Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πρέπει να αγοράσω ένα δεύτερο χρωματιστό vita. Legendary stuff. Αυτό το κόκκινο με τους μαύρους μοχλούς είναι απλά τέλειο. Βασικά ας μην το κουράζουμε, όπως έχει ήδη ειπωθεί, best thing ever existed.

    Comment



    • Δεν έχει games λέμε...
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ρε γαμώτο κάποια από αυτά τα έχω digital και θέλω να τα αγοράσω και σε physical για συλλογή. Ίσως με τον επόμενο μισθό επενδύσω σε μερικά κομμάτια just because... . Είναι από τις πιο σέξι κονσόλες για να συλλέγεις παιχνίδια, σε μερικά χρόνια από τώρα θα θεωρείται sleeper hit και τα παιχνίδια του θα τα ψάχνουν τα κοράκια στα τρελά.

        Το Danganronpa 2 το έχεις; Πρέπει να το πάρω κι αυτό όσο υπάρχει ακόμα σε stock. Το Stein's Gate 1 το σκυλομετάνιωσα που δεν το πήρα στην ώρα του. 10 λίρες τότε, 35 τώρα..................

        1000 respect για την Plasma Panasonic btw XD .

        Comment


        • Το καλύτερο είναι ότι οι τιμές είναι υπερβολικα ελκυστικές για physical. Tην πλειονότητα των games την έχω αγοράσει κάτω από 20€.( εξαίρεση τα Uncharted, Rayman που το πήρα κοντά στο launch, και οι συλλεκτικές που η πιο ακριβή μου κόστιζε 45€) Ενδεικτικά Wipeout 2048 5€ από Public, Metal Gear 11€... Το μόνο που δε θα αγοράσω ποτέ physical είναι το Oreshika: Tainted Bloodlines. 60-70 είναι κοροίδία όταν digital κοστίζει 20€.

          EDIT:
          Όχι δεν το έχω και θέλω κι εγώ να το πάρω κάποια στιγμή γιατί τέτοια games δεν είναι για PS4( θα κυκλοφορήσει η συλλογή με τα 1 και 2 πακέτο, όπως και το Ultimate Despair) Το πρώτο game ήταν πάρα πολύ καλό και σε σημεία σοκαριστικό( ακόμη θυμάμαι πόσο σοκαρισμένος ήμουν όταν είχα τελειώσει το πρώτο κεφάλαιο) Το Stein's Gate, κακώς, το αγόρασα στο PS3 την limited( του Vita ήταν out of stock) και λογικά θα το πάρω τώρα στο sale για το Vita( 7€ είναι άψογη τιμή) Είδα σήμερα το sale και πραγματικα΄οι τιμές ειναι φοβερές. Σοβαρά τώρα? 5€ το Persona 4 Gold? 7€ το Gravity Rush? 5.5 το Muramasa Rebirth? Γιατί να μην είναι φτηνές οι memory cards γαμώτο xD

          Κι εγώ σε βάθος χρόνου θα ήθελα ένα 2ο Vita( λογικά import από Ιαπωνία κάποιο χρωματιστό)και μια 64άρα κάρτα.

          EDIT 2:
          Και το Dokuro το ήθελα physical αλλά τελικά περιορίστηκα στο digital που είχα πάρει σε sale. Καλό puzzle platformer αλλά πολύ απαιτητικό, το έχω απλώσει πάρα πολύ( τρώω κατά καιρούς κόλλημα και παίζω αρκετά αλλά μόλις τελειώνω το εκάστοτε κεφάλαιο αισθάνομαι εξαντλημένος) Btw πολύ μεγάλη βλακεία το όλο με το ένα account ανά κάρτα. Εγώ το είχα αγοράσει Γερμανία, οπότε αναγκαστικά είχα κάνει γερμανικό account( όπου είχα κάνει και αρκετές αγορές πχ Parasite Eve, God of War. Ys Felghana, P3P, Motorstorm RC etc) και όταν γύρισα Ελλάδα αναγκαστικά το γύρισα στο κλασικό μου PS account( προφανώς δεν τα έχω χάσει αλλά οκ να έχουμε να λέμε)
          Last edited by Sinclair; 18-01-2017, 05:18 PM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Retail το Lumo ρε θεέ;Το έχω digital και ανυπομονώ να έρθει το καλοκαίρι να το παίξω.Κι εγώ έχω πολλά digital,αλλά τώρα μου βάζετε το σαράκι για retail αγορές.Σταματήστε,δεν έχω πια χώρο.
            Carpe diem

