Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    PlayStation Suite brings 'PlayStation content' to Android, including early PSone titles
    It's not the PlayStation Phone, but it is PlayStation on phones. Sony's Kaz Hirai just announced "PlayStation Suite," which "provides PlayStation content to other devices" including Android devices.

    What kind of PlayStation content? According to Hirai, "We will first emulate the first generation PSP titles to be available on PS Suite devices." All the titles shown so far are actually PSone games, including Cool Boarders 2, Syphon Filter, Rally Cross, WIld Arms, and MediEvil. In addition, Sony intends PlayStation Suite to be used as a framework for the development of all-new games for mobile platforms. PlayStation Suite is due by the end of this calendar year.

    Update: It looks like there may have been a translation error. The official press release, pasted after the break, is pretty clear that the service will be "starting with original PlayStation games (PSone classics)." We're hopeful that PSP games will make their way to Android as well ... after all, there aren't a whole lot of PSone titles available digitally on this side of the planet.
    http://www.joystiq.com/2011/01/27/playstation-suite/

    Αυτό είναι το PlayStation Suite. Φέρνει PS content σε Android (και NGP) και προσφέρει ένα framework για ανάπτυξη τίτλων. Ρε λέτε η Sony να το κάνει όντως σωστά;

    Comment


    • #62
      Originally posted by Evans View Post
      OP
      LOL Fail

       
      (this a joke announcement, right?)
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #63
        Με τα δύο χέρια το έκανες αυτό το post;

        Comment


        • #64
          Γιατί στο κέρατο έκανες όλο το ΟΡ παράθεση;Φτιάξε μία το ποστ σου,να μην ξεχειλώνει η σελίδα.
          Carpe diem

          Comment


          • #65
            Οριστε το κανα edit, τεσπα νομισα οτι ηταν το troll topic της βδομαδας.

            Τεσπα trolling aside (θα επανελθουμε σε αυτο μετα το release και αφου εχουμε τις πρωτες πωλησεις), καλη η φαση με το PS Suite. Τις αλλες σελιδες δε προλαβα να τις δω αναλυτικα, ελειπα ολη μερα και εχασα τα breaking news.

            ΥΓ:@Evans Με τα δυο χερια εναλλαξ, αριστερο γραφω το ποστ, δεξι κουναω το ποντικι και κανω κλικ.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #66
              Κι εγώ το πρωί είδα τις εξελίξεις.

              Τα περισσότερα πράγματα ειπώθηκαν ήδη, εγώ θέλω να εκφράσω κάποιους πιο γενικούς προβληματισμούς τόσο πάνω στη gaming πλευρά του NGP, αλλά και όσον αφορά τη handheld σκηνή γενικότερα μετά τις τελευταίες εξελίξεις.

              Καταρχήν, εξαιρετικό design, φοβερές δυνατότητες, τρομακτικά τεχνικά χαρακτηριστικά και...η πρώτη «κονσόλα» της Sony χωρίς την χρήση του brandname που τη καθιέρωσε στην αγορά των videogames. Ίσως επειδή το NGP δεν είναι κονσόλα τελικά. Το NGP ολοφάνερα ακολουθεί την ολιστική τάση της εποχής στην τεχνολογία (της οποίας, παρεμπιπτόντως, τάσσομαι υπέρ) και, όπως όλα δείχνουν, η Sony θέλει να προσφέρει κάτι παραπάνω από ένα PlayStation...Portable. Οπότε, αν η Sony έχει σκοπό να χτυπήσει εκεί που δείχνει ότι θέλει να χτυπήσει, η απόρριψη του γνωστού brandname μόνο ως εύστοχη μπορεί να κριθεί.

