Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ship ahoy! Ένας φόρος τιμής στους Barbarosa της γειτονιάς

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ship ahoy! Ένας φόρος τιμής στους Barbarosa της γειτονιάς

    Με αφορμή κάποιες αναφορές γύρω απο τα θρυλικά πειρατομάγαζα της δεκατίας του '90 και των early 00's αποφάσισα να ανοίξω αυτό το topic για να αποδόσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι σε όλους αυτούς τους scurvy dogs που εμπλουτίσανε την gaming βιβλιοθήκη μας με άπειρα princo,verbatim,Creation,TDK και λοιπές μάρκες απο κλόπιες.Εδώ θα περιγράφουμε την προσωπική μας εμπειρία απο αυτά τα μαγαζιά,που τις περισσότερες φορές δεν αποτελούσανε μόνο πηγή αφαίμαξης της κακόμοιρης και πάμφτωχης βιομηχανίας (όπως διαβάζω σε κάτι άλλα site απο άτομα που είναι πιο αγνά και απο παρθένες με ζώνη αγνότητας κατα τον Μεσαίωνα) αλλά και στέκια συνάρθροισης και gaming tournament.

    Σαν creator του topic έχω και την υποχρέωση να αρχίσω περιγράφοντας την δική μου εμπειρία from the neighbourhoud.Στην δική μου περίπτωση,είχα την τύχη να βρίσκομαι σε μια περιοχή που τα μαγαζιά αυτά είχανε μεγάλη άνθιση,και ως εκ τούτου ο ανταγωνισμός σε τιμές και λοιπές monkey παροχές ήτανε μεγάλος.Ο αρχικαπετάνιος της Tortuga όμως έμελλε να είναι ο John G. όπως ήτανε το κωδικό του όνομα.Στο μαγαζί του John,έζησα στιγμές μεγάλης δόξας,αλλά και γλίτωσα εκατοντάδες ευρώ που θα έφευγαν αβλεπί στον Κεάδα,εάν δεν υπήρχαν τα lite-on αντιγραφικά του οικοδεσπότη.Με τον καιρό,και αφού πλέον όλα εμείς τα μυξιάρικα πιτσιρίκια περάσαμε στην εφηβεία,το μαγαζί του John έπαψε να είναι μια κατάσταση δούνε και λαβείν,και έγινε το αγαπημένο μας στέκι αφου καθημερινά το επισκεπτόμασταν και αναλωνόμασταν σε συζητήσεις ωρών γύρω απο το gaming και όχι μόνο.

    Γύρω στο 2003 ή 4 αν θυμάμαι καλά,γεννήθηκε το "γρήγορο Internet" όπως λέγαμε τότε,και μαζί με αυτό,γεννήθηκε και ο θάνατος για όλους αυτούς τους πειρατές.Ο κόσμος,άρχισε πλέον να εγκληματίζεται με τον κυβερνοχώρο πολύ καλύτερα και φυσικά εκμεταλλεύτηκε το Internet και άδραξε τους καρπούς του.Με την πάροδο του χρόνου,τις ταχύτητες σύνδεσης να αυξάνονται και με την έλευση του unbreakable (μέχρι πρότινος) PS3 το μέλλον για τα αγαπημένα μας στέκια ήτανε πλέον φανερό.Τα ρολλά θα κατέβεναν.Ήτανε αναπόφεκτο,μιας και πλέον η μόνη πηγή εσόδων τους που ήτανε τα Modification κονσολών και οι κόπιες δεν αποτελούσανε πλέον αποκλειστική τους παροχή ή καλύτερα δεν ήτανε αυτοί οι μόνοι μεσάζοντες.

