Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Retro Gaming Today



    Με αφορμή τις συζητήσεις που κατά καιρούς ξεκινούν στο θέμα "Τι παίζετε αυτό τον καιρό" και δυστυχώς λόγω του όγκου των δεδομένων χάνονται, σκέφτηκα να ανοίξω την retro edition του παραπάνω θέματος.

    Με λίγα λόγια στο παρόν θέμα, θα γράφουμε εντυπώσεις για retro games που παίζουμε είτε έχουμε ολοκληρώσει. Πολύ πιθανόν να ζητούμε συμβουλές αν έχουμε κολλήσει σε κάποιο σημείο μιας και αρκετά από τα games σίγουρα θα έχουν απασχολήσει κάποιους από εμάς στην παιδική ηλικία μας ή και τώρα. Παράλληλα θα μπορούσε να αποτελέσει ένα θέμα όπου θα γίνονται προτάσεις για games.

    Καλό θα ήταν να αποφύγουμε post δύο προτάσεων πχ Ξεκίνησα το UN squadron, καλό φαίνεται θα δείξει. Δε θέλω να φανεί ιδιαίτερα αυστηρό, αλλά πρέπει να θέσουμε κάποια όρια απλά για να υπάρξει ένας καλός διάλογος και το θέμα να είναι προσεγμένο σχετικά ώστε να βολεύει κάποιον που θέλει να ρίξει μια ματιά ή να αποκτήσει μια σχετικά καλή εικόνα για έναν τίτλο.

    Δε χρειάζεται πλέον και ιδιαίτερος κόπος για retro gaming μιας και δεν απαιτείται το original hardware για διασκέδαση, ενώ σε πολλές περιπτώσεις είναι πλέον πολύ πιο εύκολο να ασχοληθεί κανείς με games που παλιότερα ήταν αδύνατο εώς πανάκριβο- πχ Radiant Silvergun. Τόσο οι emus όσο και τα roms ή isos είναι ευρέως διαδεδομένα. Επίσης καλό θα ήταν τεχνικές απορίες του τύπου "πώς ρυθμίζω τον PSX emu etc" να λείπουν από αυτό το θέμα μιας και νομίζω πως υπάρχει ανάλογο για το emulation. Απλά θα αναφέρω πως για ό,τι θέλετε σχετικά με roms, isos etc υπάρχει το Emuparadise.org και το snesorama( google is your best friend όπως πάντα) Oπότε το μόνο που χρειάζεται είναι ένα pc ή laptop και ένα pad- εγώ χρησιμοποιώ το fightpad της Madkatz. Βέβαια οι μερακλήδες βγάζουν τις παλιές καλές κονσόλες για να πιάσουν πάλι φωτιά.

    *Αντιλαμβάνομαι πως τα όρια του retro είναι κάπως θολά, ωστόσο θα έλεγα να συμπεριληφθούν παιχνίδια μέχρι και τα 32bit( εννοείται μαζί και το N64) καθώς και το Dreamcast μιας και αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση- σταμάτησε η παραγωγή του το 2002 αν θυμάμαι καλά. Eξυπακούεται πως και το retro pc gaming έχει χώρο στο παρόν θέμα όπως επίσης και τα arcades.

    Η συζήτηση που ξεκίνησε για την Treasure και τα game της αποτελεί μια καλή αρχή για το συγκεκριμένο θέμα και ελπίζω με αυτό τον τρόπο να αναζωογονηθεί λίγο και το retro section.

    Η μπάλα σε σας λοιπόν!!
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

  • #2
    Εχω παρει βολτα ολα τα Topics ;)

    Star Ocean 2nd και Boku no Natsuyasumi .

    Απτο πρωτο περιμενα ΠΟΛΛΑ αλλα δυστυχως δεν ηταν ανταξιο των προσδοκιων μου. Πολυ καλο αλλα οχι Final Fantasy VII killer Οπως μου λεγαν...