              Σαν τι ακριβώς σκοπεύει να προωθήσει το μηχάνημα η Sony όμως; Στη περίπτωση του PSP η έλλειψη προσανατολισμού που τη διακατείχε τον πρώτο καιρό ήταν ολοφάνερη και, σε ένα βαθμό, της στοίχισε. Χαρακτηριστικό είναι ότι με άλλη προσέγγιση άρχισε η σταδιοδρομία του PSP στην αγορά, για να καταλήξει τελικά σε αυτό που πραγματικά ήταν, ένα απλό handheld. Ελπίζω εδώ να είναι πιο προετοιμασμένη, και κατασταλαγμένη, ώστε να μη χαθεί το πραγματικά άπειρο potential μιας συσκευής που δείχνει να είναι φτιαγμένη για μια μάχη τύπου "NGP vs The World".

              Originally posted by Burai_Fighter View Post
              Προσωπικά πιστεύω πως κάποιος προτιμά ένα smartphone από μια συσκευή bulky με κουμπιά κτλ. Αν τώρα αυτό αλλάξει με το ngp άλλου παπά. Αλλά οι μη gamers θα μείνουν εκεί που είναι πάντα imo.
              Αυτή την άποψη συμμερίζομαι και εγώ.

              Εντωμεταξύ, ακόμα κι αν το NGP δε προωθηθεί σα κονσόλα, το παρουσιαστικό του είναι πιθανό να το προδώσει, ή να δημιουργήσει σύγχυση. Ασχέτως του ποια θα είναι τελικά η επικοινωνιακή πολιτική και το marketing της Sony, έχουμε να κάνουμε με ένα μηχάνημα που φέρει 1 D-Pad, 2 Analogs, 2 shoulders και φυσικά τα 4 γνωστά (τέλεια) face buttons του PlayStation (σύμβολα > γράμματα). Όσο μοντέρνος και εντυπωσιακός κι αν είναι ο σχεδιασμός του, το design παραπέμπει σε ένα game pad με οθόνη, γνωστό επίσης ως gaming handheld.

              Από την άλλη, άμεσου τύπου συγκρίσεις με το 3DS τις θεωρώ εντελώς άτοπες. Όχι τόσο λόγω του τεχνολογικού χάσματος, όσο της εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας που δείχνει να διακατέχει το ένα από το άλλο. Έξαλλου, περισσότερο ως απόρροια του δεύτερου έρχεται το πρώτο. Θα έλεγα ότι η διαφορά στη φιλοσοφία ανάμεσα στο 3DS και το NGP, είναι ακόμα μεγαλύτερη από εκείνη που χαρακτήριζε το DS σε σχέση με το PSP.

              Στα του gaming, δε θα ήθελα με τίποτα να δω το γεγονός ότι το NGP είναι τεχνολογικά κοντά στο PS3, να μεταφράζεται σε μια μετατροπή της gaming πλευράς του μηχανήματος «απλά» σε ένα φορητό PlayStation 3, ακλουθώντας έτσι την εύκολη λογική των ports. Ακόμα κι αν τεχνικά αποτελεί τεράστιο επίτευγμα, ουσιαστικά δε θα διαφέρει πολύ από το πρώτο καιρό του PSP. Τότε όπου η πλειονότητα της βιβλιοθήκης του αποτελούνταν από PS2 ports, καθιστώντας το μηχάνημα σχεδόν αδιάφορο για τον περισσότερο κόσμο που έτσι κι αλλιώς είχε PS2. Καμία σχέση το, χωρίς προσωπικότητα, PSP του τότε, με το PSP του σήμερα.

              Originally posted by Dj Solid View Post
              αν βγαλεις το 3D απο το 3DS και κανεις ενα κλικ διπλα στο παλικαρι που παιζει Uncharted στο PSP2 διπλα σου, πώς νιωθεις;
              Δε ξέρω, κατά τη γνώμη μου αυτή η λογική έχει σε σημαντικό βαθμό ξεπεραστεί από τις εξελίξεις.

