Announcement

Collapse
No announcement yet.

PES vs FIFA: The everlasting debate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    World Cup με Γερμανία, μακράν το καλύτερο special shoot(καμπύλη και μετά full speed στο τέρμα, 100%). Τραγικό το special της Αργεντινής όπου ήσουν στο 50-50 αν θα σου κάτσει το τελευταίο ζιγκ-ζαγκ μέσα ή έξω από το τέρμα.

    Comment


    • #17
      Αλλα μπηκα να γραψω αλλα μιας και ειδα αυτο το ποστ του Ιμραχιλ δε μπορω να μην απαντησω. Πωπω τι αναμνησεις αυτο το παιχνιδι κι εγω μονο Γερμανια επαιρνα, ατελειωτη καλτιλα.
      Πρωτη πιστα στο γρασιδι, δευτερη πιστα με τις πετρες που ολο ετρωγες σαβουρες, τριτη πιστα με τον παγο που γλιστραγες αβερτα.. πολυ μπροστα.

      Οπως και να χει παλευω σιγα σιγα να κανω τη μεταβαση απο Pro σε FIFA και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα (points at Hideo) για το τι χρειαζεται να ξερει κανεις απο ελιγμους κτλ.

      Στο Pro εκανα ολη τη δουλεια κυριως με το R2 για να κοβω πλαγια και αμεσως μετα μπροστα, για να κανω dragbacks, και σε συνδυασμο με το R1 ειχα καποιες επιλογες (stop and go, stop and turn-around, καθως και το super-cancel για να κινω τον παικτη μου τελειως ελευθερα).

      Επειδη εγω δεν εχω FIFA και μολις το πηρε ο κολλητος μου καλο θα ηταν να ξερω τι γινεται με αυτα .
      Εχει πολλες τριπλες το FIFA, αλλα υποθετω πως ενα μεγαλο μερος δεν εχει ιδιαιτερη χρησιμοτητα.

      Θα θελα μια ιδεα λοιπον για το ποια ειναι τα απαραιτητα για να μοιραζεις επιτυχως σακουλες, thx in advance .

      Btw ευτυχως που ολα τα αλλα ειναι οπως ηταν και στο Pro (lob shot, lob through pass, early cross, shoot / cross feint, 1-2, εξοδος τερματοφυλακα κτλ).

      Comment


      • #18
        Ρε αφού όλοι παίζουμε ένα απο τα δύο κανονίζουμε FIFA/Pro meeting να παίξουμε μπαλίτσα; Εγώ τελικά στο Pro κατέληξα καθώς όλοι αυτό παίζουν.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Xeno View Post
          Επειδη εγω δεν εχω FIFA και μολις το πηρε ο κολλητος μου καλο θα ηταν να ξερω τι γινεται με αυτα .
          Εχει πολλες τριπλες το FIFA, αλλα υποθετω πως ενα μεγαλο μερος δεν εχει ιδιαιτερη χρησιμοτητα.

          Θα θελα μια ιδεα λοιπον για το ποια ειναι τα απαραιτητα για να μοιραζεις επιτυχως σακουλες, thx in advance .
          Προστασια μπαλας
          Ειναι αρκετα χρησιμο(ειδικα στο 11) το κουμπι προστασιας της μπαλας.Ειναι το κουμπι του τρεξιματος(εγω το εχω στο R1 oπως στα προ).Οταν νιωθεις οτι δεν εχεις χωρο και ο αντιπαλος ειναι ετοιμος να σου παρει την μπαλα το πατας και ο παιχτης αυτοματα βαζει στην πλατη του τον αντιπαλο.(καλο ειναι να το συνηθισεις να το πατας συχνα).
          Με αυτον τον τροπο κερδιζεις καποιον χωρο,για να ξεφυγεις μετα απο τον αντιπαλο.

          Τριπλα/Κρατημα μπαλας
          Πατωντας το L2 (εκει το εχω εγω) ο παιχτης κραταει την μπαλα κοντα στα ποδια του καθως προχωρα στο γηπεδο),οποτε μπορει να στριψει πιο ευκολα σε κλειστους χωρους και να αποφυγει μαρκαρισματα.Ειναι και αυτος ενας τροπος που με την εμπειρια γινεται και πιο χρησιμος,γιατι καλο ειναι να μην κανεις καταχρηση.
          Με L2+τρεξιμο κανει το ιδιο (κραταει υπο τον ελεγχο του την μπαλα),αλλα
          τωρα μπορεις να ξεφυγεις πιο ευκολα απο τον αντιπαλο.
          Οι παραπανω ειναι οι απλες τριπλες/κρατημα μπαλας που πρεπει να τις χρησιμοποιεις παντα. κατ'εμε.