            Comment


            • Πάντως στην Αγγλία πλέον δεν πουλιέται σχεδόν πουθενά (αν όχι πουθενά) το vita. Κυκλοφόρησε η φήμη στο gaf ότι σιγά σιγά σταταμάτει η διανομή του, μιας και σε ορισμένες χώρες της Ευρώπης δεν το βρίσκεις. Στο amazon πχ της Αγγλίας μόνο μεταχειρισμένα παίζουν αυτή τη στιγμή. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που πρόλαβα μία εκπληκτική τιμή (130 λίρες καινούριο το slim μοντέλο, το οποίο πραγματικά το αγαπώ).

              Comment


              • Προτιμάμε PS Vita με OLED ή PS Vita Slim με LCD; Το Slim έχει άλλα πλεονεκτήματα;

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Εγώ που έχω δει both θα έλεγα OLED όσον αφορά την οθόνη. Εργονομία θα σου απαντήσει ο Evans που έχει slim. Εγώ με το original δε θα σου πω ψέματα πως ορισμένες φορές μουδιάζουν οι αντίχειρές μου ελάχιστα. Eπιπρόσθετα το slim εχει και καλύτερη θέση ηχείων( όχι ότι με ενόχλησε ποτέ αλλά να το αναφέρω) Έχετε υπόψη πάντως αν το πάρετε για homebrew πως λογικά θα χρειαστείτε και μια καλή memory card 16GB+ και κοστίζουν αρκετά. Εγώ προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξω homebrew γιατί το ps account μου με βολεύει πάρα πολύ να το έχω μεταξύ ps3, ps4 και vita. Επίσης το WiFi στο OLED original Vita είναι απλώς ανεκτό. Δεν ξέρω τι παίζει με το slim αλλά αν τα έχω δίπλα δίπλα με το iPad, το iPad έχει τέρμα σήμα στο σαλόνι ενώ το Vita παίζει μεταξύ μαξ και δύο γραμμών.

                  Altair το Lumo καλό και άγιο είναι αλλά θα συνιστούσα σε κάποιον το port του PS4. Δυστυχώς στο Vita( αν δεν έχει αλλάξει κάτι δλδ από Xmas που το πήρα)παγώνει ο χαρακτήρας λίγο πριν μπει στην επόμενη οθόνη/ δωμάτιο και παγώνει μαζί και η μουσική, κάτι που δεν συμβαίνει στο PS4( μια φορά είπα κι εγώ να πάρω την έκδοση για το Vita και νευρίασα xD )
                  Last edited by Sinclair; 18-01-2017, 07:41 PM.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Αναλυτικές εντυπώσεις στην προηγούμενη σελίδα αδέλφια :Ρ . Γενικά είμαι 100% slim.

                    Comment


                    • Μόλις παρέλαβα το νέο Vita και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι εργονομικά είναι πολύ ανώτερο του πρώτου μοντέλου. Τα PS, start και select είναι μεγαλύτερα και τα πατάς ευκολότερα, τα rubberized πλαϊνά βοηθούν στο να κρατάς καλύτερα τη συσκευή μιας και πλέον δε γλυστράει, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μίκρυναν το rear touch pad, ώστε να αποφεύγονται τα λανθασμένα inputs.