              - Αρχίζει να πέφτει η αυλαία μιας γενιάς φορητών που, πέρα απ’ το casual, και το core κοινό επέλεξε πρωτίστως το DS σαν handheld, παρά το σημαντικό τεχνολογικό χάσμα που τα χώριζε.
              - Η όποια επιτυχία έχουν γνωρίσει μέχρι στιγμής τα games στα smartphones, δεν στηρίζεται στον τεχνικό τους τομέα.
              - Έχουμε εκατομμύρια ανθρώπους απ’ τον mainstream χώρο που συνεχίζουν να παίζουν World of Warcraft και Counter Strike, με τεχνικό τομέα δεκαετίας.
              - Και φυσικά, έχουμε ένα casual κοινό που, έχοντας μεταπηδήσει πλέον από τη περιστασιακή μόδα του Wii, πιθανότατα και απ’ το DS, συνεχίζει να πέφτει με τα μούτρα στο Farmville σε μια γενικότερη έξαρση του Social gaming.

              Τη τελευταία πενταετία περάσαμε από το στάδιο των Nintendogs, του Brain Training και του Wii Sports, για να φτάσουμε στην εποχή του Farmville και του Mafia Wars. Αυτά σε πιο μαζικό επίπεδο.

              Σε core επίπεδο, οι τίτλοι που προκάλεσαν, κατά κύριο λόγο, αίσθηση στα handhelds δεν ήταν τόσο περιπτώσεις home console νοοτροπίας, ασχέτως αν ήταν ποιοτικοί, όσο περιπτώσεις όπως το Layton, το Elite Beat Agents ή το Phoenix Wright. Σε μια παράδοση που θέλει τη portable κουλτούρα, καλώς ή κακώς, να διαφέρει από εκείνη των home consoles. Μια κουλτούρα που, ποτέ δε στηριζόταν τόσο στον τεχνικό τομέα έτσι κι αλλιώς.

              Παράλληλα, διανύουμε την εποχή της μεγαλουργίας του XBLA, την εποχή όπου περιπτώσεις όπως του Braid, του Pac Man CE, του Super Meat Boy, του Trials κλπ, και πολλά έχουν να πουν και με τις ώρες καθηλώνουν, πάντα σε core επίπεδο.

              Σε αυτή την εποχή, και με δεδομένη τη κουλτούρα που χαρακτηρίζει τη handheld αγορά, μου φαίνεται λίγο περίεργο που η Sony μας προτάσσει να παίξουμε Uncharted στην οθόνη των 5 ιντσών. Τεχνολογικό επίτευγμα μεν, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτή είναι η ουσία δε. Για τίτλους που, έτσι κι αλλιώς, είναι φτιαγμένοι να παίζονται στη τηλεόραση όπου και ταιριάζουν και ευνοούνται περισσότερο.

              Γενικά πάντως, το φράγμα ανάμεσα στα handhelds και τις home consoles δείχνει να ραγίζει συνεχώς. Από τη μια με υπηρεσίες όπως το XBLA που προσφέρουν πιο άμεσες και γρήγορες εμπειρίες που συνηθίζαμε να βλέπουμε σε handheld επίπεδο. Από την άλλη με το hardware των νέων portables (κυρίως του NGP) που είναι σε θέση να προσφέρει πλέον εμπειρίες home console νοοτροπίας.

              Το θέμα είναι ότι, στη περίπτωση των home consoles, ο συνοδευτικός χαρακτήρας ενός XBLA κι ενός PSN, μπορεί εκ φύσεως να στηριχτεί λόγω ενός hardware που προσαρμόζεται πάνω σε εντελώς διαφορετικές, πιο απαιτητικές, συνθήκες. Στη περίπτωση ενός handheld όμως, ένα hardware τέτοιου επιπέδου προσωπικά μου φαίνεται αρκετά πλεοναστικό για κάτι που, μέχρι σήμερα τουλάχιστον, δε φάνταζε ως η κύρια πρόσφορα του χώρου. Ενός χώρου με διαφορετική, όπως είπα και πριν, κουλτούρα.

