Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cars - Motorbikes - Racing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    CGS εαν υπονοεις αυτο το οποιο νομιζω, τοτε θα πω οτι εισαι τερμα κωλοφαρδος...Και πως ψαχνω ανθρωπο να βρω για να κανω ενα test drive το αμαξι, καθως στην OPEL δεν το δινουν ακομα...

    Cursed, το Golf κανει ο,τι κανει η BMW καλυτερα και πιο αποτελεσματικα. Ακομα και η ποιοτητα συναρμογης της σειρας 1 ειναι σε πολλα σημεια χειροτερη απο αυτη του Golf, καθως και τα υλικα τα οποια η BMW χρησιμοποιησε για αυτη την σειρα (και ειδικοτερα για τα πιο "μικρα" μοντελα, οπως 116 και 118i). Το μονο το οποιο διαφοροποιει την κατασταση στην BMW ειναι η πισω κινηση, αλλα για ενα τετοιο mainstream μοντελο ειναι κατι το οποιο δεν αξιζει να πληρωσει κανεις τοσα πολλα παραπανω λεφτα απο οτι σε ενα full extra Golf ή Civic, ακομα και Civic Type-S (το οποιο δειχνει να ειναι μια detuned εκδοση του Type-R ----ο Θεος θα με καψει---).

    Το κακο με τις BMW εχει παραγινει παντως. Ο καθε wannabe μεγαλοαστος πιστευει οτι θα αγορασει BMW και θα ανεβει το image του. Λιγοι ειναι οι ανθρωποι οι οποιοι αγοραζουν συνειδητα BMW για αυτα που μπορει το αυτοκινητο να προσφερει, και αυτοι συνηθως παιρνουν ειτε τις παλιες 320 Ε30 ή M3 ή 330i. Φυσικα για τα μεγαλυτερα μοντελα ουτε λογος, αξιζουν και με το παραπανω τα λεφτα τους. Αυτο που θελω να πω ειναι πως εχουν γινει σουπα ολες οι BMW σειρα 3, καθως ο καθενας πλεον παιρνει μια 316 ή 318 και την "πειραζει" γιατι ετσι "πρεπει να γινει". Οταν ομως με τον πρωτο λαθος χειρισμο το αμαξι δαγκωνει και πεταει απο σβουρα σε σβουρα (τα καλα και τα κακα της πισω κινησης) τοτε λεμε οτι "σκοτωνονται οι ελληνες στον δρομο" και αλλα τετοια ωραια. Φυσικα και σκοτωνονται οι ελληνες στους δρομους, οταν ο καθενας νομιζει οτι με το που πηρε κουρσαρα ειναι και ο Mikka Hakkinen. Δεν λεω φυσικα οτι φταιει η BMW, καθε αλλο. Απλα ειναι τα σημεια των καιρων αυτα που εκφραζω.

    Λιγοι αγοραστες σημερα ξερουν το τι αγοραζουν. Πολλοι ψαγμενοι εχουν βρει την ακρη και αγοραζουν το Octavia 5 RS, το οποιο με 200 αλογα και τον TFSI κινητηρα του Group VW ειναι μια λιμουζινα rally replica, ενα αυτοκινητο το οποιο σε πηγαινει οπου θελεις ατσαλακοτο και οταν το αποφασισεις μπορεις να γουσταρεις οποιαδηποτε διαδρομη. Ενα επισης παρα πολυ καλο μοντελο το οποιο αξιζει μεχρι τελευταια δεκαρα τα λεφτα του ειναι το Opel Corsa OPC, το οποιο ειναι πολυ καλυτερη προταση συνολικα απο τον μεγαλο του αδερφο, το Astra OPC (το οποιο εχει torque steering του θανατα και ειναι πολυ ειδικο αυτοκινητο, βρωμογκαζο a la old school αλλα απο υποστροφη ας μην το συζητησουμε καλυτερα...) και ειναι και πολυ καλη η τιμη του...
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #17
      Cursed, το Golf κανει ο,τι κανει η BMW καλυτερα και πιο αποτελεσματικα. Ακομα και η ποιοτητα συναρμογης της σειρας 1 ειναι σε πολλα σημεια χειροτερη απο αυτη του Golf, καθως και τα υλικα τα οποια η BMW χρησιμοποιησε για αυτη την σειρα (και ειδικοτερα για τα πιο "μικρα" μοντελα, οπως 116 και 118i). Το μονο το οποιο διαφοροποιει την κατασταση στην BMW ειναι η πισω κινηση, αλλα για ενα τετοιο mainstream μοντελο ειναι κατι το οποιο δεν αξιζει να πληρωσει κανεις τοσα πολλα παραπανω λεφτα απο οτι σε ενα full extra Golf ή Civic, ακομα και Civic Type-S (το οποιο δειχνει να ειναι μια detuned εκδοση του Type-R ----ο Θεος θα με καψει---).

