Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστήμη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Κοίτα, είναι απλό, κάτι τρομερά ύποπτο παίζει με το σύμπαν.

    Comment


    • #32
      Θυμάμαι το καλοκαίρι που, ενώ βάραγα θαλαμοφυλίκι, διάβαζα ένα άρθρο στην Ελευθεροτυπία σχετικά με τη σκοτεινή ενέργεια και τη σκοτεινή υλη, αλλά μετά από ένα σημείο κάπου χάθηκα.

      Μιας και πιάσαμε το σύμπαν, υποτίθεται, ότι ο γαλαξίας μας βρίσκεται σε τροχιά σύγκρουσης με εκείνον της Ανδρομέδας και ότι, μέσα από μια διαδικασία μερικών δισεκατομμυρίων χρόνων, θα συγκρουστούν και σταδιακά, αν έχω καταλάβει καλά, θα δημιουργήσουν έναν ενιαίο γαλαξία.

      Το video εδώ το δείχνει σε αναπαράσταση.
      [YOUTUBEHD]PrIk6dKcdoU?hd=1[/YOUTUBEHD]
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #33
        μαλιστα, ενδιαφερον video

        ότι ο γαλαξίας μας βρίσκεται σε τροχιά σύγκρουσης με εκείνον της Ανδρομέδας και ότι, μέσα από μια διαδικασία μερικών δισεκατομμυρίων χρόνων[
        ε νομιζω οτι προλαβαινουμε να τακτοποιησουμε τις οποιες εκρεμμοτητες μας σε αυτο το χρονικο διαστημα

        και μενα μου αρεσουνε οι ερευνες και οι συζητησεις για το συμπαν φτανει να γινονται σε καπως λογικα πλαισια βαση επιστημονικων τεκμηριωμενων πληροφοριων και δεδομενων, ε γιατι αλλιως ξερετε πως μπορουνε να ξεφυγουνε τα πραγματα

        Comment


        • #34
          Δυστυχώς παιδιά δεν έχω καμμία επαφή με αστροφυσική (άλλη εξειδίκευση γαρ) και οι γνώσεις μου δεν φτάνουν στο επίπεδο dark matter, ότι έχω διαβάσει σε "εξωσχολικό" επίπεδο. Παντως αυτό με τον γαλαξία της Ανδρομέδας και το Milky Way είναι αναμενόμενο σε μερικές ώρες

          Edit: Απίστευτο βίντεο.
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #35
            Originally posted by Vaynard View Post
            ε νομιζω οτι προλαβαινουμε να τακτοποιησουμε τις οποιες εκρεμμοτητες μας σε αυτο το χρονικο διαστημα
            Υποτίθεται πάντως ότι ο ήλιος μας θα σβήσει πριν γίνει η σύγκρουση οπότε, ναι, καταλαβαίνεις.

            Originally posted by Vaynard View Post
            και μενα μου αρεσουνε οι ερευνες και οι συζητησεις για το συμπαν φτανει να γινονται σε καπως λογικα πλαισια βαση επιστημονικων τεκμηριωμενων πληροφοριων και δεδομενων, ε γιατι αλλιως ξερετε πως μπορουνε να ξεφυγουνε τα πραγματα
            Χαχαχα έτσι είναι.

            Κι εγώ από πιτσιρικάς γούσταρα άπειρα ό,τι έχει να κάνει με το σύμπαν. Μα είναι τόσο τέλειο.

            Άσχετο, αλλά στο στρατό είχα τη τύχη να είμαι σε θάλαμο που τα περισσότερα παιδιά ήταν φοιτητές και επειδή ας πούμε οτι τα βρίσκαμε σε πολλά θέματα, κάναμε πολύ παρέα. Ένα παιδί ήταν φυσικός και μου πρότεινε να διαβάσω το "Αναζητώντας τη πραγματικότητα" του Penrose (εννοείται ότι δε τον ξέρω το τύπο), το οποίο πρέπει να είναι και πολύ καινούργιο βιβλίο. Είναι τεράστιο (1228 σελίδες lol), αλλά υποτίθεται ότι είναι γραμμένο έτσι ώστε να μπορεί να γίνει κατανοητό και από κάποιον που δεν είναι πολύ σχετικός με το αντικείμενο.

            Βασικά, λέω να το επιχειρήσω, οπότε αν ενδιαφέρεσαι ρίξε κι εσύ μια ματιά.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Ramparter View Post
              Για βοηθηστε λιγο για το παρακατω να καταλαβουμε και οι muggles...


              BBC: New method 'confirms dark energy'


              Dark Energy is real

              Τι βοήθεια θες;
              I'm back bitches... Version 2.0

              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

              Comment


              • #37
                Τι περιπου ειναι σκοτεινη ενεργεια, καποια φαινομενα που μονο με αυτη μπορουν να εξηγηθουν, τι σημασια εχει η υπαρξη της, αν η trash tv εντεινει το φαινομενο αυτο κλπ...

