Announcement

Collapse
No announcement yet.

PS1: Ξεχωριστοί τίτλοι & Lost Gems

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PS1: Ξεχωριστοί τίτλοι & Lost Gems

    Ένα retro θέμα που είχα ανοίξει στο παλιό Gamepro forum, και που προφανώς έχει χαθεί. Θα ήθελα να μου προτείνετε, εντελώς υποκειμενικά, τα 10 πιο ξεχωριστά παιχνίδια για το PS1, ώστε να τα βρω σε emulator και να τα παίξω. Το "ξεχωριστά" δε σημαίνει "καλύτερα", "αρτιότερα", "must play", "hardcore", "softcore" ή οτιδήποτε. Ψάχνω κυρίως για παιχνίδια διαφορετικά και όχι απαραίτητα κορυφαία ανεξαρτήτως είδους. Παιχνίδια που, ακόμα και τώρα 15 χρόνια μετά, αξίζουν το χρόνο μας. Ακόμα πχ θυμάμαι το ότι κάποιος μου είχε προτείνει το Klonoa...Παιχνίδια δηλαδή που απολαύσατε ΕΣΕΙΣ, μακριά από αντικειμενικότητα ή "σε μια λίστα πρέπει να υπάρχει το MGS2, το FF7 και το Grand Turismo".

    Η μπάλα σε σας!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    εντελως υποκειμενικα θα σου προτεινω καποια απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια τα οποια μπορει να μην ηταν τα καλυτερα της εποχης τους αλλα μου προσεφεραν ανεπαναληπτες στιγμες.

    -final fantasy 7
    -final fantasy 8
    -metal gear solid 1
    -resident evil 3
    -crash bandicout 3
    -ναι το klonoa!!!
    -chrono cross(αν και δεν το εχω παιξει εχω ακουσει τα καλυτερα λογια)
    -xenogears
    -dino crisis 2
    -tekken 3
    -cardinal sin (ενα απο τα πρωτα beat em up του ps1)


    προς το παρων αυτα θυμαμαι.

    Comment


    • #3
      10 παιχνίδια λίγο δύσκολο αλλά μπορώ να σου δώσω μερικά παραδείγματα τίτλων που εγώ ευχαριστήθηκα στο ps1.

      1)skullmonkeys
      2)nightmare creatures
      3)bushido blade
      4)rogue trip
      5)xena warrior princess (μη γελάτε,τότε μου άρεσε,πλέον δεν είναι κάτι ιδιαίτερο)
      6)kula world
      7)gex 2+3
      8)tai fu wrath of the tiger
      9)ninja shadow of darkness
      10)asterix(strategy+platform)
      11)acuji the heartless

      θα μποροσα να βάλω κι άλλα πχ blood omen,heart of darkness κλπ αλλά αυτά φαντάζομαι τα έχεις παίξει σε υπολογιστή.


      υ.γ.τελικά μου ήρθανε στο μυαλό κάμποσα


      edit:χάρη στο ποστ του Lu Bu θυμήθηκα κι άλλα.

      dino crisis
      dino crisis 2
      bloody roar
      bloody roar 2
      cardinal syn
      evil zone
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω. Τα FF πέρα από πασίγνωστα δεν είναι ακριβώς ξεχωριστά. Είναι market leaders. Το Vagrant Story όμως? Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι πασίγνωστοι τίτλοι, γιατί τους ξέρω. Με ενδιαφέρουν λιγότερο διάσημα παιχνίδια.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #5
          Πρώτο απ'όλα, και στο προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι το Lomax, ένα spin-off του Lemmings. Τι έχει όμως και είναι τόσο ξεχωριστό; Υπέροχα παραμυθένια 2d γραφικά, πολύχρωμα με διάφορα εφφέ, ατμοσφαιρικά. Υπάρχει μία περίπτωση να μην σε ενθουσιάσει σαν gameplay, αλλά σίγουρα αξίζει να του δώσεις μία ευκαιρία.
          (αν βέβαια δεν το ξέρεις ήδη, που έχω μία υποψία πως το ξέρεις)

          Crash Bandicoot. Το πρώτο μου παιχνίδι στο PlayStation, που σηματοδότησε μία καινούργια εποχή για εμένα πίσω στο 1999 περίπου. Έχει πάρα πολύ απλό gameplay αλλά είναι αγέραστο. Η μουσικούλα είναι τζιτζί, τα γραφικά πραγματικά δεν ενοχλούν και αν είναι του 1996, έχει πολύ χιούμορ και ωραίο level-design. Τα επόμενα είναι επίσης καλά αλλά όχι τόσο όσο το πρώτο.

