Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστήμη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ρε Tanno μολις ειδα να εχεις ποσταρει σε αυτο το topic μου ηρθε στο μυαλο η μπλουζα που ειχαμε βγαλει για την εκδρομη στο λυκειο που ηταν ο Αϊνσταιν με ενα μπαφο στο στομα

    Comment


    • #62
      Originally posted by Tanno View Post
      Αυτό ήδη έχει γίνει είδηση παντού. Αν σκοπεύουν να κάνουν εξερεύνηση με διαστημόπλοια, θα μου θυμίσει μετά το Albion(PC Cyberpunk RPG game).
      Wat? Am I too late? Have they already left without me?


      Comment


      • #63
        Online gamers crack AIDS enzyme puzzle

        Για όποιον ενδιαφέρεται ορίστε και το άρθρο.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #64
          Δεν ειμαι σχετικος αλλα διαβασα αυτο πριν απο λιγο
          Tech news and expert opinion from The Telegraph's technology team. Read articles and watch video on the tech giants and innovative startups.


          Οποτε εχουμε πιθανοτητες για time-travel ετσι??

          Comment


          • #65
            Σαφεστατα οπως και Teleport, απλα η συνειδηση μας δεν ειναι ακομη ετοιμη γι αυτο.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #66
              Originally posted by i Have no Equal View Post
              Δεν ειμαι σχετικος αλλα διαβασα αυτο πριν απο λιγο
              Tech news and expert opinion from The Telegraph's technology team. Read articles and watch video on the tech giants and innovative startups.


              Οποτε εχουμε πιθανοτητες για time-travel ετσι??
              Oχι, εκτος του γεγονότος ότι μιλάμε για υποατομικά σωματίδια που ΔΕΝ αλληλεπιδρούν με την ύλη (οπότε και να τα στέλναμε "πίσω" στο χρόνο, δε θα μπορούσαν να μας φέρουν πίσω πληροφορία), αυτή τη στιγμή επικρατεί η άποψη ότι είναι εργαστηριακό σφάλμα αυτό το αποτέλεσμα.

              BTW, πάρτε ένα homemade πείραμα διπλής σχισμής που έκανα σπίτι μου (το απλότερο πείραμα απόδειξης της κβαντομηχανικής αρχής πιθανοτήτων και μη-ντετερμινισμού)

