Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eida to Michael Clayton ... An kai senariaka kai se thema plokis to ergo den einai tpt pou den exoume ksanadei, i skinothesia kai perissotero oi ermineies to kanoun na ksexorizei apo tin maza ... Enas George Clooney ( Michael Clayton ) pou an kai den ksefeugei apo to klasiko tou stilaki, kanei isos tin kaliteri tou ermineia tis zohs tou, i opoia sinodeuete apo tous eksairetikous Tom Wilkinson ( Arthur Edens ) kai Tilda Swinton ( Karen Crowder- Oscar B' Ginaikeiou ) ... Proteinete se olous afou einai ena ergo peri diafthoras kai "right-doing" alla kirios se autous pou einai latreis ton taineion pou asxolounte me law firms kai dikigorous ...

    P.s. Prosekste ton fantastiko monologo tis arxis ..



    Comment


    • Pah, I've lost control (lal).

      Είδα χτες το Godfather (πάλι, δε χορταίνω) με κάτι φίλους (έμειναν σχετικά αδιάφοροι, ενώ εγώ, που το έβλεπα για τρίτη φορά, ήμουν απλώς άναυδος, w/e).

      Πέραν αυτών, προσπαθώ να "ζήσω" κάποιες μοναδικές στιγμές του παλιού βωβού κινηματογράφου (thanx και στον φίλο burai για τις προτάσεις του, μέγα παλικάρι XD). H αρχη έγινε με το "el viaje a la luna" (1902 - Geoge Meliers), στα ελληνικά "Ταξίδι στο φεγγάρι" or sth. Δεν μπορώ να πω εντυπώσεις ή κάτι άλλο, μιλάμε για κάτι πολύ πέρα από αυτά που έχω συνηθίσει. Δεν υπάρχει, περίπτωση, φυσικά να μη μου αρέσει κάτι τέτοιο ή να μη με εντυπωσιάσει, τόσο διαφορετική αισθητική και προσέγγιση προκαλεί δέος, βλέπεις μετά τον κινηματογράφο και την εξέλιξη του με άλλο μάτι. Επίσης να ευχαριστήσω τον φίλτατο burai για δεύτερη φορά για το videoclip που μου έδωσε. Αν κρύβεται τέτοια τέχνη και στα videoclips μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω πολλά πράγματα και να αρχίσω να ψάχνομαι περισσότερο .

      Τώρα (μέρα μεσημέρι, ύστερα από ξενύχτι) θα βάλω να δω το "The Cabinet of Dr. Caligari (1920 - Robert Wiene)".

      Whatever, να προτείνω και μία ταινία.
      Λέγεται "4 μήνες, 3 βδομάδες και 2 μέρες", ρουμανικής παραγωγής, σκηνοθέτης ο Christian Mungiu. Παρατήρησα ότι το έφερε το movieland (Crappy videoclub) της γειτονιάς, άρα σίγουρα θα το έχουν μεγαλύτερα και πιο respectful videoclubs. Βαριά και πολύ "ωμή" ταινία, δείχνει μία πραγματικότητα (ίσως) από πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες.

      Μία τύπισα μένει έγκυος και μία φίλη της ψάχνει να βρει έναν τύπο που κάνει παράνομα εκτρώσεις. Ε τον βρίσκει, περνάνε κάποια εμπόδια για να καταφέρουν να φτάσουν στο σημείο να συναντηθούν για την έκτρωση και από εκείνο το σημείο και μετά αρχίζει να ξεδιπλώνεται το story. Δείχνει πώς αντιμετωπίζουν το ζήτημα της έκτρωσης και της ηθικής της πράξης διαφορετικές πλευρές, όπως αυτός που κάνει την έκτρωση, η γυναίκα που "Ρίχνει" το παιδί, η φίλη της, ενώ ταυτόχρονα παρουσιάζεται πώς, γενικότερα, η κοινωνία αποδέχεται μία τέτοια πράξη και πώς την κρίνει. Βαρύτητα δίνεται στις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων και πώς αυτές περνάνε από κάποια στάδια και η κυνικότητα με την οποία, πολλές φορές, αντιμετωπίζεις μία τόσο σοβαρή κατάσταση. Μία σκηνή, μάλιστα, είναι ιδιαίτερα σοκαριστική, την αφήνω για όποιον τη δει.

