Announcement

Collapse
No announcement yet.

The health thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The health thread

    Απλά τα πράγματα, tips και tricks καλής υγείας, έχοντας πάντα κατά νου ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία!

    Ξεκινάω με δυο δικές μου προτάσεις, διαπιστώσεις του τελευταίου καιρού:

    Κύστη Κόκκυγος

    Τι είναι: http://users.forthnet.gr/ath/sambalis/Pilonidal.htm

    Γιατί δεν θέλετε να το πάθετε: Σας δυσκολεύει να κάθεστε, λερώνει τα εσώρουχά σας και το κυριότερο, η επούλωση μετά την εγχείριση είναι αφάνταστα δύσκολη και επίπονη. Επίσης, έχει μεγάλη πιθανότητα επανεμφάνισης.

    Πως προλαμβάνεται: Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος, αλλά το οποίο είναι αρκετά καθοριστικό, είναι αποτρίχωση στην περιοχή. Όχι στην ευρύτερη περιοχή, στην στενή περιοχή του κόκκυγα, μην ανησυχείτε, δεν χρειάζεται να αποκτήσετε γυναικείους γλουτούς. Δυστυχώς όσο κι αν δεν θέλετε να το κάνετε, πρέπει. Αν το πάθετε, θα το μετανιώσετε.

    Γενικά πρόκειται για μια πάθηση πολύ συχνή, αλλά για την οποία ο κόσμος δεν πολυμιλάει - ίσως λόγω του ιδιαίτερου της περιοχής. Εγώ αποφάσισα να μιλήσω ανοικτά: Το έπαθα, πρόσφατα εγχειρίστηκα και ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου. Τυφλά προτείνω αποτρίχωση (την οποία θα κάνω κι εγώ μόλις επουλωθεί πλήρως το τραύμα), αλλά η επιλογή δική σας. Μην πείτε πως δεν ενημέρωσα.

    Πράσινο τσάι

    Τι είναι: Ελάτε τώρα, όλοι ξέρουμε.

    Γιατί δεν θέλετε να το πάθετε: Εεε...

    Πως προλαμβάνεται:
    Χμ...

    ΟΚ, κακό χιούμορ. Η αλήθεια είναι πως τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει να πίνω καθημερινά κι έχω αρχίσει να βλέπω βελτίωση της υγείας μου - όχι ότι είχα κάτι πριν. Συγκεκριμένα: Περισσότερη ενέργεια, καλύτερος ύπνος, καλύτερη λειτουργία του εντέρου και λιγότερες ασθένειες (ειδικά κρυολογήματα κ.λ.π. - το τσάι δεν είναι μόνο θεραπεία, αλλά και πρόληψη για τέτοιες αρρώστιες). Συν του ότι, αποδεδειγμένα, όπως μπορείτε να διαβάσετε και στην wiki π.χ., είναι και με πάρα πολλούς τρόπους ευεργετικό για την υγεία μακροπρόθεσμα, έχοντας αντικαρκινική δράση, βελτιώνοντας την λειτουργία του κυκλοφορικού και της καρδιάς κ.α.

    Αλλά αυτά τα τελευταία είναι γνωστά, εγώ εκεί που θέλω να εστιάσω είναι στο ότι αν αρχίσετε να πίνετε καθημερινά, ενδεχομένως να δείτε και άμεση βελτίωση. Παρένθεση: Παλαιότερα έπινα μαύρο τσάι (μακράν καλύτερο στην γεύση - το πράσινο το έβρισκα γενικά απαίσιο μέχρι να το συνηθίσω ), αλλά τότε δεν είχα διαπιστώσει κάτι παρόμοιο.

    -----------------------------------------------------------------------

    Αυτά από εμένα. Σειρά σας.

    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"


  • #2
    Burai δώσε τα φώτα σου!

    Comment


    • #3

      Bier ist gesund. Όλα τα άλλα είναι τρίχες.
      Ενίοτε και ένα jack on the rocks.