                      Στα της οθόνης τώρα, από την πρώτη στιγμή είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για downgrade, αλλά όχι στο σημείο που να απογοητεύει. Φαίνεται πολύ καλό panel και τα γράμματα νομίζω ότι είναι ελαφρώς πιο crisp από πριν. Όπως είπε και ο Xeno παραπάνω, μάλλον αξίζει να κάνεις μία έκπτωση στην οθόνη για να έχεις μία συνολικά καλύτερη συσκευή.
                      Το θυμόμουν πως σου άρεσε οπότε είπα μήπως άλλαξε τίποτα μέσα στο χρονικό διάστημα που πέρασε Ορίστε και το post για τους εν δυνάμει αγοραστές Vita.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Στα παραπάνω να προσθέσω και την μπαταρία που είναι καλύτερη (+1 ώρα gameplay, δηλαδή 6 maximum). Βασικά το βάρος και τα rubberized πλαϊνά κάνουν μεγάλη διαφορά, παρόλο που φαντάζουν μικρές κι ανούσιες αλλαγές. Η οθόνη του παλιού είναι καλύτερη, αλλά οι OLED έχουν κακή φήμη για ορισμένα θέματα (μακροζωία, burn ins, κάτι πιτσιλιές που μπορεί να φαίνονται στα μαύρα backgrounds - το συγκεκριμένο το είχε το βίτα μου, αλλά ok θέλει ΦΟΒΕΡΗ προσοχή για να το παρατηρήσεις) και η τεχνολογία OLED του βίτα ήταν από τις πρώτες γενιές, οπότε δε θα την εμπιστευόμουν σε βάθος χρόνου. Πλέον μόνο μεταχειρισμένο OLED θα βρεις, οπότε δε θα το πρότεινα.

                        Comment


                        • Aυτό με τις πιτσιλιές το έχει και σε μένα- βασικά όταν έχει ολόμαυρη οθόνη πχ σε ικανής διάρκειας μεταβάσεις όταν ας πούμε κάνω boot έναν τίτλο αλλά χωρίς λόγο αγχώθηκα κι εγώ, εν τέλει τα χρώματα είναι φανταστικά. Πάντως αν πάτε για καινούριο Vita, ebay ή import stores τύπου Nippon Yasan και βαλτε σαν επιλογή EMS- και γρήγορα θα έρθει και αν τελικά εκτελωνιστεί( που συνήθως δεν περνάνε λόγω φόρτου εργασίας)θα πληρώσετε μόνο τα νόμιμα και όχι τα καπέλα των ιδιωτικών courier.( θα το εχετε και σε 5-6 εργάσιμες μαξ) Όταν με το καλό αγοράσω δεύτερο, χαλαρά ebay και χρωματιστό. Ιαπωνία πρέπει να πουλάνε αρκετά, γιατί αν δεν κάνω λάθος ανακοινώθηκαν πρόσφατα και καινούρια χρώματα( καλό άγιο το μαύρο αλλά αυτό το κόκκινο που λέει ο Evans+ κάποια χρώματα είναι πολύ όμορφα)

                          Στο τέλος θα νομίζουν ότι είμαστε fan site του Vita xD

                          EDIT:
                          Είμαι ο μόνος που ποτέ δεν έχει μείνει από μπαταρία στο Vita? Το είχα γράψει και στο θέμα για το Switch, πλέον τα φορητά με τα powerbanks αποκτούν πλέον άλλη ευκολία στη χρήση.
                          Last edited by Sinclair; 18-01-2017, 08:57 PM.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Το μόνο που πιστεύω ότι λείπει από τη συλλογή του Sinclair είναι το Tales of Hearts R Αυτό το Ultimate Marvel Vs Capcom 3 δεν το βρίσκεις ξέρω γω πια ούτε για PS360

                            Comment


                            • To Lumo είναι cross buy το digital οπότε δεν έχω τέτοια θέματα.Εγώ έχω ξεμείνει αρκετές φορές από μπαταρία σε φορητά αλλά οκ,λογικό είναι.Με βάλατε στο τριπάκι να πάρω δεύτερο Βήτα,αλήτες.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • 2 νέα παιχνιδάκια για το Vita.Οκ και PS4,αλλά τώρα μιλάμε για το Vita.



                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X