              Δε ξέρω αν η κουλτούρα των handhelds βρίσκεται μπροστά σε μια μεγάλη αλλαγή, μεταλλασσόμενη τελικά σε μια φορητή έκδοση του console gaming ή όχι (προσωπικά το θεωρώ λίγο δύσκολο δεδομένου των αρκετά διαφορετικών συνθηκών) κι αν τελικά η Sony είναι μπροστά από τις εξελίξεις. Αλλά με βάση το σήμερα, για μένα τουλάχιστον, τίθενται μια σειρά από, εντελώς θεωρητικής φύσης, ερωτήματα που έχουν να κάνουν, όχι μόνο με τη gaming πλευρά του NGP (την οποία έτσι κι αλλιώς ακόμα περιμένουμε να δούμε), αλλά γενικά με το handheld gaming.

              Υπάρχει λόγος για τόσο δυνατά specs;

              Μήπως τελικά το μοντέλο της συνεχούς και γοργής αναβάθμισης των specs που χαρακτηρίζει το console gaming δε ταιριάζει τόσο στη λογική της handheld αγοράς; Μήπως εν τέλει η εξέλιξη ενός handheld στηρίζεται περισσότερο στην εξέλιξη του interface και λιγότερο στα περισσότερα πολύγωνα;

              Είναι η ουσία του handheld gaming η δυνατότητα να μπορείς να παίξεις και εκεί, ακριβώς, ό,τι παίζεις στη TV σου, αλλά σε λιγότερες ίντσες;

              Τάσσομαι στο πλευρό του Burai χωρίς να συμμερίζομαι αυτόν τον υπέρμετρο ενθουσιασμό. Βλέπω ένα μηχάνημα (δε μπορώ πλέον να το πω κονσόλα, έξαλλου, ίσως θα φάνταζε υποτιμητικό για μια τέτοια συσκευή), με πραγματικά τεράστιο «potential» σε όλους τους τομείς αλλά μέχρι εκεί, ακόμα τουλάχιστον. Κάτι που βέβαια είναι λογικό, καθώς μένουν αρκετά πράγματα που μένουν να δούμε όσον αφορά το μηχάνημα.

              Με προβληματίζει πολύ το τι θα δούμε από το NGP ως gaming μηχάνημα. Αν πχ εξελιχτεί σε ένα φορητό PS3, τότε μπορώ να πω ότι σε περίπτωση που το αγόραζα, θα το έκανα πρωτίστως για τις all around χρήσεις του, παρά για τη gaming πλευρά του. Btw, άψογη η προσθήκη του δεύτερου αναλογικού, τη στιγμή που όσο περισσότερο κοιτάζω το 3DS, τόσο πιο σκεπτικός γίνομαι για την απουσία του.

              Από την άλλη, και στη περίπτωση του 3DS δε ξέρω τι να περιμένω, αν και εκεί τα πράγματα είναι πιο συγκεκριμένα. Προσωπικά θεωρώ ότι, με τις σημερινές συνθήκες τουλάχιστον, είναι αρκετά δύσκολο να επαναληφθεί η επιτυχία του DS. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα τα τελευταία χρόνια και μια προσέγγιση του στυλ «το 3DS συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το DS», τη θεωρώ αρκετά απλοϊκή, ίσως και αβάσιμη. Κυρίως γιατί δε ξέρω ποια θα είναι αυτή τη φορά η αντίδραση του βασικού κινητήριου μοχλού του DS, το casual κοινό δηλαδή.

              Γενικά θα έλεγα ότι, στη παρούσα φάση, η αγορά χαρακτηρίζεται από τόσους πολλούς παράγοντες και συνιστώσες που είναι πιο απρόβλεπτη από ποτέ. Πραγματικά θεωρώ πολύ παράτολμη την οποιαδήποτε πρόβλεψη, όχι μόνο για τον «νικητή», αλλά γενικά για τη πορεία του κάθε μηχανήματος.