      Τέλος πάντων, πήρε αρκετά βραβεία, αλλά προσωπικά δε με ενθουσίασε. Ήταν πολύ κοντά στον άνθρωπο και έδειχνε τα πράγματα πολύ αληθινά, δίχως αλληγορίες και συμβολισμούς. Σε άγγιζει και σε κρατάει σε μία συνεχή ένταση, φοβάσαι για το τι θα γίνει στη συνέχεια, αλλά ταυτόχρονα σε κουράζει πάρα πολύ. Πιστεύω ότι αξίζει να τη δει κάποιος καθαρά από ενδιαφέρον για τον κινηματογράφο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να την δω για δεύτερη φορά.

      Comment


      • Εχθές δεν είχα όρεξη για ύπνο οπότε έβαλα και είδα το The Fountain του Arronofksy \m/.Overhyped από την αρχή της ταινίας ήμουν μιάς και ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης είναι από τους αγαπημένους μου.Δεν ξέρω έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να συζητήσω ακόμα αλλά whatevar...

        Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ,ίσως όχι περισσότερο από το Requiem του ίδιου αλλά σίγουρα περισσότερο από το π...Είναι κάτι διαφορετικό από ότι μας έχει συνηθίσει,πιο ανάλαφρο.Από την αρχή της ταινίας με συνεπήρε η φανταστική του ατμόσφαιρα,το ξετύλιγμα του σεναρίου και φυσικά η-για άλλη μία φορά- καταπληκτική μουσική επένδυση.

        H ταινία είναι βασισμένη σε τρεις ιστορίες.Η πρώτη είναι αυτή ενός Ισπανού κατακτητή την εποχή των ανακαλύψεων,η δεύτερη ενός γιατρού της δικής μας εποχής και η τρίτη ενός μελλοντικού ανθρώπου-αστροναύτη που ζει δίπλα σε ένα δέντρο στο διάστημα.Και στις τρεις ιστορίες οι χαρακτήρες μας(παίζονται από τον Hugh Jackman) είναι ερωτευμένοι με τρεις κοπέλες(παίζονται από την Rachel Weisz).Οι ιστορίες του επιρεάζουν η μία την άλλη με περίεργο τρόπο,δεν μπορό να το εξηγήσω καλύτερα .Η ταινία μας μιλά για αγάπη και την σχέση ζωής-θανάτου μέσα από αυτές τις ιστορίες,με μεγάλη δόση επιστημονικής φαντασίας...Την προτείνω ανεπιφύλακτα για το σενάριο,για την σκηνοθεσία,για την καταπληκτική ατμόσφαιρα και το φανταστικό μουσικό σύνολο.Αξίζει να την δείτε ;)


        Comment


        • Καλη ταινια το Fountain το ειχα δει στο κινηματογραφο και μου εκανε πολυ καλη εντυπωση αν και για να πω την αληθεια οταν βγηκα απο την αιθουσα ημουν καπως μπερδεμενος με το σεναριο
          και με το που πηγα σπιτι μπηκα κατευθειαν στα φορα του IMDB για να τα ξεκαθαρισω ολα στο μυαλο μου

          Ενα + για την ταινια ειναι και τα οπτικα εφε που σε μια συνεντευξη του Αρονοφσκι και του υπευθυνου για τα εφε
          εμαθα οτι δεν ηταν CG
          οποιος θελει ας ψαξει στο νετ εχει πολυ ενδιαφερων.