          Breath of Fire IV. Κάτι μου είχε κολλήσει με αυτό το παιχνίδι. Στοιχηματίζω πως ακόμα και στους φανατικούς j-rpgάδες δεν άρεσε αλλά εγώ το ένιωσα, όσο έπαιξα τουλάχιστον.

          Theme Hospital. Ωραίο hospital-simulation με πολύ χιούμορ. Έχει φτιάξει σχολή απ'όσο ξέρω.

          Tombi. Κοίτα, είναι μάλλον αδιάφορο απο ποιότητα αλλά πέρασα ωραία με αυτό γιατί είχε πλάκα και ωραία περιβάλλοντα.

          A Bug's Life. Απλά το λάτρεψα, το είχα λιώσει αυτό το παιχνίδι, αναρωτιέμαι αν θα μου αρέσει σήμερα.

          Hercules. Άλλο αγαπημένο. Γραφικά και μουσική που παραπέμπουν σε μία καρτουνίστικη αρχαία Ελλάς, όπως ακριβώς και η -υπέροχη- ταινία. Ιδιαίτερα μικρό αλλά κατάλληλο για γρήγορο retro-gaming, λίγο άγαρμποι χειρισμοί αλλά αξεπέραστο level-designing. Στην αρχαία Θήβα, στο δάσος των Κένταυρων, στον Άδη...

          Oddworld: Abe's Odyssey. Αγέραστο και αυτό. Έχει έξυπνο χιούμορ, ίσως έναν αμυδρό συμβολισμό, puzzling gameplay.

          Gex 3: Deep Cover Gecko. Η σαύρα σε αυτό το παιχνίδι πάει παντού, σε πίστες εμπνευσμένες απο κάθε λογής τηλεοπτικό πρόγραμμα, western, super-hero, christmas, crime, anime. Η Pamela Anderson και η πιασάρικη μουσική προσδίδει υπερβολική cult-ίλα αλλά δυστυχώς στα γραφικά είναι γερασμένο.

          <div class='quotetop'>QUOTE("Altair")</div>
          10)asterix(strategy+platform)[/b]
          Εννοείς αυτό όπου στην αρχή βλέπεις σε χάρτη τη Γαλλία και προσπαθείς να την κατακτήσεις και ενίοτε μπαίνεις στα επίπεδα; Φοβερό, απορώ πως το ξέχασα, σίγουρα αυτό καλύπτει την 10η θέση στη λίστα μου. Θυμάμαι τα ωραία 2D γραφικά.

          Αυτά λοιπόν απο εμένα και μία μικρή ενστασούλα: δεν υπάρχει αντικειμενικότητα&#33;

          Comment


          • #6
            τωρα μου ηρθε φλασια μερικα ακομα παιχνιδια οπως:legend of dragoon,grandia,tenchu,persona 1.

            Comment


            • #7
              Κάποια από αυτά ξέρω ότι τα έχεις παίξει και στα έχω ξαναπροτείνει στο παρελθόν (νομίζω το Parasite Eve στο είχα δώσει κιόλας, δεν ξέρω αν σου άρεσε τελικά)

              Castlevania SOTN
              Wipeout 3 (ή οποιοδήποτε άλλο Wipeout, απλά το 3 είναι το αγαπημένο μου)
              Parasite Eve
              Kula World
              Medievil
              Final Fantasy Tactics
              Oddworld: Abe&#39;s Oddysey
              Vagrant Story
              Brave Fencer Musashi
              Megaman X4 / Strider 2

              Comment


              • #8
                parapa the rapper 1 & 2
                Vib-Ribbon
                Kurushi (Intelligent Qube)
                zoop
                Final fantaser saiven ( :wub: :lawl
                Ned Stark

                A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                Ειναι ο Getta Robo.