              Αυτό για το οποίο μπορώ με σιγουριά να μιλήσω, είναι η σαφώς πιο προοδευτική αντίληψη που διακατέχει σε πολλά πράγματα τη Sony σε σχέση με τη Nintendo, αλλά αυτό δεν είναι κανένα νέο. Το PlayStation Suite πχ, είναι εξαιρετική ιδέα, άντε σιγά σιγά να πέφτουν τα κάστρα. Ειδικά στις περιπτώσεις retro τίτλων, θα έπρεπε ήδη να είχε γίνει.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #67
                Βασικά ήμουν έτοιμος να γράψω ένα μεγάλο post, όμως όσο παρατηρώ το παραπάνω post του Loggo, τόσο περισσότερο βλέπω ό,τι με καλύπτει. Οπότε i'll go with him.

                Μάλιστα, έτοιμος ήμουν να κάνω ένα trolling post του τύπου "3D έχει;", και αυτό γιατί προσωπικά το NGP είναι ωραίο μεν, αλλά δεν με εντυπωσιάζει δε. Από τα λίγα που έχω διαβάσει, το NGP θα είναι μια αρκετά βελτιωμένη συνέχεια αυτού που ήθελε να είναι το PSP αρχικά, ενός all - around μηχανήματος δηλαδή, ή ενός near-PS3 portable αν θέλετε (ψιλο-all around δεν προσπαθούν να είναι και οι σημερινές κονσόλες άλλωστε ; ) Εμπορικά, δε νομίζω να έχει και μεγάλη απήχηση τους non-gamers gadget-freaks και έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, θα είναι μια ακόμη handheld gaming console που τελικά θα κερδίσει το ίδιο (ποιοτικά τουλάχιστον) κοινό που κέρδισε και το PSP. Βέβαια με τα touch χαρακτηριστικά της η Sony ίσως μπορέσει να κάνει και ένα άνοιγμα στο casual κοινό (κάτι που απεύχομαι ).

                Μια τέτοια εξέλιξη στο hardware πλέον μου φαίνεται πλήρως φυσιολογική και για μένα η μετάβαση στο NGP (από το PSP) δεν είναι πουθενά κοντά το wow factor της μετάβασης στο PSP (από το DS ή το GBA, αν θέλετε).

                Εν κατακλείδι, περιμένω με περισσότερη αγωνία το 3DS (αν και πιθανότατα δεν θα αγοράσω ούτε το ένα ούτε το άλλο), το 3D χωρίς γυαλιά μου φαίνεται αρκετά πιο εντυπωσιακό .
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Loggo View Post
                  Αυτό για το οποίο μπορώ με σιγουριά να μιλήσω, είναι η σαφώς πιο προοδευτική αντίληψη που διακατέχει σε πολλά πράγματα τη Sony σε σχέση με τη Nintendo, αλλά αυτό δεν είναι κανένα νέο.
                  Αυτος ειναι και ο λογος που η nintendo εχει αποτυχει ουκ ολιγες φορες. Αγνοει κυριολεκτικα το τι γινεται γυρω της. Στη περιπτωση του Wii και του DS δε της εκατσε ασχημα το πραγμα, με το 3DS δε ξερω τι θα γινει, πραγματικα δε ξερω τι να προβλεψω.

                  Απο την αλλη δε καταλαβαινω την εμμονη της Sony με τη πανισχυρη τεχνολογια, νομιζω οτι εχουν υπερτιμησει τη σημασια του οπτικου τομεα ειδικα στις περιπτωσεις των φορητων. Θελω να δω μια φορητη κονσολα που να μου μεταφερει μια xbla εμπειρια. Εθιστικα games πιο arcade/retro λογικης με δυνατη υλοποιηση online και εξυπνους τροπους local multiplayer (στο DS κατι πηγε να γινει αρχικα σ' αυτο το τομεα αλλα μετα το ξεχασαν). Και βεβαια μια τετοια κονσολα να μη κοστιζει πανω απο 200€ και το software να βρισκεται σε τιμες αντιστοιχες των psn/xbla (5-20€).
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #69
                    Δε ξέρω Lloyd, εμένα πάλι, αν και το όποιο συμπέρασμα φαντάζει από παράτολμο έως άτοπο χωρίς να έχεις δει το μηχάνημα από κοντά, το 3D στο 3DS περισσότερο σαν feature απλού τεχνικού εντυπωσιασμού μου κάνει, παρά σαν κάτι ουσιώδες.

