Announcement

Collapse
No announcement yet.

Darksiders

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Εγώ το έχω αγοράσει καιρό αλλά δεν έχω χρόνο.
    Είναι στα άμεσα σχέδια.

    Το demo πάντως μου άρεσε αρκετά.
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • #17
      Μπορεί να το ξεκινήσω κι εγώ αύριο.
      Carpe diem

      Comment


      • #18
        Originally posted by Vaynard View Post
        το αγαπημενο μου dungeon ητανε αυτο με τις αραχνες , πιστευω η μιση χαρα στον darksiders ειναι η συλλογη των collectibles
        Τώρα, έχοντας φτάσει στη λίμνη και έχοντας απελευθερώσει το δεύτερο golem (σκότωσα την Tiamat και πάω για τον Uκάτι) έχω πιο πλήρη εικόνα για τους μηχανισμούς και τον τίτλο.

        (+)
        Τρομερό σύστημα μάχης. Πολύ καλή ανταπόκριση, πολύ καλά δομημένο, σε κάποιο βαθμό τεχνικό και επιτρέπει πολύ διασκεδαστικούς συνδυασμούς. Λόγω πληκτρολογίου δε μπορώ να το εκμεταλλευτώ πλήρως οπότε χάνω τη μισή και παραπάνω διασκέδαση (πχ παίζω χωρίς να χρησιμοποιώ Wrath και με λίγες κινήσεις γενικά επειδή δε βολεύομαι) αλλά ακόμα κι έτσι οι μάχες είναι μακράν το αγαπημένο μου κομμάτι. Τρομερή δουλειά.

        (+)
        Μάλλον generic αισθητική, σα μείξη WoW με Diablo 1, αλλά αυτό το Heaven and Hell (με φωνή Ronnie James Dio) μου αρέσει και γενικά του πάει. Ο War είναι απίστευτος μπετόβλακας.

        (+)
        Πάρα πολύ ωραία χρήση του εξοπλισμού. Μου αρέσει και η ιδέα του Crossblades και το δρεπάνι. Με προτρέπει να γίνω δημιουργικός.

        (+) Όσες έχω δει, οι boss και mini boss fights ήταν ωραίες αν και προβλέψιμες σχετικά, καθώς βασίζονται στο γενικό concept της πίστας. Πχ ο Γομάρης και η Tiamat βγήκαν με παρόμοιο τρόπο μέσω Crossblades.

        (+)
        Τα collectibles είναι κατά 90% εύκολο να τα βρεις. Με νευριάζουν αφάνταστα σα λογική αλλά τουλάχιστον τα βρίσκω.

        (-) Συγγνώμη κιόλας αλλά το design μου φαίνεται 10 χρόνια πίσω. Πας σε generic εισαγωγική περιοχή, βρίσκεις collectibles και golem, ξεκλειδώνεις το golem μέσω challenges, μπαίνεις σε κυρίως περιοχή, παίζεις ξύλο - λύνεις γρίφους, πας στο boss, σκοτώνεις το boss. Παρά τις οπτικες εναλλαγές η λογική αυτή είναι παρμένη από 2D action platform. Στο ενδιάμεσο υπάρχει το χαλαρωτικό set piece όπως η πτήση με το griffon (πλακατζίδικη) και φτου κι απ'την αρχή. Δε λέω, οι πίστες των boss (πχ το Twilight Cathedral) ήταν καλοσχεδιασμένες, αλλά έχω δει το ίδιο παιχνίδι σε τόσες παραλλαγές και το ξαναβλέπω τώρα μπροστά μου. Μου μειώνει αρκετά το ενδιαφέρον. Θα προτιμούσα χίλιες φορές 10 - 20 μεγάλες πίστες ανεξάρτητες μεταξύ τους με 3 - 4 σχεδιαστικά patterns για κάθε μια τους - μια πιο platforming, μια πιο ξύλο, μια εναλλακτική και πάει λέγοντας. Όπως είναι τώρα μου θυμίζει τα φορμάκια που φτιάχνουμε κουλούρια, αν και - ξαναλέω - τα σημαντικά dungeons είναι ΚΑΛΑ σχεδιασμένα.

        (-) Θα ήθελα λίγη περισσότερη ποικιλία στους αντιπάλους, όχι τόσο οπτική όσο στη στρατηγική αντιμετώπισης.

        (-) Σιχάινομαι το backtracking χωρίς free roaming ή σεναριακό λόγο ή έστω εναλλακτική διαδρομή. Εδώ, επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός, πρέπει να πηγαινοέρχομαι κάθε τρεις και λίγο για να μαζέψω τα collectibles με αποτέλεσμα να βαριέμαι και να σπάει ο ειρμός μου. Ας με έβαζε να επιστρέφω στις ίδιες περιοχές από διαφορετικό δρόμο ή σε διαφορετική φάση του σεναρίου, με αυτό το πράμα έχω πρόβλημα.

        Ένιγουέι, αντικειμενικά θα του έβαζα ένα 8,5 αν και τα γραφικά του είναι λιγάκι παλαιωμένα πια, και νομίζω ότι και στην εποχή του δεν ήταν κορυφαίο. Υποκειμενικά θα του έβαζα ένα 7/10 καθαρά λόγω της μάχης του, τα υπόλοιπα στοιχεία μου είναι από χλιαροκαλά μέχρι σπαστικά.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #19
          Double post γιατί μπορώ.

