Announcement

Collapse
No announcement yet.

Epic Mickey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Sneak peak μέχρι το επόμενο κατεβατό




    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #77
      Το από πάνω για όποιον δεν το έπιασε (και καλά λέμε τώρα) είναι αναφορά από τα Zelda.

      Συνεχίζοντας, τέλος και η Ventureland. Ο κόσμος αναλώθηκε κυρίως σε σκηνικά εμπνευσμένα από τους Πειρατές της Καραϊβικής (2002) αλλά κυρίως του Πήτερ Παν (1953). Δεν θα γράψω πολλά αυτή τη φορά επειδή δεν πέτυχα κάποια φοβερή αναφορά, θα βάλω κυρίως συγκριτικές εικόνες. Οι πρώτοι κάτοικοι που συναντάμε είναι το πλήρωμα του κάπταιν Χουκ.








      Το Skull Rock της ταινίας Πήτερ Παν μετονομασμένο σε Skull Island στο παιχνίδι.






      Ο Σμι, το δεξί χέρι του Κάπταιν Χουκ, ή όπως λέει και το γκρέμλιν, το μόνο χέρι του Κάπταιν Χουκ




      Η Tortooga, από τους πειρατές της Καραϊβικής. Το μέρος όπου ήταν φυλακισμένοι οι πειρατές.


      Τέλος, ο Pete Pan και ο Animatronic Hook στον ρόλο των κανονικών ηρώων μας δίνουν ένα εξαιρετικό φινάλε του κόσμου. Αυτό που μου άρεσε ήταν που όταν πάλευαν έκαναν κινήσεις της ταινίας.





      Δυστυχώς δεν μπορεί να φανεί πολύ καλά τώρα, παρ' όλ' αυτά, όσοι ενδιαφέρεστε δείτε την original μάχη στο βίντεο του Πήτερ Παν από το 1:34 και μετά, και στο βίντεο του παιχνιδιού από το 4:25 και μετά




      Από την άλλη είχαμε μπόλικα καρτούν μετάβασης κόσμων. Με τη σειρά που τα συνάντησα λοιπόν έχουμε και λέμε



      Jungle Rhythm - 1929




      The Castaway - 1931




      The Whalers - 1938




      Shanghaied - 1934

      Αυτά εν ολίγοις. Ο Animatronic Hook πάντως ήταν πολύ τούμπανος, πολύ καλοφτιαγμένος ήρωας κυρίως όσον αφορά τον σχεδιασμό. Πολύ την ευχαριστήθηκα τη μάχη του



      Ο τελευταίος από τους βασικούς κόσμους δεν είναι άλλος από τον "Lonesome Ghosts", για τον οποίο έχω παραθέσει εικόνες παραπάνω. Χαίρομαι που έστησαν έναν ολόκληρο κόσμο γύρω από τα φαντάσματα και δεν έμειναν απλά στο γραφείο υποθέσεων του Οράτιου. Ελπίζω να δούμε κι άλλα κατάλειπα του Μίκυ και της παρέας του (Ντόναλντ, Γκούφυ) ως ντετέκτιβ.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #78
        Μερικοί κόσμοι, όπως π.χ. ο Ventureland που έχεις παραθέσει παραπάνω, φαίνονται απίστευτα καλοσχεδιασμένοι και ξεχειλίζουν μεράκι. Αναρωτιέμαι πόσο πρέπει να τα σκάτωσε σε Gameplay αυτό το game για να πήρε τόσο χαμηλές βαθμολογίες αφού φαίνεται να έχει κάνει όλα τα υπόλοιπα σωστά.

        (τα posts σου συνεχίζουν να ναι απίστευτα πάντως)

        Comment


        • #79
          Χαίρομαι που αρέσει και σε άλλους η καταγραφή του playthrough μου

          Αυτό που λες ισχύει, η Ventureland π.χ. είναι πολύ καλά δομημένος κόσμος και σίγουρα δεν είναι ο μόνος μέσα στο παιχνίδι. Είχε ορισμένα απίστευτα τοπία, τα οποία ειδικά με 720p που το παίζω, δείχνουν εξαιρετικά. Στην μάχη με τον Animatronic Hook που έβαλα παραπάνω π.χ. δεν υπήρχε ίχνος pixel, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τόσο όμορφα γραφικά ξανά στο Wii.

          Πάντως για τον Χουκ θα έχω να το λέω, πολύ επιβλητική μάχη, τουλάχιστον αν επιλέξεις να ελευθερώσεις την Τίνκερ Μπελ. Πρέπει και να μπορείς να τον παλέψεις στα ίσια όμως έτσι αποκατέστησα την φήμη του Pete Pan.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #80
            Τελείωσα το έπος, αναλυτικά posts άλλη φορά επειδή τώρα έχει μπει ένα σκουπιδάκι στο μάτι μου (από τη συγκίνηση) και δεν είμαι στη θέση να γράφω κατεβατά Έβγαλα το καλό τέλος (ή τέλος πάντων ένα από τα καλά, δεν ξέρω πόσα έχει) και ήταν όλα τα λεφτά. Δεν μου πάει καρδιά να δω το άσχημο.