    Το δευτερο ειναι η αποθεωση του gaming, τοσο απλα.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #3
      Scatman δεν σου άρεσε το star ocean;Μμμ εμένα μου είχε αρέσει πάρα πολύ.Να φανταστείς το έπαιξα 2 φορές για να ολοκ΄ληρώσω όλα τα sidequests.Σε καμιά περίπτωση ff7 killer αλλά είναι ένα πολύ καλό και ξεχωριστό rpg κατά την γνώμη μου.Αυτό που θα μου μείνει είναι οι κακοί και κυρίως ο τελικός που είναι ένας από τους πιο δύσκολους κακούς που έχω αντιμετωπίσει.Αλήθεια έχεις ολοκληρώσει το μυστικό dungeon;Την αποστολή που μαθαίνεις την αλήθεια σχετικά με τους ten wise men;Αν όχι,θα σε συμβούλευα να το πράξεις.Έχει αρκετό ενδιαφέρον.
      [/b]
      Βασικα ποσταρα και Links με reviews που εγραψα για τα 2 games...

      Στο Star Ocean εβαλα :
      Γραφικα : 7
      Ηχος : 9
      Σεναριο : 7
      Gameplay : 9
      Γενικα : 8/10

      Που σημαινει οτι μαρεσε αρκετα ;)

      2 φορες το τερματισα κι εγω (μετεμποδιων..κλασσικα..) με Claude & Rena/
      Βασικα, αυτο που καταφερα ηταν να δω 2 απτα 50+ endings που εχει, τιποτα παραπανω.
      παραλληλα επαιζα και το Boku no natsuyasumi που με ειχε παρασυρει.Οποτε...

      Παντως, εαν ειχε καλυτερα γραφικα και καλυτερους χαρακτηρες (σαν development), θα ηταν FF7 killer. No doupt
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Εγώ σκέφτομαι να παίξω το star ocean στο remake (my ass ) που θα βγει στο PSP. Ελπίζω να μου δώσει κουράγιο και όρεξη ο θεός να παίξω και το 3, αλλά χλωμό το κόβω, με τόσα παιχνίδια που μαζεύτηκαν.

        Comment


        • #5
          Το 3 νομίζω αξίζει να το παίξεις...

          Έχει πολύ ωραίο σενάριο,αρκετά καλούς χαρακτήρες,μία χαρά γραφικά και ένα καλό battle system...

          Το δύο πρέπει και εγώ να το παίξω καμία ώρα,αλλά...

          Just finished...xm nothing at all .Προσπαθώ όμως να μαζέψω όσα περισσότερα αστέρια μπορώ στο mario 64 πριν πάω final boss


          Comment


          • #6
            Retro gaming today

            Ocarina of time ( τι πρωτοτυπο ) απτο zelda collection του gamecube, προειδοποιηση το emulation ειναι ψιλο αισχος, λες και εχει ενα lag 2-3 καρε πισω ενα πραμα,σε καποιες σκηνες σερνεται κιολας οπως οταν πεφτουν οι φλεγομενες κοτρωνες απτο death mountain τουλαχιστον εχει κραδασμο ενω η εκδοση στην Virtual Console δεν εχει

            smash bros melee και mario kart 64 (VC) οποτε μαζευονται τα παιδια

            Comment


            • #7
              Χτες στις 11:30 τερματησα το Grim Fandango. Ενα απο τα καλυτερα και τα πιο εξυπνα παιχνιδια που εχω παιξει. Για πολυ noir καταστασεις ;) B)
              My blog:Doppel's Den

              Comment


              • #8
                Burai γιατί λες ότι το hard corps είναι κακή μεταφορά;Η ιαπωνική έκδοση είναι καλύτερη;

                Ακόμη,σε ποια πίστα το έφτασες;Μπας και μπορέσω να σε βοηθήσω καθόλου...Το έχω τελειώσει έχοντας βρει όλες τις εναλλακτικές διαδρομές.