    Φτάνοντας στο 2008 το μαγαζί του John G.,του τελευταίου των πειρατών,αργοπέθαινε μέρα με την μέρα.Ο ίδιος ο John το'χε ρίξει στο Κίνο και στο στοίχημα,μιας και το μαγαζί άνοιγε πλέον για εθιμοτυπικούς λόγους,και καμια φορά ακόμα δεν άνοιγε και καθόλου αφού δεν υπήρχε λόγος και οι πελάτες είχαν εξαφανιστεί.Που και που μπούκαρε κάνας κουλός μεσήλικας και έδινε το pc του για κάνα format ή καμιά αλλαγή motherboard.Τον χειμώνα του ίδιου έτους,το αγαπημένο μας στέκι κατέβαζε ρολά για πάντα,και ο αμετανόητος και γεμάτος αυταπάρνηση αγαπητός φίλος και πειρατής παραδεχότανε την "ήττα" του γνωρίζοντας ότι πλέον είναι αδύνατο να συνεχίσει.Μαζί με αυτό,πέθανε και ένα μεγάλο κομμάτι της παιδικής μου και μεταγενέστερης ηλικίας,αλλά και ήμουν πλέον βέβαιος ότι αφού λύγισε και ο John,δεν παίζει να χει μείνει κανένας όρθιος.

    Αυτή ήτανε μια μικρή εμπειρία που είχα εγώ απο το πειρατικό της γειτονιάς.Postάρετε και τις δικές σας,και ας κάνουμε αυτό το topic ένα μνημόσυνο προς τιμήν τους.


  • #2
    Ο κόσμος,άρχισε πλέον να εγκληματίζεται με τον κυβερνοχώρο
    χαχαχα αυτό το ορθογραφικό λάθος, πόσο ΤΕΛΕΙΑ και σωστά το κάνει

    Τέσπα μπράβο και πολύ ωραίο θέμα, θα σκεφτώ να γράψω κάποιες δικές μου εμπειρίες αργότερα...
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Πειρατεία; I don't know this word...

      Μιας και μεγάλωσα με κονσόλες τις Nintendo προφανώς όλα μου τα παιχνίδια ήταν αυθεντικά. Ακόμα και στο PC ελάχιστες κόπιες είχα(γύρω στα 5-6 παιχνίδια) ενώ ακόμα και αυτά τα αγόρασα και αυθεντικά πιο μετά.
      I'm back bitches... Version 2.0

      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

      Comment


      • #4
        Originally posted by NickTG View Post
        Πειρατεία;...I don't know this word

        Μιας και μεγάλωσα με κονσόλες τις Nintendo προφανώς όλα μου τα παιχνίδια ήταν αυθεντικά. Ακόμα και στο PC ελάχιστες κόπιες είχα(γύρω στα 5-6 παιχνίδια) ενώ ακόμα και αυτά τα αγόρασα και αυθεντικά πιο μετά.



        1
        κοψτε της ασυναρτησιες μην σας γαζωσω με κανα famas


        2
        εγω αγοραζα κλοπια με το κιλο. Θυμαμαι το δωματιο μου μυριζε καμενο cd στα χρονια του psx ,με 10 χιλιαδες δραχμες τοτε εσβηναν τα συμβολα απο το game pad . Απο το ps2 τα αγοραζα ολα original γιατι ητα λιγα και καλα, καμια 8αρια

        Comment


        • #5
          Κλόπιες ftw. Δεν θα είχα γαλουχηθεί σε τέτοιο βαθμό στο σπορ του gaming αν δεν υπήρχαν αυτές εκτός κι αν έβρισκα κανα σεντούκι με χρυσές λίρες ή αν "ταξικά" άνηκα σε πλούσια οικογένεια που και πάλι αν άνηκα σε πλούσια οικογένεια μάλλον με άλλα πράγματα θα ασχολιόμουν (βόλτες στο φεγγάρι, αγορά υποβρυχίου για εξερεύνηση του βυθού, εξοχικό στην Ανταρκτική για να κάνω κάθε μέρα έλκυθρο με λύκους κλπ).

          Τα πρώτα πειρατικά παιχνίδια ήταν cartidges από κάποια χώρα της ανατολής για το Mega Drive. Aυτές τις "κασέτες" μου τις προμήθευαν αξιαγάπητα μέλη απ'το σόι που ως ναυτικοί είχαν πρόσβαση σε πράγματα πριν καν εμφανιστεί το ebay και το amazon και τις έβρισκαν σε παζάρια αλα λαϊκή όπου τις πωλούσαν χωρίς κουτί/manual, χύμα λες και ήταν πατάτες. To Mega Drive ήταν και αυτό εισαγώμενο οπότε για να μπορέσω να παίξω ευρωπαϊκά παιχνίδια έπρεπε να το μοντάρω. Ο πρώτος χαρ-χαρ-χαρ ήταν ένα γωνιακό μαγαζάκι στην Κυψέλη όπου έμενα τότε ο οποίος και μου χειρούργησε το Mega Drive και στη ραφή εμφανίστηκαν δύο κόκκινα διακοπτάκια στο δεξιά γωνίες της κονσόλας όπου όταν τα ανεβοκατέβαζες άλλαζε το σήμα σε ntsc/pal και jap. Δεν θυμάμαι αν το έχω εδώ ή στο νησί, αν το βρω θα το βγάλω μια φωτογραφία.

