Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστήμη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Το βιντεάκι με τη σύγκρουση μου έκανε ζημιά νυχτιάτικα, έχω από τις 9 που ανοίγω links στο youtube με τρισδιάστατες αναπαραστάσεις του Milky Way, για pulsar και μαύρες τρύπες και ούτε κατάλαβα πως σκατά πέρασαν δύο ώρες.
    sigpic

    Comment


    • #47
      Τα παιδία παίζει:

      Έστω σπίτι που "ψήνεται" στους 30 βαθμούς, αλλά ο εξωτερικός χώρος έχει δροσιά 20 βαθμών...






      Ανεμιστήρας ταβανιού, σε δωμάτιο θερμοκρασίας 30C με "μπαλκονόπορτα" σταθερής θερμοκρασίας 20C. Διάρκεια "πειράματος": Μισή ώρα.












      Μετά από μισή ώρα υπάρχει μια ομοιογένεια θερμοκρασίας κοντά στους 20 βαθμούς σε όλο το δωμάτιο ( πάντα υποθέτοντας πως η ανοιχτή μπαλκονόπορτα "λειτουργεί" σαν αντικείμενο σταθερής θερμοκρασίας 20βαθμών) και μάλιστα βλέπουμε πως οι κερδισμένοι είναι αυτοί που βρίσκονται είτε δίπλα στην μπαλκονόπορτα (duuuuuuuuh) είτε αντιδιαμετρικά του δωματίου
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #48
        Χωρίς ανεμιστήρα;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #49
          Xωρίς ανεμιστήρα (δες λεζάντα 1ης φωτό) θεωρώ ότι το δωμάτιο έχει Τ=30βαθμοί. Βασικά το έκανα το μοντέλο για να δω σε πόση ώρα (ιδανικά) μπορώ να θεωρήσω πως θα έχει γίνει τόσο καλή ανάμειξη ώστε να φτάσω στο όριο των 20 βαθμών (πρακτικά ποτέ, ασυμπτωτικά θα πάει), όταν έχω μια ανοιχτή μπαλκονόπορτα της οποίας η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 20 (εξωτερική θερμοκρασία).

          Δες το σαν ένα πείραμα "με συμφέρει στο σπίτι μου που καίγεται το καλοκαιρινό βράδυ επειδή έχει αποθηκεύσει θερμότητα, να βάλω ανεμιστήρα ώστε να αναμείξω την βραδυνή θερμοκρασία με την θερμοκρασία του δωματίου;"
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #50
            Xωρίς ανεμιστήρα (δες λεζάντα 1ης φωτό) θεωρώ ότι το δωμάτιο έχει Τ=30βαθμοί. Βασικά το έκανα το μοντέλο για να δω σε πόση ώρα (ιδανικά) μπορώ να θεωρήσω πως θα έχει γίνει τόσο καλή ανάμειξη ώστε να φτάσω στο όριο των 20 βαθμών (πρακτικά ποτέ, ασυμπτωτικά θα πάει), όταν έχω μια ανοιχτή μπαλκονόπορτα της οποίας η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 20 (εξωτερική θερμοκρασία).

