Announcement

Collapse
No announcement yet.

The power of hype

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Thanks Burai.
    Το κειμενο ειναι απλα απολαυστικο
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #17
      Φαντάζομαι εννοείς από άποψη βαθμολογιών.Το παιχνίδι κατ'εμέ είναι άριστο.Τώρα εννοείται αν σε κάποιον δεν αρέσει το Mario ή τα kiddie games δεν πρόκειται σε καμμία περίπτωση να του αλλάξει γνώμη.Όπως ακριβώς σε κάποιον που δεν αρέσει το stealth στοιχείο δε θα του αρέσει το Metal Gear,σε κάποιον που δεν του αρέσει το φουτουριστικό FPS στοιχείο το Halo κτλ.
      Αυτό φυσικά δεν σημαίνει αντικειμενικά πως τα συγκεκριμένα games δεν αξίζουν. ;)
      [/b]

      Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε που λέει και η γιαγιά μας
      Το Mario προφανώς μ'αρέσει και προφανώς είναι ωραίο παιχνίδι αλλά άλλο αν έιναι ωραίο και άλλο το hYpe. Δεν έχουν σχέση, λέω ότι απλά είνια ένα ακόμα Mario, σαν το Ν64 πιστεύω απλά εδώ τρέχει και γύρω από τους πλανήτες και δεν πάει μόνο σε οριζόντια βάση και όταν χτυπας Items λόγω "φυσικής" ακολουθούν την ίδια τροχιά γύρω από τον γαλαξία. Έχει πιο ωραία γραφικά για προφανείς λόγους αλά μέχρι εκεί πιστευω.

      Δεν είπα ποτέ ότι αυτό είναι και τερμα, λέω ότι είναι γνώμη μου κι ούτε έχω όρεξη να κανω καποιον να αλλάξει την δικιά του.....

      Τέσπα σταματώ εδώ .-
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • #18


        Είπες τι πιστεύεις και συνέχισα λέγοντας τι πιστεύω εγώ προφανώς δεν πρόκειται να σου αλλάξω άποψη επί του θέματος.Δικαιωμά σου να έχεις την άποψή σου.Ωστόσο,για πες μου σε ποιο σημείο σε κατηγόρησα πως είσαι λάθος τοποθετημένος γιατί πραγματικά δεν έχω καταλάβει σε ποιο σημείο των όσων έγραψα αναφέρεσαι.

        Kαι για να το κάνουμε πιο ευδιάριτο.Είπα πως θεωρώ λογικό όταν βλέπεις ένα παιχνίδι να παίρνει 10άρια να κρατάς πισινή και εγώ το ίδιο θα έκανα και κάνω γενικά,άρα συμφωνώ.εν συνεχεία είπα πως είναι λογικό σε κάποιον που δεν αρέσει το Α είδος παιχνίδιού-όπως σωστά είπε και ο Gintama-να μην αρέσει ένα κατα γενική ομολογία καλό παιχνίδι.

        Και εμένα δεν μου αρέσει το diablo 2 που εσύ λατρεύεις αλλά δε θα έβγαινα ποτέ να το κράξω.Το πρώτο λέγεται άποψη το δεύτερο αναγνώριση της αντικειμενικής αξίας ενός παιχνίδιού. ;)

        Το Mario προφανώς μ'αρέσει και προφανώς είναι ωραίο παιχνίδι αλλά άλλο αν έιναι ωραίο και άλλο το hYpe. Δεν έχουν σχέση, λέω ότι απλά είνια ένα ακόμα Mario, σαν το Ν64 πιστεύω απλά εδώ τρέχει και γύρω από τους πλανήτες και δεν πάει μόνο σε οριζόντια βάση και όταν χτυπας Items λόγω "φυσικής" ακολουθούν την ίδια τροχιά γύρω από τον γαλαξία. Έχει πιο ωραία γραφικά για προφανείς λόγους αλά μέχρι εκεί πιστευω.[/b]
        Ειλικρινά παίξε το παιχνίδι αν πιστεύεις πως είναι μόνο αυτό.Λες τι πιστεύεις από όσα έχεις δει οπότε σε δικαιολογώ και δεν σε αποκληρώνω Τα υπόλοιπα μόλις περάσω από το σπίτι σου να σε πλακώσω στις καρπαζές for old time's sake.
        Και από μένα τέλος και soz για το off topic