                Επίσης,θα σου πρότεινα να το ξαναπαίξεις ακολουθώντας άλλη διαδρομή.Μπορεί να καταλήξεις σε τελική πίστα που να είναι πιο βατή.(Δεν υπάρχει μόνο μια τελική πίστα στο παιχνίδι.)

                Το παιχνίδι πάντως είναι όντως σαδιστικά δύσκολο αλλά με τον καιρό μαθαίνεται.Εγώ να δεις τι είχα τραβήξει μικρός προσπαθώντας να το τελειώσω...


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #9
                  Στο ιαπωνικό είχε life bar.Απλά στις δυτικές αφαιρέθηκε όπως και ο αριθμός των ζωών που μειώθηκε,τα continues etc.

                  Δε μασάω. Εδώ τελείωσα το άτιμο το Super Probotector στο Hard.Απλά σε σημεία χάνει πόντους λόγω αυτής της κοπτοραπτικής που υπέστη-ειδικά η αφαίρεση των life bars και η by default hard δυσκολία βγάζει μάτι.Απλά δεν παίζεις το παιχνίδι όπως η εταιρεία σκόπευε.Σαν μισοτελειωμένη έκδοση.Δεν είναι θέμα boss.Φτάνω μέχρι το τέλος της ζούγκλας με 4-5 ζωές και χωρίς να έχω χρησιμοποιήσω continue και σπάζομαι λίγο στο boss με τις πολλές μορφές όχι λόγω patterns αλλά λόγω των ενδιάμεσων παύσεων που κάνει...Κουραστική μάχη αρκετά.Απλά το παράτησα προς το παρόν μιας και δεν είχα την υπομονή με τον bro να το συνεχίσω.
                  Πάντως ευχαριστώ για τη διαθεσή σου να βοηθήσεις!
                  Αν και για να είμαι ειλικρινής μου έκανες ωραίο δώρο με την είδηση για το Blue Dragon. ;)
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    Στο ιαπωνικό είχε life bar.Απλά στις δυτικές αφαιρέθηκε όπως και ο αριθμός των ζωών που μειώθηκε,τα continues etc.

                    Δε μασάω. Εδώ τελείωσα το άτιμο το Super Probotector στο Hard.Απλά σε σημεία χάνει πόντους λόγω αυτής της κοπτοραπτικής που υπέστη-ειδικά η αφαίρεση των life bars και η by default hard δυσκολία βγάζει μάτι.Απλά δεν παίζεις το παιχνίδι όπως η εταιρεία σκόπευε.Σαν μισοτελειωμένη έκδοση.Δεν είναι θέμα boss.Φτάνω μέχρι το τέλος της ζούγκλας με 4-5 ζωές και χωρίς να έχω χρησιμοποιήσω continue και σπάζομαι λίγο στο boss με τις πολλές μορφές όχι λόγω patterns αλλά λόγω των ενδιάμεσων παύσεων που κάνει...Κουραστική μάχη αρκετά.Απλά το παράτησα προς το παρόν μιας και δεν είχα την υπομονή με τον bro να το συνεχίσω.
                    Πάντως ευχαριστώ για τη διαθεσή σου να βοηθήσεις!
                    Αν και για να είμαι ειλικρινής μου έκανες ωραίο δώρο με την είδηση για το Blue Dragon. ;)
                    [/b]
                    Ώστε είχε life bar η ιαπωνική...Αυτό ομολογώ πως δεν το ήξερα.Πω ρε αν μου έδινες τώρα να παίξω την ιαπωνική θα την έσκιζα...Συνήθισα βλέπεις την ευρωπαική με τα one hit kills.

