Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απορία για Ratchet & Clank / Jack & Daxter

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Απορία για Ratchet & Clank / Jack & Daxter

    Το αγαπημένο μου είδος gaming είναι μακράν τα platforms, και ύστερα από πολλές "παραστρατήσεις" αποφάσισα να στραφώ ξανά σε αυτά. Οι all time classics αγαπημένες μου εταιρίες του είδους είναι μακράν η Naughty Dog και η Insomniac με τα αντίστοιχα Crash Bandicoot και Spyro the Dragon. Από το PS2 και μετά ασχολήθηκαν με εντελώς διαφορετικά franchises. Ίσως με τα Jack & Daxter να είναι πιο απλά τα πράγματα, όμως από Ratchet & Clank έχω χάσει λίγο τον μπούσουλα.


    Όσοι είστε γνώστες του θέματος, για πείτε πόσα έχουν βγει από κάθε σειρά, ποια από αυτά αξίζουν κατά την άποψή σας, αν υπάρχει κάποια συνέχεια στο σενάριο () και ποια πιστεύετε πως είναι τα πιο καθαρόαιμα platformers και όχι action / adventure κλπ. Θέλω Hardcorίλα, δεν με ενδιαφέρει τόσο να υπάρχει δράση / σενάριο κλπ, θέλω καλό platform και άγιος ο Θεός. Για το Jack 3 π.χ. έχω διαβάσει καλύτερες κριτικές από το Jack 1, όμως δεν μου φαίνεται πως είναι και τόσο έντονο το platform στοιχείο, ενώ για τα Ratchet & Clank έχω την εντύπωση πως στη συνέχεια ξεφεύγουν λίγο από την παραδοσιακή συνταγή και χώνουν και άλλα στοιχεία μέσα.

    Έχω PS2 επομένως ενδιαφέρομαι κυρίως για τους τίτλους που έχουν βγει εκεί, όμως αν έχετε καλές προτάσεις και για PS3 ρίχτε τες. Εξ' άλλου θέμα χρόνου είναι μέχρι να αποκτήσω ένα

    Μην ξεχάσετε να ψηφίσετε στο άκρως σημαντικό poll.
    0
    Naughty Dog εννοείται !
    0%
    0
    Μα φυσικά Insomniac !!
    0%
    0
    Και οι δύο τα σπάνε !!1!
    0%
    0
    Τα σπάνε και οι δύο !!1! (Δεν έχει αρνητική επιλογή)
    0%
    0

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

  • #2
    Κατ' εμε αν θες καθαρο platforming απλα ατυχησες, μονο το 1ο Jak εχει εντονο platforming που θα σου θυμησει κατι απο εποχες Crash. Τα επομενα Jak ασχημα δεν ειναι, απλα ξεφυγαν λιγο απο την πιο παραδοσιακη οδο του πρωτου.
    Τα Ratchet εγω τα βρισκω πολυ επικεντρωμενα στο action στοιχειο και παντα τα βαριομουν μετα απο λιγες ωρες. Καποιοι θα διαφωνησουν σιγουρα, απλως εγω δε θεωρω πως εχουν οτιδηποτε κοινο με τα old shcool platforms με τα οποια μεγαλωσα.

    Σε αυτη τη γενια αν θες platforms για εμενα το Wii ειναι μονοδρομος, καθως οι αλλες κονσολες εχουν λιγες επιλογες και οι περισσοτερες ειναι σε μορφη dlc/indie games.

    Με ενα καλο PC καθαριζεις παντως με PS2/Wii emulation και φυσικα ολους τους παλιοτερους τιτλους που μπορεις να βρεις emulated οταν το ειδος μεσουρανουσε - αν και εκει φανταζομαι τα χεις καλυψει τα περισσοτερα.

    Comment


    • #3
      Έχω παίξει μόνο τον πρώτο τίτλο από κάθε σειρά (δεν τα έχω τελειώσει),αλλά με μια ματιά που έριξα στα sequel τους έχω να σου πω το εξής.
      Για το πρώτο Jak τα είπε ο Xeno,oπότε θα σου πω για το πρώτο R&C.Ο τίτλος σίγουρα χρησημοποιεί όπλα από την αρχή όπως και οι συνέχειές του,όμως εγώ που το έφτασα σχεδόν στη μέση πιο πολύ χρησημοποιούσα το Wrench,ένα γαλλικό κλειδί σκέψου,παρά τα υπόλοιπα όπλα.Στις συνέχειες του εντάξει το shooting κομμάτι κυριαρχεί,όμως το πρώτο θα σου φανεί κομπλέ.Παίξε για αρχή Jak and Daxter 1,Ratchet and Clank 1 και άμα σου αρέσουν πολύ,αποφασίζεις αν θα ασχοληθείς με τις συνέχειές τους.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Jak. Δεν ξέρω τι λέτε πάντως το Jak II ήταν από τα πιο απολαυστικά games που έπαιξα στο ps2, με πάρα πολλά πράγματα να κάνεις και το κυριότερο πολύ καλό challenge. Οπως και το πρώτο αν και imo κατώτερο του ΙΙ. Το ΙΙΙ έγινε πολύ GTA like και το έριξε στο racing- κάνανε το Jak X και ξεχαρμάνιασαν ευτυχώς. Btw Phantom αν δεν έχεις ασχοληθεί παίξε και το Daxter στο psp. Πολύ καλή δουλειά από την Ready at Dawn.

