Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • Παιδιά πως θα σας φαινόταν να ανοιχτεί και καμιά σοβαρή συζήτηση γύρω από τον κινηματογράφο (παλιό και σύγχρονο), γιατί το να λέει ο καθένας ξερά το ποιες ταινίες είδε δε λέει και κάτι...
    Σε αυτό ή σε άλλο topic , αν φυσικά το θέλει η πλειοψηφία

    Μόλις είδα για δεύτερη φορά το Little Miss Sunshine , η πρώτη ήταν στο κινηματογράφο , πολύ καλή , ταινία με νόημα την οποία άνετα την βλέπω ξανά , ωραίοι χαρακτήρες
    Ωραίες ατάκες κατά διαστήματα και καταστάσεις που σε κάνουν να γελάς ....
    Μου άφησε μία γλυκιά γεύση όπως και την πρώτη φορά
    Προτείνεται σε όλους !

    Comment


    • Ειδα πριν δυο λεπτα το House of flying daggers. Ταινια με πολυ ωραιες χορογραφιες, υπεροχα τοπια και γιαπωνεζικο αρωμα. Μου αρεσε αρκετα μπορω να πω. Δηλαδη εκει που νομιζως πως θα ειχε και κλασσικα plot twists, τελικα ειχα αλλα. Την συστηνω ;)
      My blog:Doppel's Den

      Comment


      • Είδα μια ταινία σήμερα...ήταν κίτρινη...άλλα περίμενα, άλλα είδα..καλύτερα ήταν αυτά που είδα..
        Θα βάλω το μουσικό απίστευτο θέμα της ταινίας.....Mην το κάνετε wiki...όποιος ξέρει, ξέρει..
        Ακούστε το κομμάτι...
        Ακούστε το κομμάτι...


        Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

        Let's just all say the magic words and go back to reality.

        THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

        Comment




        • Παιδιά πως θα σας φαινόταν να ανοιχτεί και καμιά σοβαρή συζήτηση γύρω από τον κινηματογράφο (παλιό και σύγχρονο), γιατί το να λέει ο καθένας ξερά το ποιες ταινίες είδε δε λέει και κάτι...
          Σε αυτό ή σε άλλο topic , αν φυσικά το θέλει η πλειοψηφία

          Μόλις είδα για δεύτερη φορά το Little Miss Sunshine , η πρώτη ήταν στο κινηματογράφο , πολύ καλή , ταινία με νόημα την οποία άνετα την βλέπω ξανά , ωραίοι χαρακτήρες
          Ωραίες ατάκες κατά διαστήματα και καταστάσεις που σε κάνουν να γελάς ....
          Μου άφησε μία γλυκιά γεύση όπως και την πρώτη φορά
          Προτείνεται σε όλους !
          [/b]
          +1 Πιστεύω ότι αυτό το topic μπορεί να τον παίξει αυτό το ρόλο,αλλά καλό θα ήταν αν ανοίγαμε και κάποιο καινούριο(Bart αν θέλεις κάνε την αρχή ;) ).Γενικά μπορούμε να συζητάμε για θέματα που αφορούν τον κινηματογράφο,για το έργο και τη φιλοσοφία συγκεκριμένων σκηνοθετών για τους αγαπημένους μας ηθοποιούς και γενικότερα για όλα αυτά τα θέματα που δεν αφορούν αποκλειστικά μία ταινία που απλά είδαμε πρόσφατα.
          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

          Comment


          • Mόλις είδα το Fargo. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι το τόσο φοβερό είχε η ταινια ώστε να έχει 8.2 βαθμολογία στο Imdb και να είναι #114 στις 250 καλύτερες όλων των εποχών.

            Comment


            • Lol με το imdb, έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το πράγμα για την κλίμακα του. Ούτε καν θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι έχει "συλλέξει" τις 250 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Καθαρά με βάση το τι ψηφίζει ο καθένας είναι. Αν εμπιστεύεσαι τόσο το imdb... καλύτερα να αναθεωρήσεις .

