Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορητοί υπολογιστές...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Laptop και gaming δεν πάνε μαζί. Ειδικά στα 500Ε.
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • #17
      Mε γείωσες τώρα... Καλά θα πάρω PSVita τότε.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Γιατί θες laptop;
        Μπορείς να φτιάξεις ένα κάλο desktop με αυτά τα λεφτά.
        I'm back bitches... Version 2.0

        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

        Comment


        • #19
          Έχω desktop απλά σε ένα μήνα θα βρίσκομαι εκτός έδρας για ένα πολύ μεγάλο διάστημα και δεν θέλω να χάσω την επαφή με το gaming ή τις σειρές που βλέπω.

          Μπορεί δλδ το Mass Effect 3 να πηγαίνει καρέ καρέ στα μηχανήματα που παρέθεσα, όμως τίτλους σαν το Kingdoms of Amalur π.χ. που δεν είναι απαιτητικοί ή γενικότερα τίτλους πενταετίας δεν θα μπορεί να τους τρέξει; Έστω και με lowest των lowest ρυθμίσεις, δεν κολλάω εκεί, αρκεί να μην πηγαίνει frame ανά frame.
          sigpic

          Comment


          • #20
            Μια χαρα ειναι τα laptops για gaming. ΟΚ προφανως υστερουν αρκετα σε σχεση με ενα desktop στα ιδια χρηματα αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορεις να απολαυσεις τιτλους. Το δικο μου laptop εκανε 600€ πριν 3 χρονια σχεδον και παιζει Skyrim σε medium setting στα 20-40 fps.

            Εκει που χανουν κυριως ειναι στη ταχυτητα του δισκου, συνηθως ειναι στα 5400 rpm οπως αυτο που εχεις βρει. Στα desktop η ταχυτητα των δισκων παιζει απο 7200 ως 10.000 - καλα αμα βαλεις ssd δε το συζηταμε.

            Anyway μια χαρα μου φαινεται το εν λογω κομματι απλα δε ξερω τι απαιτησεις εχεις στο θεμα του gaming.

            ΥΓ: Προσωπικα δε με βλεπω να ξαναγυριζω στα desktops ποτε και οσο πιο συντομα τα ξεχασει και η αγορα (οκ θελουμε αρκετα χρονια ακομη γι' αυτο), τοσο το καλυτερο...

            Μπορεί δλδ το Mass Effect 3 να πηγαίνει καρέ καρέ στα μηχανήματα που παρέθεσα, όμως τίτλους σαν το Kingdoms of Amalur π.χ. που δεν είναι απαιτητικοί ή γενικότερα τίτλους πενταετίας δεν θα μπορεί να τους τρέξει; Έστω και με lowest των lowest ρυθμίσεις, δεν κολλάω εκεί, αρκεί να μην πηγαίνει frame ανά frame.
            Πλακα κανεις, εδω το δικο μου παιζει τιτλους πενταετιας σε medium - low αναλογα το game, κτος αν μιλαμε για Crysis.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #21
              Ωραίος ρε Rampater! Το σχόλιο σου για Skyrim ήταν spot on! Δεν έχω περισσότερες απαιτήσεις από αυτό που ακριβώς περιέγραψες.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Originally posted by Ramparter View Post
                ΥΓ: Προσωπικα δε με βλεπω να ξαναγυριζω στα desktops ποτε και οσο πιο συντομα τα ξεχασει και η αγορα (οκ θελουμε αρκετα χρονια ακομη γι' αυτο), τοσο το καλυτερο...

                Προσπαθω να βρω που ειναι το καλυτερο αλλα πραγματικα δυσκολευομαι.


                @Deus
                Για κάτι τέτοιο δε θα έχεις θέμα. Νόμιζα ότι το θες για σοβαρό gaming.
                Λογικά οτιδήποτε με αυτόνομη κάρτα γραφικών και ικανή ποσότητα RAM θα σε καλύψει.
                I'm back bitches... Version 2.0

                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                Comment


                • #23
                  Όχι όχι δεν έχω απαιτήσεις, για αυτά υπερκαλύπτομαι με το desktop ή το Ps3 για οτιδήποτε δεν βγαίνει σε PC.