        Τώρα από Ratchet and Clank έχω τελειώσει του psp και ήταν πολύ καλό, αλλά είναι αρκετά πιο action/shooter προσανατολισμού. Προσωπικά πάντως θα ψήφιζα Jak δαγκωτό.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          Tα rachet and clank ειναι κατι σαν platform-shooter.Δεν ειχα παιξει αυτα του Ps2,οποτε αυτα του ps3 ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.Το χιουμορ και ποικιλια στο gameplay ειναι τα δυνατα στοιχεια του παιχνιδιου κατ'εμε.
          Μακαρι να δουμε και καποιο jak απο την ND.

          Comment


          • #6
            Βασικά κάνα Crash θα έπρεπε να δούμε από τη Naughty Dog αλλά οκ, σταματάω να ονειρεύομαι :kill:


            Ρώτησα τις γνώμες σας επειδή λόγω περιορισμένου χρόνου και γενικότερης έλλειψης όρεξης απέχω από το gaming, επομένως είναι λίγο χλωμό να τσεκάρω τα άπαντα. Θα τσεκάρω για αρχή κυρίως το Jack 1, όμως για Ratchet & Clank δεν ξέρω. Είχα παίξει λίγο το πρώτο σε demo και δεν μου τράβηξε το μάτι, όμως ένα demo μεταγενέστερου παιχνιδιού (δεν θυμάμαι ποιου) με είχε αφήσει πολύ πιο ικανοποιημένο. Έτσι την είχα πάθει και με τα Spyro, το πρώτο ήταν ψιλομάπα και παράτησα τη σειρά όντας προκατειλημμένος, όμως το Spyro 2 είναι ένα από τα καλύτερα platforms που έχω παίξει ever. Υπάρχει κάποιο must play από όλη τη σειρά που πατάει κάτω όλα τα υπόλοιπα ή γενικά κυμαίνονται όλα περίπου στα ίδια επίπεδα ?

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #7
              Τώρα το είδα το θέμα, αν δεν έχεις πιάσει κάποιο παιχνίδι έχει καλώς, αλλιώς θα τα γράψω τσάμπα δε πειράζει.

              Δε θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιο must play καθώς όλα τα sequels κυμαίνονται, πάνω κάτω, στο ίδιο επίπεδο. Υπάρχουν όμως διαφοροποιήσεις στη λογική των παιχνιδιών, ασχέτως αν ποιοτικά κυμαίνονται λίγο πολύ στα ίδια.

              Εάν ζητάς περισσότερο platforming, τότε ο πρώτος τίτλος από κάθε σειρά είναι η καλύτερη περίπτωση. Έχω παίξει και τα τρία Jak, όπως και τα τρία πρώτα Ratchet & Clank (μετά δεν ασχολήθηκα) και μπορώ μετά βεβαιότητας να σου πω ότι, χωρίς τα sequels να είναι κατώτεροι τίτλοι, σταδιακά αμφότερα παρέκλιναν ολοένα και περισσότερο από το platforming.

              Έχω την εντύπωση πάντως ότι τα Jak 1+2, όπως επίσης πιθανότατα ακόμα και τα Sly σε σχέση με τα Ratchet, είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

              Τσέκαρε επίσης το Phychonauts, ενώ για κάτι πιο alternative προτείνω εύκολα I-Ninja (aka best obscure 3D platformer στη περασμένη γενιά) από τη, μαμά του Croc, μακαρίτισσα την Argonaut.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #8
                για κάτι πιο alternative προτείνω εύκολα I-Ninja (aka best obscure 3D platformer στη περασμένη γενιά) από τη, μαμά του Croc, μακαρίτισσα την Argonaut


                EDIT:
                Θα τολμήσω να προτείνω και το Sphinx and the Cursed Mummy. Πολύ καλό action platformer( αν και ίσως κλείνει ένα τικ πιο πάνω προς το action/adventure) με πολύ ενδιαφέρον setting. Eίχε multiplatform release οπότε βρίσκεται και πολύ εύκολα. Κρίμα που λόγω πωλήσεων δεν υπήρξε ποτέ sequel. Solid game πραγματικά.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #9
                  Θα συμφωνήσω περί Sphinx. Το είχα βρεί σε bargain bin για 10ε, και το πήρα μιαααας και το είχα ακούσει για καλό. Δεν πίστευα σε αυτό που έβλεπα μετά, απίστευτα έξυπνο, και πολύ, πολύ καλά δομημένο.
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    Έλα ρε Burai θηρίο!

                    Θυμάμαι είχα βρει το I-Ninja, μεταχειρισμένο, 5$ στο ebay και το πείρα περισσότερο γιατί έχω μια τάση να ευχαριστιέμαι τους τίτλους της Argonaut, παρά επειδή ήξερα ότι ήταν καλό. Τελικά βγήκε πολύ συμπαθητικό παιχνίδι.

                    Το Sphinx δε το έχω παίξει αλλά, ναι, θυμάμαι τον Somari πριν χρόνια να μας λέει γι’ αυτό.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #11
                      Χε χε. Εγώ είχα παίξει το demo και δεν το έβρισκα πουθενά σε λογική τιμή- aka κάτω από 30- ήταν και η Namco publisher οπότε τρέχα γύρευε. Τελικά το πέτυχα προ μηνών στο public 4-5€. Έχει σίγουρα κάποια ενοχλητικά στοιχεία, όπως και το Sphinx, αλλά νομίζω πως και τα δύο είναι πολύ καλά solid games. Και κακά τα ψέματα, πλέον αρκετά χειρότεροι τίτλοι προωθούνται πολύ περισσότερο.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment

                      Working...
                      X