        PS:Και μην μπλέκεις τη γιαγιά!!!
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #19
          Τέσπα σταματώ εδώ .-
          [/b]
          Ας το αναβάλω για κανά Post ακόμα

          Ξαναλέω αυτά που είπα.
          Το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο, δεν διαφώνησα ποτέ σε αυτό, δεν αμφισβητό ότι έιναι ωραίο, την αξία του κτλ..κτλ...κτλ...

          Λέω απλά και όμορφα ότι σε σχέση με το Ν64 που αν καταλαβαίνω καλά είναι ο προκάτοχος του, τα melee, kart είναι άλλης κατηγορίας, δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά. Αυτό τι σημαίνει? Ότι δεν είναι ωραίο? Προφανώς όχι....είναι μια χαρά, απλά δεν υπάρχει λόγος να έχει τέτοιυς βαθμούς όταν το έχουμε ξαναδεί ---τουλάχιστον εγώ---

          Όπως λες για το DiabloΙΙ, όταν ξαναβγεί Diablo ---III πλέον--- και είνια ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με το ΙΙ και είναι point, click hack'n'slash θα πούμε ότι είναι ολόιδιο με το ΙΙ και θα έχουμε δίκαιο, αυτό όμως δεν το κάνει χειρότερο σαν παιχνίδι, απλά θα είναι μία επανάληψη.

          Πιστεύω γίνομαι κατανοητός.

          Άλλο αν έιναι ωραίο ή όχι ένα Game και άλλο αν αξίζει τέτοιο χαμό από τα μέσα και από τα reviews κι όλα αυτά.

          Το Halo και το Metroid και γενικά τα πιο sci-fi shoot'em'up δεν μαρεσουν, και? μπορώ να πω ότι αυτά τα 2 δεν είναι ωραία? Δεν είμαι πια και τόσο κολλημένος έλεος δλδ.....

          Μπορέι να ειμαι εγώ που δεν καταλαβαίνω αλλά τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Αλλά άλλο αν καταλαβαίνω αν κάποιο είναι ωραίο και άλλο αν καταλαβίνω γτ κάτι έιναι ωραίο.

          Τον πίνακα ζωγραφικής θα πω μαρεσει ή όχι, δεν έχω ιδέα από εικαστικά άρα δεν μπορώ να το αιτιολογήσω και λέω απλά ναι ή όχι.

          Ελπίζω να το τηρήσω και να σταματήσω εδώ
          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

          Comment


          • #20
            Εμένα έχει σταματήσει να με επηρε'αζει το hype.Έτσι και αλλιώς δεν πολυπαρακολουθώ videos,previews,συνεντεύξεις developers και ούτω καθεξής.Απλώς όταν βγει κάποιο παιχνίδι που με ενδιαφέρει ρίχνω μια ματιά σε gamerankings και ΚΥΡΙΩΣ στα message boards ή σε forums.Αυτό γιατί θέλω να διαβάζω γνώμες των gamers και όχι των ειδικών οι οποίοι πολλές φορές είναι και αναξιόπιστοι και άσχετοι.(βλ gamespot στο οποίο πολλά reviews για πέταμα)

            Παιχνίδια που ήταν overhyped και με απογοήτευσαν.

            The legend of zelda twilight princess

            Sonic the hedgehog(xbox 360,play 3) Γιατί βρε sega;Φαινόταν τόσο καλό...

            Neverwinter nights(πολύ ρηχό και απλό στο παίξιμο.Περίμενα κάτι καλύτερο από τους δημουργούς του baldurs gate.)

            Jade empire.Ένα από τα πιο υπερεκτιμημένα παιχνίδια των τελευταίων ετών κατά την γνώμη μου.Ωραία ιστορία(τίποτα όμως μου να μην έχουμε ξαναδεί) και ατμόσφαιρα,κάποιες έξυπνες ιδέες και πολύ ωραία μουσική αλλά μηδαμινό customsation χαρακτήρα,υπερβολικά εύκολο,ελάχιστες διαθέσιμες προς εξερεύνηση περιοχές και πολύ μικρό σε δειάρκεια.

