Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μήπως να προσγειωθούν λίγο οι pc "porters"?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μήπως να προσγειωθούν λίγο οι pc "porters"?

    Δε θέλω να γράψω κείμενο, το παραδείγματα πάρα πολλά, με τραγικότερο όλων τούτο:



    Φυσικά δεν έχετε καταλάβει για τι μιλάω...ετοιμαστείτε!!

    System Requirements:
    Operating System : Microsoft Windows XP / Windows Vista
    Processor : Intel Core 2 Duo at 1.8 Ghz / AMD Athlon 64 X2 at 2.0 Ghz
    Video Card : 256 MB VRAM – NVIDIA GeForce 7 / ATI Radeon X800
    Memory : 1 GB RAM
    Hard Disk : 500 MB of free Hard Drive space
    Sound Card: DirectX 9.0 Compatible
    Direct X : 9.0c
    Controls : Keyboard & Mouse
    Installation : DVD-ROM Drive

    Μάλιστα... Μπορώ στον υπολογιστή μου να τρέξω flawless το Oblivion, αλλά ίσα που πληρώ τα requirements του... Puzzle Quest 2...

    Ίδιες τραγικότητες αντιμετώπισα και σε Braid, Winterbottom etc...
    Ακούω τη γνώμη σας...
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

  • #2
    Den exw na pw polla panw sto thema alla, to puzzle quest 2 to perimenw poly giati to 1 htan fovero game!.
    Elpizw se ports gia PSP h kapoio handheld telos pantwn.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3


      Release date(s)
      DS
      NA June 22, 2010[1]
      Xbox Live Arcade
      NA June 30, 2010[2]
      PC
      NA August 12, 2010[3]
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #4
        PSP oxi?
        Ti moufes einai aftes?
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Ασε Somari και εδώ τα ίδια. Τα games που ανέφερες περιγράφουν χαρακτηριστικά αυτή την αντίθεση. Δεν ξέρω αν το κάνουν επίτηδες ή αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούν προορίζουν το game μόνο για πιο νέα hardware. Παράδειγμα αποτελεί και το XNA game studio που ακόμα και αν φτιάξεις ένα απλό παιχνίδι θες, σε σχέση με το παιχνίδι πάντα, δυνατό hardware.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #6
            Ρε άντε εκεί να το δικαιολογήσω λόγω debbugging etc...Αλλά σε sprite games τέτοια reqs? Ημαρτον
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              Και το τελικό game που δημιουργείται στο XNA θέλει ανάλογο hardware για να τρέξει.
              Κοίτα γενικά τα games με sprites θέλουν αρκετή μνήμη αν έχουν πολλά καρέ (παράδειγμα η κάρτα μνήμης που ήθελε το saturn για να τρέξει κατί 2d fighting games, ενώ στο psx έτρεχαν πετσοκομμένα), ε τώρα τα σχεδιάζουν και σε υψηλή ανάλυση (το braid πχ είναι σχεδιασμένο να τρέχει μόνο σε 720p), βάζουν και έξτρα εφε και αυξάνεται η απαίτηση. Μάλλον κάπως έτσι εξηγείται, τουλάχιστον εν μέρει.

              Το θέμα είναι ότι είναι ξενέρα επειδή και παλιά παίζαμε 2d παιχνιδάρες, φαινομενικά ίδιας ποιότητας και δεν κλαίγαμε.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Κοίτα, παίζω τωρα το puzzle quest 2, σε 720p και δείχνει να τρέχει και σε χαμηλότερο σύστημα (aka το τρέχω πολύ smooth)...
                Όσο για τις δικαιολογίς που δίνεις ισχύουν, αλλά στην περίπτωση του pq2 ή του winterbottom ισχύει μόνο το hi-def texturing. Κατα τ'άλλα είναι σαν 2d παιχνίδια του 1998.

                Απλά πιστεύω ότι τα φτιάχνουν ραμπίδηδες τα νέα games, χωρίς να τους ενδιαφέρει να φτιάξουν resource saving κώδικα.
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #9
                  Εγω θα πω το αλλο: πως ειναι δυνατον να εχουμε μια κονσολα οπως το 360 με συγκεκριμενο hardware να μπορει να μας δινει HD παιχνιδια τετοιας ποιοτητας (και χωρις ΑΑ ή οτιδηποτε τετοια φαση, δεν χαλιομαστε εκει, μιλαμε παντα περι γενικοτερου τεχνικου τομεα) και για το ιδιο ακριβως αποτελεσμα να χρειαζεται ενα PC τετραπλασιας δυναμης...

                  Καποια στιγμη αυτη η κοροϊδια με τα hardware specs του καθε παιχνιδιου στο PC θα πρεπει να σταματησει, ΟΣΟ καλα textures και να εχουν βαλει και ΟΣΟ περιπλοκα μοντελα κι αν εχουν.