                Comment


                • #9
                  Επειδη θα ακουστουν αρκετες προτασεις, για να αποφυγω την επαναληψη θα προτεινω μονο τα παρακατω που εμενα με ικανοποιησαν αρκετα.

                  Crash Team Racing - Το βρηκα πιο διασκεδαστικο απτο Mario Kart 64



                  Blazing Dragons - Στο υφος του Discworld αποκλειστικα για Saturn/PSX. Review εδω



                  Fear Effect 2 - Καταπληκτικο Action/Adventure, ωριμες σκηνες κτλ κτλ



                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #10
                    Τίτε το Vargrant Story είναι εκπληκτικό παιχνίδι, καμία σχέση με το μέσο JRPG, δοκίμασέ το. Πέρα από τα mainstream (FF, Oddworld, Crash κλπ), από τα παραπάνω εγκρίνω (και μιας και δεν απαιτείς απαραίτητα αριστουργήματα):

                    Skullmonkeys (νομίζω θα σου αρέσει + είναι κι αρκετά challenging τίτλος)
                    Kula (εύκολα)
                    Shadow of Darkness (για το old school της υπόθεσης)
                    Asterix (καλή φάση)
                    Theme Hospital (αν και νομίζω το έχεις παίξει)
                    Parasite Eve 1
                    Medievil

                    Προσθέτω:

                    Kurushi
                    Overboard
                    Croc (αν τη παλέψεις με τα τεχνικά προβλήματα αξίζει)
                    Suikoden II
                    Alundra (γνωστό, αλλά άξιζε να το δεις αν δε το έχεις ήδη κάνει)
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #11
                      1) nightmare creatures
                      2) bushido blade[/b]
                      Τα έχω παίξει και τα δύο και μου άρεσαν πολύ. Το Nightmare Creatures είχε πολύ ωραία ατμόσφαιρα αλλά ήταν αρκετά generic για το είδος του - ευτυχώς το horror στοιχείο έδινε ζωή στο επαναλαμβανόμενο gameplay. Το διασκέδασα πάντως&#33; To Bushido Blade ήταν ένα από τα ελάχιστα beat&#39;em up που έχω παίξει και μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Ένα από τα πιο αντρικά* παιχνίδια που έχω παίξει.

                      *αντρικό παιχνίδι: παιχνίδι για REAL MEN, κατηγορίας Alucard και άνω

                      1) Lomax
                      2) Crash Bandicoot
                      3) Theme Hospital
                      4) Hercules
                      5) Oddworld: Abe&#39;s Odyssey[/b]
                      1) XAXXAXA&#33;&#33;&#33; To είχα παίξει σε demo όταν είχε πρωτοβγεί, και είχα φάει τον κόσμο για αρκετά χρόνια ώσπου να το βρω&#33; Μόλις είδα ότι έχει κυρηχτεί abandonware (αθάνατη Psygnosis&#33;&#33;) και το εγκατέστησα για μένα και την αδερφή μου&#33; Μεγάλη παιχνιδάρα, με εκνευριστικά κοντό άλμα.

                      2) Ναι, ναι, ξέρω, το πήγα αρκετά μακριά, πολύ καλό κλπ.

                      3 - 4 - 5) Τα έχω όλα και PC και τα 3, 5 τα έχω λιώσει Το 3 είναι από τα καλύτερα και πιο διασκεδαστικά του είδους που έχω παίξει (πολλές εργατοώρες), ενώ το άλλο είναι απλά...ο Abe. Το 4 το είχα πάρει στην προαναφερθείσα αδερφή για τα Χριστούγεννα πριν από πολύ πολύ καιρό, και το τερμάτισα κι εγώ για την πλάκα. Έξυπνη η ιδέα με την κίνηση στα backgrounds αλλά πολύ παιδικό.

                      1) Parasite Eve
                      2) Castlevania SOTN
                      3) Parasite Eve
                      4) Vagrant Story[/b]
                      To Medievil ψηνόμουν και ψήνομαι - θα το δω αρκετά σύντομα. Το Parasite Eve για κάποιο βλακώδη λόγο ξέχασα να το παίξω ενώ τα ανωτέρω - εξαιρετικά παιχνίδια με το Vagrant Story να ξεχωρίζει λόγω αισθητικής και ψαγμένου battle system - τα έχω παίξει αλλά όχι μέχρι τέλους.


