Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Meat Boy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Necroposting αλλά δεν βαριέσαι

    Ρε σεις, είδα πως το παιχνιδάκι που κυκλοφόρησε στο PS4 έχει τελείως νέο soundtrack. Λίγο που το άκουσα αν και ήταν τελείως διαφορετικό, μου άρεσε πολύ. Στο νετ βλέπω κυρίως άσχημα σχόλια (πώς τολμάς να αλλάζεις το πρωτότυπο κλπ), όμως για κάποιον που το παίζει πρώτη φορά (ή για κάποιον που το έχει λιώσει και έχει βαρεθεί τα αυθεντικά τραγούδια σαν και του λόγου μου ), νομίζω πως είναι πολύ καλή επιλογή. Κοίτα να δεις, πάνε και κάποια χρόνια από τότε που το λιώσαμε, ίσως να πρέπει να ανανεώσω την επαφή μαζί του για να είμαι σίγουρος

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Εγώ το ξεκίνησα με την κυκλοφορία του στο βίτα και είμαι λίγο πάνω από το 50% και κάποια στιγμή θέλω να το συνεχίσω. Αλλά πονάνε τα χέρια μου πλέον, γέρασα :Ρ .

      Comment


      • Καλά εσύ είσαι και στο 3ο playthrough, έχεις περάσει με άριστα ήδη, δεν μετράς Η μουσική πώς σου φαίνεται; Επειδή υποθέτως πως και στο Vita έχει την ίδια με του PS4.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • Το ξαναβάζω ανά διαστήματα για platform ενέσεις μιας και έχει πάμπολλες πίστες και γενικά το διασκεδάζω όταν βάζω μέτρο.

          Αυτό που παρατηρώ κάθε φορά (με meat boy τουλάχιστον) είναι ότι έχουν βάλει ένα delay στην απόκριση, φαίνεται όταν αλλάζεις κατευθύνσεις γρήγορα. Θεωρώ ότι το έχουν κάνει έτσι για μεγαλύτερη πρόκληση, και εντάξει λόγω muscle memory συνηθίζεις, αλλά κάθε φορά νομίζω ότι υπάρχει input lag. Τα deaths δε πέφτουν βροχή μέχρι να πατάω τα controls νωρίτερα.

          Τί λέτε; Είναι εύκολη λύση προσθήκης δυσκολίας ή αποτέλεσμα προσεγμένου design;
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Μήπως φταίει το setup σου; μπορεί σε αλλά παιχνίδια να μην το παρατηρείς, αλλά είναι πιθανόν να υπάρχει input lag λόγω τηλεόρασης. Προσωπικά ποτέ δεν το παρατήρησα και το έχω τερματίσει πλήρως 2μιση φορές σε τρεις διαφορετικές πλατφόρμες.

            Comment


            • Κι εγώ το τερμάτισα πειρατικό και έκανα επιπρόσθετα speed run όλες τις πίστες όταν το πήρα για Steam. Lag δεν είχε καθόλου σε καμία έκδοση, αν είχε άλλωστε δεν θα έβγαιναν πολλές πίστες του παιχνιδιού Τι χειριστήριο χρησιμοποιείς; Δοκίμασε και με το στικ που έχεις για να δεις αν έχει διαφορές.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Μήπως αυτό που ερμηνεύεις ως delay/input lag είναι απλά η ορμή του χαρακτήρα;
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Originally posted by straier View Post
                  Μήπως αυτό που ερμηνεύεις ως delay/input lag είναι απλά η ορμή του χαρακτήρα;
                  Ναι νομίζω το game εφαρμόζει σε πιο ήπια μορφή αυτό που έχει το Sonic που δεν έχεις άμεση απόκριση σε επιτάχυνση και σταμάτημα. Ίσως είναι αυτό σε συνδυασμό με το vsync που προσθέτει λίγο lag.

                  Τέλος πάντων αφού προσαρμόζομαι δεν θα το ψάξω περαιτέρω, απλά το ανέφερα γιατί μετά από καιρό που το ξανάβαλα σε μικρά platfrom sections κατέληγα στο κενό ή στα γρανάζια
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Ρε, βγήκε το Super Meat Boy Forever ρεεεεε. ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙ ΑΑΑΑΑΑΑΑ



                    Είναι στα 16€ στο Epic store και δίνουν καθολικό κουπόνι, με το οποίο πάει στα 6€. Δεν είδα reviews, κριτικές, βίντεο, gameplay, τίποτα, το πήρα τυφλά day one. Το καλό που τους θέλω να μην απογοητευτώ. Fun fact, γράφτηκα στο Steam λόγω του Meat Boy που ήταν και η πρώτη αγορά μου. Και τώρα το Forever είναι η πρώτη μου αγορά από Epic. Καλό πρόβατο και του λόγου μου.

