω retailer από Αμερική).
              sigpic

              Comment


              • #8
                Πόσο θα πάει το μαλλί;
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Altair View Post
                  Πόσο θα πάει το μαλλί;
                  Θα σου πω και το εκπληκτικό.

                  Μου έχουν βρει το XBOX το Αμερικάνικο έναντι 280 ευρώ.

                  Μαζί θα είναι και το τροφοδοτικό έναντι 10 ευρώ.

                  Σύνολο 290 ευρώ.

                  Μαζί και δώρο ένα faceplate και 30+ DVD γραμμένα τα παιχνίδια μέσα. Κανονικά το 1 DVD κάνει 6 ευρώ κι εγώ ο κωλόφαρδος τα αποκτάω ΔΩΡΕΑΝ !
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Ποιος είναι κωλόφαρδος; Πληρώνεις 280€ για ένα Xbox 360. Μάλλον θα έπρεπε να λες ότι σου πιάνουν τον κώλο και όχι ότι είσαι κωλόφαρδος.

                    Comment


                    • #11
                      Βασικα το θεμα ειναι πως καθε DVD κοστιζει 6 ευρω στον πειρατη της γειτονιας.
                      Σε ολους τους αλλους κοστιζει μερικα λεπτα του ευρω αν δεν απατωμαι αλλα οκ λεπτομερειες .

                      Comment


                      • #12
                        Βασικά το γνήσιο Αμερικάνικο XBOX κοστίζει όσο είπε ο Vaynard. Οπότε αυτό είναι που λέμε από μεριά μου κωλοφαρδιά. Το Arcade κοστίζει μόλις 300+ στην Αμερική αν το φέρουν import.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Έχετε δίκαιο στο ότι θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάποια αλλα για αρχή, όπως Ikaruga, όμως το συγκεκριμένο απλά μου φάνηκε κάποιος πιο ξεχωριστό από τα αλλα, έχει το gothic style με όμορφα τέρατα και διασκεδαστικό gameplay, κάπως έτσι.

                          Είχα παίξει το R-Type Final στο PS2 και είχα απογοητευτεί αρκετά. Μπορεί να μην αγοράσω NTSC Xbox 360 για την ώρα όμως αυτό το παιχνίδι θέλω να το παίξω.

                          Tanno πες εντυπώσεις αν το παίξεις.

                          Comment


                          • #14
                            Καλά το Ikaruga δεν έχει καμμία σχέση με τη bullethell λογική των παιχνιδιών της Cave, μην το ψάχνεις. Περισσότερο τείνει σε puzzle παρά σε shmup (υπερβολικό το παράδειγμα για να περιγράψω τη λογική του). Το έβαλα ξανά μετά από 2 χρόνια να το παίξω λίγο με το fightstick και έπαθα πλάκα με τη δομή του. Ίσως ασχοληθώ ξανά :xp: .

                            Comment


                            • #15


                              Eurogamer Sweden η πηγή.

                              Long story short, η Rising Star φέρνει το DeathSmiles ευρώπη. Τώρα για release dates etc φέεετα, rising star είναι αυτή. Άντε σας γλίτωσα από αγορά jap 360
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X