                    Ναι είναι εντυπωσιακό να υπάρχει 3D χωρίς γυαλιά σε ένα handheld, αλλά δε ξέρω πόσο ουσιαστικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Βέβαια, είναι πολύ νωρίς ακόμα.

                    Το 3D στο PS3 πάλι, εν δυνάμει, μου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ πιο ουσιαστικά, ειδικά σε συνδυασμό με το Move.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #70
                      Η τεχνολογία πάντως είναι απαραίτητη για αυτό που θέλουν να πετύχουν και αυτό ή σας διαφεύγει ή δεν του δίνετε σημασία. Θέλουν ένα PlayStation που να ενοποιεί όλα τα PlayStation, πώς θα μπορούσε να επιτευχθεί η μεταφορά από το PS3 στο NGP χωρίς τέτοιο hardware; Και από τη στιγμή που η ίδια ανοίγεται με το PS Suite, δε βλέπω γιατί μένει στην ίδια λογική με αυτή του PSP.

                      Εξάλλου τι να λέμε τώρα, μέχρι και το iPhone4 είναι δυνατότερο του 3DS, το NGP δε θα ήταν; Όταν μία φορητή βγαίνει και υπόσχεται τόσα πράγματα, προφανώς και πρέπει να είναι τέτοιο τούμπανο.

                      Το θέμα είναι τι υποστήριξη θα έχει, πόσο ελκυστική θα είναι η πρόταση της Sony σε νέους και μικρούς developers, η "Φυσική συνέχεια" από το PSP είναι δεδομένη. Η Sony θέλει να εισάγει νέα στοιχεία, νέο control scheme και μία cross platform εμπειρία και το μόνο που μπορεί να αμφισβητηθεί είναι η επιτυχία αυτής της ιδέας.

                      Comment


                      • #71
                        Loggo πολυ ωραιο ποστ.Στα περισσοτερα θα συμφωνησω αλλα θελω να σταθω λιγο εδω.
                        Βλέπω ένα μηχάνημα (δε μπορώ πλέον να το πω κονσόλα, έξαλλου, ίσως θα φάνταζε υποτιμητικό για μια τέτοια συσκευή), με πραγματικά τεράστιο «potential» σε όλους τους τομείς αλλά μέχρι εκεί, ακόμα τουλάχιστον.
                        Ε μεχρι εδω δεν νομιζω οτι μπορουσαμε να ζηταμε και κατι παραπανω.Εφοσον λοιπον εχουμε ενα μηχανημα με τεραστιο potential σε ολους τους τομεις(τεχνικος τομεας,αναλογικοι,touch screens μπρος πισω,motion controls,καμερες κτλ) μεχρι εδω ολα καλα.
                        Απο κει και περα μονο στο χερι των devs ειναι το που μπορουν να φτασουν και τι θα δουμε απο αυτο το μηχανημα.

                        Ο loyd κανει μια συγκριση με το πρωτο psp,θεωρωντας οτι μιλαμε για απλα μια εξελιξη του τελευταιου και ισως λιγοτερο εντυπωσιακη απο το psp oταν αυτο κυκλοφορησε.Εδω διαφωνω.
                        Το psp ειχε ως οριο δυνατοτητων να τρεχει παιχνιδια με εκπληκτικα γραφικα για την εποχη και για φορητο συστημα ,σε συνδιασμο με μετριοτατο χειρισμο.Ως εκει.
                        Δλδ το psp ηταν οντως ενα φορητο ps2 με χειροτερα γραφικα και πολυ χειροτερο χειρισμο.Και αυτο ηταν το τοπ που μπορουσες να παρεις απο αυτο το μηχανημα.