                  Eπομένως απ'τη στιγμή που το 3ετίας laptop του Rampater τρέχει το Skyrim σε medium setting στα 20-40 fps, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το παιχνίδι να τρέχει θέλω, τα υπόλοιπα είναι φρου φρου κι αρώματα που τα έχω ήδη στον desktop.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    To skyrim εχω την αισθηση οτι γενικα αποτελει εξαιρεση ως προς τις απαιτησεις σε σχεση με τους υπολοιπους τιτλους που κυκλοφορουν τωρα. Βεβαια μην βασιστεις σε αυτο που σου λες καθως δεν το εχω ψαξει προσωπικα, μονο απο πραγματα που εχω ακουσει.
                    Παντως σιγουρα δεν σημαινει οτι επειδη ειναι laptop δεν μπορει να τρεξει games, παλια παιχνιδια λογικα θα τα τρεχει και ανετα σχετικα.

                    Στην θεση σου προσωπικα θα επαιρνα ενα psp. Ενταξει μπορει να μην ειναι η καλυτερη λυση ουτε για gaming ουτε για να βλεπεις σειρες αλλα μιλαμε για το 1/5 του κοστους.

                    Comment


                    • #25
                      Xμμμ.... Το gaming είναι βασικά η πρώτη μου ανάγκη στην όλη φορητότητα του πράγματος που χρειάζομαι, μιας και σταθερές κονσόλες και desktop PC θα αργήσω να τα ξαναδώ.

                      Δεν με απασχολεί αν θα παίζω τις εντός του έτους κυκλοφορίες ούτε αν στη περίπτωση που τις παίξω, τις παίξω με τις ρυθμίσεις που θα ήθελα. Το Laptop γενικά μπορεί να με βολέψει και σε άλλα πράγματα, όπως να συνδεθώ ασύρματα και να κατεβάσω τις σειρές που θέλω ή γενικότερα στην άμεση ανταλλαγή αρχείων.

                      Το PSP είναι εντελώς άγνωστο χωράφι για μένα. Έχω χρόνια να ασχοληθώ με φορητό gaming και να τελικά που ήρθαν έτσι τα πράγματα που πλέον το σκέφτομαι σοβαρά.

                      // Επίσης με λίγα χρήματα παραπάνω βρήκα και αυτόν: http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tab...26-650-2VR.htm
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Το τελευταίο που έβαλες εννοείται οτι σαν specs είναι με τεράστια διαφορά το καλύτερο και θα μπορείς να παίζεις και σχεδόν οτιδήποτε σε Mid settings με αξιοπρεπέστατα frames. Το μοναδικό μειονέκτημα είναι πως η ποιότητα κατασκευής είναι Πλαίσιο, αλλά αυτό δεν σε νοιάζει και τόσο φαντάζομαι οπότε τσίμπα το και θα το χαρείς.

                        Comment


                        • #27
                          Το τελευταιο με διαφορα ειναι καλυτερο, για την ποιοτητα των Turbo-x δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα οσους γνωριζω που εχουν δεν ειχαν κανενα προβλημα..

                          Επισης Desktop>>>>>Laptop anyday...

                          Comment


                          • #28
                            Λόγω specs σε σχέση με τιμή το έβαλα, μου φάνηκαν όντως καλά. Η ποιότητα κατασκευής δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θεωρητικά με απασχολεί, δεν σκοπεύω εξάλλου να λιώσω πάνω στο laptop όπως κάνω στον desktop. Το σκέφτομαι σοβαρά, βέβαια +200 με πονάνε, αλλά να πάρω κάτι να είμαι ευχαριστημένος και στο μέτρο του δυνατού καλυμμένος.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              H διαφορά στην ποιότητα είναι τόσο μεγάλη που θα σου έβαζα εγώ τα συν 200 γιούρια άμα ήμουνα πουθενά κοντά να 'ούμ!
                              Σε χειρότερο laptop έχω ρίξει καμιά 500άρα ώρες civilization 4...

                              Comment


                              • #30
                                Xαχα μηνυμα ελήφθει, μέ βλέπω να κατηφορίζω Πλαίσιο αύριο πρωί. Μιας και είμαι στην φάση να δώσω τα λεφτά, ελπίζω να πάρω αυτό που θέλω και να μην γυρίσω σπίτι με κάνα PSVita
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X