          Ακούγονται φημες πως λόγω των απολύσεων και της πολύ άσχημης κατάστασης της THQ ίσως δεν κυκλοφορήσει το Darksiders 2. Το νέο που διάβασα αναφέρεται σε δηλώσεις των developers όπου δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι την ημερομηνία κυκλοφορίας, και τα Ίντερνετς ανησύχησαν.

          Find in-depth gaming news and hands-on reviews of the latest video games, video consoles and accessories.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #20
            Συνεχίζω ακάθεκτα το πρώτο παιχνίδι.

            1000 μπράβο στην πρώην εταιρία

            Το ότι θα περίμενα σε αυτή τη γενιά παιχνίδι με την αποκάλυψη του Ιωάννη (άρα το μοναδικό truely post-apocalyptic ) για να δω λιγο χρωματάκι ρε αδερφέ δε το περίμενα (κόντεψα να πιστεύω πως το xbox μου μπορεί να κάνει render μόνο μαύρο καφέ και γκρι από τα χρώματα)

            Πλέον οι ομοιότητες με τα Ζελντα ειναι εμφανεις (αλλά είναι πιο ενδιαφέρον παιχνίδι ), όπως αυτά που είπατε περί των Dungeons, heart pieces κλπ... εγώ να προσθέσω πως έχει μέχρι και Navi!
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #21
              Ωραίο παιχνίδι. Πήρα το 1000 στα achievements, από τα οποια κάποια είναι κάπως pain in the ass.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Somari View Post
                Συνεχίζω ακάθεκτα το πρώτο παιχνίδι.

                1000 μπράβο στην πρώην εταιρία

                Το ότι θα περίμενα σε αυτή τη γενιά παιχνίδι με την αποκάλυψη του Ιωάννη (άρα το μοναδικό truely post-apocalyptic ) για να δω λιγο χρωματάκι ρε αδερφέ δε το περίμενα (κόντεψα να πιστεύω πως το xbox μου μπορεί να κάνει render μόνο μαύρο καφέ και γκρι από τα χρώματα)
                Εγώ το art direction του 1 το βρήκα απλά τραγικό. Το 2 φαίνεται καλύτερo τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.

                Comment


                • #23
                  Α όχι εμένα μου αρέσει πολύ... αν μπορείτε να μου δώσετε και παραδείγματα τέτοιων games που είναι δηλαδή action /adventure αλλά δεν απουσιάζει η πλούσια χρωματική παλέτα (back to the 90's δηλαδή) θα ήμουν υπόχρεος!
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #24
                    Το Castlevania Lords of Shadow έχει μερικά πανέμορφα σκηνικά.Χρώματα,τοπία κλπ.Δεν έχω παίξει το Darksiders για να ξέρω αν όντως σε καλύπτει,όμως είναι ένας τίτλος που με άφησε με το στόμα ανοικτό σε αυτόν τον τομέα.Άλλοι τίτλοι είναι τα Enslaved,Prince of Persia 2008 κι ένα ακόμα που είχα κατά νου και το ξέχασα.

                    Α ναι.Τα Fable 2+3 τα οποία όμως δεν είναι action adventure αλλά rpg.Αυτά με μια πρόχειρη σκέψη και μόνο όσον αφορά το Χ360.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      Thanks. Fable 1 το τερματισα, το 2 το αφησα καπου στη μεση, μου φανηκε βαρετο για καποιο λογο (ποσα ξυλα να κοψω πια; )
                      Prince of Persia 2008 οντως μεγάλη αγάπη... θα τσεκάρω το LoS...και το Enslaved φαίνεται σε αυτό που ψάχνω από εικόνες...
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #26
                        Τα χρώματα κι εμένα μου άρεσαν, αλλά η σχεδίαση χαρακτήρων, εχθρών κτλ. ήταν αχταρμάς ΙΜΟ. Το Enslaved σπέρνει!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Somari View Post
                          Α όχι εμένα μου αρέσει πολύ... αν μπορείτε να μου δώσετε και παραδείγματα τέτοιων games που είναι δηλαδή action /adventure αλλά δεν απουσιάζει η πλούσια χρωματική παλέτα (back to the 90's δηλαδή) θα ήμουν υπόχρεος!
                          Kingdoms of Amalur: Reckoning
                          Fable 2
                          Fable 3
                          Enslaved: Odyssey to the West
                          Halo 3
                          Halo: CEA
                          Halo 4
                          Skyrim
                          Oblivion
                          Red Dead Redemption
                          Borderlands 2
                          Devil May Cry 4
                          Bayonetta
                          Castlevania: Lords of Shadow
                          Kameo: Elements of Power
                          Gears of War 3
                          Rayman Origins
                          Sacred 2: Fallen Angel
                          Tales of Vesperia
                          Mini Ninjas

                          Δεν ειναι ολα action/adventure αλλα εχεις να διαλεξεις.

                          Comment


                          • #28
                            πολυ καλη λιστα^^

                            πρεπει να τσεκαρεις και το darksiders 2 ομως ειναι καλυτερο απο 1 σε ολους τους τομεις

                            Comment


                            • #29
                              Ε κατσε να τελειωσω το 1..

                              Thanks REN! Μερικά τα έχω αλλά και πάλι
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #30
                                βεβαια απο την λιστα λειπει ΤΟ game με ΤΗΝ χρωματικη παλετα

                                mvc3/umvc3

                                Comment

                                Working...
                                X