                Λιγα απλα λογια για αυτην τελος παντων.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Loggo View Post
                  Υποτίθεται πάντως ότι ο ήλιος μας θα σβήσει πριν γίνει η σύγκρουση οπότε, ναι, καταλαβαίνεις.
                  Μονο εγω θα γουσταρα να μπορουσαμε να το ζησουμε αυτο ρε λουστη μου?

                  Και οταν λεω να το ζησουμε,δεν εννοω να γινουμε παγακια μετα τον θανατο του ηλιου,αλλα να ζησουμε την μεταφορα μας καπου αλλου.Θα υπαρχουν τοτε τα μεσα φανταζομαι.

                  Ανατριχιλα και real time...γραφικαρες!!:xp:

                  Comment


                  • #39
                    Eeem...ναι...δε ξέρω πως το φαντάζεσαι, αλλά δεν είναι εφικτό να βλέπεις τον Ήλιο να σβήνει και εσύ να είσαι σε διαστημικό λεωφορείο και να τον βλέπεις από το παραθυράκι να σβήνει, σαν ταινία star wars...
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Somari
                      Eeem...ναι...δε ξέρω πως το φαντάζεσαι, αλλά δεν είναι εφικτό να βλέπεις τον Ήλιο να σβήνει και εσύ να είσαι σε διαστημικό λεωφορείο και να τον βλέπεις από το παραθυράκι να σβήνει, σαν ταινία star wars...
                      χαχαχα

                      Οχι ρε συ δεν εννοουσα να βλεπεις live τον ηλιο να σβηνει σαν λαμπα:xp:
                      Φανταζομαι οτι η μεταφορα θα αρχισει να γινεται 100δες-1000δες χρονια πριν ''σβησει'' ο ηλιος.
                      Ετσι και αλλιως,αν δεν κανω λαθος,πολυ πριν σβησει,θα εχει διογκωθει τοσο που θα μας εχει καψει αν ειμαστε ακομα στην γη.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Ramparter View Post
                        Τι περιπου ειναι σκοτεινη ενεργεια, καποια φαινομενα που μονο με αυτη μπορουν να εξηγηθουν, τι σημασια εχει η υπαρξη της, αν η trash tv εντεινει το φαινομενο αυτο κλπ...

                        Λιγα απλα λογια για αυτην τελος παντων.

                        Δε θα έλεγα ότι ξέρουμε τι είναι, ούτε στο περίπου.
                        Ξέρουμε ότι υπάρχει λόγω της επίδρασης που έχει στο σύμπαν. Χωρίς αυτή δε θα μπορούσε να εξηγηθεί η αυξανόμενη ταχύτητα στη διαστολή του σύμπαντος.
                        H trash tv δεν την επηρεάζει ιδιαίτερα.

                        Κάποια απλά πράγματα εδώ:
                        Overview Everything scientists can observe in the universe, from people to planets, is made of matter. Matter is defined as any substance that has mass and occupies space. But there’s more to the universe than the matter we can see. Dark matter and dark energy are mysterious substances that affect and shape the cosmos, and […]
                        I'm back bitches... Version 2.0

                        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                        Comment


                        • #42
                          The scale of the universe
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #43
                            Γαμάτο;;;
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • #44
                              Θεός ο σχεδιαστής. Το ωραίο είναι να ξεκινήσεις από τα πιο μακρά και να πάς στα πιο μικρά, διαβάζοντας και τις επεξηγήσεις. /bows
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #45
                                Γενικά η σκοτεινή ύλη είναι σωματίδια τα οποία δεν αλληλεπιδρούν με το νόμο του Νεύτωνα που κάναμε στο σχολείο αλλά με άλλες μεθόδους και πολύ ασθενικά. Εισήχθει για να "σωθεί" ο νόμος του Νεύτωνα αλλά πλέον υπάρχουν ενδείξεις και από τη θεωρητική φυσική αλλά και από παρατηρήσεις ότι υπάρχει και αναμένονται και πειράματα.

                                Η σκοτεινή ενέργεια είναι κάτι άλλο. Αν υπάρχει το σύμπαν θα καταλήξει σε κάτι που θα είναι το αντίθετο της μεγάλης έκρηξης. Το τι ακριβώς είναι η σκοτεινή ενέργεια είναι πιο δύσκολο να εξηγηθεί.
                                https://www.emulator-zone.com
                                I am an iteration closer to my desired solution!
                                The World Ends With You

                                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                                Castlevania Lords of Shadow

                                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                                Hyperdimension Neptunia

                                Comment

                                Working...
                                X