                      Alundra[/b]
                      Πολύ το γούσταρα&#33;&#33;&#33;


                      Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά&#33; Θα περιμένω μερικές ακόμα προτάσεις και θα αρχίσω το old schooling αρκετά σύντομα&#33;
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Αχούμ,αχούμ...Όλοι λίγο πολύ έχουν προτείνει πολύ καλά games so,μπορεί να επαναληφθώ.

                        1.Resident Evil 2
                        2.Vagrant Story
                        3.Medievil(ξεπερασμένο ίσως αλλά έχει καλό χιουμορ και tim burtonίζει)
                        4.Gunners Heaven(από τα παραγνωρισμένα 2d run n gun του psone imo)
                        5.G-Darius
                        6.Xenogears
                        7.MegaMan X4 ή Χ5
                        8.Twisted Metal:World Tour
                        9.Wip3out
                        10.Legend(καμμένο beat em up από τη funsoft i think)-εναλλακτικά θα σου πρότεινα το ΤrashIt&#33; που πάλι είναι καμένο αλλά έχει κάτι γοητευτικό.Your call...

                        Προφανώς δεν αναφέρω παιχνίδια όπως FF7,MGS etc θα σου τα προτείνουν 1000φορές και λογικό.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          <div class='quotetop'>(Burai &#064; Oct 11 2008, 07&#58;57 PM) [snapback]41465[/snapback]</div>
                          5.G-Darius

                          [/b]
                          μπράβο ρε μπουράι κι αναρωτιόμουνα,αν το λένε έτσι.τρομερό παιχνίδι,άπειρες ώρες καψίματος σε διπλό.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #14
                            Επειδη θα ακουστουν αρκετες προτασεις, για να αποφυγω την επαναληψη θα προτεινω μονο τα παρακατω που εμενα με ικανοποιησαν αρκετα.

                            Crash Team Racing - Το βρηκα πιο διασκεδαστικο απτο Mario Kart 64
                            [/b]

                            Εννοείται&#33;&#33;&#33;

                            Όπως και το Micromachines.

                            Το Muppet Race Mania είναι επίσης πανέμορφο, με σκηνές του show ανάμεσα και τους παππούδε να δίνουν ρεσιτάλ πριν και μετά απο κάθε αγώνα

                            Το Sheep Dog N Wolf.....έχεις το κογιότ, έχεις για δάσκαλο σου τον Duffy και προσπαθείς να κλέψεις πρόββατα από τον σκύλο {έναν μεγάλο με πορτοκαλί τρίχες στο πρόσωπό του}, και μιλάς με τον Elmer, και ντύνεσαι Bugs....υπάρχουν πολύ καλύτερα σενάρια για να περάσεις καλά?

                            Twisted Metal....επειδή πρέπει να καταστρέψεις αυτοκίνητα&#33;

                            Το Bloody Roar μιας και το θυμήθηκα....beat em up που μεταμορφώνεσαι σε κάποιο αιμοβόρο ζώο...μουαχαχαχ&#33;&#33;&#33;&#33;


                            10.Legend(καμμένο beat em up από τη funsoft i think)
                            [/b]

                            Let The Legend Begin&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;

                            +1 εννοείται εύκολα

                            Και το Medieval για την αίσθηση και μόνο όντως και το χιούμορ του

                            Edit: Καλά ρε Burai ποιο ξεχάσαμε.....Deathtrap Dungeon για να κόβεις κεφάλια των νάνων και να πετάς γουρούνια βόμβες

                            Edit2: Διόρθωση wtf :blink: λάθους
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • #15
                              Το Bloody Roar μιας και το θυμήθηκα....beat em up που μεταμορφώνεσαι σε κάποιο αιμοβόρο αίμα...μουαχαχαχ&#33;&#33;&#33;&#33; [/b]




                              EDIT:
                              Deathtrap dungeon...Ω ρε εποχές.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X