            Αυτά για την ώρα.Αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα το γράψω.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #21
              Ηype στο σημείο να με παρακινήσει να αγοράσω κάτι, όχι. Αλλά στο να δημιουργήσει προσδοκίες, ναι είναι πολύ λογικό. Βασικά δεν με πολυπαίρνει να το παίξω cool και αμερόληπτος, αφού είμαι overhyped μέχρι τα μπούνια τα τελευταία 2 χρόνια για το Age of Conan
              sigpic

              Comment


              • #22
                Sith αμπελοφιλοσοφούμε.
                Τεσπά δεν έχει νόημα το όλο θέμα το ξεκίνησα γιατί πιστεύω δεν στέκει να λέμε πως το Galaxy είναι overhyped.Και όχι δεν είναι άποψή μου...Αν το συγκρίνουμε με τα events και το χαμό για το Halo,Αssassin's κτλ χωλαίνει από άποψης hype.Τολμώ να πω,πως ακόμη και κάτω από το βάρος του hype-εντός των ορίων πάντα για την εποχή-του Mario 64 ως the real 3d,raw 64 power κτλ υποχωρεί.

                Overhyped ένα παιχνίδι δεν είναι όταν παίρνει από παντού καλούς βαθμούς.Overhyped είναι όταν ακούς όπου σταθείς και όπου βρεθείς,από σποτάκια μέχρι και ραδιόφωνο γι'αυτό.Δε σημαίνει,σαφώς,πως ένα overhyped παιχνίδι είναι άσχημο ποιοτικά.Μπορεί να είναι καταπληκτικό,άψογο.

                Hype είναι να γίνεται θόρυβος γιατί βγήκε ένα 2λεπτο trailer από το GTA μέχρι το WOW(παράδειγμα φέρνω)με μηδέν gameplay και όλοι να μιλάνε για το game εκεί που το είχανε ξεχάσει ή είχε μειωθεί ο θόρυβος.Κακά τα ψέματα το hype σπρώχνει τις πωλήσεις.

                Σωστός και ο deus dope και με το θέμα του Conan το οποίο παντού λένε πως θα είναι το the next big thing και αν δεν ανταπεξέλθει στις ψηλές προσδοκίες θα το κράξουν κανονικά ή θα παίρνει 90αρια αλα Rise of the Robots.

                Sith soz αν ήμουν επιθετικός πριν παλιοκάφρε

                ΕDIT:
                Τώρα θημήθηκα και το νεανικό hype...Το Mortal Kombat 4...Καταπληκτική 3D λειτουργία,events για το arcade(άλλες εποχές)με εκείνη τη νταλίκα που πήγαινε από πολιτεία σε πολιτεία κτλ κτλ κτλ.Γενικά πιστεύω πως τα MK είναι χαρακτηρηστικό παράδειγμα overhyped παιχνιδιών.Άλλες εποχές βέβαια."Δώστε μας αίμα!!!!Αμάν το παιδί κτλ"
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Προφανώς και η απάντηση στο ερώτημα είναι εύκολη για κάθε συνειδητοποιημένο gamer καλή ώρα σαν τις παιχτούρες αυτού εδώ του forum, προφανώς λοιπόν και don’t believe the hype είτε αυτό είναι θετικό είτε πολλές φορές αρνητικό.

                  Το hype υπήρχε πάντα και παντού, το θέμα είναι να ξέρεις πώς να αντιδράσεις και να αμυνθείς απέναντι σε αυτό, hype υπήρχε και την εποχή του Rise of The Robots, hype σε πολύ εξελιγμένη βέβαια μορφή υπάρχει και σήμερα.