      Το κακο με τις BMW εχει παραγινει παντως. Ο καθε wannabe μεγαλοαστος πιστευει οτι θα αγορασει BMW και θα ανεβει το image του. Λιγοι ειναι οι ανθρωποι οι οποιοι αγοραζουν συνειδητα BMW για αυτα που μπορει το αυτοκινητο να προσφερει, και αυτοι συνηθως παιρνουν ειτε τις παλιες 320 Ε30 ή M3 ή 330i. Φυσικα για τα μεγαλυτερα μοντελα ουτε λογος, αξιζουν και με το παραπανω τα λεφτα τους. Αυτο που θελω να πω ειναι πως εχουν γινει σουπα ολες οι BMW σειρα 3, καθως ο καθενας πλεον παιρνει μια 316 ή 318 και την "πειραζει" γιατι ετσι "πρεπει να γινει". Οταν ομως με τον πρωτο λαθος χειρισμο το αμαξι δαγκωνει και πεταει απο σβουρα σε σβουρα (τα καλα και τα κακα της πισω κινησης) τοτε λεμε οτι "σκοτωνονται οι ελληνες στον δρομο" και αλλα τετοια ωραια. Φυσικα και σκοτωνονται οι ελληνες στους δρομους, οταν ο καθενας νομιζει οτι με το που πηρε κουρσαρα ειναι και ο Mikka Hakkinen. Δεν λεω φυσικα οτι φταιει η BMW, καθε αλλο. Απλα ειναι τα σημεια των καιρων αυτα που εκφραζω. [/b]
      Πίστεψέ με Solid, o πατέρας μου ούτε άσχετος από αυτοκίνητα είναι, ούτε τον ενδιαφέρει η μόστρα. Έκανε τρελό ψάξιμο πριν καταλήξει σε αυτοκίνητο και έχει κάνει και test drive πολλά μοντέλα.

      Λες επίσης ότι το Golf κάνει ό,τι κάνει η BMW καλύτερα. Αυτό απλά δεν ισχύει. Είναι καλύτερο από την BMW σε ορισμένους τομείς και υστερεί αλλού. Επίσης, η BMW Σειρά 1 έχει πλουσιότερο βασικό εξοπλισμό, οπότε δεν έχει κάτι να ζηλέψει από το full extra Golf όσον αφορά αυτόν τον τομέα...

      Γενικά, θεωρώ το Golf υπερτιμημένο αυτοκίνητο (χωρίς, όμως, να αποκλείω την πιθανότητα να έχει καλύτερη σχέση αξίας / τιμής από την Σειρά 1 και με το ενδεχόμενο να κάνω λάθος πάντα ανοιχτό). Προσφέρεται για τρελά γκάζια λόγω καλών επιδόσεων και κρατημάτων, οπότε έχει "μαγέψει" όσους θέλουν ένα γρήγορο αμάξι και δεν "το φυσάνε", αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη επιλογή για όλους ανεξαιρέτως (ούτε καν η δεύτερη καλύτερη μετά το Civic ).
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • #18
        Για κοιτάξτε και εδώ:

        [b]Japan Only Honda Civic Type-R 2007
        Insert Coin

        Comment


        • #19
          Καλα Jedah ειναι εγκλημα το γεγονος οτι το J-Spec Type-R δεν κυκλοφορει Ευρωπη, καθως ειναι σαφεστατα καλυτερο του hatchback μοντελου και το V-Tech μπαινει και μιση χιλιαδα πιο πριν σε λειτουργεια... Αλλα τι να κανεις, import και παλι import...