          Στο Snes η μέθοδος προμήθευσης παιχνιδιών παρέμεινε η ίδια με τη διαφορά ότι ήταν όλα αυθεντικά (koυτί+manual) ενώ τα περισσότερα ήταν ntsc οπότε είχα ένα μαραφέτι που το έβαζα στην υποδοχή του Snes και από πάνω την κασέτα αλλά αυτό δεν πιάνεται για πειρατικό.

          Στο Saturn ήταν όλα αυθεντικά ενώ το τρελό κάψιμο και η σύσφυξη σχέσεων με τους κοκκινογένηδες ήρθε με το Playstation. Πριν "τσιπαριστεί" το slim, όταν ακόμα είχα το πρώτο, το "χοντρό", για να παίξει κόπιες έπρεπε να κάνεις πατέντες με boot discs και οδοντογλυφίδες. Μετακόμιση σε Νέο Κόσμο και μετά από αλλαγές 2 πειρατικών κρησφυγέτων, εκεί όταν κυκλοφόρησε το Dreamcast, βρήκα και καταστάλαξα στον 3ο πειρατή της γειτονίας μέχρι να μπω κι εγώ στον θαυμαστό κόσμο του adsl.

          Συγκριτικά, στο Dreamcast έχω περισσότερους αυθεντικούς τίτλους απ'ότι στο Ps2 κι αυτό γιατί στο Ps2 έπαιρνα σχεδόν παντα ntsc τίτλους γιατί βαριόμουν να περιμένω πότε θα βγουν pal. Είχα την τύχη να είναι rpg-ας ο πειρατής οπότε είχε πάντα ότι ήθελα από την πρώτη μέρα και μάλιστα σε περιόδους όπως αυτή του πρώτου Playstation όπου η ενημέρωση ερχόταν κυρίως μέσα από τα περιοδικά ήταν μια καλή πηγή πληροφοριών αφού ότι καινούριο έβγαινε (από jrpgs αλλά και γενικότερα) το έπαιζε και το συζητάγαμε.

          Δόξα και τιμή στους κοκκινογένηδες που γαλούχησαν μια ολόκληρη γενιά. :resp:
          sigpic

          Comment


          • #6
            παλιες καλες συζητησεις που εχουνε μεινει στην ιστορια με πειρατομαγαζατορα που παιζαμε μαζι σχεδον οτι jrpg εβγαινε σε psx/ps2

            -βγαινει τιποτα καλο αυτες τις μερες?
            -ναι κοιταω τις λιστες που μου στελνουνε και βλεπω ενα xenogears λεει squearesoft νομιζω ειναι jrpg αλλα δε το κοβω για καλο ναι το πιθανοτερο ειναι να ειναι καμια πατατα
            -λες ε? ε μωρε γραφτο και βλεπουμε

            επισης η πλακα ειναι οτι πουλαγε και οδηγους στρατηγικης εκτυπωμενους σε κολλες Α4 μας τους χρεωνε και 500 δραχμες ο αθεοφοβος δεν φανταζεστε πως ενιωσα οταν αννακαλυψα μετα απο μερικα χρονια οταν εβαλα internet οτι ητανε copy-paste απο gamefaqs

            ειχαμε τερματισει στο ιδιο μαγαζι τρια ατομα (οι 3 καλυτεροι πελατες του μαγαζιου που σχεδον κατασκηνωναμε, μονο απο εμας εφτανε για να συντηρειται το μαγαζι και να βγαζει και κερδος) σε συνεργασια πολλους japan τιτλους psx οπως biohazard 3 , dino crisis, κτλ
            επικοτερο σκηνικο ολων οτι παιζαμε τα ιδια 3 ατομα σε τρεις διαφορετικες τηλεορασεις το ff8 τις πρωτες 5 μερες που πρωτοβγηκε μεσα στο μαγαζι
            χρωσταμε την gaming ταυτοτητα μας οπως την σχηματισαμε παιζοντας απειρες κοπιες σε αυτους τους ανθρωπους