                  Η μαζικοποίηση, το άνοιγμα της αγοράς, οι αλλαγές που έγιναν με το πέρασμα του χρόνου στα δημογραφικά, ακόμα και το συνεχώς αυξανόμενο κόστος παραγωγής του μέσου τίτλου, είναι όλα υπεύθυνα για το καθεστώς hype του οποίου σήμερα γινόμαστε μάρτυρες φαινόμενο το οποίο, όχι τυχαία, εξελίχθηκε πολύ την τελευταία 10ετια, από τότε δηλαδή που άρχισαν να λαμβάνουν χώρα οι παραπάνω παράγοντες.

                  Όταν σήμερα κυκλοφορεί τόσο μεγάλος αριθμός τίτλων σε μηνιαία βάση, ο οποίος μάλιστα απευθύνεται σε ένα κοινό εξαιρετικά διευρυμένο, κυρίως την τελευταία δεκαετία, λογικό είναι ο εκάστοτε publisher να κινήσει γη και ουρανό για να κάνει την δική του πρόταση να ξεχωρίσει ανάμεσα στον ωκεανό τίτλων, ειδικά δε στη περίπτωση που για χάρη του έχει δαπανήσει μερικά εκατομμύρια δολάρια.

                  Το παράδειγμα του Assassin’s Creed είναι πολύ χαρακτηριστικό, πρόκειται για έναν τίτλο που ,ασχέτως ποιότητας λέω εγώ, έπρεπε να τεθεί αντιμέτωπο με το Super Mario Galaxy, το Orange Box, το Bioshock, το Mass Effect, το Halo 3, το Uncharted, το Call of Duty 4, το Crysis και το Guitar Hero, πραγματική σφαγή δηλαδή όχι για το Assassin’s αλλά για κάθε προαναφερθέντα τίτλο κι ακόμα περισσότερο για οποιονδήποτε άλλο κυκλοφορεί εκτός του κλειστού αυτού club όπως πχ το Project Gotham Racing 4, το Umbrella Chronicles, το Rock Band, το Zack & Wiki, το Nights, ή το Ace Combat 6.

                  Αυτό είναι αφενός η ισχυρότερη δυνατή γροθιά στην πεποίθηση ορισμένων ότι σήμερα δε βγαίνουν ποιοτικοί ή πολλοί ποιοτικοί τίτλοι, αφετέρου ο καλύτερος προσδιορισμός και σειρήνες για φαινόμενα τύπου Assassin’s, όπου αν πριν μερικά χρόνια έπρεπε να φυλάσσεσαι μια από αυτά, σήμερα πρέπει να το κανείς δέκα, το hype πάντως και οι προσπάθειες της Jade Raymond έχουν αποδώσει καρπούς με τον τίτλο της Ubisoft αυτή τη στιγμή να βγαίνει από την αρένα έχοντας πάνω από 4 μύρια πωλήσεις στο τσουβάλι.

                  Εμένα πάντως όντας πρώτα gamer δε με ενδιαφέρει τόσο το αν το X παιχνίδι πούλησε παραπάνω απ’ όσο άξιζε ή όχι (σίγουρα είναι και αυτό ένα πολύ σημαντικό ζήτημα, η ανταπόκριση δηλαδή του κοινού απέναντι σε έναν ποιοτικό ή μη τίτλο, από την κοψιά όμως του καθαρού gamer δευτερεύον) αλλά οι προεκτάσεις του hype στο επίπεδο της κοινής γνώμης όσον αφορά έναν τίτλο.

                  Διαβάζοντας το παρόν θέμα παρατήρησα από παιδιά παραδείγματα τίτλων, των οποίων και μόνο η αναφορά σε αυτό το thread είναι πέρα για πέρα άδικη και αυτό είναι λυπηρό όταν συμβαίνει λόγο hype overdose, συγκεκριμένα θεωρώ πολύ άδικη την αναφορά τίτλων όπως Super Mario Galaxy, Twilight Princess, GTA και Halo.
                  Ενώ πριν προεκταθώ όσον αφορά το θέμα θέλω να τονίσω πως δεν είναι όλα τα είδη hype ίδια, άσχετα αν το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές (όσον αφορά τη κοινή γνώμη κυρίως) δεν αλλάζει.