          Τριπλες
          Οι τριπλες ειναι αλλες δυσκολες αλλες ευκολες και εξαρταται φυσικα απο τον καθε παιχτη.
          Γινονται με το L2 πατημενο και τον Δεξι αναλογικο.Ειναι αρκετα δυσκολο να πετυχουν,αλλα ειναι εντυπωσιακες.
          Επισης υπαρχει και ο κλασικος τροπος τετραγωνο+Χ,οπου ο παιχτης κανει κοφτη τριπλα,ενω σε συνδιασμο με πατημενο το L2 καποιοι παιχτες κανουν 2 επιπλεον τριπλες(με το ιδιο και καλυτερο αποτελεσμα της κοφτης).
          Αν εχεις γρηγορο παιχτη(κυριως με καλο ξεπεταγμα) μπορεις να επιταχυνεις πετωντας την μπαλα μπροστα με τον δεξι αναλογικο(μονο).Ο παιχτης αν ειναι γρηγορος και αν το ξεπεταγμα γινει την καταλληλη στιγμη θα μπορεσει να ξεφυγει.

          YΓ.Eπισης καλο ειναι ,οταν συνηθισεις τα παραπανω,να αρχισεις να παιζεις στο semi manual.Και μετα μπορεις να πας και στο σκετο manual που θελει αρκετη..υπομονη.

          Comment


          • #20
            Αυτο με την προστασια ειναι φανταζομαι οταν εισαι ακινητος και απλα κρατας το τρεξιμο;

            Το αλλο με το κρατημα μπαλας ειναι σαν να κρατας το R2 στο Pro αν εχω καταλαβει καλα και εδω οι παικτες ειναι πιο δυσκινητοι οσο κρατας αυτο το κουμπι, οποτε ζοριζομαι αρκετα να στο να αποφευγω καπως ετσι τους αντιπαλους παικτες.

            Συνηθως πιστευω οτι χανω πολυ χρονο οταν θελω να μεταβω απο τρεξιμο στο L2 μιας και συνηθως ο παικτης που ελεγχω σταματαει αρκετα ατσουμπαλα, αντι απλα να ριξει ρυθμους στο τρεξιμο και να κραταει τη μπαλα πιο κοντα του.

            Το shot feints (square-x) ειναι σταθερη αξια αλλα κρατωντας το L2 δεν τα εχω δοκιμασει. Will do .

            Το αλλο που λες πως πετας τη μπαλα μπροστα με τον δεξιο αναλογικο πως γινεται;

            Τελος αναρωτιεμαι κατα ποσο η ουσια βρισκεται και στις τριπλες που γινονται με τη χρηση του right analog.

            Εκανα τα πειραματα μου παιζοντας solo αρκετη ωρα εκει που φορτωνει το παιχνιδι κι εχεις μονο εναν παικτη και καταφερα αρκετα πραγματακια αλλα ακομα εχω απειρο δρομο μεχρι να φτασω στο σημειο να τα κανω αυτα in-game και προφανως και στη σωστη στιγμη.

            Ειδα το παρακατω video και πηρα μερικες ιδεες, αλλα οκ οτιδηποτε αλλο βρειτε ειναι ευπροσδεκτο σιγουρα. Btw κατι ψιλα απο τις τριπλες που δειχνει δε μου βγαιναν με τιποτα :/.

            Comment


            • #21
              Πολύ χρήσιμο στην άμυνα είναι το jockey για να κοιτάς αντίπαλο όταν μαρκάρεις και να κινείσαι πλαγίως κλείνοντάς του χώρους αντί να τρέχεις πάνω-κάτω σαν κοτόπουλο. Κρατώντας πατημένο το LT σε pad 360, στο PS δε θα υπάρχει λογικά γιατί είναι μόνο για επαγγελματίες.
              Παίζει κανείς Live το 10 ή το 11; Αν ναι το gamertag μου το ξέρετε(αν δεν το ξέρετε να με ρωτήσετε να σας το πω)

              Comment


              • #22
                Originally posted by Xeno View Post
                α)Αυτο με την προστασια ειναι φανταζομαι οταν εισαι ακινητος και απλα κρατας το τρεξιμο;

                β)Το αλλο με το κρατημα μπαλας ειναι σαν να κρατας το R2 στο Pro αν εχω καταλαβει καλα και εδω οι παικτες ειναι πιο δυσκινητοι οσο κρατας αυτο το κουμπι, οποτε ζοριζομαι αρκετα να στο να αποφευγω καπως ετσι τους αντιπαλους παικτες.

                γ)Το αλλο που λες πως πετας τη μπαλα μπροστα με τον δεξιο αναλογικο πως γινεται;

                δ)Τελος αναρωτιεμαι κατα ποσο η ουσια βρισκεται και στις τριπλες που γινονται με τη χρηση του right analog.
                α)Ναι ,γιατι αν πατας τον αριστερο αναλογικο παραλληλα,τρεχεις.