            θα γραψω και αλλα σκηνικα αν θυμιθω κατι

            Comment


            • #7
              Εξαιρετικό θέμα! Κατά καιρούς έχουμε αποδώσει τις δικές μας τιμές στους Μαυρογένηδες εκείνης της εποχής σε άλλα θέματα, μα είναι καλό να τους συγκεντρώσουμε σε ένα θέμα.

              Καθώς είμαι PC Gamer, τα πράγματα για μένα ήταν αρκετά ευκολότερα, ειδικά πιο μετά όταν έγιναν φτηνά τα αντιγραφικά. Δεν είχα λοιπόν σταθερό κατάστημα, αλλά μου άρεσε να επισκέπτομαι κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά για πιο σπάνια παιχνίδια που δε μπορούσα να βρω από φίλους μου.

              Τα πρώτα μου αντιγραμμένα παιχνίδια ήρθαν μαζί με τον πρώτο μου υπολογιστή ουσιαστικά - μέσα στο 2,1 GB Bigfoot σκληρό μου (ανατριχιάσατε? είχε και Cyrix επεξεργαστή στα 120 Mhz με τούρμπο στα 150!) υπήρχε μια αρκετά μεγάλη συλλογή από παλιά και σχετικά πιο πρόσφατα παιχνίδια, μερικά από τα οποία τα έχω ακόμα. ΚΑταλαβαίνετε τη δουλειά του καταστήματος που πήρα το μηχάνημα.... Το πρώτο πειρατικό που αγόρασα ήταν...ένα φλιπεράκι, το Extreme Pinball, σε 2 δισκέτες! Το δεύτερο ήταν το Command and Conquer. Από εκεί και πέρα, από καταστήματα μου έχουν μείνει δύο. Το πρωτο είναι ο γνωστός Εγκέφαλος στα Εξάρχεια, ο μεγαλύτερος κλέφτης και γδάρτης που περπάτησε ποτέ στη γη, με bonus χαρακτήρα την τσουρόγρια με το βαρύ μακιγιάζ και τα πεσμένα βλέφαρα που πούλαγε παιχνίδια σα να πουλάει πατάτες.

              Ο αγαπημένος μου τυπάκος ήταν ένας συμπαθέστατος μπουλούκος που τύγχαινε και gamer εκτός από πειρατής, σε ένα γωνιακό μαγαζί με κόκκινα κάγκελα στη Στουρνάρη. Η βιτρίνα είχε ένα σωρό μοντέλα fantasy και συλλεκτικά κουτιά παιχνιδιών, μέσα το μαγαζί ήταν φίσκα στα μεταχειρισμένα και στα αυθεντικά παιχνίδια που απευθύνονταν σε συλλέκτες, και ο ίδιος σε βοηθούσε αρκετά αν έψαχνες κάτι που έμοιαζε με το Doom, το Diablo ή με πορτοκάλι.

              Και εννοείται πως χωρίς τις πανάκριβες, παπατζίδικες και παράνομες δραστηριότητες αυτών των ανθρώπων κανείς μας δε θα ήταν ο gamer που είναι σημερα, σε μια εποχή λιγότερης πληροφόρησης και ακόμα λιγότερων προσβάσεων. Ας τους θυμόμαστε με τρυφερότητα, ειδικά όταν ήταν και ωράιοι τύποι.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • #8
                Πωπω τι εποχες. Αντεγραμενες κασετες για το Spectrum στην Καλλιθεα που με πηγαινε ο πατερας μου και αντεγραμμενες δισκετες για τον Amstrad αργοτερα απο φιλους και απο στουρναρη....Για Master System και Megadrive μονο αυθεντικα στο Μινιον και πολυ μεταγενεστερα Dreamcast και PS2 εκτος εποχης τους απο internet.Χρωσταμε πολλα στους captains του retro gaming:resp:
                http://pressuridion.blogspot.com/
                http://frogenleaf.deviantart.com/
                http://www.myspace.com/pressureakaspirals

                Comment


                • #9


                  Γιο-χο-χο κι ενα μπουκαλι ρουμι!!!!!