                    Brb, πάω να λιώσω, τα λέμε στα leaderboards.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Νέο Super Meat Boy λοιπόν με μόλις 6 ευρώ; Αυτά είναι!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Έχω αρρωστήσει με το Forever, φτάνω επικίνδυνα επίπεδα εθισμού. Το παίζει κανείς άλλος;

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Phantom εγώ δεν το ξεκίνησα και δεν το κόβω να το ξεκινάω, αυτές τον καιρό τουλάχιστον, ήθελα όμως να σε ρωτήσω μια που το παίζεις. Προσωπικά με απογοήτευσε λίγο το ότι τα επίπεδα δημιουργούνται τυχαία και πως παίζει σαν runner, ο δικός σου δηλαδή τρέχει μόνος του συνέχεια, ποια είναι η γνώμη σου σχετικά με αυτές τις αλλαγές;


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Αυτά είναι χαζομάρες που βγαίνουν από τυχάρπαστους που διάβασαν δυο πράγματα επιφανειακά και το παίζουν ψαγμένοι. Τα επίπεδα είναι φτιαγμένα στο χέρι κανονικά, και είναι ΠΑΛΟΥΚΙΑ όπως πρέπει να είναι, μιλάμε σε ορισμένα σημεία απαιτούνται pixel perfect χειρισμοί. Αυτό που είναι τυχαίο, είναι το ΠΩΣ ενώνονται αυτά τα κομμάτια, τα «chunks» όπως ονομάζει και το παιχνίδι. Και εγώ προσωπικά που έχω ρίξει καμιά 20αριά ώρες, δεν είχα κάποιο παράπονο μέχρι στιγμής. Βασικά, έπαθα πλάκα όταν διάβαζα παντού πως ήταν «random», επειδή αποκλείεται να έβγαιναν levels τόσης ακριβείας, όμως μετά διάβασα λίγο παραπάνω τι παίζει, και όλα έβγαλαν νόημα.

                            Ορισμένοι που λένε πως θα προτιμούσαν «hand crafted levels» είναι ανίδεοι που βιάστηκαν να βγάλουν το review και δεν έδωσαν σημασία στο ζουμί. Το όλο θέμα του FOREVER, είναι πως μπορείς να παίζεις και καλά για πάντα. Έχουν ρίξει τόση δουλειά, που για να δεις το ίδιο chunk, θα πρέπει να τελειώσεις το παιχνίδι γύρω στις 7-8 φορές. Αυτό τώρα το συζητάμε εάν είναι καλό ή όχι, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Όταν ξεκινάς πάντως, μπορείς να βάλεις τα ίδια π.χ. με έναν φίλο σου ώστε να έχετε τις ίδιες πίστες. Δεν έχω πάει ακόμα σε New Game+ επειδή θέλω να καθαρίσω τα πάντα όλα, και είμαι στη φάση που καθάρισα τα αρχικά, πήγα στον dark world και βγάζω ένα stage ανά μισάωρο, όσοι έχουν παίξει το πρώτο Meat Boy θα καταλάβουν ακριβώς για τι μιλάω.

                            Το autorunner που λες, όντως ξένισε αρκετούς. Εμένα μου έκατσε καλά, επειδή δεν ήξερα ΤΙΠΟΤΑ για το παιχνίδι. Μου πέταξε τους μηχανισμούς και ξεκίνησα να παίζω. Αργότερα που το έψαξα όμως, είδα πως είχε ανακοινωθεί εδώ και χρόνια, και πολύς κόσμος είχε ξενερώσει προκαταβολικά, πριν το πιάσει στα χέρια του. Εν μέρει το καταλαβαίνω, όμως προσωπικά μου αρέσει υπερβολικά. Ορισμένοι λένε πως δεν έχεις τον έλεγχο του χαρακτήρα, όμως διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και διαγωνίως. Έχεις τον απόλυτο έλεγχο, και όποτε χάνεις, είναι λόγω δικού σου λάθους. Έχουν εξαλείψει μεν τον «κλασικό χειρισμό», όμως είναι τόσο μάστορες που με δυο κουμπιά σου δίνουν άπειρο βάθος που μαθαίνεις σταδιακά όσο προχωράς. Οκ, μερικοί ξενέρωσαν επειδή περίμεναν παραδοσιακό platformer και πήραν autorunner. Το παιχνίδι όμως στην ψυχή είναι Super Meat Boy, είναι παλούκι για τους σωστούς λόγους, σε μαθαίνει τους μηχανισμούς όσο προχωράς, όσα chunks έχω συναντήσει είναι δεξιοτεχνικά φτιαγμένα, σε πιάνει απελπισία όταν πας στον dark world, καταλήγεις να παίζεις ένα δίωρο ψοφώντας ανελέητα, και μετά πας στις πρώτες πίστες που σου είχαν φανεί παλούκι και τις περνάς για πλάκα.

                            Καταλαβαίνω απόλυτα πως μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον λόγω της φύσης του, όμως αντικειμενικά είναι ΠΟΛΥ καλό παιχνίδι, και κατ' εμέ το καλύτερο autorunner που έχει φτιαχτεί έβερ γενικά. Το δεύτερο καλύτερο που έχω παίξει είναι το Super Mario Run που βρίσκεται πολύυυυυυυυυ μακριά σε κατάταξη, δεν τίθεται καν θέμα ανταγωνισμού, το Meat Boy παίζει σε τελείως διαφορετική κλάση.
                            Last edited by Phantom Duck; 12-01-2021, 02:47 AM.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment

                            Working...
                            X