      Από εκεί και έπειτα με προσωπική χρέωση δίνω tips σε όποιον θέλει
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #4
        Από εκεί και έπειτα με προσωπική χρέωση δίνω tips σε όποιον θέλει

        Nα τα μαααααααας!!!

        Comment


        • #5
          Πονόλαιμος

          Συμπτώματα: Βήχας, συνάχι.

          Γιατί δεν θέλετε να το πάθετε: Πολλές φορές σας ανεβαίνει η πίεση και σας προκαλεί φρικτό πονοκέφαλο. Σε κάποιες περιπτώσεις θα ψηθείτε στον πυρετό και θα νοιώσετε για μία στιγμή ζαλάδες. Σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις θα σας φέρει ή γρίππη ή ίωση.

          Αντιμετώπιση: Πάντα να πίνετε χαμομήλι ή σκέτο τσάι και να φοράτε κάτι ζεστό προκειμένου να πέσει ο πυρετός και να φύγει γρήγορα ο πυρετός και ταυτόχρονα ο πονόλαιμος. Θα σας πάρει από 3 μέρες ως και μία βδομάδα να σας περάσει, ίσως και παραπάνω.
          sigpic

          Comment


          • #6
            ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΣ

            Γιατί δε θέλετε να το πάθετε: γιατί σας τρυπάει τον εγκέφαλο κανονικότατα αν είναι πόνος φλεγμονής και νιώθετε τρυπάνια στο κρανίο σας να φτιάχνουν πολυκατοικία.

            Αντιμετώπιση: Υποθέτοντας πως σας πιάνει το βράδυ και δεν έχετε δυνατό αναλγητικό (μονο αντιφλεγμονώδες, τα ντεπόν πονστάν κλπ ξεχάστε τα, είναι νουμπς για τον πόνο των δοντιών), αφήστε βλακείες του στυλ ούζο ασπιρίνες εντριβή κλπ. Εκτός του ότι δε κάνουν τπτ θα σας κάψουν και τα ούλα (πιθανώς). Εγώ πως βρήκα την ανακούφιση (προσωρινή βεβαια αλλά...); Μπουκώματα με ζεστό χαμομήλι! Δε ξέρω γιατί, το διάβασα, το έφτιαξα και μου πέρασε ο πόνος.

            Επίσης προφανώς καλό είναι να υπάρχει γαρυφαλλέλαιο στο φαρμακείο για αυτές τις περιπτώσεις... είναι φυσικό παυσίπονο και αυτό που μας πασαλείβει ο οδοντίατρος πριν αρχίσει τους σαδισμούς.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              Εγώ που δεν είμαι πολύ τριχωτός χρειάζεται να ανησυχώ για την κύστη; Δηλαδή έχει να κάνει με την ποσότητα της τρίχας στην περιοχή;
              Το πράσινο τσάι μήπως είναι περισσότερο ψυχολογικό το αποτέλεσμά του ή πραγματικά βοηθάει;

              Comment


              • #8
                Τρώτε μπρόκολο για αντικαρκινικές και πολλές άλλες ιδιότητες!

                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Imrahil View Post
                  Εγώ που δεν είμαι πολύ τριχωτός χρειάζεται να ανησυχώ για την κύστη; Δηλαδή έχει να κάνει με την ποσότητα της τρίχας στην περιοχή;
                  Το πράσινο τσάι μήπως είναι περισσότερο ψυχολογικό το αποτέλεσμά του ή πραγματικά βοηθάει;
                  Δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα (η δεύτερη ερώτηση μου φαίνεται κάπω ς αστεία), αλλά ας γίνω γραφικός κι ας απαντήσω σοβαρά :

                  Κύστη κόκκυγα εμφανίζουν και οι λιγότερο τριχωτοί. Η δασύτριχοι, όμως, εμφανίζουν συχνότερα. Αλλά γενικά είναι τόσο άσχημο πράγμα που και μια τρίχα να έχεις, θα πρότεινα αποτρίχωση. Δεν αξίζει το παραμικρό ρίσκο. Σαν πάθηση, πάντως, μπορεί να έχει και άλλα αίτια (π.χ. κάποιο τραύμα στην περιοχή), οπότε σε εκείνη την περίπτωση δε μπορείς να κάνεις κάτι, παρά να προσέχεις την υγιεινή στην περιοχή ώστε να περιορίσεις την κύστη ή να φροντίσεις να εγχειριστείς γρήγορα, πριν φτάσει σε προχωρημένο στάδιο.