          Cursed νομιζω οτι καταλαβαινεις οτι δεν προσπαθησα να θηξω τον πατερα σου σε καμια περιπτωση (τα χαιρετησματα μου κιολας), απλα αναφερθηκα σε ενα σημειο των ελληνικων καιρων.

          Απο εκει και περα αυτο που λες ειναι εντελως off, καθως η 118i με full extra ειναι πολυ ακριβοτερη απο ενα Golf 1,8 FSI με full extra, και μαλιστα απο πεντοχιλιαρο και πανω. Ο,τι κανει η BMW σειρα 1 το Golf το κανει εξισου καλα, εαν οχι πολυ καλυτερα, και αυτο για καποιους λογους:

          - Το Golf (εαν δεν με απαταει η μνημη μου) εχει καλυτερη στρεπτικη ακαμψια απο οτι η BMW. Αυτο με μια επιφηλαξη γιατι δεν θυμαμαι τα νουμερα. Εαν δεν ειναι ετσι τοτε απλα το διαγραφουμε
          - To Golf εχει σαφεστατα καλυτερους χωρους απο την BMW.
          - Η BMW βγαζει μια εντελως νεα σειρα, την σειρα 1 για να συμπληρωσει την γκαμα της. Κανει ομως το γνωστο λαθος και υπερτιμα τα μοντελα της. Επισης η αισθηση που παιρνεις απο το Golf ειναι ενος πολυ πιο στηβαρου αυτουκινητου απο οτι η BMW 1 και αυτο φαινεται και στον δρομο.
          - Το κυριαρχο μοντελο αυτη την στιγμη στα hot hatches ειναι και θα παραμεινει το Golf GTI (καθως η HONDA μας εδωσε ενα Type-R το οποιο ειναι μεν πολυ καλο αμαξι, αλλα το παλιο εχει καλυτερη συμπεριφορα και ειναι σαφεστατα πιο ρυθμισημο. Επισης το καινουργιο ειναι πολυ πιο βαρη απο το παλιο και εχει μονο εναν Ιππο παραπανω σε δυναμη, κατι το οποιο το φαιρνει πολυ πιο κατω απο το προηγουμενο μοντελο στην αναλογια κιλα/ιππο). Οντας λοιπον ο κυριαρχος σε αυτη την κατηγορια, σε καμια περιπτωση δεν μπορει να εχει αντιπαλο στα 30000 ευρω την 118i με εντελως βασικο εξοπλισμο. Ετσι πλεον δεν μιλαμε μονο για value for money, αλλα για ενα εντελως αλλο επιπεδο αυτοκινησης.

          Δεν λεω οτι η σειρα 1 δεν εχει καλα στοιχεια, καθε αλλο. Λεω ομως οτι η BMW μονο και μονο για το σημα που εχει μας κλεβει στις βασικες εκδοσεις του καθε αυτοκινητου της. Προτειμω με 25000 ευρω να παρω ενα Octavia GT, ενα Golf GT ή ακομα καλυτερα ενα Opel Corsa OPC παρα να παρω μια "γυμνη" BMW 1 η οποια θα ειναι και μισο αμαξι...

          Και για του λογου το αληθες:



          (τα καλυτερα Recaro που υπηρξαν ποτε σε hatchback, αβλεπι!!!!)




