Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια με καλώδια για TV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βοήθεια με καλώδια για TV

    Θα μιλήσω κυρίως για το Wiil, που σε αυτω έχω προβλήματα.

    Η τηλεόραση μου, είναι άθλια LCD που έχω πάνω απο 5 χρόνια της Toshiba.

    Δεν υποστηρίζει 60 hz, αν βάλω, καμιά φορά τα γράμματα τρεμοπαίζουν, και στην χειρότερη ΟΛΑ γίνονται σαν αρνητικό!

    Έτσι το βάζω πάντα στα 50 hz, αλλά και πάλι είναι ass.
    ------
    Έβαλα το Other M, και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα: Στο κάτω κάτω μέρος της οθόνης, μια γραμμή, όταν προχωράει γρήγορα η Samus τρεμοπαίζει, και είναι πολύ πιο έντονο σε φωτεινά περιβάλλοντα. Φταίει το game?
    ------

    Η TV μου δεν υποστηρίζει Composite.
    Αν αγοράσω "Ψηφιακό Αποκωδικοποιητή", που έχει θύρα composite, σημαίνει ότι θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;


    Εκτός απο το Composite υπάρχει και το "RGB Scart".
    Τι διαφορά έχει απο αυτό που είναι μαζι με το Wii;

    Θα μπορω να το χρησιμοποιήσω στην τηλεόραση μου;

    Thanks.

  • #2
    To rgb cable αποκωδικοποιει σημα 60 hz / ntsc ακομα και αν η τηλεοραση σου δεν το υποστηριζει οπως λες. Το απλο composite (yellow, red, white) δε το κανει αυτο.
    Δοκιμασε ενα rgb δε χανεις τιποτα αν και αυτα σε lcd δεν ξερω πως αποδιδουν - σε crt παντως κανουν φοβερη διαφορα.

    Τελος αλλη φορα να κανεις threads με καλυτερη... ονοματολογια (κανω edit βγαζοντας την παρενθεση σου) και να τα κανεις στο σωστο section.

    Comment


    • #3
      Ευχαριστώ για την πληροφορία.
      Sorry btw.

      Ενοούσα Component. :p Composite σχεδον όλες υποστηρίζουν.

      Μπερδεύω αυτες τις λέξεις.


      Δεν υποστηρίζει Component(green-blue-red-δεν θυμάμαι-είναι πολύχρωμο)
      δηλαδή αυτό.

      Λέει για HDTV(που εμενα δεν ειναι).
      Πες ότι έχω HDTV με θυρα component.

      Τι διαφορά θα είχα;(Κάνει και 30 ευρώ-παιχνίδια παίρνεις με τόσα).


      ΟΚ λέω να δοκιμάσω το RGB cable
      Υπάρχει κάτι παρόμοιο με το GameCube, αλλά που να το βρεις....

      Comment


      • #4
        To component δε νομιζω να σου εκανε display 60hz αν η tv δεν το υποστηριζει.
        Κατα τ' αλλα βοηθαει για να βγαλει progressive σημα το Wii (EDTV οπως λεει, Ε=Enhanced γιατι High δεν ειναι σιγουρα).

        RGB για Cube πλεον δυσκολα θα βρεις οντως, μεσω νετ ομως θα ειναι πολυ απλο.
        Επισης ο,τι καλωδιο θες ας κανει το official 30, με λιγο ψαξιμο τα unofficial κανουν 10 το πολυ.

        Comment


        • #5
          RGB εscart ιναι η καλυτερη λυση στην δικια σου περιπτωση, θα σου προτεινα ομως να το συνδεσεις σε καμια παλια crt sd tv, ειχα παρομοια εμπειρια με παλια lcd tv οταν πηρα το wii τελη 2006 και το τελικο αποτελεσμα ητανε τραγικο, ok η εικονα δεν ητανε τοσο χαλια αφου 640*480 εβγαζε το wii 640*480 αναλυση ειχε και η tv, περα απο αυτο ομως απλα ΔΕΝ, και το χειροτερο ητανε η επιδραση που ειχε στο gameplay, θυμαμαι προσπαθουσα να παιξω baseball και χτυπαγα την μπαλα 2 στις 10 φορες.

