Announcement

Collapse
No announcement yet.

L.A. Noire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by hideo View Post
    Nαι φαινεται δεν εχει σχεση με τα GTA.Eιναι κατι διαφορετικο.
    Εγώ πιο πολύ θα έλεγα ότι μοιάζει πολύ σαν το Discworld Noir, αν το έχετε παίξει κανείς σας, ειδικά εσύ, Scatty. Το παιχνίδι μου θυμίζει αστυνομικό θρίλερ με ντετέκτιβς.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Βασικα, Ειναι αστυνομικο θριλερ με ντεντεκτιβς

      Comment


      • #18
        Originally posted by straier View Post
        Και μετά μου λέτε πως εγώ κοιτάω το γάιδαρο στα δόντια... Η ασπρομαυρίλα λύνεται μειώνοντας το saturation της οθόνης.
        ωχ οντως το ποιο προφανες δεν το σκεφτηκαμε, straierowned

        Comment


        • #19
          Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
          Βασικα, Ειναι αστυνομικο θριλερ με ντεντεκτιβς
          ντεντέκτιβς = dedectives
          ντετέκτιβς = detectives

          οπότε, WTF? :xp:
          sigpic

          Comment


          • #20
            Ειναι ελληνικός ιδιωματισμός, πως λέμε πλέιστέσιο και τομπ ράιντερ (πόσο έπος που το άκουσα ΠΡΟΣΦΑΤΑ σε διαφήμιση στο star με αυτή τη προφορά)
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #21
              Καλά ρε σεις, απλά σχολιάσαμε την εικαστική προσέγγιση του παιχνιδιού.
              Προσωπικά, όταν ακούω νουάρ, στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν υπάρχει ποτέ τόσο χρώμα.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #22
                Προσωπικά, όταν ακούω νουάρ, στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν υπάρχει ποτέ τόσο χρώμα.
                Στο Film Noir δεν υπάρχει χρώμα, για αυτό . Βέβαια κάτι μεταγενέστεροι που επηρεάστηκαν αισθητικά από το Noir (βλέπε Wong Kar Wai) έχουν δώσει άλλη αισθητική στις ταινίες τους, αλλά εκεί ξεφεύγουμε αρκετά.

                Film noir = b/w τέλος .

                - τουλάχιστον έτσι νομίζω :xp: -

                Βέβαια είμαι της άποψης όλι το L.A. Noire δε θα ήταν ωραίο σε ασπρόμαυρο. Το προτιμώ με τα χίλια έτσι όπως είναι τώρα.

                Femme fatale ας έχει και τα άλλα τα βρίσκουμε στην πορεία .

                Comment


                • #23
                  Μια χαρα υπαρχουν και εγχρωμες ταινιες Noire (δεν μιλαω για τα λεγομενα neo noire που λεει ο Evans) ακομα και στα 50s με την χρηση Technicolor και μαλιστα που θεωρουνται σπουδαιες ταινιες του ειδους.

                  Βεβαια ειναι λογικο να εχουμε τα Noire στο μυαλο μας ως b/w γιατι την εποχη που εμφανηστηκαν το b/w ηταν το norm .


                  Για να ειμαστε πιο σωστοι το L.A. Noire μια χρα μπορει να αποτυπωσει την οπτικη αισθητικη των noire ακομα και εγχρωμο με την σωστη χρηση Low-key lighting και εφε που να δινουν αισθηση Technicolor.






                  Λοιπον ας κλεισω την wikipedia
                  για να μη μου πεταξετε καμια ντοματα

                  Comment


                  • #24
                    Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, note to self να συνεχίσω να διαβάζω ένα βιβλίο για Film Noir που έχω στα μισά .

                    Comment


                    • #25
                      Ξέχασες κάτι....SHOWOFF MODE[ON]

                      Originally posted by Evans View Post
                      Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, note to self να συνεχίσω να διαβάζω ένα βιβλίο για Film Noir που έχω στα μισά .
                      [/OFF]

                      Τώρα για το παιχνίδι τι να πω?Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον,έχω να δω παρόμοια αισθητική από το Mafia 1 που είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever!

                      Κρίμα που βγαίνει όμως Μαϊο,θα διαβάζουμε για εξεταστική τότε(ή μήπως όχι?)


                      Comment


                      • #26
                        Για εσένα πρέπει να τυπώσουμε σε κάθε μπλούζα που έχεις και σε οποιαδήποτε πάρεις το showoff mode χωρίς όμως το [on] [/off].

                        Comment


                        • #27
                          Νo concern to the forum


                          Comment


                          • #28
                            LOL

                            Ούτε εγώ ήξερα ότι υπάρχουν έγχρωμα noir films (πέρα βέβαια από κάτι κράματα τύπου Blade Runner) και τα neo-noir. Καθαρό noir film με χρώμα δεν έχω δει ποτέ μου. Η αναφορά στο «τόσο χρώμα» που έκανα πριν πήγαινε στο γεγονός ότι τα περισσότερα videogames με noir στοιχεία ή θεματολογία είχαν σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό χρώμα.

                            Απλά δείχνει τέτοια η φύση του L.A. Noir που θα προτιμούσα να δω μια κλασσική b/w προσέγγιση. Γιατί τελικά noir = Humphrey Bogart.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #29
                              Γιατί τελικά noir = Humphrey Bogart.
                              ποσο δικαιο εχεις ομως!!

                              αξεπεραστο διαχρονικο στυλ

                              Comment


                              • #30
                                Ναι μωρή αρρώστια Loggo, ναι...

                                Από έγχρωμα noir προτείνω ανεπιφύλακτα την "Chinatown" του Ρομάν Πολάνσκι με πρωταγωνιστή το Τζακ Νίκολσον. ΤΑΙΝΙΑΡΑ.

                                Υπάρχουν επίσης αρκετές ταινίες του'70 - '80 (όπως το" The French Connection" ή αλλιώς ο Άνθρωπος από τη Γαλλία, με το Τζην Χάκμαν) και, κυρίως εξαιρετικές γαλλικές ταινίες όπως τα "Αντίο Φίλε", "Μπορσαλίνο", "Ο δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο", "Ασανσέρ για δολοφόνους" κλπ κλπ με τους γνωστούς και μη εξαιρετέους Αλαίν Ντελόν, Ζαν Πωλ Μπελμοντό κλπ που είναι και ασπρόμαυρες και έγχρωμες. Συστήνονται.

                                Από πιο πρόσφατες το L.A. Confidential δεν είναι κακό αλλά δε θα το έλεγα noir.

                                Και ναι, πρώτος και καλύτερος ο Χάμφρεϋ Μπόγκαρτ στο "Γεράκι της Μάλτας" και έπεται ο Ρόμπερτ Μίτσαμ σε όσες ταινίες κάνει το ντετέκτιβ Μάρλοου, όπως πχ "Ο μεγάλος ύπνος".
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X