                  Για παράδειγμα διαφορετικό και υπό άλλες προϋποθέσεις το hype που δημιουργήθηκε γύρω από το Ocarina of Time, το Super Mario Galaxy ή το Halo 1 και άλλο αυτό γύρω από το Killzone, το Assassin’s, ή το αξέχαστο Daikatana, hype το ένα hype και το άλλο, αλλά η εξίσωση των δυο περιπτώσεων είναι μέγα λάθος και εν πολλοίς άτοπη.

                  Ας πάρουμε πρώτα την περίπτωση hype τύπου Killzone η οποία είναι και η συνηθέστερη στην βιομηχανία, δηλαδή ένας τίτλος για τον οποίο ακούμε 1.5 χρόνο πριν τη κυκλοφορία του χίλια δυο πράγματα, νέους μηχανισμούς, πρωτοεμφανιζόμενες καινοτόμες ιδέες, απαράμιλλη ποιότητα, killer στο είδος του και ένα σορό άλλες αερολογίες. (τις οποίες πρέπει σαν σοβαροί gamers και άνθρωποι πάνω απ’ όλα να γράφουμε ακριβώς εκεί που πρέπει και που στην τελική και πολυτέλεια θα τους είναι) Τελικά ο τίτλος κυκλοφορεί όντας ένα δημιούργημα του 6, τίποτα το ιδιαίτερο και φυσικά πολύ μακριά από ό,τι ακούγαμε.

                  Από την άλλη η περίπτωση Super Mario Galaxy είναι τελείως διαφορετική, μέχρι και έναν μήνα πριν τη κυκλοφορία του τίτλου δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα για τον παιχνίδι, καμία απολύτως προσπάθεια hype και μηδενικό promotion στα πλαίσια των γνωστών συνηθειών της εταιρίας, οι περισσότεροι μη fans του Mario, είμαι σίγουρος πως είχαν ξεχάσει ή σχεδόν ξεχάσει πως κάπου μέσα στο Χειμώνα μαζί με το Halo 3, το Assassin’s Creed και τη λοιπή προαναφερθέντα παρέα κυκλοφορεί και το επόμενο Super Mario. Το hype όσον αφορά τον συγκεκριμένο τίτλο δεν ήρθε από ανάλαφρες υποσχέσεις και προσπάθειες promotion, αλλά αποκλειστικά και μόνο μέσω αυτής κάθε αυτής της ποιότητας του τίτλου.

                  Hype λοιπόν το ένα hype και το άλλο, αλλά πόση σχέση έχει ποιοτικά το Mario Galaxy με το Killzone;
                  Το Ocarina of Time με το Daikatana κοκ.

                  Συνήθως στη δεύτερη περίπτωση, δηλαδή αυτή στην οποία το hype πηγάζει αποκλειστικά και μόνο από την ποιότητα του τίτλου, το δημιουργημένο hype ανταποκρίνεται στην ποιότητα του παιχνιδιού, όπως και να το κάνουμε ανεξαρτήτως προσωπικού γούστου το Super Mario Galaxy είναι παιχνιδάρα, ακριβώς όπως και τα Ocarina of Time και Halo 1 εν παραδείγματι, τα οποία υπάγονται στην ίδια περίπτωση hype.

                  Όπως είπα και πριν όμως οι συνέπειες του hype δεν αλλάζουν, ό,τι περίπτωση hype και να ναι, έτσι λοιπόν υπάρχουν περιπτώσεις εξαιρετικών τίτλων, οι οποίοι ασχέτως αν η αντικειμενική τους άξια είναι top, βαφτίζονται ανεπαρκής από τον X gamer ο οποίος έχοντας ακούσει τόσα, πηγαίνει να δοκιμάσει το παιχνίδι έχοντας τις περισσότερες φορές παράλογες απαιτήσεις, είναι η περίπτωση που για να δεχθεί τον τίτλο, αυτός πρέπει να είναι για 20 στα 10, στη περίπτωση που είναι για 18 στα 10 τότε αυτόματα βγαίνει το πόρισμα του overrated.

                  Χρησιμοποιώντας αυτό το σουρεάλ παράδειγμα θέλω να δείξω πως υφίστανται πχ περιπτώσεις αμφισβήτησης ακόμα και του μεγαλύτερης αντικειμενικής αποδοχής τίτλου, του Ocarina of Time.