          Kαι η BMW 118i


          Kαι φυσικα το Golf GT



          (με ημιαυτοματα κιβωτιο DSG)

          E δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι το OPEL δεν ξεχωριζει, και μαλιστα ανετα...
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • #20
            Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε τέτοια θέματα. Άμα υπήρχαν κάποιες πίστες που ο καθένας θα μπορούσε να οδηγήσει γρήγορα και με ασφάλεια το αμάξι του, δεν θα είχαμε αυτά που έχουμε στους δρόμους. Κατά τα άλλα αν και είμαι φαν της bmw, νομίζω ότι η σειρά 1 είναι λίγο "απάτη". Το κόστος της σε σχέση με αυτά που δίνει αλλά και σε σχέση με αυτά που δίνει ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλο.
            2 ερωτήσεις προς τον DjSolid μιας και φαίνεται ότι το κατέχεις το αντικείμενο...
            1) Αν μπορείς δώσε υλικό στο οποίο θα μπορούμε να ψάξουμε σχετικά με την καλύτερη απόδοση του αμαξιού στον δρόμο. Όχι απαραίτητα μόνο για γρήγορη οδήγηση αλλα οτιδήποτε αφορά το αμάξι, την ασφάλεια και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις δίαφορες καταστάσεις στο δρόμο.
            2) Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος σε ότι αφορά τα corsa & astra opc και αυτό που είπες ότι το πρώτο αξίζει περισσότερο από το δεύτερο.

            Comment


            • #21
              Cursed νομιζω οτι καταλαβαινεις οτι δεν προσπαθησα να θηξω τον πατερα σου σε καμια περιπτωση (τα χαιρετησματα μου κιολας), απλα αναφερθηκα σε ενα σημειο των ελληνικων καιρων.[/b]
              Περί αυτού δεν τίθεται θέμα, κατάλαβα πως δεν υπονόησες κάτι τέτοιο, απλώς το ανέφερα. ;)
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #22
                ....ψάρι με ρόδες;
                ΨΑΡΙ ΜΕ ΡΟΔΕΣ;!

                Γούστα. Εγώ το θεωρώ το ποιό όρμοφο αυτοκίνητο και θα ήτανε η πρώτη επιλογή μου, ανεξάρτητα από επιδόσεις και τα υπόλοιπα, τα οποία δεν έχω ψάξει στο ελάχιστο.
                Ωραίο και το Brera της Alfa Romeo. Το άλλο είναι μάπα.
                ΕDIT: για την Ζ4 και DjSolid αναφλερομαι στο από πάνω.

                Όσο για BMW, τα έχει πολύ πιο ακριβά απλά και μόνο για status (σαν SONY ένα πράμα). Δυστυχώς πολύ νομίζουν οτι παίρνοντας ένα αυτοκίντηο, γίνονται και υπερκάγκουρες και οδηγάτζες, έτσι και ένας *ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ-ΜΕΓΑΛΗ-ΟΜΩΣ* με μια σάπια 3.16 , που πήγαινε κόντρα με ένα Yaris, κόντεψε να με σκοτώσει στον αυτοκινητόδρομο.

                Α, χώρια που ένας όντως σχεδόν τα κατάφερε, αφού έτρεχε με 100 σε δρόμο λίγο έξω απ΄την πόλη και με μάζεψε με το μηχανάκι (νάναι καλά το κράνος, σωστή επιλογή να εγκαταλείψω τα καρφάκια εφόσον ήθελα να πηγαίνω με το μηχανάκι). Αλλά φταίει και -για άλλα μια φορά- και το σύστημα, διότι ο κύριος αυτός έχει άλλα τρία (3) τροχαία με μηχανές, πάντα μιλάμε για σωματικές και όχι μόνο υλικές ζημιές (αυτές τις έχω *DjSolid-Style-λογοκρισία*), αν του είχαν αφαιρέσει το δίπλωμα με την πρώτη, οι υπόλοιποι 3 δεν θα είχαμε προβλήματα. Αλλά ούτε λόγος για τιμωρία, από αναβολή σε αναβολή τα διακστήρια.

                Τέλος πάντων, off topic αυτά.