          Υ.Γ.
          ΥΓ:Μπράβο στην εφημερίδα <<Το Θέμα>> που κάθε εβδομάδα δίνει μία ταινία του Kubrick,την προηγούμενη είχε κουρδιστό πορτοκάλι αλλά το είχα δει οπότε δεν την αγόρασε ο πατέρας μου .Ελπίζω next week να έχει <<2001 η Οδύσσεια του Διαστήματος>> B)
          [/b]
          Για πληροφορηση την επομενη κυριακη το θεμα ειχει την ταινια 2001:a space odyssey

          Comment


          • Είδα πρόσφατα 2 ταινίες που δεν είχα σκοπό να το κάνω,αλλά λόγω παρέας...αναγκάστηκα Είδα στο gnet το Meet the Spartans τμηματικά με κάτι φιλαράκια που το είχαν κατεβάσει(δεν άντεξα να το δω ολόληρο).Ελεινά ελεινό,αν και ομολογώ ότι σε 1-2 σημεία έσκασα ένα χαμόγελο από την ακατάσχετη και ηλίθια καφρίλα της ταινίας.Επίσης στο σπίτι μίας φίλης είδαμε το Jackass 2.5 ή αλλιώς "πως θα σας κάνουμε να ξεράσετε από αηδία βλέποντας ανούσιες καφρίλες από ένα μάτσο καθυστερημένους". Ανυπομονώ να δω το American X που πήρα σήμερα από το Θέμα μιας και έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για την ταινία και παίζει και ο Norton που τον θεωρώ καλό ηθοποιό. Αυτάααααα&#33;
            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

            Comment


            • Aποστολή στην Μπριζ ή αλλιώς πόσο κατέχουν οι Βρετανοί τόσο την ηθοποιία όσο και το χιούμορ σε μία ταινία που κάθε άλλο παρά συμβατική μπορεί να χαρακτηριστεί.
              Μετά και από αυτή την εμφανιση του Κόλιν Φάρελ(προηγήθηκε η ερμηνεία στο Cassandra&#39;s Dream) αναθεώρησα πλήρως.Μεγάλο μπράβο και σε Ρειφ Φάινς και Mπρένταν Γκλίσον-συνήθεις ύποπτοι όταν πρόκειται για καλές ερμηνείες.Δείτε το οπωσδήποτε αν θέλετε μία διαφορετική άποψη πάνω στο hit man style in an english way.
              Up the Irons maties&#33;&#33;&#33;

              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Σήμερα πήγε και η κοπέλα μου να το δει. Αφού έχω ήδη δύο θετικές εντυπώσεις από δύο άτομα που εμπιστεύομαι στο χώρο, μάλλον θα το δω και εγώ με το που έρθει Θεσσαλονίκη.

                BTW το Cabinet of Dr. Caligari δεν έπαιζε στο ΧΒΟΧ360 (my nerves) και το κάνω convert. Επομένως είδα το Gattaca, το οποίο με εντυπωσίασε αρκετά μπορώ να πω. Φυσικά η μουσική του ήταν άλλο πράγμα (kudoz για μία ακόμα φορά στον Michael Nyman), αλλά και το θέμα επίσης. Από τις πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες επιστημονικής φαντασίας που αγγίζει ένα θέμα ιδιαίτερα σύγχρονο, δηλαδή τη γεννετική και πώς αυτή θα επηρεάσει την εξέλιξη του ανθρώπου, το ρατσισμό και το διαχωρισμό της κοινωνίας σε μία ελίτ και σε μία χαμηλή τάξη.

                Ας βάλω και μία cheesy ατάκα από την ταινία που σημείωσα όσο την έβλεπα .

                "Now discrimination is a science"

                ΥΓ: Για ΧΒΟΧ360 video converter κατεβάστε το videora XBOX 360 converter.

                Edit: Παρατήρησα ότι το "Αποστολή στην Μπριζ" παίζεται στη Θεσσαλονίκη, αλλά σε μεγάλους κινηματογράφους. Ελπίζω να το φέρει και κανένας μικρός, αλλιώς avi...