                        Νομιζω οτι το NGP εχει τελειως διαφορετικη λογικη και δυνατοτητες.
                        Τωρα δεν νομιζω να καταφερουν(γιατι περι κατορθωματος θα προκειται) να ''δημιουργησουν'' ενα φορητο που εχει τοσες δυνατοτητες να τρεχει μονο το GoW και το uncharted με εντυπωσιακα γραφικα(δλδ με λιγα λογια να κανουν ενα psp-2).


                        Το μονο που με χαλαει και το ξαναλεω ειναι oτι δεν εχει 3d.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Evans View Post
                          Η τεχνολογία πάντως είναι απαραίτητη για αυτό που θέλουν να πετύχουν και αυτό ή σας διαφεύγει ή δεν του δίνετε σημασία. Θέλουν ένα PlayStation που να ενοποιεί όλα τα PlayStation, πώς θα μπορούσε να επιτευχθεί η μεταφορά από το PS3 στο NGP χωρίς τέτοιο hardware;
                          Ή απλα δε συμφωνουμε με αυτο που θελουν να πετυχουν...
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #73
                            Πάντως, αν ισχύσει ότι ίσχυε τώρα με DS-PSP το NGP πιθανώς να έχει το πλεονέκτημα της τιμής των παιχνιδιών (πολύ πιο εύκολο να βρεις ακόμα και κορυφαία παιχνίδια του PSP σε καλή τιμή, platinum κλπ παρά στο DS που σε γδέρνουν συνήθως ειδικά σε παιχνίδια της Nintendo).
                            Για τα apps δε ξέρω τι θα γίνει, σίγουρα πάντως θα είναι αρκετά ελεγχόμενη η κατάσταση με το τι θα βγαίνει γιατί αλλιώς το χακάρισμα θα βγει τον πρώτο μήνα. Από την άλλη προσωπικά δε βλέπω το νόημα (ούτε στα κινητά το βλέπω). Το μόνο που με νοιάζει είναι να έχει internet browser, skype και να παίζει αρχεία ήχου και εικόνας. Από κει και πέρα δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα ήθελα να κάνω σε μια τέτοια συσκευή.
                            Το 3GP μου φαίνεται επίσης άχρηστο. Να πληρώνω για να παίζω online παιχνίδια μες στο τρένο; Δεν είμαι τόσο καμμένος...
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #74
                              Για να μην παρεξηγηθούμε γουστάρω με χίλια NGP, και θεωρώ ότι το κάνει σωστά ως nearest-to-home-console-handheld (ειδικά το πλήρες compatibility είναι κάτι που απλά έπρεπε να γίνει) εκεί που διαφοροποιήθηκα είναι ο "εντυπωσιασμός".

                              Originally posted by hideo View Post
                              Το psp ειχε ως οριο δυνατοτητων να τρεχει παιχνιδια με εκπληκτικα γραφικα για την εποχη και για φορητο συστημα ,σε συνδιασμο με μετριοτατο χειρισμο.Ως εκει.
                              Δλδ το psp ηταν οντως ενα φορητο ps2 με χειροτερα γραφικα και πολυ χειροτερο χειρισμο.Και αυτο ηταν το τοπ που μπορουσες να παρεις απο αυτο το μηχανημα.
                              Ακριβώς. Όμως το PSP και τα mp3 του τα είχε, και τις εικόνες του τις είχε, και το internet του το είχε and so on...

