Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πώς τον πίνεις τον καφέ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Δε πίνω και πολύ, αλλά αμα τύχει, φίλτρου με ζάχαρη και γάλα. Μπόλικα. Ή mocha και μπόλικες σαντιγές και στολίσματα και τέτοια.
    Γενικώς, γλυκό και ελαφρύ. Και αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ το γαλατάκι μου με το κακάο μου. Ή τσάι. Ελαφρά πράγματα.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Μόνο τσάι. Στις ελάχιστες περιπτώσεις που θα πιω καφέ αυτός θα είναι latte ή το πολύ americano με γάλα. Btw μου άρεσε πολύ το Milcafe από τα περίπτερα ^_^

      Comment


      • #18
        Σπάνια πίνω καφέ και όταν τύχει θα είναι συνήθως ή γαλλικός ή Freddo Cappuccino. Τον πρώτο σκέτο, τον δεύτερο μέτριο - αλλά πραγματικά μέτριο κι όχι ζαχαρωτό όπως στον σερβίρουν στις περισσότερες καφετέριες όταν τον ζητάς μέτριο.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #19
          frappe μετριο χωρίς γάλα

          παρόλαυτά δεν είμαι του καφέ γενικά...κι επίσης δεν καπνίζω (πάνε μαζί τις πιο πολλές φορές αυτά)
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #20
            Μου κάνει εντύπωση πάντως που είμαστε "τόσοι πολλοί" που δεν πολυπίνουμε καφέ εδώ μέσα... Πάντα νόμιζα ότι καφέ πίνουν πολύ απλά οι πάντες.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #21
              Except nerds, obviously..
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Somari View Post
                Except nerds, obviously..
                WRONG!

                Τα nerds γιατί να μην πίνουν καφέ δηλαδή; Ίσα - ίσα, πως ξενυχτάνε μπροστά από υπολογιστές και βιβλία; Απλούστατα, πίνουν καφέ πάντα στο σπίτι και όχι έξω!
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • #23
                  Ton pinoun apo anagki, oxi gia apolausi!!!
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Somari View Post
                    Ton pinoun apo anagki, oxi gia apolausi!!!
                    Καλά, θα έλεγα τώρα τίποτα για την απόλαυση που προσφέρει ο καφές, αλλά έχε χάρη. Σαν το τσιγάρο είναι, όλοι για κοινωνικοποίηση τον αρχίζουν, γιατί είναι über kewl να πίνεις καφεδάρα ZOMaGAWaD!!~!@1ONE
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #25
                      Ε καλα μη γινομαστε και απολυτοι. Ο καφες μια χαρα ειναι, τωρα η νοοτροπια του καφε που διαρκει 3 ωρες ειναι αλλο θεμα και οκ καλως ή κακως (μαλλον το 2ο), μονο εδω συνηθιζεται αυτο.

                      Απο καφεδες ειμαι οπαδος του espresso και ολων των ροφηματων που φτιαχνονται απο αυτον τον καφε μιας και imo μονο αυτος ειναι καθαρος καφες. Respect και στον ελληνικο, θα ναι παντα σταθερη αξια.

                      Τελος τρελο thumbs down στον frappe, πραγματικα τον σιχαινομαι οσο τιποτα.
                      Α και το γαλα με λιγο καφε οντως τα σπαει.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Xeno View Post
                        Ε καλα μη γινομαστε και απολυτοι.
                        Έλα, πλάκα έκανα. Εμένα ασφαλώς ποτέ δε με τρέλαινε ο καφές (αν και πάλι, όπως έγραψα, υπάρχουν καφέδες που θα πιω μια στο τόσο), αλλά καταλαβαίνω πως δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γευστικές προτιμήσεις.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by TheCursed View Post
                          Καλά, θα έλεγα τώρα τίποτα για την απόλαυση που προσφέρει ο καφές, αλλά έχε χάρη. Σαν το τσιγάρο είναι, όλοι για κοινωνικοποίηση τον αρχίζουν, γιατί είναι über kewl να πίνεις καφεδάρα ZOMaGAWaD!!~!@1ONE

                          Εεεεεεεεμ...not? Υπάρχουν καφέδες με απίστευτη γεύση (βλέπε cappucino, espresso etc)

                          100% σύμφωνος περί αηδίλας φραπέ, εξάλλου από όλους τους καφέδες ο νες/φραπέ είναι ο μοναδικός ο οποίος...δεν είναι καφές (δλδ δεν πίνεις παράγωγο του καρπού φιλτραρισμένο, αλλά έναν καφέ ο οποίος έχει φτιαχτεί, μετά έχει αποξηραθεί και έχει μπεί σε κουτάκι, και εσύ μετά τον ξανα-φτιάχνεις)
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Somari
                            Εεεεεεεεμ...not? Υπάρχουν καφέδες με απίστευτη γεύση (βλέπε cappucino, espresso etc)
                            Again: Διαφορετικές γευστικές προτιμήσεις.

                            Εγώ, πάντως, σε αυτό το θέμα, εστιάζω πολύ στον παράγοντα της ηλικίας στην οποία ξεκινάνε οι περισσότεροι να πίνουν καφέ. Ο καφές έχει πικρή γεύση και καλώς ή κακώς στα 14 και στα 15 (που είναι ηλικίες που πλέον σχεδόν όλοι πίνουν καφέ) ελάχιστοι έχουν αναπτύξει την ιδιότητα να παίρνουν πραγματικά ικανοποίηση από πικρές γεύσεις. Και το αλκοόλ, επίσης πικρό πλην κάποιων εξαιρέσεων, πίνεται, τρόπον τινά, "με το ζόρι" από τις ηλικίες αυτές. Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα κοινωνικών προτύπων. Τώρα αν μιλήσουμε για άτομα άνω των 18 αλλάζει το πράγμα, πολλοί γουστάρουν όντως, όπως είπα και πριν. Κι εμένα, άλλωστε, ο γαλλικός και ο Freddo Cappuccino που πίνω μου αρέσουν, δεν τους πίνω μόνο για να μένω ξύπνιος.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • #29
                              Παντως τελευταια αντι για ζαχαρη ζηταω να μου βαζουν καποιο σιροπι στο καφε, συνηθως καραμελα και σπανιοτερα φουντουκι.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #30
                                Xειμώνας: (Σπίτι) 2-3 κουταλιές Γαλλικό δυνατό (5/5) καφέ χωρίς ζάχαρη με συνοδεία στριφτό old holborn blu
                                (Έξω) Cappuccino (διπλό αν γίνεται, σε μεγάλη κούπα) χωρίς ζάχαρη

                                Καλοκαίρι: (Σπίτι & έξω) Φραπεδιά μέτρια με πολύ λίγο γάλα, η baileys. Kάποιες φορές βάζω και λίγο βανίλια παγωτό

                                Πίνω καφέ κάθε μέρα, τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα. Gaming και καφές είναι απο τις αγαπημένες μου ασχολίες, το ευχάριστο είναι επίσης οτι όταν παίζω δεν καπνίζω, αν κάπνιζα θα είχα καταστραφεί



                                Comment

                                Working...
                                X