                Edit2: Ξέχασα να αναφέρω ότι είδα και το "It&#39;s a Free World" του Ken Loach. Το πρώτο μισό της ταινίας ήταν απλώς ενδιαφέρον, δίνοντας σου την εντύπωση ότι πρόκειται για μία απλή και σχετικά ρηχή ιστορία. Στο δεύτερο μισό, όμως, γινόταν το κλικ και η ταινία απογειωνόταν. Ενώ, αρχικά, έβλεπες πώς μία μητέρα προσπαθεί να στηρίξει τον εαυτό της και την οικογένεια της με τις τραγικές οικονομικές της δυσκολίες, στη συνέχεια τα πάντα ανατρέπονται, η σιγουριά φαίνεται να επιστρέφει στην πρωταγωνίστρια, ταυτόχρονα, όμως, χάνεται κάθε ηθική ως προς τον κοινωνικό περίγυρω. Η προσοχή της και η ηθική της περιορίζεται καθαρά και μόνο στο γιο της και στα προσωπικά της συμφέροντα, παραγκονίζοντας κάθε έγνοια για τους άλλους γύρω της. Η λογική "πατάω επί πτωμάτων" κυριαρχεί.

                Το πιο δυνατό, όμως, στοιχείο της ταινίας δεν είναι αυτή η εναλλαγή του χαρακτήρα της πρωταγωνίστριας, αλλά το πώς όλοι οι γνωστοί της (και η κοινωνία, σε ένα γενικότερο πλαίσιο) νοιάζονται για το συμφέρον τους και ντύνουν αυτό το συμφέρον με μία ηθική που ανάγουν σε "καθολική ηθική". Έντονος ρατσισμός και εκμετάλευση, έντονη αντιπαράθεση μεταξύ των χαρακτήρων της ταινίας για το ποια ηθική είναι σωστή και έντονες συγκρούσεις μεταξύ των "θητών" και των "θυμάτων".

                Αξίζει πραγματικά, αν και το θέμα είναι πολύ κοινότυπο, ο τρόπος που δίνεται είναι πολύ ωραίος και υπάρχουν κάποιες πάρα πολύ έντονες σκηνές. Ειδικά μία σκηνή λίγο μετά τη μέση της ταινίας και μία σκηνή στην αρχή κρύβουν μεγάλο νόημα.

                Comment


                • <div class='quotetop'>(Neltharion &#064; Apr 6 2008, 10&#58;36 PM) [snapback]17356[/snapback]</div>
                  Είδα πρόσφατα 2 ταινίες που δεν είχα σκοπό να το κάνω,αλλά λόγω παρέας...αναγκάστηκα Είδα στο gnet το Meet the Spartans τμηματικά με κάτι φιλαράκια που το είχαν κατεβάσει(δεν άντεξα να το δω ολόληρο).Ελεινά ελεινό,αν και ομολογώ ότι σε 1-2 σημεία έσκασα ένα χαμόγελο από την ακατάσχετη και ηλίθια καφρίλα της ταινίας.Επίσης στο σπίτι μίας φίλης είδαμε το Jackass 2.5 ή αλλιώς "πως θα σας κάνουμε να ξεράσετε από αηδία βλέποντας ανούσιες καφρίλες από ένα μάτσο καθυστερημένους". Ανυπομονώ να δω το American X που πήρα σήμερα από το Θέμα μιας και έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για την ταινία και παίζει και ο Norton που τον θεωρώ καλό ηθοποιό. Αυτάααααα&#33;
                  [/b]

                  πολύ ταινιάρα.εγώ από αυτή την ταινία έμαθα τον Νόρτον ως ηθοποιό και τον εκτίμησα.πίστεψε με θα γουστάρεις ανελέητα.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • πολύ ταινιάρα.εγώ από αυτή την ταινία έμαθα τον Νόρτον ως ηθοποιό και τον εκτίμησα.πίστεψε με θα γουστάρεις ανελέητα.
                    [/b]
                    Σοβαρα, πολυ ωραια ταινια το America History X. Να την δεις και να πεις ενυπωσεις
                    My blog:Doppel&#39;s Den

                    Comment


                    • Την είδα χθες. Εξαιρετική ταινία πραγματικά.Πολύ καλές ερμηνείες,ειδικά ο Norton δίνει ρέστα, αλλά και ο μικρότερος αδελφός του μπαίνει στο πετσί του ρόλου του από την αρχή της ταινίας.Γενικά θα την χαρακτήριζα ως μία αντιρατσιστική ταινία που μέσα από τη ζωή ενός φανατικού "ναζί" ο οποίος σταδιακά αλλάζει θέλει να να μας περάσει τα δικά της μηνύματα σχετικά με τον ρατσισμό των αμερικάνων απέναντι στις μειονότητες των μαύρων (κυρίως),αλλά και των υπόλοιπων φυλών που ζουν μαζικά στην
                      Αμερική.Το τέλος του το βρήκα κυνικό,αλλά απόλυτα ρεαλιστικό και ταιριαστό με το "χαρακτήρα" της ταινίας.Αν έπρεπε να τη βαθμολογήσω θα της έβαζα 4.5 στα 5.
                      Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                      Comment