                Από μηχανές -αν και δεν θα έπερνα super sport-, μαρέσουν οι GSX-R της Suzuki. Θα έπερνα όμως κάποιο μοντέλο της BMW (K1200 R ας πούμε)

                Comment


                • #23
                  @Sub

                  1) Αυτα τα οποια αναφερεις συνηθως αναφερονται σε παρουσιασεις αυτοκινητων απο τον ειδικο τυπο. Απο εκει και περα ειναι θεμα εμπειριας οδηγησης. Εχουμε φτασει πλεον σε ενα σημειο οπου ολες οι εκδοσεις των αυτοκινητων μπορουν να κανουν παρα πολλα πραγματα, σε σημειο που ο μεσος οδηγος δεν ξερει τι να τα κανει. Απο εκει και περα νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα ψαξιματος και οδηγικης ικανοτητας. Εαν μου ζητας να σου πω site το οποιο να ασχολειται με αυτα τα θεματα τοτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μπεις στο google και να βρεις απο μονος σου, δεν ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα. Εαν μου ζητας συμβουλες για ασφαλη οδηγηση, τοτε θα σου πω οτι καλα θα κανεις να πας στην σχολη ασφαλους οδηγησης στην Αθηνα. Προσωπικα διαβαζω το περιοδικο EVO και το CAR, καθως ειναι τα δυο περιοδικα που ξερω οτι μπορω να στηριζομαι για το ειδος του οδηγου που ειμαι (παλαβος αλλα μεχρι εκει που με παιρνει!!! lollollol). Το EVO ειναι για το thrill of driving και το CAR για την απολυτη ενημερωση και παρουσιαση των νεων μοντελων.

                  2) Κοιτα, ειναι δυο διαφορετικες αλλα συναμα και ιδιες περιπτωσεις. To Corsa OPC ειναι ενα super hot mini αυτοκινητο το οποιο εχει εναν 1600αρη Turbo κινητηρα με αποδοση 190 αλογα. Εχει μπροστα κινηση και εχει και το καλυτερο στησιμο το οποιο υπαρχει στα super mini ΜΕΤΑ το Mini Cooper S (οσο mini μπορει να ειναι πλεον το Mini Cooper). Επισης εχει ακρως πολεμικο ταμπλω και εσωτερικο χωρο και οπως ειπα, τα καλυτερα Recaro καθησματα που μπηκαν ποτε σε μικρο αμαξι. Και ολα αυτα με το πολυ λογικο κοστος των 22000 ευρω!!!!

                  Το Astra OPC απο την αλλη ειναι το Corsa OPC σε μεγαλυτερη και πιο δυνατη εκδοση. Ειναι ενα κορυφαιο Hot Hatch το οποιο βγαζει 260 αλογα απο εναν κινητηρα Turbo 2000 κυβικα, το κακο ομως ειναι οτι στο οριο θα σε σκοτωσει, ο,τι και να κανεις. Εχει τοση δυναμη μπροστα που οι μπροστινοι τροχοι δεν μπορουν απλα να κανουν τιποτα αλλο απο το να σπηναρουν συνεχως και στις στροφες (εαν δεν το εχεις το αντικειμενο) να ανοιγουν συνεχως την τροχια τους (κοινως το αμαξι να υποστρεφει). Εαν παλι μεινεις στο γκαζι καποια στιγμη πιανει προσφυση, αλλα εαν κανεις το μεγιστο λαθος και αφησεις αποτομα στο οριο το γκαζι τοτε (απο ο,τι μπορω να ξερω) αντιδρα καπως αγαρμπα και μεταβαινει σε υπερστροφη, οπου το πισω μερος ξεκολαει αποτομα και απαιτει απο τον οδηγο ακαριαια αντιδραση με αναποδο και γκαζι. Γενικα ειναι ενα αμαξι το οποιο στην ευθεια δεν εχει αντιπαλο στην κατηγορια του, αλλα στις στροφες δυστηχως δεν ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι.

                  Φυσικα δεν μιλαμε για χωρους μεταξυ των δυο αυτοκινητων, το Astra ειναι λογικο να υπερεχει ολοκληρωτικα, χωρις αυτο να σημαινει οτι το Corsa ειναι ασχημο.

                  Γενικα το Corsa ειναι πολυ καλυτερη προταση στα 22000 ευρω απο οτι το Astra στα 30000+... Γνωμη μου παντα...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #24
                    17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ!!!!!!!&#33 ;!!

                    Η επιστροφη ενος θρυλου....







                    Ποιος δεν αγαπησε τον ΚΙΤΤ...