                  Στην Τουμπα υπηρχαν αρκετα μαγαζια τα οποια "πουλουσαν" παιχνιδια, οπως επισης και καταστηματα με τεχνικους και πωλησεις υπολογιστων. Βεβαια το μεγαλο ανδρο της Θεσσαλονικης ακουει στο ονομα "Κεντρο Υπολογιστων" στην Αγγελακη, το οποιο βεβαια μεχρι και πριν λιγα χρονια εδινε με το τσουβαλι "Grog" παιχνιδια στον λαο.

                  Προσωπικα ποτε μου δεν ειχα πειρατικο console game, κι αυτο γιατι ακουγοντας διαφορες ιστοριες περι χαλασμενων μηχανηματων φοβομουν να τσιπαρω PSone ή PS2 ή το XBOX μου. Βλεπετε τα οικονομικα της οικογενειας επετρεπαν ισα ισα ενα παιχνιδι ή δυο καθε εξι μηνες (γενεθλια, γιορτη, Χριστουγεννα και γενικα τις γιορτες που καθε σπορος περιμενει απο την μανα το "δωρο" και μετραγε αναποδα τις μερες αγκαλια με ενα περιοδικο που παρουσιαζε τον "στοχο" του).

                  Πιο μικρος, ως τεραστιος SEGA fan, ειχα Game Gear και Mega Drive, οποτε ουτε λογος για πειρατεια.

                  Εκει που ειχα καλη "συλλογη" ηταν στο PC. Με καθε ευκαιρια που μπορουσαμε να βρουμε παιρναμε παιχνιδια a la Jack Sparrow. Μαλιστα εχω και ωραια ιστορια εδω.

                  Στην αρχη, ξεκινοντας με εναν ταπεινο 386@40Mhz, ημουν ευτυχης κατοχος πειρατικης κοπιας του Mortal Kombat 2 σε ΕΠΤΑ ΔΙΣΚΕΤΕΣ (και με τον θρυλικο κωδικο AAIIKULEDSSUL για cheat mode), του Prince of Persia και του Lakers vs Celtics (aka BBALL). Επισης θυμαμαι να εχω και να φορτωνω απο τρεις δισκετες 5 και 1/4 (μεγαλες πλαστικες δισκετες) το F119 Stealth Fighter του Sid Meyer (που να ξερουμε τοτε εμεις....).

                  Επισης ενα Commander Keen 4 της id φυσικα στην καταλληλη δισκετα ηταν παντα παρον στο pc.

                  Οταν αργοτερα πηρα τον ολοδικο μου υπολογιστη αρχισαν και οι πρωτες προσπαθειες για "εμπλουτισμο" της συλλογης. Θυμαμαι πολλους συμμαθητες μου σε αγγλικα και σχολειο να μου λενε για μαγαζια που αντιγραφαν παιχνιδια. Καπως ετσι απεκτησα παιχνιδια οπως το Dungeon Siege, Deus Ex, Unreal Tournament κλπ. Βεβαια καπου εκει αρχισε και η σοβαρη συλλογη με γνησια παιχνιδια, τα οποια με τον καιρο πηραν την θεση των "σουβερ για ουισκι" αντεγραμενων στην θηκη με τα cd.

                  Οταν ομως ειχε βγει το Neverwinter Nights ειχαμε καταστρωσει ολοκληρο σχεδιο με φιλους για την αντιγραφη του.

                  Το ειχαμε νοικιασει απο το video club της γειτονιας, μαζι με μια 20αδα cd αντιγραφης για να γινει σιγουρα η δουλεια. Εχοντας φορτωσει κανα δυο "περιεργα" προγραμματα, προσπαθουσαμε σε ενα ταπεινο CD-R 18x να σπασουμε το τοτε DRM. Ω τι χαρα οταν το πρωτο δισκακι (μετα απο 4 αποτυχημενα) λειτουργουσε κανονικα!!!