            Έφυγα να διαβάσω το κόμικ τώρα.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #81
              Παρακολουθώ από την αρχή τα Posts σου και εντάξει ο,τι και να πω θα είναι πολύ λίγο απλά respect
              Έχω ψηθεί να το πάρω το παιχνίδι, το έχει και με 12 ευρώ στο zavvi, για Χριστούγεννα θα είναι ότι πρέπει νομίζω.

              Comment


              • #82
                Πάμε για ένα τελευταίο post, αυτό θα είναι βαρβάτο.

                Ο τελευταίος βασικός κόσμος δεν ήταν άλλος από το Lonesome Manor. Είχα αναφέρει ήδη το καρτούν και το στριπ λόγω του γραφείου ντετέκτιβ του Οράτιου, όμως απ' ό,τι φαίνεται δημιούργησαν ολόκληρο κόσμο πάνω του, συν μία 2D πίστα μετάβασης, ωραία πράματα.

                Ο κόσμος είναι εμπνευσμένος από το καρτούν Lonesome Ghosts όπως επίσης και από τη στοιχειωμένη βίλα της Disneyland. Τα 4 φαντάσματα του καρτούν δίνουν το παρόν για νέα quests, ενώ στη συνέχεια προχωράμε στο εσωτερικό της βίλας για να παλέψουμε τους εγκέφαλους της υπόθεσης, τον τρελοδόκτωρα και το φάντασμα.

















                Το εσωτερικό της βίλας είναι κυρίως εμπνευσμένο από την ατραξιόν της Disneyland. Η κάθε μικρή λεπτομέρεια είναι βασισμένη κάπου. Φαντάζομαι πως υπάρχουν πολλά ψιλολοίδια που δεν παρατήρησα, όμως ας ρίξουμε μια ματιά στα πιο βασικά "εκθέματα".

                Pipe Organ. Το πιάνο αυτό σε βοηθάει αν το βοηθήσεις, ενώ αν του φερθείς άσχημα, καλεί αντιπάλους για να σε ξεπαστρέψουν. Αναφέρει πως η ψυχή του βρίσκεται στα πλήκτρα του, αναφορά στον κακό της ταινίας Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas, ονόματι Forte. Στην φωτογραφία ο Forte δεν φαίνεται καλά, μπορείτε να δείτε τα βίντεο για να καταλάβετε καλύτερα την ομοιότητα.







                Παρεμπιπτόντως, ένας από εχθρούς που σου στέλνει αν δεν τον βοηθήσεις, είναι τούτο 'δω



                Φρικιαστικό θέαμα, δεν μπορείτε να πείτε Συνεχίζοντας, ένα ακόμα καλύτερο, η Madame Leota. Ακολουθεί εικόνα της από την Disneyland, από την ταινία που κυκλοφόρησε το 2003 και από το παιχνίδι. Η συγκεκριμένη μαντάμ είναι μία τύπισσα που μιλάει μέσα από μία κρυστάλινη σφαίρα. Και αν αυτό δεν σας φαίνεται ανατριχιαστικό, πού να τη δείτε στο φυσικό της περιβάλλον στην Disneyland. Μιλάμε για τρόμο, όχι αστεία. Δείτε οπωσδήποτε το παρακάτω βίντεο για να καταλάβετε τι μεγαλείο πρόσθεσαν στο Epic Mickey.






                Πάμε τώρα να δούμε μερικά λιγότερο σημαντικά ευρήματα που θεωρώ άξια καταγραφής. Για αρχή οι προτομές της βίλας, για τις οποίες δυστυχώς δεν βρήκα εικόνες από το παιχνίδι και δεν σκέφτηκα να τραβήξω ο ίδιος. Στο παιχνίδι εμφανίζονται ως Marble busts αντί για Singing busts.


                Ένα από τα πολλά πορτραίτα του παινχιδιού που εμφανίζονται και στη βίλα της Disneyland, όπως επίσης και εικόνες 2 πολύ γνωστών μας.




                Ακόμα μία φωτογραφία. Προσέξτε την σκισμένη εικόνα στα δεξιά. Σας θυμίζει τίποτα; Όσοι έχετε δει την Πεντάμορφη και το τέρας (από τις καλύτερες ταινίες της Disney κατ' εμέ) θα παρατηρήσετε πως είναι το πορτραίτο του τέρατος όσο ήταν πρίγκιηπας, το οποίο στην ταινία το έσκισε επειδή δεν μπορούσε να το βλέπει. Μέχρι κι αυτό έβαλαν σε μία γωνίτσα του παιχνιδιού, είναι τρελοί οι τύποι !!!!