                  Τα αποτελέσματα του πράσινου τσαγιού, όχι δεν είναι ψυχολογικά, ή τουλάχιστον όχι μόνο. Δε μπορώ να εγγυηθώ ότι θα έχει στον οποιοδήποτε τα ίδια αποτελέσματα που έχει σ' εμένα, πάντως εγώ τα βιώνω όντως.

                  Και περί μπρόκολου που ανέφερε ο Ryu, έχω να πω ότι παντζάρι > all.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • #10
                    Πολλές φορές σας ανεβαίνει η πίεση και σας προκαλεί φρικτό πονοκέφαλο. Σε κάποιες περιπτώσεις θα ψηθείτε στον πυρετό και θα νοιώσετε για μία στιγμή ζαλάδες. Σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις θα σας φέρει ή γρίππη ή ίωση.
                    Δε φέρνει ο πονόλαιμος γρίπη και ίωση, το ανάποδο γίνεται, ήμαρτον.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #11
                      Ας γράψω κι εγώ ένα αναπνευστικό πρόβλημα που πέρασα

                      Ασθματική βρογχίτιδα

                      Με άλλα λόγια, κρυολόγημα που υποτροπίασε χοντρά. Προκαλείται από ιό ή βακτήρια, πράγμα που σημαίνει ότι αντιμετωπίζεται μόνο ιατρικά ενώ έχει επίσης την τάση να υποτροπιάζει για ψύλλου πήδημα. Στην αρχή υπάρχουν τα κλασσικά συμπτώματα βήχα, βουλωμένης μύτης, φλεγμάτων κλπ, όπως σε οποιοδήποτε συνάχι, αλλά μετά την πάροδό τους έχει μείνει ο βήχας. Πιθανώς να συνοδεύεται από δύσπνοια (ελαφριά ή βαριά), ενώ ο βήχας είναι ξερός. Δεν είναι απαραίτητο να έχετε φλέγματα ή κλείσιμο του λαιμού, το πιο χαρακτηρηστικό είναι η φαγούρα (γαργάλημα) στο λαιμό που σας κάνει να βήχετε αντανακλαστικά και η οποία δεν περνάει με αντιβηχικά. Πολύ σημαντικό είναι το ότι τις νυχτερινές ώρες επιδεινώνεται αρκετά (όταν χαλαρώνει το σώμα στον ύπνο πχ), οδηγώντας σε μακρές νύχτες γεμάτες γκούχου γκούχου.

                      Από τι προκαλέιται? Όπως είπα, από ιούς και βακτήρια αν πρόκειται για κάτι που κολλήσατε, λόγω ευαισθησίας του οργανισμού (χρόνιο πρόβλημα πχ) ή γενικά από κάτι που φράσσει τους αεραγωγούς (κάπνισμα, χρόνια έκθεση σε σωματίδια όπως κλωστές ή σκόνη).

                      Όπως καταλάβατε, για να διαγνωστεί και να προληφθεί χρειάζεται καλή γνώση του ιστορικού σε αναπνευστικά προβλήματα επειδή τα συμπτώματα μοιάζουν με χρόνιες παθήσεις όπως το άσθμα ή και παροδικές όπως το συνάχι. Αν δείτε βήχα να επιμένει παράλογα (μετά τη μια βδομάδα από την υποχώρηση των υπόλοιπων συμπτωμάτων) επισκευθείτε ΩΡΛ ή παθολόγο γρήγορα, γιατί 1) μπορεί να υποτροπιάσει, και υποτροπιάζει ΠΟΛΥ εύκολα 2) μπορεί να μετατραπεί σε χρόνιο πρόβλημα και να ταλαιπωρηθείτε άδικα. Η σωστή διάγνωση από ειδικό είναι πολύ σημαντική για να καταλάβετε τι ακριβώς έχετε.