                  Διαφωνώ με το παράδειγμα του Twilight Princess (και του x Twilight Princess) που ανάφερες σύντροφε Evans, το οποίο ναι είχε hype, ναι είχε υποσχέσεις τόσο προφορικές, όσο δε περισσότερο ειρωνικά και μέσω video, στις οποίες ο τίτλος εννοείται και δεν ανταποκρίθηκε, πράγμα το οποίο μας απογοήτευσε όλους, αλλά αν κοιτάξει κανείς πέρα από την ομίχλη του hype μπορεί να διακρίνει έναν εξαιρετικό τίτλο, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σειράς και της περασμένης γενιάς γενικότερα, έστω κι αν δεν είναι Ocarina of Time ή παιχνίδι του 20 στα 10.


                  Και εδώ έρχεται το ζήτημα του αρνητικού hype, το οποίο δρα ΑΚΡΙΒΩΣ αντίστροφα από το πραγματικό σε όλους τους τομείς, όσο εύκολα μπορεί το hype να χαρακτηρίσει έναν top τίτλο overrated άλλο τόσο το αρνητικό hype έχει τη δύναμη να χαρακτηρίσει έναν μέτριο ή απλά καλό τίτλο underrated.
                  Το Wind Waker για παράδειγμα που είναι ένας παρά πολύ καλός τίτλος παρά τις αρκετές και εμφανέστατες αδυναμίες του, αν δεν έφερε το γιγαντωμένο αυτό αρνητικό hype που είχε την τύχη/ ατυχία να φέρει δε θα το χαρακτηρίζαμε έτσι εύκολα καλύτερο του Twilight Princess, τρέμω και μόνο στη σκέψη του τι αποδοχής θα τύγχανε το ίδιο παιχνίδι αν έσυρε από πίσω το hype του Twilight Princess.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #24
                    Εξαιρετικό ποστ Link.

                    ΙΜΗΟ όσον αφορά τα είδη του hype: το ένα είναι από word of mouth μεταξύ των gamers και το άλλο από marketing & PR.
                    Το πρώτο είναι πολύ πιο αξιόπιστο ως δείκτης της τελικής ποιότητος του τίτλου, αλλά το δεύτερο πιο αξιοποιήσιμο κ χρήσιμο εμπορικά για την εταιρεία ανάπτυξης.
                    Άλλοι τίτλοι έχουν μόνο το πρώτο (Ζ&W, Okami) , άλλοι μόνο το δεύτερο (Driver κτλ.) ενώ υπάρχουν τίτλοι που έχουν και τα 2 είδη (Ηalo, FF series κτλ.)


                    Για το ΤΡ συμφωνώ,και οι απόψεις μου είναι γνωστές που το κατατάσσω προσωπικά.Βέβαια that's just me.
                    NDS themes

                    Comment


                    • #25
                      http://www.next-gen.biz/index.php?option=c...d=8616&Itemid=2

                      Το Dead Men θα εκανε αραγε τοσες πωλησεις εαν δεν γινοταν ολος αυτος ο ντορος με το videoreview του GameSpot;
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • #26
                        pio polli hype gia videogame apo to halo 3 den iparhi finish the figth ke istories diafimistika ekatomirion telika to halo 3 gia mena toulahiston itan apogoiteusi idika sto single plyer 5 ores mono kirie eleison pia mono gia to multiplayer niazonte oloi .opos fenete to single player odigite pros exafanisi

                        Comment


                        • #27
                          Δεν θα μπω καν στον κόπο να πω πολλά.Έχω ακούσει τα απίστευτα για τον τίτλο.Μόνο θα επισημάνω ξανά ότι το Halo 3 είναι από τις πιο τρανές αποδείξεις εξαιρετικού hype και που κατά συντριπτική πλειοψηφία των απανταχού gamers θεωρείται και λαμβάνεται ως από τους πιο ποιοτικούς τίτλους που έχουν εμφανιστεί στην βιομηχανία σε κάθε επίπεδο.Μακάρι να βλέπαμε τέτοια κάθε μέρα...
                          Από κει και πέρα οι διαφωνίες περιορίζονται στα επίπεδα των βουβών παραπόνων και τίποτα παραπάνω.Η αξία του τίτλου έχει αναφερθεί,σημειωθεί,αποδείχθει (όπως θέλετε πάρτε το) επανελλημένα και προσωπικά θεωρώ ότι τέτοιες αντιδράσεις μόνο άστοχες είναι.