              Εγώ, έτσι όπως τους έχω δει τους Coen, πιστεύω ότι η μαγεία του κρύβεται στο γεγονός ότι με έναν τόσο απλό τρόπο δίνουν ένα πάρα πολύ σύνθετο σενάριο. Ο κάθε χαρακτήρας στις ταινίες τους έχει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο, ο οποίος ρόλος λειτουργεί ως ένα σύμβολο για μία γενικότερη κατάσταση, ίσως για μία μερίδα της κοινωνίας. Μέσω των απλών, φαινομενικά, ιστοριών τους, αγγίζουν πιο πολύπλοκα ζητήματα και παρουσιάζουν την κοινωνία και διάφορες καταστάσεις μέσα σε αυτήν, το πώς βλέπει ο κάθε άνθρωπος την κατάσταση αυτή και πώς προσπαθεί να "επιβιώσει" μέσα σε αυτήν.

              Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει μέσω των τριών ταινιών τους που είδα. Στο Fargo έχουμε δύο δολοφόνους, ο ένας ο κλασσικός βλάκας και ο άλλος ο κλασσικός psycho. Από την άλλη έχουμε έναν τύπο τελείως ηλίθιο, που θέλει να ξεχρεώσει με τον πιο κουλό τρόπο, έχουμε τον άντρα της πρωταγωνίστριας, ο οποίος είναι αφασία τελείως και αντιμετωπίζει τα πράγματα από μία άλλη σκοπιά, όπως φυσικά και η ίδια η πρωταγωνίστρια, που παρότι φαίνεται μία απλή και ασήμαντη γυναίκα, αποτελεί μία απίστευτη αστυνομικός. Στο Hudsucker proxy έχουμε μία ομάδα ανθρώπων σε μία επιχείριση και φάινεται πως ο καθένας αντιμετωπίζει τις καταστάσεις μέσα σε αυτήν, αλλά και έξω (οικονομικό συμφέρον κτλ), καθώς και πώς ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου μπορεί να αλλοιωθεί μέσα από την επιτυχία και πώς αγγίζεται η ματαιοδοξία εξαιτίας των χρημάτων. Για το No Country for Old Men τα είπα σε προηγούμενες σελίδες.

              Τέλος πάντων, όλα αυτά προσωπικές απόψεις είναι. Ίσως θα ήταν καλό να ψαχτώ λιγο παραπάνω και να δω κάποιες άλλες ταινίες τους, καθώς και να διαβάσω τίποτα για αυτούς (συνηθίζω να διαβάζω βιβλία για τους σκηνοθέτες που μου αρέσουν, βιβλία ή άρθρα). Αφού υπάρχουν και άλλοι που έχουν παρακολουθήσει Coen (περισσότερο από εμένα), ας παραθέσουν τις απόψεις τους. Ορίστε η πρώτη ωραία συζήτηση για κινηματογράφο .

              Κλείνοντας, pls, μην κάνετε το imdb Θεό. Μία database είναι και τίποτα παραπάνω. Η κατάταξη που έχουν οι δήθεν "250 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών" είναι τελείως lol, με την καμία δε θα μπορούσες να βάλεις σε τέτοια καλούπια την τέχνη και να λειτουργήσεις τόσο συγκριτικά και δογματικά. Εξάλλου όλα προκύπτουν από ψήφους χρηστών. Σίγουρα ένας μεγάλος βαθμός (εγώ από 7 και πάνω θεωρώ καλή, πάντα όμως με επιφύλαξη) σημαίνει ότι κάτι καλό παίζει, αλλά ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δε δίνω σημασία σε κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να λειτουργήσεις με βάση τις κριτικές, να κοιτάζεις τι διακρίσεις/βραβεία έχει πάρει (και όχι απαραίτητα Oscars, γιατί και αυτός ο θεσμός gtp είναι).

              That's all, πάω να φάω .

              Edit: Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο neltharion, αξίζει να συνεχίζονται εδώ οι συζητήσεις. Θα ήταν καλό και το άλλο topic, αλλά ίσως εδώ να μπορούν να γίνοντια πιο άμεσες συζητήσεις, με βάση ταινίες που είδαμε (όπως τώρα με τους Coen). Whatever, το μπαλάκι σε εσάς .

              Comment


              • Χτες είδα μια μούφα ταινία η οποία όμως είναι κλάσεις ανώτερη από Κοέν και λοιπούς
                Resident Evil Extinction.κατώτερη των προσδοκιών,κατώτερη και από τις 2 προηγούμενες.πάντως η Κλερ πολύ κουκλί με τα κόκκινα μαλλάκια της.