                    Το έχεις φτάσει πάντως αρκετά μακριά.Είσαι περίπου στο 75% του παιχνιδιού.Τώρα το boss στην ζούγκλα είναι όντως δύσκολο αλλά αν μάθεις το pattern θα το βγάζεις σχετικά εύκολα.Μια συμβουλή μόνο.Στην τρίτη φάση της μάχης όταν σου επιτίθεται με εκείνη την πολύχρωμη ακτίνα ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΥΡΟΒΟΛΑΣ!!!Θα είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις την επίθεσή του αν το κάνεις.

                    Α και μια τελευταία συμβουλή.Όταν κάνεις την σκούπα είσαι εντελώς άτρωτος σε όλες τις επιθέσεις.Επομένως η σκούπα κάνει πολύ πιο εύκολη την ζωή σου...

                    Όσον αφορά το blue dragon,είναι πολύ καλό.Είναι κλασσικό ιαπωνικό rpg με τους γνστούς gameplay μηχανισμούς αλλά είναι πολύ διακεδαστικό λόγω του πολύ καλού συστήματος μάχης του και του εξαιρετικού συστήματος ανάπτυξης χαρακτήρων.Εντάξει,η ιστορία δεν φαίνεται να λέει και πολλά και οι χαρακτήρες δεν είναι από αυτούς που θα σου μείνουν αλλά στον τομέα ψυχαγωγία τα πάει περίφημα.Για 20 ευρώ αξίζει με τα 1000 να το αγοράσεις.Μόνο να το ξεκινήσεις στο hard γιατί έτσι το παιχνίδι γίνεται πολύ προκλητικό αλλά συνάμα και απολαυστικό.Τα bosses ειδικά είναι πολύ ζόρικα και απαιτούν στρατηγική για να νικηθούν.Δεν πρόκειται να πέσουν μόνο με attack και healing.

                    Τέλος,για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι πιο μεγαλειώδες από τον Hironobu sakaguchi...Τι να κάνουμε.Όπως και να έχει είναι ένα αρκετά ως πολύ καλό παιχνίδι.



                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #11
                      Αυτό τον καιρό κάνω ένα replay στο Panzer Dragoon Saga χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, απλά γιατί μπορώ.

                      Κι αν αυτό φαντάζει εκτός τόπου και χρόνου, το απολύτως άσχετο ήταν ένα replay που έκανα σε μερικές περιοχές του Rayman 2 για να τσεκαρω λίγο τους μηχανισμούς.

                      Μα πόσο μπροστά
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Αυτό τον καιρό κάνω ένα replay στο Panzer Dragoon Saga χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, απλά γιατί μπορώ.[/b]
                        Ένα replay του Panzer Dragoon Saga δεν είναι ποτέ εκτός τόπου και χρόνου, είναι μαγκιά και ένδειξη αντρίλας! Το είπες και μόνος σου: "Γιατί μπορώ". (θα τα ακούσω τώρα από κάποιον εδώ μέσα )

                        Και εγώ σκεφτόμουν να του ρίξω ένα replay (θα είναι το 30ο, δε θα'ναι;).

                        Comment


                        • #13
                          Ένα replay του Panzer Dragoon Saga δεν είναι ποτέ εκτός τόπου και χρόνου, είναι μαγκιά και ένδειξη αντρίλας! Το είπες και μόνος σου: "Γιατί μπορώ". (θα τα ακούσω τώρα από κάποιον εδώ μέσα )[/b]

                          Ετσι οπως τα λες ειναι
                          Μπραβο Link και απο εμενα ;) B)

                          Comment


                          • #14
                            παιζω παλια παιχνιδια συνηθως:
                            donkey kong
                            super mario ,mario 64
                            pilot wings 64
                            metal slug
                            shinobi k.a

                            και νεα:
                            pro evolution
                            football manager

                            Comment


                            • #15
                              Είσαι αρρώστια Kabamaru εκτος από γαμάτο usename έχεις και ωραία γούστα. Εύκολα θα μπορούσα να παίζω ακριβώς τα ίδια παιχνίδια.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment

                              Working...
                              X