                β)Ναι το σκετο κρατημα της μπαλας με το κουμπι της τριπλας,ουσιαστικα σε βοηθαει στο να στριβεις πιο ευκολα(ειναι χρησιμο στο κρατημα τις μπαλας,ωστε να μην κουτουλας στους αντιπάλους και οχι μονο).Να περασεις παιχτη με αυτον τον τροπο ειναι δυσκολο.Αυτο γινεται πιο ευκολα οταν πατας συγχρονος και το τρεξιμο.Τοτε γινεται κρατημα μπαλας/τριπλα(προσθετει ταχυτητα).

                γ)Γενικοτερα κατευθυνοντας τον δεξι αναλογικο προς καποια πλευρα,ο παιχτης κανει ενα ξεπεταγμα(ειναι σαν το Pes που παταγαμε 2 φορες την κατευθυνση),αυτο μπορει να γινει και τριπλα ορισμενες φορες.
                Δες στο βιντεο στο 0.7 τον Ντρογκμπα.Απλα την ωρα που θεωρεις οτι ο αντιπαλος κανει προσπαθεια για να σε κοψει(ειτε τακλιν ,ειτε προβολη),κατευθυνεις με τον δεξι αναλογικο το ξεπεταγμα του παιχτη σου.Ειναι αρκετα χρησιμο και στο fifa 11 περισσοτερο απο τα προηγουμενα.

                δ)Ειναι δυσκολες αυτες οι τριπλες.Εγω προσωπικα δυσκολευομαι πολυ.Βλεπω αλλους ομως στο online να κανουν οργια με αυτο τον τροπο.

                Τωρα για το βιντεο που εβαλες.Αυτα ειναι τα νεα skills,δλδ δυσκολοτερα και απο τα παλια.
                υπαρχουν tutorials με ολες τις βασικες τριπλες στο youtube.

                Αυτο που λεει ο Imrahil(jockey) ειναι πολυ χρησιμο,αλλα και γι αυτο θα δεις με τον καιρο που χρειαζεται και που οχι.

                Comment


                • #23
                  Thanks, θα τα δοκιμασω λιγα λιγα ολα αυτα.
                  Αυτο που λες στο γ) γινεται χωρις να κρατας το L2 φανταζομαι.
                  Δωσε και κανα tutorial με τις βασικες τριπλες που λες απο τα προηγουμενα FIFA κτλ γιατι πρεπει να εχω να παιξω FIFA σοβαρα απο το 99.

                  Κατα τ' αλλα stop the press - συμβουλες απο Imrahil παρακαλω. Αντε να δουμε τι λεει και το jockey .. Εγω ως τωρα για ελευθερη κινηση ειχα μαθει με το super cancel του PES (R1+R2) που εδω απ' οσο καταλαβα γινεται με τα LT+RT...

                  Για online βασικη προυποθεση ειναι να ξοδευτω και να το παρω. Για να γινει αυτο ή θα περιμενω να το βρω σε μια λογικη τιμη ή θα κολλησω ασχημα και θα το τσιμπησω asap, μεσα στο ΠΣΚ πιστευω θα το τιμησω λιγο παραπανω.

                  Comment


                  • #24
                    Ναι για το (γ) δεν χρειαζεται να πατας το L2.Απλα τον δεξι αναλογικο.
                    Δες εδω μετα το 0.35
                    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


                    Δες και αυτο και υπαρχουν και αλλα βιντεακια διπλα.
                    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

                    Comment


                    • #25
                      Πωπω τι ηταν αυτο, χθες επεσε αλλο ενα 5ωρο καψιμο.
                      Το μαθημα της ημερας ηταν μαλλον το finesse shot το οποιο κανει φοβερη δουλεια σε tet a tet οπως φαινεται.
                      Κατα τ' αλλα ακομα παιδευομαι παρα πολυ στις τριπλες και τα συναφη, αλλα οκ που θα παει κι αυτο, θα βελτιωθω.

                      Εζησα και μετα απο καιρο το γελιο που βγαζουν αυτα τα παιχνιδια, οι random ατακες και το κορυφαιο trash talk. Παιζαμε και 4πλο, οποτε οκ απογειωθηκε η εμπειρια. Καποιοι παιχτες συνοδευονταν απο στανταρ ατακες παντως, οπως ο johnny-cola Govou και ο τριποδος Cisse.
                      Pure win λεμε .

                      Comment


                      • #26
                        Το finesse shot ειναι χρησιμο ναι,οπως και το δυνατο σουτ με πατημενο το L2.

                        Comment


                        • #27
                          Ναι ε; Αυτο δεν το ξερα καν.
                          Agh πρεπει να παρω το παιχνιδι asap οπως φαινεται.

                          Comment


                          • #28
                            Ε βεβαια να το παρεις.
                            Οσο περισσοτερο παιζεις τοσο περισσοτερα μαθαινεις.
                            Το δυνατο σουτ ειναι πολυ χρησιμο και αυτο.

                            Comment

                            Working...
                            X