                    Να πω οτι το νεο αμαξι ειναι μια Shelby Mustang GT600KR, η οποια μπορει να μην ειναι στο στυλ του παλιου Pontiac Trans Am, αλλα δεν παυει να ειναι ενα απιστευτα "κακο" και "αλητικο" αμαξι.

                    Kαι ειδου: http://www.youtube.com/watch?v=3NhxYtKArCo

                    ....οχι, δεν παιζει ο Hasselhoff...

                    ΕDIT: NEW TRAILER http://www.youtube.com/watch?v=7e9wgshS0qI
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #25
                      Υπάρχει κάποιος που μπορεί να εκφράσει μια σφαιρική άποψη για την Chrysler 300; Αν υπάρχει και το κάνει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;)
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #26
                        Πες μου γιατι ρωτας γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω τον λογο...Και θα σου απαντησω κιολας!
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • #27
                          Πες μου γιατι ρωτας γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω τον λογο...Και θα σου απαντησω κιολας!
                          [/b]
                          Από περιέργεια και μόνο ρωτάω.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • #28
                            Αυτοκίνητα, είναι μόνο εκείνα που έχουν ένα μεγάλο Η στην μούρη και προέρχονται από το πλωτό εργοστάσιο της Ιαπωνίας. Τα υπόλοιπα, για μένα, απλώς δεν είναι αυτοκίνητα. Προσπαθούν σκληρά να γίνουν, αλλά...



                            Το δικό μου αυτοκίνητο, είναι αυτό:



                            Honda Civic 1988, 1200cc 16v, 80ps. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την οδική του συμπεριφορά, το εντελώς σπορ στήσιμό του, την απίστευτα χαμηλή κατανάλωσή του και την αξιοποίηση των χώρων που παρέχει σαν αυτοκίνητο. Το έχω σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτό της φωτογραφίας, φρεσκοβαμμένο, αλλαγμένο τιμόνι, πεντακάθαρο στο εσωτερικό (δεν επιτρέπω το κάπνισμα σε καμία περίπτωση) και συντηρημένο άψογα. Βεβαίως, ξέρω και τις αδυναμίες του. Ως ένα αυτοκίνητο που κατασκευάστηκε το '88, δεν έχει την παθητική ασφάλεια των σημερινών, δεν έχει γαλβανισμένο αμάξωμα, δεν έχει τα επίπεδα εξοπλισμού που κατά κώρον συναντώνται σήμερα, όμως έχει άριστη ποιότητα κατασκευής και είναι πραγματικά fun to drive. Δυστυχώς για το ίδιο, ευτυχώς για μένα, το κινώ ελάχιστα καθώς τις μετακινήσεις μου τις κάνω με:



                            Honda SH150i

                            Στα 3400 Ευρώ, είναι πιθανότατα το καλύτερο 150άρι αυτόματο, πολύ ανώτερο κάθε άλλου ιταλικού (gilera, piaggio, aprillia) και είναι αρκετά δυνατό, ώστε να καλύπτει διαδρομές, ακόμα και άνω των 100 χιλιομέτρων απόστασης, χωρίς στάση, λόγω του programmed fuel injection που διαθέτει για την ψύξη του μοτέρ. Το χαίρομαι, όσο δεν φαντάζεστε!

                            Το Honda Civic Typer JDM (Japanese Domestic Model) που παρέθεσε ο Jedah (ρε άτιμε, την ίδια φώτο που σου έδειξα στο msn έβαλες; ) είναι ένα αυτοκίνητο όνειρο, ίσως το καλύτερο Honda που κατασκευάστηκε ποτέ συνολικά. Με σκληροπυρινικές και καθαρόαιμα αγωνιστικές καταβολές από το θρυλικό Integra Type-R, το μηχανικό του σύνολο αποδίδει 220 άλογα στα 2000cc χωρίς turbo και λοιπά εκτρώματα. Φρενάρει απίστευτα, το σασμάν ταχυτήτων του είναι ένα από τα καλύτερα που τοποθετήθηκαν ποτέ από οποιονδήποτε κατασκευαστή και το τιμόνι του είναι (πέρα από πανέμορφο αισθητικά) ακριβές και αλάνθαστο.