                επίσης χτες είδα το πρώτο επεισόδιο X-Men από αυτά που έδειχνε παλιά η τηλεόραση αλλά εγώ κοιμόμουνα και δεν το είχα δει ποτέ.σήμερα κατεβάζω και τα υπόλοιπα (5 σεζόν)
                Carpe diem

                Comment


                • Μου έφεραν επιτέλους τις 4εις σεζόν του House MD, έχω δει μόνο 10 επεισόδια και είχα κολλήσει.
                  Και ναι, θα είμαι κι εγώ πλέον άτομο που βλέπει σειρές
                  "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                  Comment


                  • Μου έφεραν επιτέλους τις 4εις σεζόν του House MD, έχω δει μόνο 10 επεισόδια και είχα κολλήσει.
                    Και ναι, θα είμαι κι εγώ πλέον άτομο που βλέπει σειρές
                    [/b]
                    Ετσι ρε αρρωστια Sith Lord! Ο,τι ερωτηση εχεις απο House παντως πες, θα χαρω να σε βοηθησω.
                    Ωραια, πορωθηκα τωρα.
                    My blog:Doppel's Den

                    Comment


                    • Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει μέσω των τριών ταινιών τους που είδα. Στο Fargo έχουμε δύο δολοφόνους, ο ένας ο κλασσικός βλάκας και ο άλλος ο κλασσικός psycho. Από την άλλη έχουμε έναν τύπο τελείως ηλίθιο, που θέλει να ξεχρεώσει με τον πιο κουλό τρόπο, έχουμε τον άντρα της πρωταγωνίστριας, ο οποίος είναι αφασία τελείως και αντιμετωπίζει τα πράγματα από μία άλλη σκοπιά, όπως φυσικά και η ίδια η πρωταγωνίστρια, που παρότι φαίνεται μία απλή και ασήμαντη γυναίκα, αποτελεί μία απίστευτη αστυνομικός. [/b]
                      Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο να γίνεται κάτι τέτοιο ή μάλλον μπορώ να το καταλάβω αλλά η υλοποίηση του στην συγκεκριμένη ταινία με άφησε αδιάφορο. 0 περιέργια 0 αγωνία για την εξέλιξη. Το μόνο που με κράτησε κάπως είναι το γεγονός ότι πρόκειται για αληθινή ιστορία οπότε τα όσα βλέπεις σε σοκάρουν έστω σε ένα μικρό βαθμό.


                      Κλείνοντας, pls, μην κάνετε το imdb Θεό. Μία database είναι και τίποτα παραπάνω. Η κατάταξη που έχουν οι δήθεν "250 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών" είναι τελείως lol, με την καμία δε θα μπορούσες να βάλεις σε τέτοια καλούπια την τέχνη και να λειτουργήσεις τόσο συγκριτικά και δογματικά. Εξάλλου όλα προκύπτουν από ψήφους χρηστών. Σίγουρα ένας μεγάλος βαθμός (εγώ από 7 και πάνω θεωρώ καλή, πάντα όμως με επιφύλαξη) σημαίνει ότι κάτι καλό παίζει, αλλά ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δε δίνω σημασία σε κάτι τέτοιο[/b]
                      Γιατί κολλάς στις 250 καλύτερες; Είναι απλά οι 250 με τις καλύτερες βαθμολογίες. Το γεγονός ότι ψηφίζει ο κόσμος μάλλον καλό είναι, εκτός και αν κάποιος είναι "κουλτούρα" και βλέπει μόνο "ψαγμένες" ταινίες. Όταν λοιπόν μία ταινία έχει βαθμολογία 8.2 λογικό είναι να υπάρχουν υψηλές προσδοκίες για αυτήν.

                      Comment


                      • Έχοντα δει 5 ταινίες από Coen(ναι πρόσφατα ανακάλυψα πως μία ταινία με τον Κλούνει και την Κάθριν Ζέτα Τζόουνς ήταν Coen) θα συμφωνήσω με τον Evans σε γενικές γραμμές...