                              Originally posted by hideo View Post

                              Νομιζω οτι το NGP εχει τελειως διαφορετικη λογικη και δυνατοτητες.
                              Τωρα δεν νομιζω να καταφερουν(γιατι περι κατορθωματος θα προκειται) να ''δημιουργησουν'' ενα φορητο που εχει τοσες δυνατοτητες να τρεχει μονο το GoW και το uncharted με εντυπωσιακα γραφικα(δλδ με λιγα λογια να κανουν ενα psp-2).


                              Βέβαια η εξέλιξη της τεχνολογίας είναι ραγδαία και έχουμε φτάσει στο σημείο μια συσκευή που παίρνει τηλέφωνα να έχει απαραιτήτως touch screen με 16 τρισεκατομμύρια χρώματα και app που μετράει την ποσότητα ούρων που παράγεις σε καθημερινή βάση.

                              Συνεπώς, μια hi - tech all-around συσκευή (ειδικά όταν προέρχεται από μια εταιρία που κάνει catch - up με τη τεχνολογία) οφείλει να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά.

                              Γιαυτό και είπα ότι το NGP είναι ομολογουμένως, όχι μια απλή, αλλά μια εξαιρετικά βελτιωμένη εξέλιξη του PSP. Μια, δηλαδή, ανώτερη σε κάθε επίπεδο, all - around συσκευή από αυτή που το PSP ήθελε να είναι. Είναι μια απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, δεδομένης της ήδη υπάρχουσας τεχνολογίας και για να είμαι ειλικρινής, δεν βλέπω που διαφέρουν ποιοτικά με το PSP. (σημ. του εκδότη: εδώ ο συγγραφέας εννοεί την ειδοποιό διαφορά και δεν εννοεί τη διαφορά σε επίπεδο ποιότητας [quality])



                              Το θέμα είναι, ότι το NGP έχει πολλά αλλά ανεξάρτητα μεταξύ τους χαρακτηριστικά ( ας είμαστε ειλικρινής ένας hardcore gamer δεν θα ασχολείται με apps όταν μπορεί να παίξει games developed by sony, αντίστοιχα ένας gadget - freak δεν θα θέλει να παίξει FXIII).

                              Και ερωτώ; Άραγε τί θα είναι το top που θα μπορεί να επιτευχθεί από το NGP;
                              Killzone 3 online multi στο λεωφορείο μέσω 3G; Single Uncharted με γραφικά λίγο χειρότερα από PS3; FVII on the go; Ή sonar που μπορεί να υπολογίσει την απόσταση του NGP από τον πλησιέστερο τοίχο;

                              Hope you get my point.
                              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                              Comment


                              • #75
                                Killzone 3 online multi στο λεωφορείο μέσω 3G; Single Uncharted με γραφικά λίγο χειρότερα από PS3; FVII on the go; Ή sonar που μπορεί να υπολογίσει την απόσταση του NGP από τον πλησιέστερο τοίχο;
                                Όλα αυτά + όλα τα παιχνίδια που θα φτιαχνούν στο PS Suite (μία καθαρά mobile υπηρεσία για ανάπτυξη και διανομή παιχνιδιών - άνοιγμα δηλαδή σε νέους developers και μικρότερες ομάδες) + παιχνίδια φορητά που θα βγαίνουν καθαρά για το NGP + παιχνίδια που θα αξιοποιούν την καινοτομία που προσφέρει στο control scheme (read touch pad) + PS one classins + PSP + PSP minis + ό,τι άλλο προκύψει.

                                Σε όλα αυτά στοχεύει η Sony, υιοθετώντας όλες τις σύγχρονες τάσεις σε touch screen, UI, design και από ότι φαίνεται applications.

                                Προσωπικά δεν το βλέπω σαν προσπάθεια να χτυπήσει Android/ iOS4, αλλά σαν προσπάθεια να φέρει νέο αέρα στη βιομηχανία, να την ανοίξει σε μία νοοτροπία που λείπει, ό,τι έκανε δηλαδή η MS με το XBL και η Nintendo με NDS/ Wii.

                                Comment

                                Working...
                                X