            Δες το σαν ένα πείραμα "με συμφέρει στο σπίτι μου που καίγεται το καλοκαιρινό βράδυ επειδή έχει αποθηκεύσει θερμότητα, να βάλω ανεμιστήρα ώστε να αναμείξω την βραδυνή θερμοκρασία με την θερμοκρασία του δωματίου;"
            30 βαθμοί μες στο δωμάτιο είναι η αρχική συνθήκη. Και χωρίς ανεμιστήρα θα υπάρχει ανταλλαγή θερμότητας μέσω της πόρτας και του αέρα (εκτός και είναι σε κενό οπότε και ο ανεμιστήρας δε βοηθάει, όχι ότι έχει και νόημα η θερμοκρασία του κενού). Νομίζω ότι απαιτείται simulation χωρίς ανεμιστήρα για control.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #51
              Πόση θερμοχωρητικότητα νομίζεις ότι έχει ο ατμοσφαιρικός αέρας; Η ανταλλαγή είναι πολύ αργή χωρίς ανάδευση, χρειάζεται όλο το βράδυ (αυτό είναι checked in real life )
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #52
                H αλλαγή στην πυκνότητα του αέρα δε λαμβάνεται υπόψιν;
                (αυτό είναι checked in real life )
                Αν δε βγαίνει στην εξομοίωση δε μετράει.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #53
                  Noμίζω πως και στο simulation αν το τρέξω πάλι θα ζητήσει χρόνο τουλάχιστον 4-5ώρες για να καταλήξει σε θερμική ισορροπία. Οι πυκνότητες δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά στον εσωτερικό και τον εξωτερικό χώρο...
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #54
                    Αναφερόμουν στην πυκνότητα μέσα στο δωμάτιο. Ο αέρας που ακουμπάει την πόρτα θα βαραίνει και θα κινείται προς τα κάτω δημιουργώντας κάποιου είδους ρεύμα. Φαντάζομαι πως θα παίρνει αρκετά περισσότερη ώρα απλά το θέμα είναι πόση περισσότερη. Αλήθεια αν ο ανεμιστήρας είναι στο πάτωμα (ρεαλιστικό σενάριο και ασφαλές) ή στο πλάι τι γίνεται;
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #55
                      Αλήθεια αν ο ανεμιστήρας είναι στο πάτωμα (ρεαλιστικό σενάριο και ασφαλές) ή στο πλάι τι γίνεται;
                      τι;

                      Όσο για το κύτταρο που αναφέρεις (θερμά-ψυχρά) νομίζω πως ήδη το λαμβάνει υπ'όψιν ο προσομοιωτής. Θα το τσεκάρω πάντως!
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #56


                        Υπήρχαν σημεία που έχασα το τόπι, αλλά γενικά τα εξηγεί με ωραίο τρόπο και έχει πολύ ενδιαφέρον.

                        Originally posted by deus_d0pe View Post
                        έχω από τις 9 που ανοίγω links στο youtube με τρισδιάστατες αναπαραστάσεις του Milky Way, για pulsar και μαύρες τρύπες και ούτε κατάλαβα πως σκατά πέρασαν δύο ώρες.
                        Το έχω πάθει κι εγώ αυτό.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #57
                          Φοβερός τύπος, φυσικός και όχι μόνο, είναι και ο Carl Sagan. Είχε βγάλει το 1980 την τηλεοπτική σειρά Cosmos που μιλάει για το σύμπαν. Πριν μερικά χρόνια την έδινε και το περιοδικό Hi-tech μαζί με το τεύχος, 7 dvd είναι. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να καλέσει στα γραφεία, μπορεί να έχουν μείνει κάποια.

                          Σκηνή από το πρώτο Zeitgeist που την έχει δανειστεί και μοντάρει από τη σειρά Cosmos:



                          The old appeals to racial, sexual and religious chauvinism and to rabid nationalism are beginning not to work. A new consciousness is developing which sees the earth as a single organism and recognizes that an organism at war with itself is doomed.

                          Απίστευτος τύπος, και μόνο από τον τρόπο που μιλάει!
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #58
                            Γνώρισα τον Carl Sagan μέσα από τις εκτεταμένες αναφορές του Richard Dawkins στο βιβλίο του "The God Delusion". Εξαιρετική διάνοια!

                            Comment


                            • #59
                              Fifty New Planets Found—Largest Haul Yet

                              Discoveries include 16 Earthlike planets, astronomers say.





                              Comment


                              • #60
                                Αυτό ήδη έχει γίνει είδηση παντού. Αν σκοπεύουν να κάνουν εξερεύνηση με διαστημόπλοια, θα μου θυμίσει μετά το Albion(PC Cyberpunk RPG game).
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X