                          Όταν το Halo 3 παίζεται στο επίπεδο που του αρμόζει και δεν καταφεύγουμε σε επιτηδευμένες παραχωρήσεις για ευνόητους λόγους ελάχιστα παιχνίδια πλησιάζουν ή φτάνουν την εμπειρία που προσφέρει...

                          Comment


                          • #28
                            Θα συμφωνήσω απόλυτα με το εξαιρετικό post του link,πραγματικά με κάλυψε πλήρως...

                            Όσο για το hype είναι λογικό να υπάρχει παντού πάντα και σε όλες τις εποχές.Απλά στην σημερινή υπερκαταναλωτική κοινωνία και στην συνεχόμενη ανοδική πορεία της βιομηχανείας των vg το φαινόμενο είναι ακόμα πιο μεγάλο και πιο αισθητό

                            Επίσης για να δούμε πόσο τεράστιο hype είχε το Assasins Creed φανταστείτε ότι στην ελληνική τηλεόραση είχε διαφήμιση!!!!Τα μόνα games που έχουνε διαφήμιση στην ελληνική τηλεόραση είναι τα κλασικά,NFS,Pro,Fifa nothing more .Δεν ξέρω πόσο καλό μπορεί να είναι το game μιάς και δεν το έχω δοκιμάσει απλά το hype του είναι τεράστιο


                            Comment


                            • #29
                              Στο δευτερο όμως έχω δίκιο να απογοητευομαι γιατί ειχα πορωθεί απο τη αρχή με το παιχνίδι επηρεαζοντας και άλλους και ναι είμαι ένοχος γι'αυτό. Δημιουργησα τεραστιες προσδοκίες που το παιχνίδι δεν τις εκπλήρωσε χωρις να σημαίνει οτι είναι κακό.
                              [/b]
                              Eντάξει δεν θα σε βάλουμε και πίσω από τα σίδερα, δηλαδή αν γίνει καμιά στραβή με το MGS4 εγώ τι πρέπει να πάθω;
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • #30
                                Καταρχάς να πω και εγώ ένα μπράβο στον link για το εξαιρετικό πράγματικά ποστ του.
                                Κατ εμε πέρα από τα είδη που ανέφερε ο boy υπάρχει και το προσωπικό hype (το ανέφερε και ο Gintama) που θεωρώ το χειρότερο και εξηγούμαι. Οταν ανακοινώνεται ένας τίτλος (Βλ. Zelda ή ακόμα ποιο πρόσφατα Νinja gaiden2) είτε λόγω ποιότητας, είτε λόγω προϊστορίας ενθουσιάζομαι και δημιουργώ τόσο μεγάλες προσδοκίες που ακόμα και καλό να είναι το παιχνίδι εμένα τελικά με απογοητεύει ακριβώς επειδή δεν ανταποκρίνεται στις μεγάλες προσδοκίες και απαιτήσεις που εγώ ο ίδιος είχα δημιουργήσει στον εαυτό μου. Για αυτό και πλεον περιμένω να παίξω ένα παιχνίδι και μετά να κρίνω.
                                Οσον αφορά το ερώτημα του τόπικ εμένα προσωπικα το hype δεν με αγγίζει πλέον αλλά θεωρώ ότι σε παιχνίδια που με την ποιότητα τους δικαιολογούν ένα Α hype κάλο θα είναι να υπάρχει. Τρανό παράδειγμα το okami! No hype no sales!

                                Y.Γ Πάντως το NG2 θα σπέρνει!!!
                                I attack sharks
                                when i smell them bleed
                                I dont go swimming
                                water just wants to be around me.

                                Comment

                                Working...
                                X