                        Οι Coen μπορούν να δημιουργήσουν πολύ ωραίες ιστορίες με μία ιδέα υπερβολής που έχουν μία σύνθετη πλοκή αλλά απλή ιστορία.Και το Fargo και το No Country και το O Brother και το Ladykillers ήταν ταινίες που είχαν αρχικά μία απλή υπόθεση αλλά αργότερα τα πράγματα περιπλεκόταν.Κάθε ταινία τους έχει χαρακτήρες που έχουν ιδιαίτερα χαρακτηρστικά που παρουσιάζουν μία ευρύτερη κοινωνική μερίδα.Συνήθως τα χρήματα παίζουν μεγάλο ρόλο στις ταινίες του,άλλωστε οι χαρακτήρες τους κάνουν τα πάντα για αυτά.Είναι άνθρωποι-έρμαια των χρημάτων.Επίσης ένα άλλο ωραίο IMO χαρακτηριστικό τους είναι τα όμορφα και συνάμα παράξενα τοπία που διαλέγουν για τις ταινίες τους.Από τα χιόνια του Fargo στην άγρια έρημο του No Country.Η σκηνοθεσία τους είναι απλή,κάτι που εμένα προσωπικά μου αρέσει.Κυρίως νομίζω οι Coen είναι σεναριογράφοι,εκεί είναι το δυνατό τους σημείο.Πραγματικά ξέρουν να συνθέτουν και ιστορίες και χαρακτήρες και καταστάσεις.

                        Είπαν και εκείνο το ΘΕΙΚΟ στην αρχή του Fargo...<<THIS IS A TRUE STORY. The events depicted in this film took place in Minnesota in 1987. At the request of the survivors, the names have been changed. Out of respect for the dead, the rest has been told exactly as it occurred.>>

                        Πραγματικά με συνγκόνησε αυτή η επιλογή τους αλλά και η εξέγηση τους <<the Coen brothers claim that many of the events that take place in the movie were actually based on true events from other cases that they threw together to make one story. Joel Coen said, "We weren&#39;t interested in that kind of fidelity. The basic events are the same as in the real case, but the characterizations are fully imagined." He later noted, "If an audience believes that something&#39;s based on a real event, it gives you permission to do things they might otherwise not accept.>>

                        Πάντως για εμένα Fargo>>Country στο χαλαρό&#33;&#33;&#33;&#33;Η καλύτερη τους ταινία που έχω δει είναι το Fargo...so good B)


                        Comment


                        • <div class='quotetop'>(Doppelganger &#064; Mar 27 2008, 01&#58;42 PM) [snapback]16017[/snapback]</div>
                          Ετσι ρε αρρωστια Sith Lord&#33; Ο,τι ερωτηση εχεις απο House παντως πες, θα χαρω να σε βοηθησω.
                          Ωραια, πορωθηκα τωρα.
                          [/b]

                          o House είναι απλά θεός....τρελλός....μουρλός....και θεός και πάλι από την αρχή B)

                          /spam end
                          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                          Comment


                          • o House είναι απλά θεός....τρελλός....μουρλός....και θεός και πάλι από την αρχή B)

                            /spam end
                            [/b]
                            Ditto


                            Comment


                            • Πηγα ειδα χθες το Vantage Point.
                              Αρκετα καλη.
                              Μη περιμενετε δαφνες ποιοτητας,οσκαρικες ερμηνειες και σεναριο πανω απο 2 σελιδες χαρτι,αλλα τα αξιζει τα λεφτα της.Pure περιπετεια,ωραιες σκηνες,εξυπνος τροπος που ξετυλισσεται η πλοκη και....κλασσικο αμερικανικο τελος.

                              Comment


                              • Το σωστό σινεμά είναι 24:00 και μετά.
                                Πήγαμε και είδαμε το Doomsday.
                                E εντάξει....τόσο γέλιο δν έχω ξαναρίξει σε ταινία σε σινεμά.
                                Τόσο αίμα και μπαμ μπουμ, ζμπλανκ, ζντουπ, γκντουπ, πουφ, φλαπ, και κυνηγιτό που σε κρατάει για 2χρόνια.
                                Τίποτα ιδιαίτερο σαν υπόθεση, ένας ιός εξαπλώθηκε, όσοι έχουν τον ιό τους κλείσαν σε τείχη και όποιος κουνιέται τον σκοτώνουμε πολύ χοντρικά.
                                Ωραία πρωταγωνίστρια ----το μάτι της τ&#39;αλλήθορο που τρέχει στον κατήφορο ;) ----- και ωραίο κυνηγιτό στο τέλος....τέλειο

                                Κάποια στιγμή σε μία σκηνή πετάχτηκε ο κολλητός μου και να πετάει τα nachos και την Pepsi λες και πήρε προαγωγή ΛΟΛ, τέτοιο γέλοιο δεν το έχω ξαναρίξει, φοβερή σκηνή
                                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                                Comment

                                Working...
                                X