                            Μερικές εικόνες από το εσωτερικό του:

                            http://bp3.blogger.com/_CVOr0TtSP9k/Rg2lvO...ype_R_JA_04.jpg

                            http://bp0.blogger.com/_CVOr0TtSP9k/Rg2lve...ype_R_JA_05.jpg

                            Επίσης, θα ήθελα μέχρι το τέλος του 2008 να αγοράσω την καινούργια Honda TransAlp XL700V.



                            Στην προκειμένη περίπτωση, δεν είναι ζήτημα χρημάτων, αλλά αποφάσεων περισσότερο. Ίσως αποφασίσω να αποσύρω το αυτοκίνητο, ή να το χαρίσω σε κάποιον δικό μου άνθρωπο, καθώς ούτως ή άλλως προτιμώ τις μοτοσυκλέτες, κι επίσης, καλώς ή κακώς, όσο κι αν αγαπώ τον Ookami μου (που ήταν και το οικογενειακό μας αυτοκίνητο όταν ήμουν παιδί), αν αποκτήσω κάποτε οικογένεια, θα είναι αρκετά πιο γερασμένος. Το ενδεχόμενο να αγοράσω και δεύτερη μηχανή και να πληρώνω για ασφάλειες, τέλη κυκλοφορίας, συντήρηση 3 οχημάτων, είναι απλώς ασύμφορο, καθώς δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ και τα 3. Σαφέστατα, η μικρότερη χρήση θα γίνεται στο αυτοκίνητο, οπότε -εφόσον υπάρχει οικογενειακό όχημα- ίσως τελικά πάρω την μεγάλη απόφαση αφού δοκιμαστεί κιόλας αρκετά η καινούργια TransAlp. Ελπίζω μόνο να κυκλοφορεί ακόμα το Type-R JDM όταν αποφασίσω να αγοράσω καινούργιο αυτοκίνητο. Αν όχι, και το Civic Hybrid μου αρέσει πάρα πολύ και δεν θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα πριν το αγοράσω.

                            Τελικά, αλλάζει ο άνθρωπος. Πέρυσι ήμουν έτοιμος να αγοράσω το καινούργιο hatchback Type-R και μάζευα τα χρήματα, προκειμένου κάποιο πρωινό του Απρίλη να κάνω δικό μου το αυτοκίνητο-όνειρο. Ο λόγος που δεν το έκανα ήταν γιατί οι μετακινήσεις μου δεν θα γίνονταν καθόλου ευκολότερες, ίσα ίσα μάλλον θα αχρήστευα και το ίδιο το όχημα, οπότε ενδεχομένως να ήμουν στα ίδια και χειρότερα. Οικονομικά, σίγουρα θα ήμουν χειρότερα, αλλά εν πάσει περιπτώση, κι αυτό ξεπερνιέται. Δεν μετάνιωσα καθόλου που αγόρασα την μηχανή και αν τελικά αγοράσω την TransAlp θα είναι για να μπορώ να κάνω ένα ταξίδι με άνεση, μια πιο γρήγορη μεγάλη βόλτα χωρίς να το σκέφτομαι πολύ, μια μετακίνηση στην πόλη με αντίξοες καιρικές συνθήκες χωρίς να φοβάμαι τόσο όσο με αυτήν που έχω τώρα.
                            OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

                            Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

                            Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

                            Comment


                            • #29
                              Πες μου γιατι ρωτας γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω τον λογο...Και θα σου απαντησω κιολας!
                              [/b]
                              Ακόμα περιμένω αυτήν την απάντηση...
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • #30
                                Ναι Sorry, ξεχαστηκα...

                                Χαλι μαυρο. Για τα λεφτα του και το στυλ του αυτοκινητου που αντιπροσωπευει ειναι για πεταμα. Λιμουζινα η οποια ειναι πολυτελης χωρις να κανει τιποτα αλλο, με εναν καλο μεν κινητηρα αλλα σε ενα εξαιρετικα βαρυ αμαξι. Ουτε δραχμη κοινως δε θα εδινα προσωπικα...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X