                  Μαλιστα περιμενουμε το RAGE της id για να δουμε τι μηχανημα θα θελει για να τρεξει τερμα, αν και κατι μου λεει οτι θα ετρεχε υπεροχα και σε ενα PS3... Λεω γω τωρα...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Dj Solid View Post
                    Εγω θα πω το αλλο: πως ειναι δυνατον να εχουμε μια κονσολα οπως το 360 με συγκεκριμενο hardware να μπορει να μας δινει HD παιχνιδια τετοιας ποιοτητας (και χωρις ΑΑ ή οτιδηποτε τετοια φαση, δεν χαλιομαστε εκει, μιλαμε παντα περι γενικοτερου τεχνικου τομεα) και για το ιδιο ακριβως αποτελεσμα να χρειαζεται ενα PC τετραπλασιας δυναμης...
                    Εμ υπάρχει διαφορά... Στο Χ360 τρέχει μόνο το παιχνίδι, στο pc τρέχει ολόκληρο λειτουργικό ταυτόχρονα (άλλα 500 προγράμματα)
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #11
                      Δεν διαφωνω. Riddle me this: ειναι το λειτουργικο ικανο απο μονο του να δικαιολογησει τις απαιτησεις σε hardware του HALO 2 οταν εβγαινε για PC; Ή μηπως δεν μπορουν να σταματουν να τρεχουν απο πισω τα 500 ΑΧΡΗΣΤΑ προγραμματα και να τρεχει το λειτουργικο με τα βασικα και το παιχνιδι; Ή μηπως οι ποροι που χρειαζονται για ολα αυτα δικαιολογουν την αγορα μιας καρτας γραφικων ανω των 400 ευρω;

                      Γιατι σε αλλα λειτουργικα (Linux, MacOS) υπαρχει πολυ καλυτερη διαχειριση πορων και στα Windows γινεται το ελα να δεις απο πλευρας μνημης;

                      Επισης γιατι υπαρχουν τοσα και τοσα προγραμματα διαχειρισης μνημης για τα windows που εχουν "gaming mode" (κοινως τερματιζουν καθε αλλη αχρηστη λειτουργια του PC μονο και μονο για να ελευθερωσουν πορους για τα παιχνιδια);


                      Δεν ειναι δικαιολογια η υπαρξη λειτουργικου, αν και καταλαβαινω τι μου λες. Ενα συγχρονο λειτουργικο πλεον καταλαμβανει σε πορους κατω απο το 20% της συνολικης ισχυης ενος καλου μηχανηματος. Αυτο δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση τις παλαβες απαιτησεις που εχουν καποια παιχνιδια ομως.

                      Και ναι, ξερω πολυ καλα το ποσα διαφορετικα hardware configs μπορουν να υπαρξουν και το οτι η αναπτυξη ενος παιχνιδιου γινεται και με αυτο το ζητημα στην σκεψη του developer. Γνωμη μου ειναι πως δεν μπαινουν καν στην διαδικασια να αφιερωσουν χρονο για να κανουν οσο το δυνατον πιο ελαφρυ ενα παιχνιδι, παρα μονο βαζουν τον τεχνικο τομεα πανω απο τα specs του μεσου ορου για να συντηρησουν και την αγορα hardware.

                      Καποια στιγμη βεβαια ολο αυτο θα γυρισει boomerang, αλλα τελος παντων...
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνώ ότι παραδικαιολογούν την ανικανότητα με την ύπαρξη λειτουργικού. Εγώ παλιά είχα σκεφτεί, γιατί να μην υπάρχει "directx λειτουργικό". Δηλαδή όταν θες να παίξεις παιχνίδι να κάνεις restart σε αυτό το λειτουργικό (που να μοιάζει με dos οπότε να μην τρέχει ΤΙΠΟΤΑ) και απλά να τρέξεις το παιχνίδι σου...
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #13
                          Ή μια εκδοση gaming των Windows ας πουμε;...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #14
                            Οχι;
                            Αν η MS ανεπτυσσε ξεχωριστα λειτουργικο για κατι τετοιο θα ηταν σαν να βγαινει και να λεει πως τα Windows ειναι gtp.

                            Για το ολο θεμα ευθυνεται η τεμπελια των developers, οχι το εκαστοτε λειτουργικο.

                            Comment


                            • #15
                              Είναι καθαρά θέμα optimization του κώδικα. Τα παιχνίδια είναι γραμμένανα παίζουν σε συγκεκριμένο hardware και μετά το χάος. Δεν είναι ούτε θέμα λειτουργικού ουτε Windows, αλλά καθαρά θέμα τεμπελιάς.

                              Σομάρι πέστα γιατί τα λέω κι εγώ και δε με ακούνε.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment

                              Working...
                              X