                      Θεραπεύεται μόνο με αγωγή, που περιλαμβάνει χάπια (Xozal) και ανάσες (δε θυμάμαι) οι οποίες παίρνονται μετά από συνταγή γιατρού για ενάμισι με δύο μήνες περίπου. Ίσως ξεγελαστείτε από τη γρήγορη καλυτέρευση, αλλά αυτό το ρημάδι εξακολουθεί να είναι εκεί και να σας κάνει να βήχετε σα φυματικός αν δεν προσέξετε.

                      Η προσωπική μου εμπειρία βγήκε από τους Metallica, όπου έχοντας μείνει ελαφρά βρεγμένος και ιδρωμένος μέσα σε τόσο κόσμο κρύωσα. Λόγω καλής κράσης και καθαρού ιστορικού δεν έδωσα σημασία και το θεώρησα εντελώς παροδικό, αλλά μόλις τα χρειάστηκα με το βήχα ένα δεκαήμερο μετά (και δυο μέρες συνεχόμενης αϋπνίας) πήγα σε ένα γιατρό για τα περαιτέρω. Είναι κάτι συνηθισμένο που δε χρειάζεται φόβο αλλά και που μπορεί να προκαλέσει περισσότερα προβλήματα απ'όσα αξίζει πραγματικά.





                      EDIT - ο Burai έδωσε την καλύτερη ιατρική συμβουλή που θα μπορούσε να δοθεί για οποιοδήποτε θέμα. Στην Ιρλανδία μάλιστα, μέχρι περίπου το '60, γράφανε μια ποσότητα Guiness στις έγκυους γιατί υποτίθεται πως περιέχει πολλές πρωτεϊνες, ιχνοστοιχεία και κυρίως σίδηρο. Τους λατρεύω...

                      Α, και πάνω απ'όλα ένα ποτηράκι κόκκινο κρασί την ημέρα.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Έχω κλείσει δίμηνα με βήχα.Ξέρεις πως πέρασαν;Mucosolvan (σιρόπι για το βήχα) και τέλος.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Εξαρτάται. Είχες φλέγματα? Είχες φαγούρα? Εγώ είχα καθαρά ξερόβηχα, δοκίμασα Sinecod και δε μου εκανε απολύτως τίποτα, ενώ με την αγωγή σε 4 - 5 μέρες μου είχαν φύγει όλα και μια δυο φορές που δεν πήρα το χάπι με ξαναέπιασε φαγούρα. Για αυτό είπα πως χρειάζεται καλή διάγνωση γιατί οι παθήσεις του αναπνευστικού έχουν πολύ παρόμοια συμπτώματα.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #14
                            Σόρρυ,δεν το διευκρίνησα.Ξερόβηχα είχα μόνο.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Απλά επειδή είμαι πολύ του τσαγιού, αλλά όχι του πράσινου γιατί έχει γεύση εμετού σαύρας, σκέφτομαι αν αξίζει να κλείσω μάτια και μύτη και να το ανεχτώ αν είναι τόσο θαυματουργό. Για τις τρίχες που λες, τι περίμενες κι εσύ με τέτοια φαβορίτα!
                              Το δικό μου το κουσούρι είναι χρόνια ρινίτιδα, εν μέρει κληρονομικό και εν μέρει λόγω νεανικών απροσεξιών. Επηρεάζει πολύ το αναπνευστικό όταν δεν αντιμετωπίζεται. Aerius, Xozal και τα ρέστα, αλλά η καλύτερη λύση και με τις λιγότερες παρενέργειες Vix ή Olbas inhaler για τη μύτη. Το βάζεις στο ρουθούνι, ρουφάς και καθάρισε(ς)

                              Comment

                              Working...
                              X