                  Μαλιστα ειχα παρει το ενοικιασμενο βιβλιαρακι και με μπλε μαρκαδορο ειχα αντιγραψει - ζωγραφισει επακριβως το logo του παιχνιδιου, ή κανεις σωστη αντιγραφη ή δεν κανεις ρε παιδι μου!!!! Και φυσικα τα εν λογω δισκακια τα εχω ακομα στην θηκη, ασχετως εαν το παιχνιδι βρισκεται πλεον γνησιο στην συλλογη (και οποιος πει τιποτα θα του πω οτι ειναι safe copies my friend, read teh lawz).

                  Ομως πλεον τα μαγαζια αυτα εχουν κλεισει στην πλειοψηφια τους, αλλωστε το ιντερνετ δεν επιτρεπει και πολλα πολλα πλεον σαν βιωτικη λυση τετοιου ειδους. Ο καθενας μπορει να βρει για πλακα μεσα σε λιγες ωρες (ή ακομα και πριν την κυκλοφορια του) ενα παιχνιδι και να το παιζει ειτε στο PC ειτε στην κονσολα, με λιγο πιο δυσκολη την δευτερη περιπτωση εκτος κι αν πανω γραφει Nintendo.

                  Αλλα οι εποχες δε ξεχνιουνται λεμε...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #10
                    με λιγο πιο δυσκολη την δευτερη περιπτωση εκτος κι αν πανω γραφει Nintendo.
                    Μπές στο Delorean και πήγαινε πές το αυτό στον DjSolid του 2005. Σε προκαλώ.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #11
                      Αλλο να ισχυει κατι σαν αληθες και αλλο εαν καποιος το εκμεταλευεται ή οχι.

                      Επισης τι το διαφορετικο ειχε ο Dj του 05 με τον τορινο στο εν λογω ζητημα;

                      Και τελος, τι σχεση εχει και με το θεμα μας;
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • #12
                        Βεβαια το μεγαλο ανδρο της Θεσσαλονικης ακουει στο ονομα "Κεντρο Υπολογιστων" στην Αγγελακη, το οποιο βεβαια μεχρι και πριν λιγα χρονια εδινε με το τσουβαλι "Grog" παιχνιδια στον λαο.
                        Τιμή και δόξα σε αυτή την ΜΑΓΑΖΑΡΑ!!!Εγώ με αυτό το μαγαζί μεγάλωσα...

                        Α ρε που την θυμήθηκες ρε τσακάλι?

                        Πάντως κακά τα ψέμματα όπως προείπατε αν δεν ήταν αυτοί οι <<άγιοι>> άνθρωποι δύσκολα θα μπαίναμε τόσο γερά σε αυτό τον χώρο


                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Dj Solid View Post
                          Αλλο να ισχυει κατι σαν αληθες και αλλο εαν καποιος το εκμεταλευεται ή οχι.

                          Επισης τι το διαφορετικο ειχε ο Dj του 05 με τον τορινο στο εν λογω ζητημα;

                          Και τελος, τι σχεση εχει και με το θεμα μας;

                          Προφανώς το 2005 ίσχυε το αντίθετο, 0 πειρατεία στην Νιντέντο και υπέρ-του-δέοντος στις άλλες 2 κονσόλες, ενώ σήμερα το αντίθετο...


                          Και το θέμα μας είναι περι πειρατείας, λάθος;
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #14
                            To θεμα μας ειναι περι αναμνησεων και πειρατικων μαγαζιων γειτονιας...

                            Ody δεν ειναι παντως τυχαιο που αυτη η "μαγαζαρα" σε αλλους αρεσε ενω σε αλλους αποτελουσε μισητο μερος. Προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε, διοτι ο τυπας που ηταν εκει πριν καμια 10αρια χρονια νομιζε οτι ειναι κατι μεταξυ Θεου της βιομηχανιας και εμπορου χρυσου, οποτε δεν πηγαινα και πολυ.
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #15
                              Ok:

                              Προφανώς από τις αναμνήσεις που έχω,το 2005 ίσχυε το αντίθετο, αν πήγαινες σε ένα πειρατικό μαγαζί της γειτονιάς, έβλεπες 0 πειρατεία στην Νιντέντο και υπέρ-του-δέοντος στις άλλες 2 κονσόλες, ενώ σήμερα το αντίθετο...

                              Καλύτερα τώρα;
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X