              The double-slit experiment, sometimes called Young's experiment, is a demonstration that matter and energy can display characteristics of both waves and particles. In the basic version of the experiment, a coherent light source such as a laser beam illuminates a thin plate pierced by two parallel slits, and the light passing through the slits is observed on a screen behind the plate. The wave nature of light causes the light waves passing through the two slits to interfere, producing bright and dark bands on the screen — a result that would not be expected if light consisted strictly of particles. However, at the screen, the light is always found to be absorbed as though it were composed of discrete particles or photons.[1][2] This establishes the principle known as wave–particle duality.
              [YOUTUBEHD]e-cwrF5wGnk[/YOUTUBEHD]
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #67
                Με το συγκεκριμένο πείραμα το μόνο που αποδεικνύεις είναι πως το φως είναι κύμα. Για το μη ντετερμινισμό (και τη σωματιδιακή φύση του φωτός) θέλεις πολύ πιο ακριβές πείραμα. Αν έχεις κάποιο πλέγμα μπορείς να κάνεις και πιο ωραίες εικόνες.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #68
                  Aποδεικνύοντας ότι "το φως είναι κύμα" (εισαγωγικά,γιατί δεν είναι κύμα,βλ. παρακάτω), έχεις αποδείξει τον μη ντετερμινισμό καλέ! Αφού όταν λέμε "κύμα", δεν εννοούμε ότι τα φωτόνια είναι κυματάκια που πετάνε, εννούμε πως είναι σωματίδια των οποίων Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να βρεθούν σε ένα σημείο περιγράφεται από κυματική συνάρτηση (ψ)! Όσο για τη σωματιδιακή φύση του φωτός, εμφανίζεται στο πείραμα, αφού χρησιμοποίησα ψηφιακή κάμερα για να το καταγράψω (οι ψηφιακές κάμερες βασίζονται στο φωτοηλεκτρικό φαινόμενο - φωτόνια με ορμή {/άρα σωματίδια} συγκρούονται με ηλεκτρόνια και τα διεγείρουν δημιουργώντας ηλεκτρική "πληροφορία")
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #69
                    Διαφωνώ. Ο μη ντετερμινισμός έχει να κάνει κατά βάση με τη σωματιδιακή φύση του φωτός, ως κύμα δεν έχει νόημα ο όρος, το κύμα ως κύμα μια χαρά ντετερμινιστικό είναι.
                    Για το δεύτερο, με αυτή τη λογική δε χρειάζεσαι καν κάμερα το κάνεις με το μάτι, και λες πως το γεγονός ότι βλέπουμε είναι απόδειξη πως το φως είναι σωματίδιο.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #70
                      Ωπα γιατί θα μπερδευτούμε. Εσύ εννοείς προφανώς σαν σύστημα. Εγώ όταν είπα μη-ντερτεμινιστικό (δηλαδή κάτι α-σίγουρο) εννοώ την κίνηση του ίδιου του φωτονίου / φερμιονίου ως μονάδα. Δηλαδή αν το φωτόνιο ήταν απλά σωματίδιο, θα ήξερες με 100% σιγουριά που θα πάει να σκάσει, αλλά λόγω της κυματικής/πιθανοκρατικής φύσης, δε μπορείς να γνωρίζεις (απλά γνωρίζεις που έχει πιθανότητα να βρεθεί)
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #73
                            Να σου ζήσει!
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #74
                              Λολ στο φβ το βρηκα,εγω αργω ακομα...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #75
                                Επιβεβαιώνοντας μια θεωρητική πρόβλεψη της κβαντομηχανικής που είχε διατυπωθεί πριν από τέσσερις δεκαετίες, Σουηδοί ερευνητές κατάφεραν να παγιδεύσουν και να μετρήσουν μερικά από τα φωτόνια που εμφανίζονται και εξαφανίζονται αέναα μέσα στο κενό.


                                Κβαντικό πείραμα παράγει φως από το απόλυτο κενό

                                Επιβεβαιώνοντας μια θεωρητική πρόβλεψη της κβαντομηχανικής που είχε διατυπωθεί πριν από τέσσερις δεκαετίες, Σουηδοί ερευνητές κατάφεραν να παγιδεύσουν και να μετρήσουν μερικά από τα φωτόνια που εμφανίζονται και εξαφανίζονται αέναα μέσα στο κενό.

                                Μια από τις εντυπωσιακότερες ανακαλύψεις της κβαντικής φυσικής είναι ότι το κενό, δηλαδή ο άδειος χώρος, στην πραγματικότητα μόνο κενό δεν είναι: βρίθει από σωματίδια που εμφανίζονται για μια στιγμή και μετά εξαφανίζονται χωρίς να γίνουν αντιληπτά. Λόγω του φευγαλέου χαρακτήρα του, τα σωματίδια που εμφανίζονται στο κενό λόγω αυτών των «κβαντικών διακυμάνσεων» ονομάζονται συνήθως εικονικά σωματίδια.

                                Η τελευταία μελέτη, δημοσιευμένη στο περιοδικό Nature, επιβεβαιώνει για πρώτη φορά μια θεωρητική πρόβλεψη που αφορά τα εικονικά σωματίδια και ονομάζεται «φαινόμενο Κάσιμιρ».





                                Τα υπόλοιπα στο link, το άρθρο είναι μεγαλούτσικο. Μήπως μπορούν οι φυσικοί του forum να μας εξηγήσουν μερικά πράγματα?
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X