          Βγαλε την crt απτην ντουλαπα λοιπον οι καλυτερες λυσεις για την περιπτωση σου του wii ειναι καλωδιο vga -> CRT PC monitor και CRT EDTV, το τελικο αποτελεσμα σε ενα τετοιο στησιμο που ειναι ρυθμισμενο σωστα ειναι παρα πολυ καλο, μακαρι να παιζανε ολοι ετσι τα παιχνιδια του wii αντι να τρωνε downscaling στην μαπα.

          Comment


          • #6
            Δεν έχω CRT.

            Και πετάξαμε εκείνη την 30 χρονών της γιαγιάς μου.

            Ίσως στο σπίτι της άλλης γιαγιάς μου.

            Comment


            • #7
              Θα συμφωνήσω και εγώ πως η καλύτερη λύση για εσένα είναι ένα RGB Scart καλώδιο. Αυτό που έχει το Wii είναι ένα απλό AV καλώδιο, ο scart αντάπτορας που είναι μαζί στην συσκευασία δεν αλλάζει τίποτα στην ποιότητα ούτε φτάνει τις δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει ένα κανονικό scart καλώδιο, όπως το RGB που ανέφερες.

              Όσο έπαιζα σε αναλογική TV θυμάμαι η μεγαλύτερη διαφορά που είχε το RGB Scart ήταν η πολύ καλύτερη απόδοση στα χρώματα από ότι το απλό AV καλώδιο. Τα χρώματα ήταν πιο έντονα και ζωντανά. Άλλες ιδιαίτερες διαφορές στην εικόνα δεν παρατήρησα. Αλλά η δική μου tv αν και αρκετά παλιά δεν είχε πρόβλημα με 60Hz... Ακούγεται λίγο περίεργο για 5ετες μοντέλο να έχει πρόβλημα με αυτό... Πάντως δεν έχεις τίποτα να χάσεις....

              Α! Και μην προτιμήσεις το official RGB της Nintendo, θυμάμαι κάπου διάβασα πως δεν είναι και τόοοσο καλό... Υπάρχουν εξίσου καλά ή καλύτερα 3rd party σε πολύ φτηνότερη τιμή. Πάντως η καλύτερη ποιότητα γίνεται πράγματι με component ή vga που όμως είναι αρκετά ακριβότερο νομίζω και προσφέρεται μόνο από μια εταιρία
              Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
              ---------------------
              animEΛ_ΛΑΣ

              Comment


              • #8
                Υπάρχει στα 15 ευρώ (μισή τιμη απο το official) το component της Speedlink

                Comment


                • #9
                  ΝΑ ΣΗΜΗΕΙΩΣΩ!!!

                  Η tv μου έχει 3 scart ports!
                  Μήπως αν δοκιμάσω σε άλλο port θα δουλέψει 60 hz?
                  Μήπως δεν υποστηρίζει η TV μου όυτε το rgb?
                  Μήπως 1 απο τα 3 ports?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Linkmastersword View Post
                    Υπάρχει στα 15 ευρώ (μισή τιμη απο το official) το component της Speedlink
                    Ναι, component βρίσκεις αρκετά σε φτηνή τιμή πέρα του official και εγώ το δικό μου για 10€ περίπου το πήρα και είμαι μια χαρά ευχαριστημένος. Για το VGA καλώδιο αναφερόμουν πως είναι πιο ακριβό και μόνο από μια εταιρία. Αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό:
                    VGA Cable for PlayStation 3, Nintendo WiiSeparate signal input ports for Wii™ and PS3™One RGBHV signal output, 15 pin, can be connected to PC monitor or HDTVRed and white stereo signal output with RCA portsGreen RCA port is a colorless video output port, which is used to adjust the output format of game consoles.No need for an extra power supply160cm length VGA cableTransfer pictures from the Wii™ and PS3™ console that can be displayed on a PC monitor or HD TV. The resolution of the pictures is 480p (640*480) when connecting with the Wii™ game console. The resolution of the ...