                Μερικά Gargoyles, τα οποία με το που τα είδα, αναπόφευκτα μου θύμισαν τη σειρά κινουμένων σχεδίων της Disney που τα έσπαγε, την οποία όμως σπάνια έβλεπα επειδή έπαιζε ταυτόχρονα με το Dragonball, το οποίο δεν έχανα για κανέναν λόγο. Στη δεύτερη εικόνα έπιασα τον Μίκυ να χορεύει Gangnam Style






                Μία uber φωτογραφία του Μαύρου Φαντάσματος επειδή πρέπει να μπει



                Το τσεκούρι της Constance Hatchaway. Πώς είπατε, ποια είναι η τύπισσα; Η Κονστάνς είναι μία νεκρή νύφη που περιπλανιέται στην συγκεκριμένη ατραξιόν, η οποία σκότωσε τον άντρα της με ένα τσεκούρι. Μπορεί να μην εμφανίζεται η ίδια στο παιχνίδι, όμως ο Οράτιος σου ζητάει να βρεις το τσεκούρι της επειδή θα δώσει μεγάλη φήμη στο γραφείο υποθέσεών του. Για να το κάνουμε λιανά για όσους δεν κατάλαβαν. Σε ένα Disney παιχνίδι, ο Οράτιος σου ζητάει να βρεις το τσεκούρι μιας ψυχοπαθούς νύφης που περιπλανιέται τα βράδια σαν φάντασμα, με το οποίο σκότωσε τον άντρα της. Αν έχουν τον Θεό τους δηλαδή οι τύποι




                Αυτά για τους κυρίως κόσμους. Από εκεί και πέρα, ας κάνουμε μία αναφορά στα υπόλοιπα καρτούν μετάβασης σε κόσμους που απομένουν. Με τη σειρά που τα συνάντησα έχουμε

                Lonesome Ghosts - 1937. Το αναφέραμε και παραπάνω όμως ας μπει κι εδώ μιας και ολόκληρος ο κόσμος είναι βασισμένος πάνω του




                Mad Doctor - 1933. Επιτέλους, έκανε κι αυτός την εμφάνισή του. Τόσον καιρό βλέπαμε τον δόκτωρα χωρίς όμως να δούμε έναν 2D κόσμο.



                Haunted House - 1929. Αναμενόμενο πιστεύω, σε έναν τέτοιο κόσμο απλά έπρεπε να μπει χωρίς πολλά πολλά.




                Ye olden days - 1933. Το συγκεκριμένο καρτούν το είχα αναφέρει και σε προηγούμενο post, ως καρτούν του Μίκυ που εμπνεύστηκε από καρτούν του Όσβαλντ, το οποίο ήταν βασικό της ιστορίας και περιλαμβάνεται και ως unlockable extra. Ο λόγος για το "Oh what a knight" που έχουμε ήδη δει.







                Sleeping Beauty - 1959. Αυτό ομολογώ δεν περίμενα να το δω σε 2D καρτούν κόσμο. Όλοι οι προηγούμενοι 2D κόσμοι είχαν ως έμπνευση μικρά animation shorts, ενώ η Ωραία Κοιμωμένη είναι μία από τις σημαντικότερες ταινίες μεγάλου μήκους της εταιρίας. Θα παραθέσω και μερικές εικόνες από την ταινία για σύγκριση. Όταν έχεις συνηθίσει να βλέπεις μικρά shorts και κοντά στο τέλος του παιχνιδιού σου πετάγεται αυτό, καταλαβαίνεις πως το πράγματα σοβαρεύουν και πως το Μαύρο Φάντασμα τα έχει πάρει στο κρανίο.











                Fantasia - 1940. Ό,τι καλύτερο μπορούσαν να βάλουν για τελικό 2D κόσμο τη στιγμή που η όλη υπόθεση ξεκίνησε από τον γνωστό μάγο και τον Μίκυ στο ρόλο του ατζαμή βοηθού.







                Αυτά περί ανάλυσης ! Το παιχνίδι ήταν έπος, και προσωπικά το ευχαριστήθηκα στο έπακρο. Όπως είχε πει και ο Spector σε συνέντευξή του, όποιος βάζει να παίξει το παιχνίδι, παίζει ουσιαστικά ένα παιχνίδι μέσα στο παιχνίδι. Όσο προχωράει, προσπαθεί να καταλάβει από πού μπορεί να είναι το καθετί. Δυστυχώς δεν παρότριναν τον κόσμο μέσα από το game, έπρεπε ο καθένας να κάνει την έρευνά του.