                      • αυστηρό σε βρίσκω
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Btw ξέρει κανείς τι είναι το flixster?Αν ναι έχετε account σε αυτό?Ορίστε ένα link αν ενδιαφέρεστε.Εγώ είμαι μέλος καιρό τώρα και το θεωρώ πολύ σημαντικό που υπάρχει ένα site στο οποίο είναι καταγεγραμμένες όλες οι ταινίες που έχω δει και οι εντυπώσεις μου από αυτές(είτε μέσω βαθμολογίας είτε και μέσω comments). Check it out.
                          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                          Comment


                          • ξέρω ότι είμαι ιερόσυλος και ότι όλοι θα πέσετε να με φάτε και θα με απειλήσετε να μου σπάσετε τα μούτρα αν δεν πάρω πίσω τα λόγια μου, αλλά προσωπικά το 2001:a space odyssey το θεωρώ μετριότατο. Ναι, κορυφαία ταινία για την εποχή της και όλα τα σχετικά, αλλά το 2006 που την είδα βαρέθηκα τη ζωή μου. Είναι η μόνη ταινία που έχω δει ποτέ, μαζί με το About Schmidt με τον Νίκολσον, που απλά καθόμουν σαν φυτό και περίμενα να τελειώσει, ενώ κάθε δευτερόλεπτο σκεφτόμουν να πατήσω το stop.

                            Αυτά, τώρα βρίστε με.

                            (το American History X btw είναι ταινιάρα)
                            gently hold our heads,
                            gently hold our heads on high

                            Comment


                            • Σιγά μωρέ, εγώ ούτε καν την έχω δει . Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που δεν μπορούμε να τα κρίνουμε τώρα και να τα κατανοήσουμε. Οπως είπα σε άλλο post, ο Πολίτης Κέιν δε μου έκανε τόσο έντονη εντύπωση, ακριβώς γιατί το είδα 40 κάτι χρόνια μετά από την κυκλοφορία του. Κάποια πράγματα τα βλέπεις για την ιστορία, κάποια άλλα πάλι σε αγγίζουν ακόμα και τώρα.

                              BTW είδα επιτέλους την ταινία που προσπαθούσα τόσο καιρό να δω (Cabinet of Dr. Caligari). Με μαγεύει αυτός ο κινηματογράφος, είναι τόσο ξένος για μένα.

                              Comment


                              • Το 2001 το θεωρώ ό,τι πιο αρμονικό έχει δημιουργηθεί.Κινηματογράφος με όλα τα γράμματα κεφαλαία.Τέλειος συγχρονισμός ήχου και εικόνας,ή μάλλον σύμπνοια.Δένουν τα πάντα τόσο όμορφα...Σαφέστατα δεν είναι ταινία που έχει ως στόχο να απλά να εντυπωσιάσει και ξεφεύγει από τη δισδιάστατη λογική του σεναριού-οδηγού.

                                Η σκηνή όπου έχουμε τη σύνδεση με τον διαστημικό σταθμό υπό τους ήχους του Γαλάζιου Δούναβη είναι για μένα από τις συγκλονιστικότερες και φυσικά άλλες πόσες...Ειλικρινά αποτελεί imo σεμινάριο σκηνοθεσίας.Δεν το βλέπεις ουσιαστικά αλλά το ζεις.

                                ΕDIT
                                Είναι σαν το Live in Pompei των Pink Floyd ένα πράγμα...Evans όποτε κατέβεις θύμισε μου να σ το γράψω το live in Pompei θα φας ήττα.
                                Πάρτε κι αυτό
                                http://www.youtube.com/watch?v=0aunoKAz6Mc
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X