                    Originally posted by Linkmastersword
                    ΝΑ ΣΗΜΗΕΙΩΣΩ!!!
                    Η tv μου έχει 3 scart ports!
                    Μήπως αν δοκιμάσω σε άλλο port θα δουλέψει 60 hz?
                    Μήπως δεν υποστηρίζει η TV μου όυτε το rgb?
                    Μήπως 1 απο τα 3 ports?
                    Μήπως ρωτάς πολύ ενώ θα έπρεπε να το είχες δοκιμάσει ήδη προ πολλού;

                    Τι περισσότερες φορές μία SCART υποδοχή υποστηρίζει RGB, συνήθως είναι η πρώτη (αν και δεν είναι ο κανόνας, μου έχει τύχει να είναι διαφορετικά). Σε καλύτερα μοντέλα πιθανόν να υποστηρίζουν όλες RGB. Αν δεν υποστηρίζει καθόλου η τηλεόραση RGB τότε για PAL μηχάνημα και παιχνίδια δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε οτιδήποτε άλλο η οθόνη θα είναι η κόκκινη ή πράσινη ...

                    Εναλλακτικά επίσης μπορείς να δεις αν η τηλεόρασή σου έχει υποδοχή S-Video για το ανάλογο καλώδιο. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα από το RGB Scart. Αν και στην Ευρώπη δεν είναι τόσο διαδεδομένο, ίσως να μην το βρεις εύκολα αυτό το καλώδιο.
                    Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                    ---------------------
                    animEΛ_ΛΑΣ

                    Comment


                    • #11
                      Ακούστε τι έκανα!

                      Έκανα κάτι τρελά πειράματα!
                      Έβγαλα το scart του Wii απο το 2ο, στο πρώτο port.
                      Και έχει ελάχιστα λιγότερο ξέρετε τρεμόπαιγμα, και είναι μάλιστα εμφανές!

                      Δηλαδή σήμερα θα πάω στο public στο Mall που το ειχα δει κ όλας και θα το αγοράσω το RGB.

                      Αυτό που με ενοχλέι είναι ότι αφού το πάρω, μην πάνε οι γονείς μου και αγοράσουν καμια HD με θύρες για component, και θα θέλω να αγοράσω το component καλώδιο.

                      Official θα πάρω btw.

                      Comment


                      • #12
                        Αγόρασα το καλώδιο!

                        Πραγματικά τα αποτελέσματα ήταν εκθαμβωτικά!!!

                        Δεν έχω ξαναδεί τόσο καθαρή οθόνη!
                        Σαν όνειρο...

                        Αλλά έχω ένα προβληματάκι!

                        Λοιπον, το έβαλα στο Port 1, και είδα τρομερά αποτελέσματα. Μετά με έτρωγε να το δοκιμάσω και στα άλλα, και μόνο το 2 έδειχνε επείσης καθαρή εικόνα.

                        Τις αλλαγές τις έκανα ενώ το Wii ήταν ανοιχτό, θα μπορούσε να είναι αυτή η αιτία για το πρόβλημα μου,


                        ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ

                        Στο κάτω μέρος της οθόνης ΜΟΝΟ στα 60 HZ, έχει μια μαύρη "κομμένη" γραμμή.

                        Τι θα κάνω #!_ωτη μου;

                        Comment


                        • #13
                          Εβαλα το wii στη 20άρα F&J.

                          Δεν υπάρχει η μάυρη γραμμή, αλλά υπάρχει ενα πολυυυυυυυυ μικρό flickering κάτω κάτω.

                          Είναι θέμα τηλεοράσεως και μόνο.

                          Ευχαριστώ για τη βοήθεια, πραγματικά τώρα η εμπειρία είναι σαν HD, βέβαια, δεν είχα ποτέ HD τηλεόραση.

                          Aλλά μπορείς να πεις ότι είναι γαμάτο.


                          Μια τελευταία ερωτησούλα.
                          Στην επιλογή "TV Type", η τελευταία επιλογή είναι "ΕDTV-HDTV 480p"

                          Πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω;
                          Πρέπει να έχω HD TV;

                          Αν έχω, θα δουλεύει απο μοναχό του ή θα πρέπει να πάρω Component.

                          Και πάλι ευχαριστώ.

                          BTW στο Amazon το πουλάει 10 λίρες.(official πάντα)

                          Comment


                          • #14
                            Πρέπει, και πρέπει.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #15
                              HD δεν το λες, αλλά τέλος πάντων

                              Αυτή η επιλογή ενεργοποιείται μόνο με κατάλληλο καλώδιο και ως λογικό είναι συμβατή με την κατάλληλη τν.
                              Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                              ---------------------
                              animEΛ_ΛΑΣ

                              Comment

                              Working...
                              X