                Πάντως προσωπικά κέρδισα πάρα πολλά μέσα από το Epic Mickey. Είδα πράγματα που δεν περίμενα να δω και γνώρισα πράγματα τα οποία δεν ήξερα μέχρι τώρα. Μέσα από τα posts που έκανα, έψαχνα και έβρισκα συνεχώς νέες λεπτομέρειες που μου διέφευγαν και πιστεύω είναι πολλές ακόμα που εξακολουθούν να μου διαφεύγουν. Αυτή η διαδικασία συνεχούς ψαξίματος / εύρεσης είναι το επικό στοιχείο στο Epic Mickey, το οποίο καταφέρνει να κάνει ό,τι δεν έχει κάνει κανένα άλλο παιχνίδι ποτέ στα χρονικά, τουλάχιστον στα πλαίσια της Disney. Το παιχνίδι δίχως υπερβολή είναι ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια.

                Θα έπρεπε να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να προσφέρει αυτήν την εμπειρία σε όλους τους παίκτες και όχι μόνο σε όσους ήδη ασχολούνται. Ακόμα και στα unlockables extras υπάρχει πάααααρα πολύς χώρος, θα μπορούσαν να είχαν βάλει τα 5πλάσια και ακόμα να έμενε κενό. Βάλε συνεντεύξεις, βίντεο, κείμενα, βάλε μέσα στο παιχνίδι να εμφανίζονται εικόνες της original Disneyland, βάλε πράμα γενικά να υπάρχει. Βέβαια στο Wii υπάρχει ο φυσικός περιορισμός του DVD, πραγματικά ένα Blu Ray format θα είχε βοηθήσει άπειρα στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ελπίζω στο Epic Mickey 2 για PS3 να το εκμεταλευτούν όπως πρέπει.

                ΟΥΦ, ΤΕΛΟΣ, αυτά από εμένα. Ευχαριστώ όσους απόλαυσαν το ταξίδι μαζί μου. Deus, ελπίζω τα άνωθεν posts να σε κάλυψαν Πάμε να βάλουμε φωτιά στο thread του Epic Mickey 2 τώρα

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #83
                  Phantom Duck άψογος.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #84
                    Παραθέτω για το ιστορικό μερικά scans από τις αρχικές σελίδες του κόμικ Epic Mickey που δημοσιεύτηκε και στη χώρα μας στο ΚΟΜΙΞ #274 διά χειρός Fabio Celoni. Δυστυχώς είναι στα γαλλικά. Βέβαια δεν φαίνεται το κείμενο έτσι κι αλλιώς, το βάζω κυρίως ως sneak peak.

                    Για κάποιον που δεν έχει παίξει το παιχνίδι, το κόμικ δεν θα του πει και πολλά πράγματα. Όμως αν το έχετε τερματίσει και ξέρετε τι περίπου παίζει με το παιχνίδι, θα το ευχαριστηθείτε όσο λίγα. Ωραία, μεγάλη και χορταστική ιστορία με πάρα πολλές αναφορές μέσα από το παιχνίδι, τις οποίες δεν θα τις εκτιμήσετε αν δεν το παίξετε πρώτα. Το κόμικ κυκλοφορεί και στο appstore για όποιον ενδιαφέρεται, με μερικές ακόμα ιστορίες του σύμπαντος του Epic Mickey.








                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #85
                      Ενα respect και απο εμενα στον phantom.Εχω ψηθει απειρα να παιξω το παιχνιδι τωρα

                      Comment


                      • #86
                        Αν βάλετε για ψάξιμο στο Pirate Bay "Disney Epic Mickey Graphic Novel", θα σας βγάλει ένα torrent με σκαναρισμένες ιστορίες Epic Mickey. Την βασική ιστορία που παρέθεσα παραπάνω (αυτή που δημοσιεύτηκε και στο ΚΟΜΙΞ) και τα 6 τεύχη "Tales of Wasteland" που έχουν τον χαβαλέ τους. Οι ιστορίες είναι στα αγγλικά, όποιος ενδιαφέρεται ας το κατεβάσει, είναι μικρό και αξίζει τον κόπο.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #87
                          Ρε σεις η Μαντάμ και τα Μπάστς είναι από την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ μου "βόλτα" της Disneyland (ναι τώρα το είδα)

                          Phantom Manor - Τελείως Tim Burton (και ιδιαίτερα corpse bride) φάση

                          Phantom Manor in Frontierland at Disneyland Paris - Complete HD POV/On-ride/Ridethrough — VISIT our website http://www.dlpguide.com for trip planning guides,...


                          kai

                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #88
                            Deus, δικό σου. Καλά, ας το δει και όποιος άλλος θέλει Ό,τι έχω μαζέψει από Epic Mickey.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment

                            Working...
                            X